- مردمان - http://www.mardoman.net -

رموز کاهش وزن

[1]

واقعا مسخره است: شب ها هـر موقع که خستـه و کوفته از یـک روز طـولـانـی و سخت کـاری بـاز مـی گــردی و پـای تلـویزیون می نشینـــی فـقـط برنامه هــــای کـاهش وزن، ساکشن، متناسب کردن بدن، دستگاههای معجزه آسای ورزشی و حتی رژیم های غذایی سوزان سـامرز و ریچارد سامـوتر را می بینی. این برنامه هــــا باعث می شـود که انسان به خاطر خوردن کوچکترین تنقلات مثلا پاپکورن نـیز از روی خود شرمنده شود.

مـن بـرای همه شمـا یک خبر خوب دارم: رژیم نگیرید و به دنـبال خرید دستگاه های ورزشـی نـبـاشید. راز حقـیــقی کاهش وزن این است: کمتر بخورید.

حساسیت خود را افزایش دهید

این یکی از لغات جدید دهه اخیر به شمار می رود: حساسیت. سعی کنید در زندگی خود تمام کارها را با نوعی حساسیت و دقت خاص انجام دهید، تا بتوانید زندگی خوبی داشته باشید. تنها کاری که باید انجام دهید، خوردن کمتر و با دقت تر است.

همه چیز ساخته ذهن شماست

پت بوث رییس دانشکده مواد غذایی دانشگاه سن فرانسیسکوی کالیفرنیا در بخش پزشکی چنین می گوید: “مشکل اغلب مردم این است که به دلیل پیروی از برخی عادات روزمره، کم غذا خوردن برای آنها کار مشکلی به نظر می رسد.

از قدیم الایام گفته اند که ترک عادت موجب مرض است؛ اما اگر قادر به انجام این کار شوید، آنگاه زمانی که به “گذشته” خود نگاه می کنید از وضعیت “فعلی” خود راضی تر خواهید بود. متوجه شدید؟ این امر ارتباط گسترده ای با تصویر ذهنی شما از خودتان دارد. برای اینکه بتوانید شکل ظاهری خود را تغییر دهید، پیش از هر چیز باید بتوانید بر روی ذهن خود تسلط پیدا کنید.

نقطه شروع

مسلما همه ما زمانی به فکر رژیم گرفتن افتاده ایم، اما نگه داشتن آن و محرومیت از خوردن غذاهای دلخواه افکاری هستند که همواره ما را به وسوسه می کشانند و ادامه کار را برایمان دشوار می سازند.

به جای اینکه یکدفعه خوردن تمام غذاها را برای خودتان ممنوع کنید، سعی کنید خودتان را به تدریج و پله پله با برنامه غذایی جدید وفق دهید. این کار را می توانید با خوردن کمتر شروع کنید، تکه های کوچکتر را بردارید و اجازه دهید که همیشه مقداری از غذا در بشقاب شما باقی بماند. در چنین حالتی خودتان متوجه می شوید که برای سیر شدن به آن همه غذا احتیاج ندارید. همانطور که کمتر خوردن را تمرین می کنید به ۷ نکته ای که در این قسمت برای شما بازگو می کنیم توجه فرمایید (لیست زیر از طرف آقای پل ولف خبرنگار نشریه های سلامتی می باشد و من آنرا مؤکدا” به همه شما پیشنهاد می کنم.)

۱- غذاهای مینی سفارش دهید

چربی کمتر. زمانی که شما غذا می خورید برای ایجاد احساس سیری، حتما باید از مقداری گیاهان فیبر دار نیز استفاده نمایید. پس سعی کنید در طول روز از خوردن بی مورد و بی رویه بیسکوییت و شیرینیجات به شدت پرهیز کنید.

بوث معتقد است که “اگر حتی به عنوان میان وعده از میوه ها استفاده کنید، این امکان وجود دارد که باز هم سیر نشوید چراکه میوه ها شامل پروتیین و چربی نمیباشند.”

اگر یک سیب را به همراه مقداری ماست میل نمایید، احساس سیری بیشتری به شما دست می دهد، تا اینکه فقط ۲ تا سیب بخورید. سیب زمینی پخته نیز شامل چیزی در حدود ۱۰۰ کالری است، که این میزان برابر با ۲۰ چیپس سیب زمینی می باشد. اگر به آن ۴/۱ فنجان پنیر هم اضافه کنید (۱۰۰ کالری) شما کاملا سیر می شوید و یک میان وعده کامل در حدود ۲۰۰ کالری را مصرف نموده اید.

۲- زیاده روی نکنید

این امر کاملا مسلم است که شما به هیچ وجه دوست ندارید با خوردن بدترین چیزها باز هم احساس گرسنگی کنید و در عین حال از خوردن غذاهای خوشمزه نیز محروم باشید. بوث معتقد است که پایین آوردن میزان کالری تنها متابولیسم (سوخت و ساز) بدن را آرام می کند و بدن به کم آبی دچار می شود.

لازم نیست شروع کنید به شمردن کالری ها؛ فقط به میزان غذایی که مصرف می کنید توجه داشته باشید. اگر تنها ۲۰ درصد از کل غذای مصرفی روزانه خود را کم کنید، می توانید به راحتی چیزی در حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کالری جذب شده را کاهش دهید.

[1]

در طی چند هفته متوجه تغییر سایز خود می شوید ، نرمال تر به نظر می رسید و سایز جدیدی بدست می آورید.

۳- غذاهای خوب و خوشمزه میل کنید

از خصوصیات یک رژیم غذایی خوب این است که به شما اجازه دهد که هر چند وقت یکبار از غذاهای مورد علاقه خود استفاده کنید. می توانید غذاهای خوشمزه بخورید اما در مصرف آنها زیاده روی نکنید و حد تعادل را رعایت فرمایید.

باید توجه داشته باشید که مصرف کرم و شیرینی های خامه شکلاتی در هر رژیم غذایی، نتیجه کار شما را برای کاهش وزن مختل می سازد. سعی کنید از غذاهای معمولی استفاده کنید و هرزگاهی چند به غذاهای خوشمزه ناخنکی بزنید.

۴- کالری لازم را بخورید؛ آنرا ننوشید

یک قوطی نوشیدنی مخصوص دکتر پیتر شامل ۱۵۰ کالری می باشد، نوشیدن ۳ قوطی از آن در طول روز می شود چیزی در حدود ۴۵۰ کالری. آب و شکر را هم اگر به آن اضافه شود آن وقت شما به یک ماشین حساب نیاز پیدا می کنید که بتوانید کالریهای مصرفی را حساب کنید و البته انجام این کار زمانی که وقت گرسنگی و سیر کردن اشتها به میان می آید کاری بیهوده خواهد بود و نتیجه ای را در بر ندارد.

بهتر است کالری مورد نیاز را از طریق مصرف آب و چای و غذاهای مختلف به بدنتان برسانید.

۵- ورزش یک همراه تمام عیار

رژیم غذایی شما در صورتی موفق است که آنرا با تمرینات ورزشی مداوم همراه کنید.

ورزش و رژیم غذایی خود را با دید و احساس خود دنبال کنید، نه با اینکه چقدر وزن کم کرده اید. به میلیمترهایی که کوچکتر می شوید فکر کنید نه به اینکه چند کیلو از وزن اضافی بدنتان را از دست داده اید، و همیشه به خاطر داشته باشید که وزن ماهیچه ها نسبت به چربی ها بیشتر می باشد.

۶- مدت زمان صرف غذا را زیاد کنید

ویتامین خوب است؛ اما مصرف دو میله ویتامین که داری ۳۶۰ کالری، مواد معدنی، فیبر، چربی و کربوهیدرات می باشد چیزی بیش از چند ثانیه به طول نمی انجامد و شما می توانید آنرا در عرض چند ثانیه ببلعید. پس کسب رضایت از طریق جویدن چه می شود؟ آیا می توان نام غذا را  به چند حلقه ویتامین اطلاق کرد؟ و یا حتی نام میان وعده روی آن گذاشت؟

احتمالا در این مرحله، بخشی که در مغز شما عملیات سیر شدن را به عهده دارد، پیغام سیری را برای سایر سلول های بدن نمی فرستد. بنابراین سعی کنید به آرامی غذا بخورید، آنرا با دقت بجوید و پیش از اینکه لقمه قبلی را فرو ببرید غذای بیشتری به دهان خود وارد نکنید. تمام این موارد جزء پیشنهادات بوث می باشند.

۷- اهداف غذایی خود را مشخص کنید

چه وسوسه هایی شما در مقابل رژیم غذایی تان از پا در می آورند؟ زمانی که می خواهید به تماشای تلویزیون بنشینید، نا خوداگاه به سمت بوفه غذاها متمایل می شوید؟ چنین وسوسه هایی ممکن است افرادی  که در خانه مانده اند را تهدید کند. عده ای نیز هستند که  ایجاد استرس در آنها به منزله مصرف بیش از حد مواد غذایی می باشد. بر اساس گفته های پاملاپیک فوق لیسانس و نویسنده کتاب “مبارزه با چاقی بعد از ۴۰ سالگی “هورمون استرس زای کورتیزول باعث می شود که هوس غذا خوردن در افراد بیدار شود.

همه ما می دانیم که هیچ گاه خوردن غذای بیشتر باعث پر شدن خلا موجود در زندگی ما نمی شوند، زمانی که اتفاقات ناخوشایند روی می دهد به ما آرامش و امنیت نمی دهند و مشکلات ما را حل نمی کند. نشانه های تحریک اشتهای خود را پیدا کنید و روش ها کنترل نفس خود را یاد گرفته و تمرین کنید. این دو مورد جزء اصول اولیه کم خوردن به شمار می روند.

بنابراین دفعه بعدی که یکی از آن اطلاعات معجزه آسا را در تلویزون مشاهده کردید، این ۳ کار را انجام دهید: کنترل تلویزیون را بردارید، کانال را عوض کنید، کنترل را سر جایش بگذارید. با انجالم این کار حداقل ۲ کالری بیشتر از زمانی می سوزانید که تنها به دکتر سیمون که قصد دارد “کالای خود را تبلیغ کند” زل زده اید. موفق باشید

[1]