www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

دانستنیهایی درباره یبوست

مدفوع(feces/stool) انسان بطور طبیعی نیمه جامد با پوششی از موکوس است. ظاهر مدفوع بسته به وضعیت سیستم گوارش (تحت تاثیر رژیم و سطح سلامتی) متغیر میباشد. رژیم غذایی با محتوای فیبر بالا مدفوع را حجیم و مصرف غذاهای آبکی ، مدفوع را نیز آبکی میکند. تناوب اجابت مزاج طبیعی بسته به فرد و شرایط، از روزی 3 مرتبه تا هفته ای 2 تا 3 بار متغیر است. شکل و قوام مدفوع سالم، کشیده با سطحی هموار و بافتی شبیه کره بادام زمینی خامه ای است.288_1


اجزای سازنده مدفوع: 75 درصد آب (در اسهال درصد آب بیشتر و در یبوست کمتر است)، 25 درصد (1/3) باکتریهای مرده،1/3 باقیمانده غذاهای هضم نشده نظیر سلولز. دیگر اجزای مدفوع را چربی ها (کلسترول)، پروتئین ها، املاح معدنی (فسفات)، موکوس، باکتریهای زنده و سلولهای مرده تشکیل میدهند.

نکته: برخی غذاها به علت محتوای فیبر بالایشان ممکن است بدون هضم و دست نخورده همراه مدفوع خارج شوند، مانند: دانه ها، آجیل، ذرت، لوبیا.

روده بزرگ: وقتی کیموس(chyme)(ماده آبکی ای که در معده در پی گوارش غذا شکل میگیرد) وارد روده بزرگ میشود، 90 درصد آب آن توسط روده کوچک گرفته شده است. و تنها 10 درصد آب و الکترولیتهای سدیم، منیزیوم و کلراید، و همچنین فیبرهای رژیمی باقی مانده اند.کیموس با باکتریها و موکوس ترکیب شده و مدفوع را پدید می آورد. باکتریها برخی از فبیرها را شکسته و به عنوان غذا استفاده میکنند، که تولید استات، پروپیونات و بوتیرات میکنند، که به عنوان غذا توسط سلولهای پوشش روده بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند. باکتریهای روده بزرگ روزانه 100 کالری انرژی در اختیار بدن قرار میدهند.PH روده بزرگ بین 5.5 تا 7 متغیر است. در روده بزرگ جذب آب و املاح معدنی از مواد هضم نشده انجام میگیرد. هر چه بیشتر مدفوع در روده بزرگ باقی بماند، آب بیشتری از دست داده و خشک تر میشود. حفظ تعادل آب، تولید و جذب ویتامینهای B و K نیز از دیگر کارکردهای روده بزرگ میباشد.

بوی مدفوع:فعالیت باکتریهای روده ای عامل بوی بد مدفوع میباشند. باکتریها با تولید ترکیبات حاوی سولفور نظیر تیولها (THIOLS) ، ایندول (INDOLE) ، اسکاتول(SKATOLE) ، مرکاپتان(MERCAPTANS) و همچنین گاز غیر ارگانیک سولفید هیدروژن (HYDROGEN SULFIDE) باعث بوی بد مدفوع میشوند.

نکته:مصرف ادویه جات نیز میتواند به بروی بوی مدفوع تاثیر گذار باشد.

نکته: مصرف گوشت که غنی از سولفید ها میباشد، بوی مدفوع را نامطبوع تر میکند.(به همین خاطر است که مدفوع گوشتخواران از گیاهخواران بدبو تراست)

نکته:مصرف سبزیجات چلیپایی نظیر کلم و بروکلی نیز به علت وجود ترکیبات سولفور دار بوی مدفوع را نامطبوع تر میسازند.

نکته:رشد و تکثیر بیش از حد باکتریهای روده بزرگ نیز موجب بدبو تر شدن مدفوع میشود.

رنگ مدفوع: از ترکیب بیلی روبین حاصل از تجزیه گلبولهای قرمز خون و صفرا (سبز رنگ است) ایجاد میشود. بیلی روبین پس از طی واکنشهای پیچیده ای به اوروبیلی نوژن و سپس به استرکوبیلین (STERCOBILIN) که رنگ قهوه ای به مدفوع میدهد تبدیل میشود.

نکته:رنگهای غذایی مصنوعی و یا طبیعی در رنگ مدفوع تاثیر گذار هستند.

نکته:غذاهای واجد رنگدانه های تیره مانند زغال اخته و چغندر باعث تغییر رنگ مدفوع میشوند.

نکته:رنگ مدفوع نوزادان به خاطر حضور صفرای تنها ،زرد و یا سبز است.

نکته:مصرف برخی داروها نیز در رنگ مدفوع تاثیر گذار میباشند.

علل تغییر رنگ و بافت مدفوع:

-مدفوع سبز:

1-عبور سریع مدفوع از روده ها.

2-مصرف زیاد سبزیجات سبز رنگ و یا غذاهای حاوی  رنگ مصنوعی سبز.

3-خوراندن غذا برای نخستین بار به نوزادان.

- مدفوع زرد:

1-اسهال زرد رنگ میتواند نشانه عفونت انگلی و یا سالمونلا باشد.

2-افزایش سطح  بیلی روبین خون در نشانگان گیلبرت(GILBERT SYNDROME) که با زردی شدید همراه است.

- مدفوع سیاه و قیر مانند: خونریزی در مری، معده و یا روده کوچک -کم خونی فقر آهن، سرطان روده بزرگ، زخم معده، سیروز کبدی، انگل روده ای، مصرف قرصهای آهن.

- مدفوع قرمز: خونریزی شدید از روده ها و یا اسهال شدید.

- مدفوع سفید و یا رنگ پریده:

1-فقدان صفرا و مشکلات کبدی (مانند انسداد مجاری صفرا و یا هپاتیت B(مدفوع رنگ پریده و یا خاکستری)

2-بلع سولفات باریوم بمنظور انجام رادیوگرافی مجاری گوارش.

- مدفوع شناور(روی آب): محتوای فیبر و یا چربی زیاد در مدفوع. نشانه سوء جذب است.همچنین احتباس زیاد گاز روده ای در مدفوع باعث شناور شدن آن روی آب میگردد.

نکته:علت سوزش حین دفع مدفوع مصرف ادویه جات تند میباشد.

محتوای چربی مدفوع:

مدفوع از یک درصد چربی تشکیل یافته است.وقتی این میزان به 7 درصد افزایش می یابد،(STEATORRHEA) نامیده میشود.در این حالت مدفوع شل، حجیم، روغنی، بدبو، چسبناک، خاکستری و یا رنگ پریده، روی آب شناورگردیده و به کاسه توالت می چسبد. علت آن اشکال در سیستم گوارش در شکستن و جذب چربی ها میباشد. اشکال در پانکراس (لوزالمعده) که آنزیم شکستن چربی را ترشح میکند و یا روده باریک که وظیفه جذب چربی ها را بعهده دارد، میتوانند عامل آن باشد.


مکونیوم(MECONIUM) چیست؟

ماده ای چسبناک و به رنگ سیاه بوده که نخستین مدفوع نوزاد پس از تولد میباشد. مکونویم متشکل از موادی است که جنین حین سپری کردن در رحم بلعیده است. این مواد شامل: سلولهای اپی تلیال روده، موکوس، مایع آمنیوتیک، صفرا، کرک جنینی(LANUGO)(لانوگو) (موی نازک، بی رنگ و فاقد مغز میانی که کرک مانند بوده و تمام بدن جنین را در رحم میپوشاند) و آب میباشد.

نکته: حرکات دودی روده بزرگ باعث راندن مدفوع به سمت مقعد میشود. حرکات روده ای در افراد مسن کند میشود از اینرو بیشتر مستعد ابتلا به یبوست میشوند.

نکته: ریفلکس معدی-روده بزرگ نیز در افراد مسن ناکارا تر میشود. این ریفلکس پس از مصرف غذا و افزایش حجم معده روی میدهد که حرکات روده ای را افزایش داده، و نیاز به اجابت مزاج را پدید می آورد.

یبوست(constipation): حالتی در سیستم گوارش است که اجابت مزاج در فرد دردناک و دشوار میگردد. معمولا دفع کمتر از 3 نوبت در هفته یبوست نامیده می گردد.زور زدن هنگام دفع مدفوع و یبوست مزمن میتواند به بواسیر یا هموروئید(hemorrhoid) ، شقاق و یا فیشر(anal fissure) ، انسداد روده ای(bowl obstruction) ، بی اختیاری مدفوع (soiling/encopresis)، فشردگی و تراکم مدفوع(FECAL IMPACTION)  و یا به شکم درد و ورم شکم بیانجامد. یبوست به تعداد دفعات اجابت مزاج مربوط نبوده، بلکه بیشتر به عادات رژیمی، فعالیت جسمی، دریافت مایعات و دیگر عوامل بستگی دارد.

علایم یبوست:

1-اجابت مزاج دشوار و دردناک.

2-مدفوع سفت و حجیم.

3-درد و ورم شکم.

4-نفخ.

5-حس دفع ناقص.

علل ایجاد یبوست:

1-سفت شدن مدفوع:

-مصرف ناکافی فیبرهای رژیمی.

- کم آبی بدن (عدم مصرف کافی مایعات)

- مصرف برخی داروهایی که حاوی آهن، کلسیم و آلومینیوم هستند. از قبیل: ضد اسیدها، ضد تشنج ها، آرام بخشها، مکملهای آهن، ادرار آورها.

2- کاهش و یا فقدان حرکات روده ای که به حرکات دودی (peristalic movement) معروف میباشد:

- کم کاری غده تیروئید.

- فقر پتاسیم.

- آسیب به اسفنکتر مقعد.

- مصرف برخی داروها (مواد مخدر، کدئین، مورفین و ضد افسردگی ها)

- بی تحرکی.

- عدم مصرف کافی فیبرهای رژیمی.

- عدم مصرف غذا در فواصل زمانی منظم در طی روز.

- مصرف زیاد غذاهای پروتئینی.

- مسمومیت با سرب و سایر فلزات سمی (آرسنیک، جیوه).

- بیماریهای شدید.

3-به تاخیر انداختن دفع مدفوع (باقی ماندن زیاد مدفوع در روده بزرگ باعث از دست رفتن بیشتر آب مدفوع و سفت شدن آن میشود)

4-تنگی قسمتی از روده که ایجاد انسداد کرده و اجازه عبور مدفوع را نمیدهد. مانند:تومورها،استنوز روده و دیورتیکول(diverticula) (بیرون ‌زد گی‌های‌ کوچک و‌ کیسه‌ مانند در دیواره‌ روده‌ بزرگ)

5-یبوست روان تنی: که ریشه در اضطراب و عدم آشنایی با محیط دارد. استرس و اضطراب مزمن،بی میلی به دفع مدفوع و عادات غذایی نامطلوب عامل آن است.

6- سوء مصرف ملین ها و مسهل ها(به علت ایجاد وابستگی به آنها)

7-مصرف زیاد چربی، قند و شکر(شیرینی جات و خامه)

8-حاملگی(به علت تغییرات هورمونی و فشار رحم به روی روده)

9-استرس و اضطراب.

10-ضعیف بودن عضلات کف لگن.

11-از دست رفتن الکترولیتهای بدن از طریق ادرار، اسهال و یا استفراغ.

12-کهولت سن.

13-سفر کردن(به علت تغییر رژیم و فعالیت های روزمره)

14-نشانگان روده تحریک پذیر: اسپاسم (گرفتگی) روده بزرگ باعث انقباض ممتد آن میشود، بنابراین حرکت مدفوع متوقف میشود.

15-برخی بیماریها: سکته، لوپوس، پارکینسون، آسیب به نخاع، دیابت، بیماریهای نورولوژیک و عضلانی، و ام اس(MS).

16-عادات اجابت مزاج غلط (در کودکان)

اقدامات تشخیصی:

1- عکسبرداری با  اشعه ایکس با تنقیه باریوم(BARIUM ENEMA)

2- سیگموئیدوسکوپی(SIGMOIDOSCOPY) و کولونوسکوپی(COLONSCOPY): آندوسکوپی روده بزرگ میباشند که بوسیله یک لوله قابل انعطاف و دوربین دار روده بزرگ معاینه میگردد.

3-آنالیز مدفوع برای شناسایی خون در آن.

4- بررسی تاریخچه بیمار ازنظر رژیم غذایی، داروهای مصرفی و فعالیت بدنی.

5-بررسی قدرت انقباض اسفنکتر مقعد(ANORECTAL MANOMETRY): در این روش یک لوله باریک و قابل انعطاف وارد راست روده گردیده سپس با باد کردن یک بادکنک در سر آن عملکرد عضلانی راست روده و مقعد بررسی میشود.

چه وقت بایستی به پزشک مراجعه کرد؟

1-تغییر در الگوی اجابت مزاج.

2-مشاهده خون در مدفوع.

3-درد شدید در شکم همراه با یبوست.

4-درد در ناحیه مقعد.

5-کاهش وزن بی علت.

6-یبوستی که به رغم اقدامات درمانی بیش از 7 روز ادامه می یابد.

7-یبوست و اسهالی که بطور متناوب تکرار میشوند.

8-یبوست در پی مصرف داروهای جدید.

درمان یبوست:

1-برطرف کردن علت ایجاد کننده آن.

2-اصلاح رژیم غذایی.

3-فعالیت جسمی و ورزش.

4-استفاده از مسهل ها.

5-در موارد شدید استفاده از تنقیه ها و عمل جراحی.

پیشگیری از یبوست:

1-حداقل روزی 3 وعده غذا (با فواصل زمانی 4 ساعت) مصرف کنید.

2-روزانه حداقل یک لیتر آب بنوشید.

3-از مصرف الکل و مواد غذایی حاوی کافئین اجتناب ورزید.

4-به اندازه کافی از فیبرهای رژیمی در برنامه غذایی خود بگنجانید (سبزیجات، میوه و غلات سبوس دار)

5-بطور منظم فعالیت بدنی داشته و ورزش کنید.

6-اجابت مزاج را به تاخیر نیاندازید.

7-در مصرف مسهل ها زیاده روی نکنید.

8-پس از صرف صبحانه بمنظور اجابت مزاج  10 دقیقه در توالت بمانید.

9-استرس خود را کاهش دهید.

آشنایی با مسهل ها:

1-عوامل حجیم کننده(BULK-FORMING): با جذب آب در روده مدفوع را نرم میکنند. ایمن ترین نوع مسهل ها محسوب میشوند. باید همراه با آب مصرف شوند وگرنه ایجاد انسداد میکنند. فیبرهای رژیمی را نیز شامل میشوند. مدفوع را حجیم تر کرده و باعث میشوند مدفوع آب بیشتری را در خود نگه دارد. همچنین با تولید یک ژل ملین عبور مدفوع را در قولون تسهیل میکنند. مانند: سبوس پسیلیوم(psyllium) یا همان دانه ها ی اسفرزه، متیل سلولز(methylcellusose) و پلی کربوفیل(polycarbophyl).

2-محرک ها(STIMULANTS): باعث انقباضات ریتمیک روده میشوند (تحریک حرکات دودی)، اما باعث نرم شدن مدفوع نمیشوند. خطرناک ترین مسهل ها میباشند، چراکه ایجاد وابستگی کرده و به روده ها آسیب میرسانند. نظیر روغن کرچک، آلوئه ورا، قرص و شیاف بیزاکودیل(bisacodyl).

3-نرم کننده ه ا(SOFTENERS): باعث نفوذ آب و چربی به مدفوع میشوند.مدفوع را مرطوب کرده و از خشک شدن آن جلوگیری میکنند.معمولا پس از زایمان و اعمال جراحی تجویز میگردند.مصرف بی رویه آنها باعث خارج شدن توازن الکترولیتهای بدن میشود. این دسته از مسهل ها به سرعت ایجاد تحمل کرده، بنابراین مصرف طولانی مدت، اثر بخشی آنها را به شدت کاهش میدهد.مانند(docustate).

4-روان کننده ها(LUBRICANTS): مدفوع را چرب و لیز میکنند. روغنهای معدنی رایج ترین آنها میباشد.

5-اسموتیک ها(OSMOTICS): حاوی نمکها و کربوهیدراتهایی میباشند که باعث ماندگاری آب در روده بزرگ و افزایش حرکات دودی میشوند. اما مصرف بی رویه آنها نیز توازن الکترولیتها را بر هم میزند.این دسته از مسهل ها خود به دو نوع نمکی (saline) و(hyperosmotic agents) تقسیم بندی میشوند. مسهل های نمکی نظیر: هیدروکسید منیزیوم، سولفات منیزیوم، فسفات سدیم، سیترات منیزیوم، سدیم بی فسفات. مسهل های هایپراسموتیک نظیر: شیاف گلیسیرین، لاکتولاز(lactulase) و سوربیتول(sorbitol) .

نکته:مصرف طولانی مدت روغنهای معدنی از جذب ویتامین‌های محلول در چربی از روده (نظیر ویتامین A,D,E,K­) جلوگیری می‌کند.

نکته: مسهل ها به اشکال خوراکی (پودر، شربت، قرص و کپسول) و یا شیاف موجود میباشند.

نکته:روغن زیتون و روغن بادام نیز ملین های ملایم میباشند.

عوارض یبوست:

1-تراکم مدفوع(FECAL IMPACTION):توده  حجیم و سفت شده مدفوع است که با حرکات روده ای قابل دفع نیست. بنابراین برای خارج کردن آن نیاز به مسهل های قوی و یا دخالت پزشک میباشد.

2-بواسیر و یا هموروئید(HEMPRRHOID):ورم و التهاب وریدهای راست روده(RECTUM) و یا مقعد(ANUS) میباشد. کانال مقعدی با شبکه‏ای از وریدهای کوچک که درست زیر پوست هستند پوشیده می‏شود.


289_2انواع هموروئید:

- هموروئید خارجی: خارج از مقعد بوده بنابراین قابل رویت بوده و احساس میشوند. معمولا دردناک، متورم و خارش دار هستند (در پی ایجاد لخته خون در آنها).

- هموروئید داخلی: در داخل راست روده و کانال مقعدی میباشند و از آنجایی که این مکان فاقد گیرنده های درد است، هموروئید داخلی دردناک نبوده و معمولا بیمار از وجود آن اطلاع ندارید. عدم درمان بواسیر داخلی میتواند به گسترش آن منجر گردد. هموروئید داخلی وقتی از مقعد بیرون میزند(PROLAPSED ) هموروئید پرولاپس یافته (افتادگی پیدا کردن هموروئید) نامیده شده و یا وقتی که عضله اسفنکتر با انقباض خود هموروئید پرولاپس یافته را گیر میاندازد، ایجاد هموروئید (STRANGULATED) میکند، که درآن جریان خون ورید قطع میگردد. هموروئید داخلی خفیف به داخل مقعد محدود میشود، هموروئید داخلی متوسط را میتوان با دست به داخل مقعد برگرداند، اما هموروئید دچار افتادگی را نمیتوان با دست به داخل برگرداند. هموروئید داخلی میتواند خونریزی کند.

علایم هموروئید:

درد-سوزش-خارش-تحریک مقعدی-خونریزی از مقعد-ترشح موکوس از مقعد.

علل بواسیر:

1-زمینه ژنتیکی (ضعیف بودن دیواره وریدهای راست روده و مقعد).

2-زور زدن هنگام اجابت مزاج.

3-یبوست.

4-فشار زیاد به وریدهای مقعدی به علت تونوس عضلانی ضعیف (اطراف لگن) و یا وضعیت بدنی نامناسب(مثل نشستن و یا ایستادن های طولانی مدت)

5-چاقی، سبک زندگی بی تحرک، اسهال مزمن، حاملگی، به تاخیر انداختن اجابت مزاج، مصرف نکردن فیبر رژیمی، مصرف ادرار آورها (نظیر نوشابه گای گازدار و قهوه که سبب سفت شدن مدفوع میگردند)، مصرف زیاد الکل، مصرف زیاد پنیر و شیر، فقر ویتامین K ، به تن کردن لباسهای زیر تنگ، بلند کردن اجسام سنگین، سرفه های مزمن در بروز بواسیر تاثیر گذار میباشند.

پیشگیری از بواسیر:

مصرف زیاد مایعات-مصرف بیشتر فیبرهای رژیمی-افزایش فعالیت بدنی و ورزش کردن-بهبود وضعیت بدنی-زور نزدن هنگام اجابت مزاج-عدم مصرف زیاد مسهل ها-استفاده از توالتهای ایرانی بجای توالتهای فرنگی و همچنین پوشیدن لباسهای زیر راحت، گشاد و سبک.


شقاق و یا فیشر مقعدی(ANAL FISSURE): یک ترک و یا پارگی در ناحیه ابتدای مقعد است، که گاهی با خونریزی خفیف حین اجابت مزاج همراه است. کشیدگی بیش از حد غشاء مخاطی مقعد علت ایجاد آن است.


290_1


علل ایجاد شقاق:

1-زور زدن هنگام اجابت مزاج.

2-یبوست مزمن و یا شدید.

3-اسهال مزمن ویا شدید.

4-بیماری کرون(CROHN`S DISEASE)(التهاب مزمن مجاری روده ای)

5-پس از وضع حمل در زنان.

6-رابطه جنسی از راه مقعد و یا داخل کردن اشیاء خارجی به داخل مقعد.

علایم شقاق:

1-درد حین اجابت مزاج و یا ساعت ها پس از آن.

2-یبوست.

3-مشاهده خون در مدفوع.

4-شکاف قابل رویت در مقعد.

5-سوزش، درد و خارش.

پیشگیری از شقاق:

درمان به موقع یبوست، مصرف کافی فیبرهای رژیمی، درمان سریع اسهال، عدم زور زدن حین اجابت مزاج، حفظ بهداشت مقعد (آن را خشک و پاکیزه نگه دارید)، عدم استفاده از کاغذ توالت معطر، چرب کردن مقعد با وازلین.

بی اختیاری مدفوع(SOILING/ENCOPRESIS): به خروج عیر ارادی مدفوع در پی یبوست مزمن در کودکان اطلاق میشود. یبوست باعث باقی ماندن مدفوع در راست روده میشود.بنابراین راست روده (رکتوم) بتدریج متورم و متسع میشود. این تجمع مدفوع و اتساع راست روده باعث از دست رفتن حس در راست روده  میشود. در نهایت مدفوع نرمتر و شل از کنار توده مدفوع متراکم نشت کرده و از آنجایی که رکتوم فاقد حس میباشد، مدفوع نرم به شکل اسهال از مقعد کودک بی اختیار خارج میشود.


291_1

عواقب روانی بی اختیاری مدفوع:

1-کاهش عزت نفس کودک.

2-انفصال رابطه میان والدین و کودک.

3-ترس از تنبیه شدن در کودکان.

4-خشم والدین (والدین تصور میکنند کودک از روی عمد و یا ارادی این کار را میکند)

5-بروز مشکلات رفتاری و عاطفی در کودک.

علل ایجاد آن:

یبوست، رژیم غذایی غلط، عادات اجابت مزاج غلط، عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی و روانی.


 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

صادقی ir ۰۱:۴۲ - ۸۸/۱۱/۰۵
54
42

لطفا در مورد متراکم شدن مدفوع در کودکان زیر سه سال هم صحبت کنید . پسر من دو ساله هست و روزی سه بار دفع مدفوع دارد اما هر بار تکه تکه و ناهموار و همراه با زور زیاد به پزشک هم مراجعه کردیم شربت لاکتولوز برای یک هفته بهش داد اما هیچ اثری نکرد لطفا مرا راهنمائی کنید که چکار کنم ضمنا پسرم شیر و آبمیوه و میوه هم فراوان استفاده می کند .

پاسخ ها

محسن ir ۱۲:۱۲ - ۹۱/۰۵/۱۵

شیر وآبمیوه یبوست راتشدید میکند سهی کنید خود میوه که حاوی فیبر است به کودک خود بدهید. راه متاسب دیگر استفاده از سبوس گندم بر روی غذای کودک به صورت روزمره است.

بواسیر ir ۱۲:۴۴ - ۸۸/۱۱/۲۱
43
5

باسلام من ح ج بیست وسه سال دارم وچندساله که بواسیردارم البته شکمم پرازبادمیشه وخودبه خود به خوصوص وقتی که خوابم خالی میشه الان عالایم دیگری نداره ازخجالت نمیتونم پیش کسی خواب برم لطفا به من کمک کنید باید چیکارکنم باتشکر

پاسخ ها

پروشات ir ۰۳:۲۸ - ۹۰/۰۹/۲۷

سلام شما می تونید از قرص های شیرین بیان استفاده کنین همچنین حبوبات رو مدتی قبل از طبخ بخیسانید و از زیره استفاده کنین

reza ir ۰۱:۰۸ - ۸۹/۰۱/۱۳
59
47

سلام من یه زائده کوچک زیر مقعد دارم ولی درست نمیدونم چیه. درد نداره و از علائم یبوست هم نیست ولی هنگام دستشویی زیاد می شینم و احساس می کنم که به طور کامل تخلیه نشدم . لطفا راهنمایی کنید .

ولی پروینی ir ۰۳:۲۸ - ۸۹/۰۹/۲۶
722
29

سلام پسر بچه ی دارم 9 ماهه شه چند وقت یکبار اسهال میشه رنگش مدفوعش سبز رنگ علتش چیه

Ali ir ۰۶:۵۹ - ۹۰/۰۳/۲۴
5
7

ایابافت اضافی درون راست روده بدون درد بواسیر است ؟

ali ir ۰۷:۱۵ - ۹۰/۰۵/۱۲
8
5

1 ماه پیش دچارشقاق شدم بعد از مراجعه با جراح عمومی و مصرف دارو خونرزی قطع شد ولی حالا هنگام دفع مدفوع درد دارم راهنمایی کنید.

فاطمه ir ۱۱:۵۲ - ۹۰/۰۷/۱۸
11
1

دخترم 4 ماهشه و چند وقت مدفوعش سبز روشن.میخواستم بدونم ایرادی داره یا نه؟البته هیچ دل درد و یا شکم دردی هم نداره.

hiva ir ۰۹:۲۴ - ۹۰/۰۸/۲۵
9
4

باسلام.مجرای راست روده من بسیار تنگ است.وهمیشه مدفوع رابافشاربسیارشکمی به شکل باریک خارج میکنم.الان مدتی است که دچارهموروییدشده ام.من بایدچکاربکنم؟باتشکر.

پاسخ ها

راد ir ۰۱:۴۶ - ۹۱/۰۹/۲۰

باریک بودن مدفوع و شل شدن آن و دفع موکوس از علایم سندروم روده تحریک پذیر یا IBS

hamid ir ۰۷:۲۱ - ۹۰/۰۹/۰۱
18
1

با سلام من چند سالی هست دچار خونریزی از مقعد هستم بطور خفیف که با تمام شدنش منم بیخیال میشدم ولی هفته گذشته با درشدید و خونریزی روبرو شدم مجبور شدم برم دکتر وبعد از معاینه دکتر گفت هموروید دارم وبرای مصرف یک هفته هم شیاف نوشته بعد از استفاده بهتر شدم اما سمت چپ مقعدم از داخل یک برامدگی هست که فشارش میدم یک ترشح گرم تومقعدم احساس میکنم که با دستمال چک میکنم خون ابه هیت مثل ترشح . . .از توالت فرنگی استفاده میکنم واصلا یبوست یا اسهال نیستم و و ترا خدا راهنمایم کنید خیلی ترسیدم 43سال هم دارم من منتظر جوابتون هستم اجزانه تقا ضا دارم ممنون

رضا ir ۰۲:۵۱ - ۹۰/۰۹/۰۲
18
3

با سلام من هر ماه یکبار درد زیادی در ناحیه مقعد و آن هم شبها منو از خواب بیدار می کنه و باید مدفوع کنم ولی خیلی سخته که اینکار را انجام بدم چون مدفوع نمی یاد ولی با آمدن مدفوع زود خوب میشم. این حالت را تقریبا از دوران راهنمایی دارم و الان 28 سالمه و بازم دارم.راه حل چیست؟ ممنونم

dr masoud ir ۰۶:۳۱ - ۹۰/۰۹/۱۱
8
3

باعرض سلام و وقت بخیر بدینوسیله از شما بدلیل توضیحات کامل در وب سایت تشکر میکنم و ان شاء ا.. موفق موید باشید

آوا ir ۰۴:۳۵ - ۹۰/۰۹/۱۷
5
2

با سلام خانمی21 ساله هستم .چند وقته که زیاد دچار اسپاسم در نواحی روده.شکم.ماهیچه روی شکمی وگاهی معده میشم ولی گاهی با استراحت کوتاه مدت ویا طولانی مدت خوب میشم.درضمن من کولیت اولسراتیو هم دارم .میخواستم دلیل این اسپاسم ها رو بدونم آیا ممکنه بیماریه خاصی باشه؟لطفا راهنماییم کنید.باتشکر.

مینا ir ۰۷:۳۱ - ۹۰/۰۹/۲۰
18
9

با سلام.کودک 2 سالهای دارم که بیشتر مواقع دچار یبوست میباشد.مدفوع هم به صورت تکه تکه و سفت است. اما قبل از دفع مایع چرکه زرد رنگی هم دفع میشه.نمیدونم این حالت طبیعیه یا نه. لطفا راهنمایی بفرمایید.متشکرم

پریسا ir ۱۲:۰۰ - ۹۰/۰۹/۲۴
15
1

آیا شقاق نوعی یبوست است و باید به پزشک مراجعه کرد؟ به دلیل بد بودن بیماری به پزشک مراجعه نمیکنم بواسیر هم دارم لطفا در استفاده از دارو کمکم کنید با تشکر

asna ir ۰۹:۳۲ - ۹۰/۱۰/۱۰
7
6

سلام من یه زائده کوچک زیر مقعد دارم ولی درست نمیدونم چیه. درد نداره و از علائم یبوست هم نیست ولی هنگام دستشویی زیاد می شینم و احساس می کنم که به طور کامل تخلیه نشدم . لطفا راهنمایی کنید

پاسخ ها

راد ir ۰۱:۳۹ - ۹۱/۰۹/۲۰

با درود شقاق نام این بیماریه و دلیل تخلیه ناقص میتونه سندروم روده تحریک پذیر باشه که با تغییر عادات غذایی و کاهش استرس میتونید به درمانش کمک کنید ولی در مورد شقاق حتما با پزشک مشورت کنید

r-t ir ۰۳:۵۳ - ۹۰/۱۰/۲۰
8
2

پسرم دو سال و نیم سن داره. معمولا یبوست داره و یکی دو بار هم به همراه مدفوع خونریزی داشت. همیشه موقع مدفوع زور میزنه.

علی ir ۱۱:۲۳ - ۹۰/۱۰/۲۹
7
0

سلام یک ماهی است که با شروع درد زیاد با حرکت شبیه به حرکت مار در ناحیه زیر کبد همیشه یبوست ، دفع مدفوع به سختی و حتی بعضی از شبها نتونستم بخوابم. سونوگرافی و تست آزمایشگاهی خون و انواع بیماری ها مخصوصا کبد دادم ولی همه سالم بودند. عکس رنگی هم از روده بزرگ گرفتم که سالم بود. باز پس از مصرف قرص کلیدینیوم سی، لاکسی ژل ، دایمتین فعال شده، لوپرآمید و حتی ویتامینE و... هیچ تغییری ایجاد نشد. البته فوق تخصص گوارش هم معاینه کرد. فقط الان گیجم. ایا نیاز به کولونوسکوپی دارم . راه حلی برای من دارید . با تشکر

م - ح. ir ۱۰:۲۷ - ۹۰/۱۱/۲۹
11
4

من 53 ساله هستم یبوست شدید دارم مدتی است برای درمان درد مفاصلم داروهایی مصرف میکنم که بدنم را دچار خشکی میکند، تازگی یک ناحیه دردناک به اندازه یک دانه برنج در اسفنگتر مقعد احساس میکنم که با چرب کردن آن درد تا حدودی کاهش پیدا میکند آیا باید داروی خاصی مصرف کنم یا با رفع یبوست مشکلم حل میشود؟

زیبا ir ۰۱:۴۵ - ۹۰/۱۲/۰۱
13
2

سلام، من یک خانم 27 ساله هستم. دو روز است لباسم در ناحیه مقعد بدبو می شود. د حالی که خشک است لطفا مرا راهنمایی کنید .با تشکر

وحید ir ۱۲:۵۴ - ۹۱/۰۲/۰۱
6
3

سلام خسته نباشید من یک ماه پیش مصموم شدم و به دکتر مراجعه کردم بعد از استفاده از سروم و داروها دچار یبوست شدم که مدفوع با درد و خونریزی بود مجدداً به دکتر مراجعه کردم و با دادن کرم از خونریزی جلوگیری شد ولی همچنان مدفوعم با درد و خشک و بزرگتر از حد معمول خارج میشود لطفاً من را راهنمایی کنید وحید هستم 25 ساله

مینا ir ۰۹:۲۶ - ۹۱/۰۲/۱۶
9
3

سلام.دختری هستم 31 ساله.از 2 سالگی داروی ضدتشنج مصرف میکنم.مدتیست که هنگام اجابت مزاج بعداز دفع ادرار ،ادرار بصورت قطره قطره دفع میکنم.مشکل کجاست؟بعلت کوچکی شهر و پایین بودن سطح فرهنگ،چون دانشجوی پرستاری هستم ،نمیتوانم مستقیما به پزشک مراجعه کرده و بگویم دارو مصرف میکنم.لطفا راهنماییم کنید .ممنون.

Bahramian ir ۱۱:۲۶ - ۹۱/۰۴/۰۵
4
1

با سلام ضمن اینکه بایستی از فشارهای روانی و عصبی خودتون بکاهید و از اظطراب دور باشد باید به پزشک متخصص در شهر دیگری مراجعه کنید تا مورد بررسی بشه.

هاله ir ۱۲:۱۳ - ۹۱/۰۵/۰۶
12
3

سلام و خسته نباشید ، من 23 سالمه و مجردم.حدود چند سالی هست که درد کمی در ناحیه مقعد حس میکنم ، درد یک ثانیه بیشتر طول نمیکشه و شدید نیست و مثل گرفتگی عضله هست .ولی چند روز یکبار تکرار میشه ، در هنگام مدفوع کزدن رخ نمیده و در حالت عادی هست. علتش چی میتونه باشه؟ خواهش میکنم جواب بدین ،ممنون

narjes ir ۱۱:۵۷ - ۹۱/۰۶/۲۰
29
8

سلام دختری 19ساله هستم بیشتر وقت هاهنگام دفع مدفوع درپایان مایعی زردرنگ کمی لزج خارج میشود کاهی وقتهاهم درپایان مدفوع کف خارج میشه چیکار باید بکنم لطفا مراراهنمایی کنید باتشکر

لیلا ir ۱۲:۱۶ - ۹۱/۰۸/۱۳
60
23

با سلام دختری 27 ساله هستم مدتی است که از مقعد من مایع لزج سفید رنگ خارج می شود این حالت بیشتر زمان یبوست رخ می دهد.لطفا منو راهنمایی کنم چکار کنم؟

امین gb ۰۵:۳۶ - ۹۱/۰۸/۲۶
26
5

سلام من مبتلا به بیماری بواسیر هستم میخوام بدونم واسه این بیماری درمان قطعی و 100% وجود دارد که مثل گذشته به زندگی عادی خودم برگردم.لطفا من راهنمای کنید .nimanl65

طبیبیان ir ۱۲:۵۹ - ۹۱/۰۹/۱۳
5
3

من سال 90به دلیل داشتن فیشرمزمن وتنگی کانال اسفنکترتحت عمل جراحی قرارگرفتم ولی اکنون پس از یک سال در ناحیه مقعد زائده ای توده ای ظاهرشده است که با مراجعه به دکتر متذکر شدند که این زایده یک شقاق وفیستول مجدددر ناحیه خارج مقعداست ولی الان چون به دلیل شغل بنده که کارمند هستم این زایده خارجی با نشستن درد می آید سئوال من این است که دراین خصوص نیازی به عمل جراحی مجدد می باشدلطفا" من را راهنمائی فمائید

سپیده ir ۱۲:۲۶ - ۹۱/۰۹/۳۰
4
1

سلام مینا .منم همین مشکل رو دارم

علیرضا ir ۱۰:۰۱ - ۹۱/۱۰/۱۰
1
0

با سلام چند روز است هنگام دفع مدفوع درد بسیار شدیدی حس میکنم . یبوست اصلا ندارم و نداشتم . به نظرم زخم شده که این قدر درد دارم . لطفا راهنمایی بفرمایید

علی ir ۰۸:۲۰ - ۹۱/۱۱/۲۲
2
3

با سلام 1 ماهی میشه که در ناحیه مقعد سوزش دارم و همراه با مدفوع شل هستم و باد روده زیاد همراه با بوی بد هم هستم به دکتر مراجعه کردم که ساب بیسموت و مترونیدازول تجویز کرد موقع مصرف داروها بهبود پیدا کردم ولی با تمام شدن داروها دوباره شروع شد لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

فاطمه ir ۰۴:۴۷ - ۹۱/۱۲/۰۱
2
2

با سلام.خانمی هستم 26ساله .چند سال است دچار یبوست شده ام اگر رولاکس نخورم تا 10 روز هم اصلا مدفوع ندارم حتی هیچگونه دردی هم ندارم ولی شبها مقعدم به شدت خارش میدهد خواهش میکنم راهنماییم کنید.

cdfh ir ۱۱:۵۴ - ۹۱/۱۲/۰۷
7
2

سلام من دختر 27 ساله مجردم الآن یه 5سالی است که در ناحیه مقعدم یه زائده احساس میکنم اوائل این زائده کوچیک بود ولی الآن بزرگ شده همچنین دردش ام بیشتر شده بخصوص بعد از اجابت مزاج صفت تازگیا احساس میکنم دفع کامل مدفوع رو ندارم و آخر مدفوع با دسمال کشیدن روی مقعدم چیزی شبیه آب مدفوع رو میبینم حالا سوالم اینه که درد من شقاق مزمنه یا هموروئید؟ و اینکه ممکنه من دچار بی اختیاری مدفوع شده باشم؟اگه آره ممکنه با جراحی درمان بشم یا باید همچنان این مریضی و داشته باشم ممکنه بی اختیاری من از اون بیرونزدگی که گفتم باشه؟

پاسخ ها

zizo ir ۰۶:۰۷ - ۹۲/۰۷/۲۷

سلام دوست خوبم من وتو همسن هستیم من هم مثل تو هستم اون زائده هموروییده اگه تو هم مثل من خجالتی نیستی حتما دکتر برو .ایشالا همیشه سلامت باشی

میثم ir ۰۵:۴۷ - ۹۳/۰۵/۱۹

سلام پاشو برو دکتر آدم از دکتر که خجالت نمیکشه

sina pl ۰۵:۵۸ - ۹۲/۰۵/۲۹
1
0

سلام من دوروز پیش یه میوه ی پلاستیکی خوردم بعد که فهمیدم پلاستیکه خواستم درش بیارم که پرت شد خیلی ممنونگلوم می خواستم ببینم دفع میشه چون هنوز هیچ خبری ازش نشده؟

zizo ir ۰۵:۵۷ - ۹۲/۰۷/۲۷
1
2

سلام ببخشید من چند سالی میشه که همورویید دارم یبوست هم داشتم زیاد تا به حال مشکلی نداشتم اما برای اولین بار توی مدفوعم خون دیدم البته مثل یه روکش .چند وقتی هم هست که احساس میکنم دستشویی دارم اما ندارم احساس بدیه نمیدونم چه کار کنم از دکتر رفتن هم خجالت میکشم .اگه خون ریزی به همورویید مربوط بشه خود بخود خوب نمیشه ؟ ممنونم

اکبر بنا1 ir ۰۲:۴۰ - ۹۲/۰۷/۲۸
0
3

سلام من 23سالمه چند سالی هست که از ناحیه مقعد هموروعید دارم و در سال یکی دو بار یکی دو تا اندازه نخود بیرن میزنند و همراه با زخم وخونریزی میباشد و الان چند ماهی هست مشکلی ندارم فقط زخم تازه تر میشه و تنگی مقعد همراه با درد نسبتا شدیدی دارم که بعد هر بار دفع یکی دو ساعت درد میکند و احساس میکنم داخل دیواره ی مقعد ورم کرده .در ضمن سابقه عمل جراحی ندارم و فکر میکنم شاید فیشر داشته باشم لطفا اگه ممکنه شمارتونو هم بذارین تابتونم باهاتون تماس بگیرم ممنونشماره من09391392101

م ir ۰۹:۵۴ - ۹۲/۰۸/۰۹
5
1

با سلام دختر کوچک دای ام که 3-4 ساله است دچار تنگی ناحیه مقعد است به سختی دفع مدفوع دارد بطوریکه چند روز یکبار با درد و گریه دفع میکند پزشک جراحی را پیشنهاد کرده آیا راهش فقط جراحیست؟ اگر هست آیا حتما باید جراحی باز باشد روشی مثل لیزر و... وجود ندارد؟ با تشکر

مرجان123 ir ۱۰:۲۵ - ۹۲/۰۸/۱۷
4
0

سلام استاد گرامی مدت 3سال از یک استرس درد سمت چپ تا مقعدپیدا کردم قبلا باخوردن قرص مینتروزال خوب میشدم وبعد 2ماه دوباره دردشروع میشد الان پلاکت خونم خیلی کم شده دوران بارداریم دردم قطع شد2ماه بعد تولد بچه ام دوباره شروع شدحتی شب خوابم نمیبره از دردش ×نظرتون چیه استاد

مجتبی ir ۰۴:۱۶ - ۹۲/۱۰/۲۶
0
1

علت اوردن کوشت اضافه برروى قسمتی از مقعد جیست

ali ir ۰۵:۴۰ - ۹۲/۱۱/۲۵
2
0

با سلام چند ماهی است که گاز معده ام خیلی زیاد شده به حدی که صبح بعد از بیدار شدن فکر میکنم دارم میترکم از فشار باد. لطفا مرا راهنمایی کنید.

حمید a1 ۰۳:۱۶ - ۹۲/۱۲/۰۲
4
1

سلام من نزدیک به یک ساله که بعضی اوقات بطور ناگهانی درد شدیدی در ناحیه ی مقعد برای چند لحظه احساس می کنم - اکثر مواقع هم احساس می کنم که نیاز به دستشویی رفتن دارم ولی وقتی میرم اتفاقی نمافته - نفخ زیادی دارم - و مهمترین مشکل اینه که همیشه مقعدم مانند زمان دفع بازه و باعث بوی بد میشه - این موضوع شدیدا زندگی اجتماعی منو تحت تاثیر قرار داده لطفا راهنماییم کنید - دیگه حتی روم نمیشه از اتاقم برم بیرون چه برسه به اینکه توی یه جمع بشینم

م ir ۰۶:۰۸ - ۹۲/۱۲/۰۶
4
1

باسلام و سپاس. من 19سالمه و متاسفانه دو سال مبتلا به استمنا بودم. سه ساله که ترک کردم. هراز چندگاهی وقتی تخلیه مدفوع برام سخت میشه،حین فشار، از مخرج ادرار مایعی خارج میشه که توش قطعاتی شفاف وجود داره. فک کنم بواسیر هم داشته باشم. آیا اون قطعات شفاف بیرنگ لزج،منی است؟ لطفا راهنمایی کنید. خیییلی ممنون حق یارتون

hodais ir ۰۵:۱۵ - ۹۲/۱۲/۰۷
0
0

سلام من 22سالمه حدود یک ساله که متناوبا دچار یبوست میشم ومدفوع ام سفت میشه.به محض اینکه غذاهای نفخ آور میخورم روده هام شروع به سروصدا کردن میکنن آبروی آدمو میبرن هیچ جا نمیتونم غذا بخورم .اگه امکانش هست راهنماییم کنید

مممم ir ۱۱:۴۷ - ۹۳/۰۱/۱۵
5
2

سلام و درود راستش من هر چند وقت یکبار درد شدیدی در ناحیه مقعدم بوجود میاد که خیلی وحشتناک و به خودم میپیچم خیلی زشته اصلن نمی تونم به بقیه توضیح بدم که چمه . بعد یک مشکل دیگه هم دارم که بعد اجابت مزاج بوی تعفن شدیدی ایجاد می شه که اصلن قابل حل نیست حتی لباسهامم تا یک ساعت بوی بد می ده خواهش می کنم راهنمایی کنید دومی خیلی واسم مهمه. متشکرم

zohre ir ۰۴:۲۵ - ۹۳/۰۲/۰۶
1
1

پسرم 4ماهشه چند روز مدفوع نکرده شیر هم کم میخوره آب دهنش میره باید چیکار کنم

بهاره ir ۱۲:۰۹ - ۹۳/۰۲/۲۸
1
1

سلام پسر من 1سال و 2 ماه دارد به تازگی در ناحیه تناسلی دچار سوختگی شدید شد دکتر گفت احتمالا مدفوع بچه اسیدی بوده میخواستم بدونم منظورش چیست و علت آن چیست

امیر ir ۰۶:۵۹ - ۹۳/۰۳/۰۳
1
0

سلام من نوجوان 13ساله ای هستم ازکودکی یبوست داشتم الان مدتی است که گه گاهی مقداری مدفوع ازمقعدم خارج میشودولباسم راکثیف میکندلطف کنید علت آن رابرایم بگوییدوراهنماییم کنید چگونه آن رارفع کنم؟

یوسف ir ۰۲:۲۵ - ۹۳/۰۳/۲۶
0
2

سلام یک ماه بعد مصرف یه دوره انتی بیوتیک بخاطر عفونت شدید شکمم لق شده و روزی حداقل سه بار دفع دارم خواهشا راهنماییم کنید

مهناز ir ۰۶:۵۶ - ۹۳/۰۳/۲۸
0
0

سلام 33 سالمه حدود سه سال است که مزاجم به هم ریخته بعضی وقتها یبوست دارم گاهی مدفوع شل و همراه با درد دارم حتی حرکات روده را در سمت راست متوجه می شوم بواسیر نیز دارم می خواهم بدانم آیا اجابت مزاجم مربوط به بواسیر است یا دلیل دیگری دارد لطفا راهنمایی کنید .متشکرم

داود م ir ۰۱:۳۶ - ۹۳/۰۴/۰۶
0
1

سلام من سال 84تصادف کردم دکتر داروی داد اعتیاد پیدا کردم تاسال87مصرفم کم بود بعد زیاد شد همزمان یبوست مرا دچار مشکل کرد سال 89گاهی برای دفع یا راحتی (شاید روده خالی بود ولی احساس بد. پر بودن عدم راحتی ) اقدام به تنغیه میکردم حتی بعد از تنغیه بدتر میشد همان سال رادیولوژی کردم. با دستگاه داخل روده برسی شد چیزی نشان نداد فقط رادیولوژی نوشت ماده حاجب بطور کامل از کولون تخلیه نگردید سال92 اعتیاد به قرصم را با بدبختى ترک کردم فقط الان مشکل دفع مزاج عدم راحتی. احساس دادشتن یک گره زیر دنده مایل به چب دارم و عادت تنغیه دارم. توروخداکمکم کنىد. جی مى لم davood197161@gmail.com

س.ک ir ۰۱:۵۲ - ۹۳/۰۵/۱۶
4
0

سلام، من یه دختر ١٧ ساله ام که از بچگی یبوست مزمن داشتم و هراز چندگاهی اود میکنه، الان یه هفته است که به سختی کار داده، احساس دفع دارم ولی چیزی نمیاد. نمیدونم چیکار کنم خیلی میترسم، لطفا کمکم کنین :(

پاسخ ها

سارا ir ۰۷:۵۹ - ۹۳/۰۷/۱۳

سلام. استفاده از ویتامین ب 1 . 300 میلیگرم روزی یک عدد بعد از ناهار کمک کننده است. البته با پزشکتون در ارتباط باشید و بهش بگید دارید استفاده میکنید.

nahan ir ۱۲:۰۱ - ۹۳/۰۶/۲۲
0
0

منم دچار زخم مقعد شدم ولی با خوردن میوه همه چی حله.تا یه مدت میوه بخورین نه اینکه غذا نخورین غذا هم بخورین ولی میوه خوردنو فراموش نکنین .من روزی سه چهار تا انجیر میخوردم میوه هایی که دانه دار و قرمز رنگن بخورین ولی انجیر خیلی عالیه.الان که انجیر تموم شده من نمیدونم چکار کنم باز دچار زخم مقعد شدم .میگن سه قاشق سبوس برنج با ماست بخورین خوبه ولی من امتحان نکردم.

محمود us ۰۶:۱۴ - ۹۳/۰۶/۲۹
0
1

سلام من48سالمه حدوددوساله درناحیه مقعد خارش دارم ودانهای سفید رنگی درخارج وداخل مقعد وجوددارد وشزت وصعف داره بعضی وقتها همراه بامدفوع خونریزی هم وجود داره به دکترمراجعه کردم داروی ترکیبی اسنفاده کردم خوب شد ولی دوباره برگشت کرد لطفا راهنمایی فرمایید

sara ir ۰۷:۵۶ - ۹۳/۰۷/۱۳
0
1

سلام. اگه این مساله شما به علت یبوست باشه با مصرف قرص ویتامین ب 1 . 300میلی گرمی روزی یکبار بعد از ناهار زیر نظر پزشک حل میشه البته بعضی پزشکان میگن اثری نداره اما کسایی که بهشون توصیه کردم و استفاده کردن شرایطشون خیلی بهتر شده و دیگه یبوست ندارن.

س.ک ir ۰۹:۰۸ - ۹۳/۰۸/۰۶
0
0

من پیش دکتر مختاری رفتم و گفتن که باید میوه و اینا بخورم و یک شربت مسهل دادن، حدود یک ماه پیش گم شد دارو و حتی اسمشو نمیدونم و دوباره که الان میوه های فصل ملین نیست مشکلدار شدم! :(( ای خدا! :'(((

Abdollah ir ۰۵:۳۰ - ۹۳/۱۰/۱۳
0
1

سلام علیکم من مدتی در هنگام دفع مدفوع مشکل داشتم ویبوست داشتم ده روزی است که بازور زیادمقعدم بشدت دردگرفت بعد از ان فردایش دچار هموروبیدخارجی شدم وحدود پنج روزاست پماد وشیاف آنتی هموروئید استفاده میکنم وآب گرم ولی ضایعه دردناک دارم لطفا بنده را راهنمایی کامل جهت درمان بکنید باتشکر

محمد ir ۱۰:۱۴ - ۹۳/۱۰/۲۵
3
3

سلام من گاها یبوست دارم و همیشه خارش مقعد دارم و بعد از آن هم مایع لزجی مانند سفیده تخم مرغ از مقعد خارج می شود. تا حالا دکتر هم نرفته ام خیلی کم هم خونریزی به رنگ قرمز روشن دارم لطفا مرا راهنمایی کنید

omid ir ۱۱:۱۶ - ۹۳/۱۲/۲۲
0
0

من هم همین مشکل هارو دارم محمد 5 سال دکتر ها چیزی نمیفهمن بیخودی پول خرج نکن .

فتانه ro ۱۲:۴۸ - ۹۴/۰۱/۰۶
1
0

با سلام پسری دارم8 ساله کهدر حدود یک سال پیش در انتهای مدفوعش رگه های خونی دیده شد به دکتر مراجعه کردمو تشخیص یبوست دادند ولی به تازگی بعضی اوقات همراه دفع گاز معده مایع لزجی از مقعد او خارج می شود می خواستم علت را جویا شوم با تشکر

محمد ir ۰۷:۵۴ - ۹۴/۰۱/۰۹
1
1

سلام خسته نباشید در مودداینکه موقع مسافرت بوی بدی از مقعد م بیرون میاد خیلی ازیت میشم در هر جا که میشینم لطفا جواب ما را بدید باتشکر

پاسخ ها

زهرا ir ۰۱:۳۷ - ۹۴/۰۴/۱۳

سلام منم این مشکل رو دارم حدس میزنم اسمش بی اختیاری مقعدی در دفع گاز باشه(با توجه به سرچ هایی که کردم) میخام برم دکتر. چون خوندم درمان داره. :) خیلی خجالت اوره

سارا ir ۰۵:۱۹ - ۹۴/۰۷/۲۵
0
0

سلام من دوهفته رژیم خیلی سختی گرفتم ک وزن زیادی کم کردم ولی بعد از آن یبوست گرفتم درحال حاضر فقط با داروی گیاهی ک از عطاری گرفتم میتونم براحتی دفع مدفوع کنم لطفا منو راهنمایی کنید

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :