www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

همه چیز درمورد آنتی بیوتیک ها

مقدمه

آنتی بیوتیک ها ازجمله داروهایی هستند که در پزشکی جدید بیشترین تجویز را دارند. آنتی بیوتیک ها با کشتن یا آسیب رساندن به باکتری ها، بیماری را بهبود می بخشند. اولین آنتی بیوتیک پنی سیلین بود که تصادفاً از کشت کپک کشف شد. امروزه، 100 نوع مختلف آنتی بیوتیک برای درمان ناراحتی های خفیف و همچنین عفونت های خطرناک در اختیار پزشکان قرار دارد.

بااینکه از آنتی بیوتیک ها برای بیماری ها و عفونت های مختلفی استفاده می شود، این مسئله اهمیت دارد که فقط برای درمان عفونت های باکتریایی مصرف شوند. آنتی بیوتیک ها درمقابل عفونت های ویروسی (مثلاً سرماخوردگی) و عفونت های قارچی بی اثر هستند. پزشکتان به بهترین نحو می تواند تشخیص دهد که آنتی بیوتیک برای وضعیت شما مناسب است یا خیر.

انواع آنتی بیوتیک ها

بااینکه بیشتر از 100 نوع مختلف آنتی بیوتیک وجود دارد، اما اکثریت آنها از چند نوع خاص دارو ساخته می شوند. در زیر به اصلی ترین انواع آنتی بیوتیک اشاره می کنیم.

·         پنی سیلین مثل پنی سیلین (penicillin) و آموکسی سیلین (amoxicillin)

·         سفالوسفورین مثل سفالکسین (cephalexin)

o       ماکرولید مثل اریترومیسین (erythromycin) یا ای میسین (E-Mycin)، کلاریترومیسین (clarithromycin) یا بیاکسین (Biaxin)، و آزیترومیسین (azithromycin) یا زیتروماکس (Zithromax)

·         فلوروکینولون  ها (fluoroquinolones) مثل سیپروفلوکساسین (Cipro)، لِووفلوکساسین (Levaquin)، و اوفلاکساسین (Floxin)

·         سولفونامیدها مثل کو-تروموکسازول (Bactrim) و تریمتوپریم (Proloprim)

·         تتراسایکیلین ها مثل تتراسایکیلین (Sumycin, Panmycin) و دوکسیسایکیلین (Vibramycin)

·         آمینوگلیکوسیدها مثل جنتامایسین (Garamycin) و توبرامایسین (Tobrex)

اکثر آنتی بیوتیک ها دو اسم دارند، یکی نام تجاری آنهاست که توسط کارخانه تولیدکننده دارو روی آن گذاشته می شود و دیگری نام علمی آن است که ساختار شیمیایی یا طبقه شیمیایی آنرا مشخص می کند.ابتدای نام های تجاری مثل Keflex و Zithromax با حروف بزرگ نوشته می شود. در نام های علمی مثل cephalexin نیازی به این کار نیست.

هر آنتی بیوتیک فقط برای برخی عفونت های خاص موثر است و پزشک شما به بهترین شکل می تواند نیازهای بدن شما را با داروهای موجود مطابقت دهد. همچنین برخی افراد دارای حساسیت هایی هستند که استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها را برای آنها ممنوع میکند، مثل حساسیت به پنی سیلین که باعث می شود پزشکتان برای شما آموکسی سیلین تجویز نکند.

در اکثر موارد پزشک آنتی بیوتیک را براساس علت وقوع عفونت انتخاب می کند. برای مثال، اگر گوش درد داشته باشید، پزشک می داند که کدام نوع باکتری اکثر گوش دردها را ایجاد می کند. به همان ترتیب آنتی بیوتیکی انتخاب می کند که به بهترین صورت بتواند با این باکتری ها مبارزه کند.

عوامل دیگری هم در انتخاب آنتی بیوتیک مناسب نقش دارند. قیمت دارو، برنامه مصرفی، و عوارض جانبی آن نیز باید مد نظر قرار بگیرند.

در برخی موارد آزمایشگاه ها به پزشک برای انتخاب آنتی بیوتیک کمک می کنند. برخی تکنیک ها خاص درتشخیص نوع باکتری عامل عفونت کمک می کنند. در این بررسی ها، نمونه باکتری عفونت شما در آزمایشگاه رشد داده می شود. نوع رشد باکتری و وضعیت ظاهری آن در هنگام رشد می تواند به تشخیص نوع آن کمک کند.

فقط پزشک شما می تواند بهترین نوع آنتی بیوتیک را برحسب نیازتان انتخاب کند.

عوارض جانبی

آنتی بیوتیک ها می توانند عوارض جانبی داشته باشند. برخی از متداولترین عوارض جانبی آنها عبارتند از:

·         اسهال

·         دل درد خفیف

درصورت مشاهده عوارض جانبی زیر باید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید:

·         استفراغ

·         اسهال آبکی شدید و دل پیچه

·         واکنش حساسیتی (تنگی نفس، کهیر، ورم کردن لب ها، صورت یا زبان، نفس نفس زدن)

·         خارش دستگاه تناسلی یا ترشحات

·         ایجاد لکه های سفید روی زبان

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

mina ir ۰۲:۴۹ - ۸۸/۰۷/۲۸
10
12

besyar khob bod, wali bazi nokta ha faramosh shode. mesle bazi az antibiotica ha nabayad hamra ba sher ,panir wa kolan labaniat khorda shavad, ama bayad shekam khali ham khorda nashavad, vagar na shadidan deldard wa sargegi megiri. va labaniat ra metawan 2 sat pesh wa ya 2 sat qabl az bazi antibiotica khord. va bazi az antibiotica ha ro ham bayad qabl az ghaza khord, va bazi az antibiotica ham post ra ba qadre nazok mekonad ke bayad zed aftab estefada shavad va ......... kholasa pesh az in ke antibitica ro estefada konid hatman az doctor va ya darokhane komak begired!.

دوست شما ir ۰۶:۰۰ - ۸۸/۰۷/۳۰
10
11

مقالات خوب و مفید مردمان همیشه خواندنی هستند اما وقتی خواندنی تر میشوند که همانطور که در ترجمه نام منابعشان حذف میشود و آنرا غیر مستند میکند ! لااقل مطالب اگر نیاز به اصلاح داشته باشد اصلاح شود . بنظر میاید که عنوان همه چیز درباره ... یک مقدار مبالغه است خوب است از عنوان " نکات دانستنی در باره ... " استفاده شود . اجازه دهید به چند نکته مهم دیگر هم اشاره شود . یکی از موارد حیاتی در استفاده از ضد چرک ها ( آنتی بیونیک ) اینست که دوره مصرف آن کامل باشد و تا محو کامل و قطعی میکرب مصرف شود چرا که اگر این دوره بپایان نرسد باعث میشود بیماری مجددا عود کند و اینبار با این فرمول از دارو نمیتوان به جنگ با آن رفت چون میکرب با ساختار آن آشنا شده و خودش را در برابر آن مقاوم میکند . بعضی از بیماری ها دیگر با دارو های قبلی که شایع بود دیگر درمان پذیر نیست و هزینه فوق العاده تری را میطلبد مثل بیماری سل چرا که مبتلایان به آن دوره درمان را کامل نکرده و موجب انتشاتر نوعی از میکرب سل شده اند که در برابر این دارو های قدیمی بسیار مقاوم و شکست ناپذیر شده اند . نکته جالبی که در بعضی بیماران مشاهده شده وقتی این دوره کامل میشود بیمار دچار تکرر ادرار میشود و این میتواند یک غلامت رضایت بخش باشد .در ضمن از آنجا که این دارو بشدت ایجاد ضعف در بیمار میکند لازم است که از نظر تغدیه بخودش برسد و نکته مهم دیگر اینکه ساعت مصرف هر قرص دقیقا رعایت شود حتی 5 دقیقه این طرف و آن طرف نباید بشود . این بسیار مهم است و متاسفانه بیماران آنرا جدی نمیگیرند یک نکته دیگر که جالب است بدانید اگر چه مصرف این نوع از دارو ها خوب است و موجبات سرعت بخشی درمان میشود اما در شاید بیش از 90 درصد از موارد تجویز شده چندان نیازی به آن نباشد چرا که بدن انسان خودش قادر به پیدا کردن شیوه های مبارزه با میکرب هست فقط موارد بحرانی و خطرناک است که میبایست مصرف شود اما امروزه با یک گلو درد ساده خودمان را میبندیم به چهل تا کپسول و به این روش نه تنها بدنمان را ضعیف میکنیم بلکه تاثیر پذیری این فرمول از ماده شیمیایی را در بدنمان برای مواقع بحرانی کم میکنیم . بد نیست بدانید موارد ساده مثل گلو درد را با لیمو شیرین و شلغم داغ و نیز چای پرنگ و داغ و پرهیز از مصرف هرنوع شیرینی میتوانیم درمان کنین به اضافه بعضی دیگر از دارو هایی که جنبه گیاهی دارند . و به عنوان آخرین نکته : برخلاف خیلی از دارو ها اثرات این دارو در مراحل پایانی مصرف دارو مشاهده میشود نه بتدریج . بیمار در طی تا سه چهارم از دوره مصرف ممکن است هیچ تاثیری مشاهده نکند و با این استدلال مصرف دارو را قطع میکند ... دوست شما .

مشاور ir ۰۵:۲۴ - ۸۸/۰۸/۰۸
13
12

با تشکر از اقای دوست شما که نظرش خودش یک مقاله کوچک بود درضمن منم با نظر ایشون درباره عنوان مقاله موافقم بزارید یک نکته هم من اشاره کنم اگر عفونت از نوع ویروسی باشد استفاده ناقص از انتی بیوتیکها به مراتب میتواند خطر ناکتر باشد زیرا ویروسها از نظر ژنتیکی موجودات بسیار پیچیده ای هستند و به سرعت میتوانند در برابر انتی بیوتیکها مقاوم شوند به همین منظور هر چند سال یکبار در فرمولاسین انها تغیرات کوچکی می دهند

دوست شما ir ۰۲:۲۴ - ۸۸/۰۸/۰۹
14
12

با سپاس از دوست مشاورمان و تائید پیشنهاد خوبشان اما اجازه بدهید به این نکته تاکید کنم که تفاوت است بین عفونت های ویروسی و قارچی و میکربی و باکتریایی. ضد چرک ها ( آنتی بیوتیک ) اساسا ساختار باکتریایی داشته و کشف آن از کشت قارچ کپک بود که صورت گرفت .باور غلط مردم اینست که برای درمان بیماری هایی که منشاء ویروسی دارند هم میتوان از ضد چرک استفاده کنند به همین دلیل برای مثلا سرما خوردگی یا گلو درد های ویروسی و یا حتی مواردی مثل سینوس ها از آن استفاده میکنند و در حالی که این عمل نه تنها کمکی به درمان نمیکند بلکه میکروب ها را مقاوم کرده و یا حتی باعت از بین رفتن باکتری های مفید بدن میکند . تشخیص دقیق اینکه عفونت میکربی است یا قارچی حتی برای بعضی بیماری ها هم کار ساده ای نیست چرا که مثلا یک گلو درد میتواند هم میکربی باشد هم ویروسی . بنظر من فقط در مواقع بحرانی و بسیار خطرناک از آنها استفاده کنیم وگرنه همیشه گزینه های مناسب تر و بی ضرر تر دم دست تر هستند . . . دوست شما

ali ir ۰۹:۱۲ - ۸۸/۰۸/۲۸
12
12

از مطالب شما دراین سایت متشکرم

بهناز ir ۰۹:۵۱ - ۸۸/۱۰/۰۷
12
10

مطالب شما واقعا" مفید و دانستن آن خیلی ضروری است من چیز زیادی در مورد آنتی بیوتیکها نمیدانستم ولی حالا به معلوماتم اضافه شد اگر بتوانید باز هم مطالب بیشتری در این مورد ارائه دهید واقعا" خوب است با تشکر از زحمات شما

رضا ir ۰۲:۲۱ - ۸۸/۱۰/۱۳
14
14

نا تشکر مطلب نسبتا خوبی بود به نظر من خیلی جای کار داشت و همه چیز گفته نشد.

مصی ir ۱۲:۰۹ - ۸۹/۱۰/۲۷
10
15

چرا تزریق جنتامایسین از نطر بعضی پزشکان مردود است

اهورا ir ۰۱:۰۱ - ۹۱/۰۳/۲۸
4
2

با سلام و خسته نباشد میخواستم در مورد آزیترومایسین بیشتر بدونم.بخصوص تداخلات دارویی این آنتی بیوتیک.واینکه میتواند با یک آنتی باکتریال موضعی مثل پیروکتون اولامین تداخل داشته باشد؟ممنون

ارژنگ ir ۰۲:۳۰ - ۹۱/۱۲/۱۴
1
2

عالی بود ممنون.

راضیه ir ۰۸:۴۴ - ۹۳/۰۶/۳۱
2
0

من به پنیسیلین موقع تزریق حساسیت دادم ودر یک قدمی مرگ بودم از اون موقع هیچ داروی از ترسم مصرف نکردم وهمه دندون هام خراب شدن ولی دکتر نمی رم چه دارویی می تواند تاثیر پنسیلین را داشته باشد ولی از خانواده ان نباشد لطفاً راهنمایی کنید

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :