www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

فواید عالی اهدای خون برای سلامتی

اهدای خون حدوداً فقط یک ساعت از وقت برنامه پرمشغله زندگی شما را می گیرد و درعوض جان یک انسان را نجات می دهد. اهدای خون نه فقط برای کسی که که سلولهای خونی را دریافت می کند، بلکه برای سلامت اهدا کننده نیز فواید بسیار دارد.

گرچه آشکارترین فایده اهدای خون، احساس فوق العاده ناشی از بخشیدن چیزی به کسی که به شدت به آن نیاز دارد است اما فواید آن بر سلامتی اهداکننده فراتر از اینهاست.

تحقیقات نشان داده است که، به طور کل، برخی مردم معمولاً بیشتر از میزان مورد نیاز روزانه خود آهن مصرف می کنند. مصرف آهن بیشتر از حد توصیه شده، تولید رادیکال های آزاد در بدن را بیشتر می کند. رادیکال های آزاد موجب ایجاد تغییرات سلولی می شود که عملکرد طبیعی سلولها را مختل کرده و خطر برخی بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی و سرطان را افزایش می دهد. این مشکل در مردها و خانم های یائسه حادتر می باشد چون خانم ها قبل از یائسگی در چرخه های عادت ماهیانه آهن اضافه را دفع می کنند. افرادیکه بیش از حد از گوشت قرمز استفاده می کنند نیز در خطر افزایش میزان آهن در بدن هستند.

اما اهدای خون چطور به افزایش میزان آهن کمک می کند؟ اهدای خون مقداری از این آهن اضافه را که می تواند موجب تولید رادیکال آزاد در بدن شود، بیرون می برد. درواقع، تحقیقات نشان داده است که مردهایی که خون اهدا می کنند معمولاً کمتر در خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند. ازآنجا که بیماری های قلبی متداولترین علت مرگ در مردان است، این می تواند یکی از بهترین فواید اهدای خون بر سلامتی آنها باشد.

از کجا باید فهمید که بیش از اندازه آهن از دست ندهیم؟ قبل از اینکه اجازه اهدای خون به شما داده شود، سطح هموگلوبین شما که میزان آهن در بدنتان را ارزیابی می کند، بررسی می شود. اگر این سطح پایین باشد اجازه اهدای خون در آن روز به شما داده نمی شود. هر زمان که برای اهدای خون پیش قدم شوید، سطح هموگلوبین شما سنجیده می شود و فقط هر هشت هفته یکبار اجازه اهدای خون به هرکس داده می شود تا از خالی شدن بیش از حد آهن از بدنتان جلوگیری شود. این می تواند راه بسیار خوبی برای چک کردن مداوم میزان آهن خون نیز باشد.

با در نظر گرفتن فوایدی که اهدای خون بر سلامتیتان دارد درکنار فواید معنوی آن، مطمئناً اهدای خون داوطلبان بسیار بیشتری پیدا خواهد کرد. فقط کافی است هر دو ماه یکبار یک ساعتی را روی یک صندلی اهدای خون استراحت کنید تا از کلیه فواید جسمی و معنوی آن بهره مند شوید. همیشه یادتان باشد شاید یک نفر نیازمند این بخشش سخاوتمندانه شما باشد.

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

سعید... ir ۰۱:۱۵ - ۸۹/۰۹/۰۴
13
28

ای کاش میشد کل بدنمو میتونستم اهدا کنم

محمد حسن ir ۰۳:۵۵ - ۸۹/۰۹/۰۵
4
26

دوست عزیز تا آنجایی که من می دونم خون دادن هر 6 ماه یکبار می تواند انجام شود به طوری که کسانی که مثل من عضو سازمان انتقال خون هستند اگر بخواهند بیش از دو بار در سال خون بدهند از آنها قبول نمی کنند و این اجازه را نمی دهند

پاسخ ها

مهدی us ۰۸:۵۵ - ۹۲/۰۵/۲۶

-رعایت فاصله زمانی حداقل ۸ هفته بین دو نوبت اهدای خون؛با این شرط که دفعات اهدا ی خون از ۴ بار در سال تجاوز ننماید.البته بهتر است آقایان با فواصل ۳ ماهه ؛و خانمها با فواصل ۴ ماهه نسبت به اهدای خون اقدام نمایند.

آرش ir ۰۹:۴۷ - ۸۹/۰۹/۰۶
7
3

سلام من تالاسمی ماینور دارم. می خواستم بدانم که آیا برای من هم اهدای خون ممکن است یا نه؟

محسن ir ۱۰:۲۰ - ۸۹/۰۹/۰۶
9
39

سلام من دونور مستمر سازمان انتقال خون هستم باید به عرض دوستان همچنین این آقای محمد حسن خان برسانم در سازمان انتقال خون به هر کس که حداقل سالی دو مرتبه (هر شش ماه یکبار) خون اهدا کند دونور مستمر میگویند و جهت اهدا خون شما میتوانید هر سه ماه هم اقدام کنید فاصله کمتر از سه ماه پذیرفته نیست ولی فواصل زمانی بیشتر مورد قبول است پاینده و پیروز باشید

پیمان ir ۰۸:۰۴ - ۸۹/۰۹/۰۷
6
2

بند ه تا به 8-7بار خون اهدا کرده ام اما این طور که در بالا عنوان نموده اید هرگز سطح هموگلوبین من اندازه گیری نشده (حداقل قبل از گرفتن خون)اگر هم اندازه میگیرند لابد بعد از گرفتن خون است که اگرسطح آن کمتر از حد باشد دیگر متوجه شدن این موضوع فایده ای برای اهدا کننده ندارد

علاءالدین ir ۰۳:۰۹ - ۸۹/۰۹/۰۸
10
21

شما با اهداء خون در حقیقت انرژی بسیار مفیدی که در سرخ رگ قرار دارد را هدیه می کنید ، این کار باعث می شود که بدن ضعیف شده و تا زمانی که انرژی از دست رفته تامین نشود باید در حالت استراحت قرار بگیرید . سلامتی خون با انجام منظم حجامت حاصل می شود که نه تنها ضرری برای بدن ندارد بلکه باعث می شود خون بلااستفاده و آلوده از بدن خارج گردد . مطالبی که در بالا نوشته شده صحیح نیست زیرا تمام مواد معدنی و الکترولیت ها درون خون قرار دارد و این مواد توسط سرخ رگ به کل بدن انتقال پیدا می کند ، آهن به عنوان محرک ساخت گلبول قرمز استفاده می شود و اگر مقدارش در خون بالا باشد توسط اهداء خون تنظیم نخواهد شد ، به همین خاطر بسیاری از بیمارانی که مقدار گلبول قرمز در خونشان بیش از هد معمول است با فصد خون از طریق سرخ رگ بهبود نمی یابند . توصیه من به تمام عزیزانی که این مطلب را می خوانند این است که حجامت فواید عالی برای سلامتی دارد .

پاسخ ها

افسانه ir ۰۶:۵۰ - ۹۱/۰۸/۱۰

دوست عزیز در حین اهدای خون از ورید خونگیری میشود نه شریان!با هر ضربان قلب خون در تمام بدن به گردش در می اید و ما در بدن چیزی به نام خون بلا استفاده و کثیف نداریم.

علیرضا ir ۱۲:۴۷ - ۸۹/۰۹/۱۱
16
15

علاالدین اول برو یاد بگیر که "هد"رو اینطوری "حد" مینویسن. این مقالات برای افراد تحصیل کردست نه افراد بیسوادی چون شما.

پاسخ ها

رضا ir ۰۹:۰۴ - ۹۲/۰۴/۲۱

علیرضا جان ، اینهمه علاالدین عزیز وقت گذاشته ، پست گذاشته ، بدون توجه به بعد فنی قضیه و بجای نقد علمی آن ، ایراد املایی میگیری واقعا متاسفم برات . آقای تحصیل کرده!

تهرانی ir ۱۲:۰۸ - ۸۹/۰۹/۱۲
24
4

بنده به عنوان یک متخصص قلب و عروق کاملا با نظر اقای علاالدین مخالفم

رامین ir ۱۰:۴۵ - ۸۹/۰۹/۱۴
16
4

علیرضا خان یاد بگیر که به عقاید همه احترام بگذاری هر چند صحیح نباشد

علی ir ۰۶:۱۴ - ۸۹/۰۹/۱۸
7
4

سلام دوستان عزیز اول که به نظرات هم احترام بگذارید بعد هم خون دادن واقعا آلیه تا میتونین بدید

کاشفی ir ۰۴:۲۵ - ۸۹/۱۰/۱۰
2
2

میزان هموگلوبینی که باید فرد خون بدهد چقدر باشد؟

علی ir ۰۵:۴۶ - ۹۰/۰۵/۱۱
6
1

فواید خون دادن درست پس از اتمام خون گیری مشهود است و شکی در سلامت بیشترافرادی که بصورت دایم خون اهدا می کنند وجود تدارد و یک شخص می تواند تا سالی 4 بار خون اهدا کند

حسن ir ۰۱:۳۰ - ۹۰/۰۸/۳۰
1
8

با عرض سلام خدمت دوستان من بعد از اهدای خون 8 کیلو چاق شدم ،و بدنم هم بزرگ شده علت آن چیست؟

پاسخ ها

نوید ir ۰۸:۱۲ - ۹۰/۱۱/۱۵

زیادی خوردی

مسعود ir ۰۹:۳۲ - ۹۰/۱۲/۲۰
9
1

آیا اهداء خون باعث کاهش چربی خون هم میشود؟ تری گریسید خون من روی 250 است آیا با دادن خون کاهش پیدا می کند؟ آیا اهداء خون باعث کاهش غلظت خون می شود؟ آیا اهداء خون مشکلی برای کلیه ها ایجاد نمی کند؟ ممنون میشوم به سوال های من پاسخ دهید با تشکر

آرش ir ۰۲:۱۶ - ۹۱/۰۲/۰۲
3
8

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز من به تمام نظرات شما احترام خاصی دارم ولی آدم از حق نباید بگذره.چون در تحقیقاتی که من داشتم متوجه شدم حجامت از نظر درمانی بسیار مفیدتر از خون دادن است.ولی از نظر معنوی خون دادن قابل مقایسه نیست

زی زی ir ۰۹:۲۹ - ۹۱/۰۳/۱۰
1
0

سلام میتونین برین سایت اهدا عضو،عضو شین.

منصور eu ۰۱:۰۴ - ۹۱/۰۵/۱۴
1
0

ضربه مغزی کن خودتو اونوقت میشه

سینا ir ۰۴:۵۸ - ۹۱/۰۵/۱۶
3
0

سلام علی خان عرضم به حضورتون که خون دادن "عالیه" "آلیه"نیست!!!!!!!!!!

مرضی ir ۰۱:۰۶ - ۹۱/۰۶/۰۲
0
1

من تا حالا دوبار خون دادم.چندروز پیش یکی از دوستام گفتن دیگه اینکارو نکن.واسه خانوما زیاد خوب نیست.ناباروری میاره.بنظر شمادرسته؟

حامی ir ۱۲:۰۸ - ۹۱/۰۸/۱۲
3
1

من به انوان دکطر مقز و اعساب به شما پیشنهاد میکنم اول برین دیکطه طمرین کنید که انغدر اشتباه ننویثید :-)

غلام رضا np ۰۶:۲۸ - ۹۱/۰۸/۲۰
0
0

من بهار امسال دچار یک بیماری قلبی شدم . بعداز بستری شدن در بیمارستان دکترها گفتند که یکی از دهلیزهای قلبی من ازحالت نورمال خودش بزرگتر شده است. و فعلا نمی دانم که آیا اهدا خون برای من مشکلی خواهد داشت یا خیر؟

امیرعلی ir ۱۲:۰۹ - ۹۲/۰۱/۱۰
0
0

سلام دوست عزیز من هم قبل از اینکه خون بدم همین فکر رو می کردم ولی بعد از مطالعه بوروشور های اراءه شده متوجه شدم خون دادن بستگی به تغذیه فرد دارد اگر تغذیه فرد دارای منابع غنی از fe باشد مثل خوردن پسته و جگر و ... می تواند حتی همانطور که گفته شده در طول سال حتی 4 و 5 بار خون بدهد.

علی us ۰۲:۴۰ - ۹۲/۰۱/۱۰
1
1

سلام به تمامی ایرانیهای فهیم واصیل دوستان ای کاش بجای این جنگ و دعوا میشد از تجربیات هم بدرستی استفاده کنیم - اخر نفهمیدیم خون دادن خوبه یا نه سایتها شده مثل بقیه کارهامون کجاست اون خون کورش تو رگهای ایرانی مون خجالت بکشید اریایهای متمدن ببخشید از دوستان فهیم

مسلم ir ۱۲:۱۵ - ۹۲/۰۱/۲۰
0
0

سلام.من 28 سالمه.چند سال پیش چندین بار به تب شدید دچار شدم.دو بار هم حجامت داشتم.یه بار که خواستم خون بدم چون گفتم قبلا تب داشتم ازم خون نگرفتند.الان 6 سال میشه که تب ندارم.آیا من میتونم خون اهدا کنم؟

عسل زمانی ir ۰۹:۱۰ - ۹۲/۰۱/۲۷
1
0

باسلام وخسته نباشید خدمت شما عزیزان .جهت اطلاع شما دوستان باید عرض کنم درسته که اهدای خون ارزش معنوی زیادی داره و در تمام دنیا یک عمل انسان دوستانه تلقی میشه اما برای این کار اول سلامتی خود فرد دراولویت قراردارهباید توجه داشت که میزان هموگلوبین فرا اهداکننده اگر آقا باشه حداقل 14 وخانم 13 باشه ودفعات اهدا براساس نوع تغذیه سن وزن ودادن زمان کافی برای جبران مقدار آهن از دست داده شده در فاصله ی دواهدا تنظیم شه وبه طور متوسط همون دوبار برای افراد واجد شرایط توصیه میشه وبهتره فرد بیشتر از 30 وکمتر از 55سال باشه هرچند خود انتقال خون محدوده ی سنی 18 تا60 راتعیین کرده اما بهتره برای اهدای خون عجله نکنیم چون بدن ما دچار یک خونسازی غیر طبیعی شده ودچار غلظت خون یا کم خونی فقر آهن میشیم پس بهتره قبل از اهدا درمورد مزایاومعایب اهدای خون از نظر علمی وپزشکی از افراد صاحب نظر سوال کنیم.باتشکر

زمانی ir ۰۹:۲۶ - ۹۲/۰۱/۲۷
0
0

دوستان عزیز چیزی به عنوان خون کثیف وجود نداره ما درکل دونوع جریان خون داریم سرخرگی وسیاه رگی.خون سرخرگی خون دارای O2 میباشد که خونی قرمز بافشار بالاست که در شریانها تعبیه شده وتنها در نقاطی در بدن قابل لمس است که به آن نبض میگویند وخون سیاه رگی خون تیره با CO2بالاست که در سیاه رگ ها جریان دارد یا همان ورید خونی که در حجامت جدا شده خون سیاه رگی است که از عروق ریز بدن یا مویرگ ها جدا شده وچون پلاسمای آن (قسمت زرد رنگ خون پلاسما نام دارد)توسط وسایل حجامت جدا میشوددر تصور عوام چرک وکثیفی خون است!حجامت باخطراتی ازجمله آلودگی های ویروسی درد عفونت و... همراه است وامروزه چون طب انتقال خون وجود دارد عملا منسوخ است اما به دلیل حمایت دینی از این مساله اجازه ی اطلاع رسانی داده نمی شود البته لازم به ذکر است حجامت به منظور در مان بیماریها یک شاخه ی علمی در دنیا محسوب میشود به شرطی که مورد سوءاستفادهی افراد سودجو قرار نگیرد واز افرا آگاه ودارای تحصیلات آکادمیک دراین زمینه استفاده کرد

زمانی ir ۰۹:۳۰ - ۹۲/۰۱/۲۷
0
0

خون دادن برای افراد دارای تالاسمی وآنمی فقر آهن و بیماران قلبی وزنان باردار وافرادی باسلبقه ی تشنج ووزن کمتر از 60 کیلو توصیه نمی شود

زمانی ir ۰۹:۳۶ - ۹۲/۰۱/۲۷
0
1

هدف انتقال خون تهیه یک خون سالم با کمترین آلودگی برای افراد نیازمند می باشد و از اهدای افراد های ریسک چه سرماخوردگی ساده چه انواع جراحی ها چه سابقه ی تب ولرزورفتار پرخطر و... داشته باشند جلوگیری میشود

احمد ir ۰۸:۳۸ - ۹۲/۰۳/۱۲
0
0

من امروز خون دادم حس خوبی دارم.

اریان ir ۱۰:۴۸ - ۹۲/۰۳/۱۳
1
0

بام خدمت همه هموطنان عزیزم خواهشمند است به نظرات یکدیگر احترام گذاشته و از توهین کردن جدا خوداداری کنید

امین ir ۱۱:۱۷ - ۹۲/۱۲/۱۷
0
0

قطعا خودت کسی هستی که از حجامت پول در میاری و گرنه الان هیچ منبع علمی در دنیا حجامت را قبول نداره حتی از کسانی که حجامت میکنند ما خون نمیگیریم...این حرفا باعث کاهش آمار اهدا میشه و تو یه گناهکاری فقط در هر سه ثانیه یک واحد خون در کشور ما نیازه میفهمی؟؟؟

ایثار ir ۱۱:۰۳ - ۹۳/۱۰/۰۷
0
0

خانم افسانه مسما خون در همه مسیر گردش در بدن کیفیت یکسانی ندارد. همان طور که در قسمتی از مسیر گردش پر از اکسیژن است و در قسمتی دیگر نیست

دکی ir ۰۳:۱۰ - ۹۳/۱۲/۰۳
1
0

سلام..واقعا متاسفم از اینکه دوستان به جای گذاشتن اطلاعات مفید در این خصوص فقط دنبال سوتی گرفتن از همدیگه هستن..بنده متخصص قلب و عروق هستم و باید به عرض برسانم افراد با وزن مناسب و فشار خون مناسب (قبل از خون دادن تست میشوید) میتونن سالی 4بار خون اهدا کنن.خون دادن بر عکس حجامته..در خون دادن خون کثیفی از شما بیرون نمیاد بلکه همون خونیه که قلب شما برای کل بدن شما پمپاژ میکنه..اصلا اگه کثیف بود که به مریض دیگه ای اهداش نمیکردن..یکی از فواید خون دادن به خصوص برای افراد سیگاری و دودی اینکه خون رو رقیق میکنه و از سکته قلبی و مغزی جلوگیری میکنه.دردهای عضلانی و سردردها رو هم تقریبا التیام می بخشه...یا علی

محمدرضا سعیدی ir ۱۰:۱۳ - ۹۴/۰۱/۲۴
0
0

سلام دوستان من چن روز پیش رفتم حجامت کردم الانم میخواهم برم برا اهدا خون .میخواستم ببینم فاصله این دو باید چقدر باشه هر چند که تو سازمان انتقال خون بعداز حجامت خونگیری نمیکنن ؟لطفا راهنمایی کنید ؟

رسول ir ۰۹:۲۷ - ۹۴/۰۲/۲۷
0
0

فاصله حجامت تا اهدا خون باید یکسال باشه

مرتضی ir ۱۰:۵۶ - ۹۴/۰۵/۲۳
0
0

من امروز رفتم خون دادم .و واقعا خوشحال میشدم اگر خون اهدایی من بدون دریافت وجه به نیازمندان اهدا میشد ولی تا جایی که من میدونم این خونهای اهدایی به خصوص در بیمارستانهای خصوصی (دولتی را نمیدونم) به نیازمند خون به فروش مرسد با قیمتهای بالا . و دیگر انکه پلاسمای موجود در یک واحد خون اهدایی با قیمت حدود 600 دلار صادر میشود و البته خدا میدونه مبالغ دریافتی صرف چی میشه . اگر دوستان دیگر اطلاعات جامع تری دارند یا اگر اطلاعات من غلط هست اصلاح کنند ممنون میشم .

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :