- مردمان - http://www.mardoman.net -

چطور از رویا و خواب بد جلوگیری کنیم؟

[1]

آیا برایتان اتفاق افتاده که نیمه شب به خاطر خواب بد ی که دیده اید لرزان و هراسان از خواب بیدار شوید؟ اگر این مسئله زیاد برایتان اتفاق می افتد، باید بدانید که تنها نیستید. افراد زیادی از کابوس های شبانه رنج می برند و این مسئله روی خوابشان تاثیر منفی گذاشته و باعث می شود احساس خستگی، سردرد و سایر مشکلات جسمانی برایشان اتفاق بیفتد.

فهمیدن اینکه چرا این خواب بد به سراغتان آمده اولین قدم برای جلوگیری از پیش آمدن آنهاست. وقتی می خوابید مغز شما وارد مراحل مختلفی می شود. مرحله ای که در آن خواب می بینید مرحله REM نامیده می شود. REM مخفف حرکت سریع چشم هاست چون در این مرحله چشمان شما بسیار سریع جلو و عقب می شوند. در طول شب مغز شما هر یک ساعت و نیم یکبار وارد این مرحله می شود. هربار که به این مرحله می رسید، کمی طولانی تر در آن باقی می مانید.

بسیاری از افراد خواب های خوب و خوشایند می بینند اما گاهی اوقات خواب های ما گیج کنده و کابوس هایی ترسناک می شوند. در زیر به لیستی از عواملی که موجب دیدن خواب بد می شود اشاره می کنیم:

– استرس

– مشکلات خانوادگی

– مرگ یکی از عزیزان

– بیماری

– اعتیاد

– فیلم ها و کتاب های ترسناک

– داروها

– غذاها

– افکار منفی

اگر شما هم معمولاً خواب بد می بینید، توصیه هایی برایتان داریم که میتواند به شما برای جلوگیری از آن کمک کند. با بررسی سطح استرستان شروع کنید. اگر می بینید که به خاطر فشار محیط کار، مشکلات خانوادگی یا از این قبیل، تحت استرس بسیار زیادی هستید، پس به دنبال راه هایی برای پایین آوردن آن باشید.

اگر یکی از عزیزانتان را از دست داده اید، سعی کنید در این مورد با یکی از دوستانتان دردودل کنید. اگر دوستی ندارید که با او احساس نزدیکی و صمیمیت کنید می توانید نزد روانشناس بروید. مطمئناً مشاور کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد.

[1]

سعی کنید برنامه خوابتان را منظم کنید و سر یک ساعت خاص به خواب بروید و سر یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید. اگر عادت های بدی در خوابیدن داشته باشید، این مسئله وضعیت خواب شما را بر هم می زند و ممکن است موجب شود خواب های بدی ببینید.

از نگاه کردن فیلم های ترسناک یا خواندن کتاب های ترسناک قبل از خواب خودداری کنید چون ممکن است باعث شود خواب های بدی ببینید. خیلی افراد حتی بعد از خواب هم سعی می کنند بفهمند که چه دیده اند یا چه شنیده اند. اگر آخرین چیزی که دیده باشید یک فیلم ترسناک باشد، آنوقت ناخودآگاه شما در مورد آن فکر خواهد کرد و این موجب کابوس خواهد شد. سعی کنید شب ها فیلم های خنده دار و خوشایند تماشا کنید.

اگر در گذشته هیچوقت خواب بد نمی دیدید اما چند وقتی است که یک داروی تازه مصرف می کنید، این احتمال وجود دارد که مصرف آن دارو باعث شود که خواب بد ببینید. در این مورد حتماً با پزشکتان مشورت کنید و او را در جریان مشکلتان قرار دهید.

گفته می شود که برخی غذاهای خاص موجب دیدن خواب های بد می شوند. پس اگر می بینید که بعد از خوردن یک غذای خاص همیشه خواب بد می بینید، سعی کنید قبل از خواب آن غذا را استفاده نکنید. رعایت این توصیه ها به شما کمک می کند خواب بد نبینید. اما اگر باز هم حتی با رعایت این مسائل، خواب بد دیدید، حتماً باید با یک متخصص مشورت کنید.

خیلی وقت ها خواب های بد به خاطر یک مشکل حل نشده ای ایجاد می شود که نتوانسته اید با آن کنار بیایید. اگر فکر می کنید دلیل خواب های بد شبانه تان این است، راه حل آن خیلی ساده است، با ترس هایتان روبه رو شوید.

هر مشکل و مجادله ای که موجب آزار و اذیتتان می شود را حل کنید. سعی کنید به طریقی با هر موقعیت مشکل ساز کنار بیایید. این باعث می شود از آرامش خاطر بیشتری برخوردار شوید و بتوانید خواب بهتر و راحت تری داشته باشید.

اینکه بتوانید شب ها خواب های زیبا و خوشایند ببینید، یک توانایی اکتسابی است. تکنیک ها و روش های زیادی برای رسیدن به آن وجود دارد که می توانید یاد بگیرید.

[1]