www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

دوپامین: مسئول اصلی عشق و احساسات در انسانها

دوپامین. دوپامین در هسته تمایلات جنسی و نیازهای حیاتی ماست و دوپامین است که انگیزه لازم را برای انجام هر کاری در ما ایجاد می‌کند. این مکانیزم در مرکز پاداش مغز بدوی، میلیون‌ها سال است که آنجا قرار گرفته و تغییر نکرده است. موش‌ها، انسان‌ها—درواقع همه پستانداران—در این مورد بسیار شبیه به هم هستند.

پشت بسیاری از تمایلات ما در خوردن و روابط‌ جنسی، دوپامین قرار دارد. به همین ترتیب، همه موادمخدر دوپامین را تحریک می‌کنند تا مرکز لذت/پاداش را تحریک کند. قمار، خرید، پرخوری و سایر فعالیت‌هایی که به ظاهر بی‌ارتباط به هم می‌رسند هم همینطور. خرید می‌روید: دوپامین. سیگار می‌کشید: دوپامین. بازی‌های کامپیوتری: دوپامین. هروئین: دوپامین. ارگاسم: دوپامین. اینها تقریباً متفاوت در مغر عمل می‌کنند اما همه آنها دوپامین شما را بالا می‌برند.

شما با خوردن غذاهای پرکالری و پرچربی به نسبت سبزیجات کم‌کالری، افزایش دوپامین بیشتری خواهید داشت. ممکن است فکر کنید که عاشق بستنی هستید اما درواقع عاشق دوپامینی هستید که خوردن بستنی آن را بالا می‌برد. از نظر ژنتیکی شما طوری برنامه‌ریزی شده‌اید که غذاهای پرکالری را به غذاهای دیگر ترجیح دهید. به همین ترتیب، دوپامین رابطه‌ جنسی را نسبت به خیلی از فعالیت‌های دیگر برایتان ارجح‌تر می‌کند. بیولوژی شما را طوری طراحی کرده است که برای ساختن بچه‌های بیشتر، عمل بارورکننده داشته باشید که نیروی محرک آن دوپامین است و به همین ترتیب انسانهای نخستین را وادار می‌کرد برای ایجاد تنوع ژنتیکی بیشتر در بچه‌هایشان سراغ شرکای جنسی جدید بروند.

مغز بدوی شما این اهداف را با تغییر و دستکاری شیمی مغزتان و درنتیجه تمایلات و افکارتان به انجام می‌رساند. بالا بودن میزان دوپامین، تمایلات جنسی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بی‌قید و بی‌بندوبارتر رفتار کنید. هیجان یک رابطه تازه و کشش به پورنوگرافی نمونه‌هایی از بالا بودن سطح دوپامین هستند. متاسفانه، بالا بودن مداوم دوپامین موجب رفتارهای متغیر و دمدمی‌مزاجانه شده که برای بقا مفید نیستند. ازاینرو، اکثر پستانداران در زمان جفت‌گیری، دوره‌های تحریک شوندگی مشخص دارند. در سایر زمان‌ها درمورد رابطه‌جنسی دارای رویکری خنثی می باشند.

.اما انسان‌ها دوره "اوج" تمایل جنسی که بعد از آن دوره‌ای طولانی از بی‌تفاوتی جنسی ایجاد شود را ندارند. برخلاف سایر پستانداران، ما می‌توانیم به طور دائم در سطحی بالا، تمایلات جنسی که با دوپامین تحریک می‌شوند، داشته باشیم. اما در عین حال میتوانیم این احساسات را بطور خودکار تنظیم و کنترل کنیم. بعد از مدتی طولانی تمایلات شدید، دکمه‌ای برای خاموش شدن داریم.

این دو اتفاق همزمان روی می‌دهند. دوپامین کاهش یافته و پرولاکتین افزایش می‌یابد. این مکانیزم توجه شما را به جایی دیگر معطوف می‌کند: با شکار و مهمانی، مراقبت از بچه‌ها، ساختن سرپناه و از این قبیل. بدون این خاموش شدن طبیعی و محافظت‌کننده، رابطه‌جنسی را به قیمت از دست دادن سایر فعالیت‌ها دنبال می‌کردید. وقتی موش‌های آزمایشگاهی را طوری قرار دادند که بتوانند اهرمی را در قفسشان برای تحریک سلول‌های عصبی که دوپامین روی آنها عمل می‌کند، فشار دهند، مشخص شد که آنها تازمانیکه بیفتند به فشردن این اهرم ادامه می‌دادند—حتی برای خوردن یا کشف همسران جدید متوقف نمی‌شدند. دوپامین شدیداً اعتیادزا است؛ بالا رفتن پرولاکتین ترمز آن است.


رفتارها و احساسات مربوط به سطوح مختلف دوپامین

زیاد

کم

نرمال

اضطراب

بی‌لذتی

باانگیزه

جنون

ناتوانی برای عشق ورزیدن

حس سلامت و رضایت

خشونت

نداشتن پشیمانی از رفتارهای شخصی خود

لذت، پاداش در انجام اهداف و کارها

شیزوفرنی

افسردگی

تمایلات جنسی سالم

اعتیاد

اعتیاد (برای رهایی از افسردگی)

احساس خوب داشتن به دیگران

پارافیلی (طلسم جنسی)

رفتارهای ضداجتماعی

وابستگی سالم

اعتیاد جنسی

پایین بودن تمایلات جنسی

عشق پدری/مادری

ریسک‌پذیری ناسالم

اختلال نعوظ

ریسک‌پذیری سالم

قمار

نداشتن انگیزه و جسارت

انتخاب‌های عاقلانه

احساس‌طلبی انگیزشی و بدون فکر

اختلال اضطراب اجتماعی

انتظارات و توقعات واقعبینانه

فعالیت‌های اجباری
همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، سطح متوازن از دوپامین برای داشتن سلامت روانی الزامی است. وقتی سطح دوپامین افت می‌کند، احساس خواهید کرد مشکل وحشتناکی وجود دارد. زیاد بودن دوپامین هم منجر به رفتارهای بی‌بندوبارانه و بیقیدانه می شود که این نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد. این احساسات ناراحت‌کننده به همسرتان هم منتقل خواهد شد. و ناگهان او دیگر برایتان آنقدرها جذاب نخواهد بود. این چرخه در رابطه صمیمانه‌تان بسیار ناراحت‌کننده خواهد بود. در طول بخشی از رابطه که سطح دوپامین پایین است، ممکن است احساس تنهایی‌کنید یا احساس کنید دیگران چیزی از شما می‌خواهند که قادر به تحمل آن نیستید. یا ناامیدانه به دنبال راه‌هایی خواهید بود که سطح دوپامین شما را دوباره بالا ببرد (مثل نوشیدنی‌های الکلی، شیرینی‌جات، شرکای جنسی جدید، پورنوگرافی و از این قبیل).

می‌توانید ببینید که چطور چرخه بالا و پایین‌ها یا جذابیت‌ها و تنفرها رابطه شما را بیشتر شبیه به یک ترن‌هوایی می‌کند تا یک داستان عاشقانه. مثل شروع و متوقف شدن در یک ترافیک سنگین می‌ماند. ابتدا جذابیت شدید و بعد رفتارهایی که موجب جدا شدن آنها از هم می‌شود (پرولاکتین هم می‌تواند جدایی را تقویت کند).

نکته اینجاست که رابطه‌جنسی سنتی می‌تواند در شیمی اعصاب شما ایجاد خطر کند. اکثرمواقع سطح دوپامین شما یا بسیار بالا یا بسیار پایین خواهد بود.

.به همین دلیل است که خردمندان از قدیم نزدیکی بدون ارگاسم سنتی را توصیه می‌کردند. با اجتناب از افزایش بیش‌ازاندازه که سلول‌های عصبی را در مغز بدوی شدیداً تحریک می‌کند، از کاهش‌های شدید که با ریکاوری همراه است نیز اجتناب خواهید کرد. با این روش سطح دوپامین را در حدی ایدآل نگه می‌دارید که باعث حس سلامت و ایجاد تعادل در رابطه‌تان می‌شود.

.دوپامین تنها مقصر رفتارها و تغییر روحیاتی که زوج‌ها را از هم جدا می‌کند نیست. پرولاکتین، ماده‌شیمیایی عصبی که بعد از ارگاسم در بدن بالا می‌رود نیز با بسیاری از علائمی که زوج‌ها در روابط خود از آن شکایت دارند همراه است.

تاثیرات پرولاکتین ممکن است طول بکشند. مثلاً، کوکائین یکباره سطح دوپامین را در مغز بالا می‌برد و  پرولاکتین در دوره ترک افزایش می‌یابد. درواقع، معتادانی که به سراغ ترک می‌روند نیاز دارند تا دو هفته سطح پرولاکتین مغز آنها به حد نرمال پایین بیاید. موش‌های آزمایشگاهی مونث بعد از زوج‌گیری تا دو هفته با افزایش پرولاکتین روبه‌رو بودند—حتی بااینکه باردار نشدند. آخر اینکه پرولاکتین با استرس و فشار احساس ناامیدی همراه است. وقتی زوج‌ها بخاطر پستی و بلندی‌های رابطه خود ناامید و پریشان می‌شوند، سطح بالای پرولاکتین در آنها می‌تواند پریشانیشان را بیشتر کند. فراموش می‌کنندکه متعادل بودن چه حسی دارد و کم‌کم حس سلامت طبیعیشان را از دست می‌دهند.

هم پایین بودن دوپامین و بالا بودن پرولاکتین باعث تیره و تار به نظر رسیدن دنیا می‌شود—و میل شما برای پیدا کردن رابطه‌جنسی بهتر و شرکای جنسی جدیدتر که سطح دوپامین را در شما افزایش دهند بیشتر خواهد شد (و شما را وارد چرخه دیگری از پستی و بلندی‌ها خواهد کرد). همه اینها در کنار هم می‌تواند مسبب دور شدن زوج‌ها بعد از یک سال از هم باشد.علائم بالا بودن سطح پرولاکتین

زنان

مردان

فقدان میل جنسی

فقدان میل جنسی

افسردگی/تغییر روحیه

افسردگی/تغییر روحیه

خصومت/اضطراب

ضعف جنسی

سردرد

سردرد

علائم یائسگی، حتی زمانیکه استروژن به میزان کافی وجود داشته باشد

نازایی

افزایش وزن

کاهش سطح تستوسترون

دردناک بودن رابطه‌جنسی بخاطر خشکی واژن

افزایش وزن

ناباروری، قاعدگی نامنظم

مشکلات بینایی محیطی

مشکلات بینایی محیطی

رشد سینه .

اصطکاکات عاطفی ناشی از این تغییرات شیمی مغز سه علت می‌تواند داشته باشد:

(1) خارج شدن زوج‌ها از تعادل. سطح دوپامین در یکی افزایش یافته درحالیکه در دیگری هنوز سطح پرولاکتین بالا است. ممکن است شما ناامیدانه به دنبال نزدیکی باشید درحالیکه همسرتان هیچ علاقه‌ای به آن نشان ندهد.

(2) زوج‌ها وضعیت فکریشان را به هم منعکس می‌کنند. وقتی احساس خستگی یا گرسنگی می‌کنید، طبیعی است که کسی که به شما نزدیکتر است را مقصر بدانید. به نظر می‌رسد اگر آن فرد دست از فعالیت‌های دیگر خود برمی‌داشت و کمی بیشتر به مسائل جنسیتان می‌پرداخت، احساس بهتری داشتید.

(3) مغز زوج‌ها با گذشت زمان از عشق دورتر شده و حالت تدافعی می‌گیرد. بخشی از مغز بدوی شما که برای واکنش دادن به مار و درندگان طراحی شده است، حالا توسط همسرتان فعال می‌شود. مطمئناً همسرتان شما را به نیش زدن تهدید نکرده است اما رابطه‌جنسی با او حس بدی در ناخودآگاهتان به شما می‌دهد. تصور می‌کنید که مقصر همسرتان است.

عملاً هیچکس این منبع پنهان و بیولوژیکی پریشانی را تشخیص نمی‌دهد. درعوض، بخشی از مغز شما که تحلیل می‌کند به دنبال بهانه‌های دیگری خواهد بود. مثلاً می‌دانید که حس خوبی ندارید. همسرتان عجیب رفتار می‌کند. ناراحت هستید و ماه‌عسلتان هم تمام شده است. ممکن است برای تغییر روحیه افکارتان را بنویسید یا به قرص‌های ضدافسردگی روی بیاورید. یا شاید هم فکر کنید که همسرتان در این احساس خستگی و دلزدگی شما مقصر است. بااینحال وقتی تلاش می‌کنید همدیگر را درست کنید، فقط سعی در برطرف کردن علائم دارید و مشکل اصلی و عمیق‌تر را نادیده می‌گیرید—این تغییرات مربوط به شیمی اعصاب.

برای درمان مشکل اصلی، فقط کافی است روش و سبک نزدیکی و رابطه جنسی خود را تغییر دهید.

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

sam1 ir ۰۴:۴۹ - ۹۰/۱۲/۱۳
19
8

مقاله جالب و خوبی بود

saeeded ir ۰۵:۳۲ - ۹۰/۱۲/۱۳
11
2

مولکول کوچک دیگری موسوم به فنیل اتیل آمین که همراه با دوپامین و نوراپی نفرین میتواند یک حس نامعلوم ولی شادی آفرینی را که منجر به علاقه سیرناپذیری می شود ایجاد کند. این همان ملوکول عشق هست.

farinaz ir ۱۲:۳۲ - ۹۰/۱۲/۱۴
16
2

فوق العاده بود؛مرسی مردمان!!!

شقایق de ۰۹:۲۱ - ۹۰/۱۲/۱۵
8
1

با تشکر از سایت مردمان و saeeded

maryam ir ۰۷:۰۶ - ۹۰/۱۲/۱۵
3
1

besiyar ali bood tanx

رویا ir ۱۲:۰۳ - ۹۰/۱۲/۱۶
4
1

برو بچه های مردمان همتونو دوست دارم خیلی زحمت میکشید مرسی خدا حفظتون کنه

محمد عارف af ۰۹:۴۷ - ۹۰/۱۲/۱۶
3
1

خیلی عالی بود. ممنون.

سجاد ir ۰۲:۵۴ - ۹۰/۱۲/۱۷
3
6

هرچی میکشیم از این دوپامینه ای کاش تو بدن من دوپامین نبود تا اینقدر احساسی رفتار نکنم

fatima ir ۱۰:۳۸ - ۹۰/۱۲/۱۷
3
8

سلام پسر و احساسات!!! ببخشید میشه چند مثال بزنید؟

farshad ir ۱۱:۰۵ - ۹۰/۱۲/۱۹
10
2

خوب اینایی که گفتید همش به سمت افسرده گی سوق داشت . یعنی می خواستید بگید که بعد یه مدت تو زندگی های مشترک بی میلی و عدم لذت بوجود میاد و این موضوع هم یه بحثای هورمنی و ژنتیک مربوط میشه. اینارو که همه میدونن. اگه راه حل دارید بگید.

سوسن ir ۰۳:۴۲ - ۹۰/۱۲/۲۰
2
2

سلام دستتون درد نکنه نمی دونید تو چه شرایطی بودم.این اطلاعات واقعا به دردم خورد.

امید ir ۱۰:۵۳ - ۹۰/۱۲/۲۱
4
5

عشق و علاقه وعواطف انسانی رو نمتوان صد در صد به واکنش های شیمیایی ربط داد.

امین ir ۰۴:۳۲ - ۹۰/۱۲/۲۲
2
1

سلام دارید کم کم به گذشته نچندان دورتون که اوج کارتون بود نزدیک میشید به هرحال ممنون(اونم زیادی)

فرشید ir ۰۴:۲۰ - ۹۰/۱۲/۲۳
2
2

محشر بوددددددد؛الان علت خیلیا از مشکلاتمو فهمیدم،...

Alli ir ۰۲:۴۶ - ۹۰/۱۲/۲۵
1
2

باسلام به عقیده بنده برای رسیدن ولمس خوشبختی بهتراست بادقت بیشتری مجددا مثل باراول مطلب رابخوانید.

افروز ir ۰۹:۰۹ - ۹۰/۱۲/۲۶
1
2

عالی بود ممنون

سارا ir ۰۹:۴۶ - ۹۱/۰۱/۰۹
1
2

مثل همیشه عالی عالی

پایور ir ۰۴:۱۱ - ۹۱/۰۱/۲۷
2
1

سپاس مردمان ،مطالب ارزشمندی بود

mina ir ۱۱:۱۳ - ۹۱/۰۲/۰۹
1
1

مثل همیشه عالی....مرسی

امیر ir ۰۱:۱۵ - ۹۱/۰۴/۲۲
2
1

رسیدن به این نتیجه که ما باید در ایجاد تعادل (متعادل نگه داشتن میزان هورمون دوپامین که از نوروترنسمیترهای دسته کته کول آمینهاست)تلاش کنیم. به این ترتیب که روابط جنسی از اصلی ترین فاکتورهاست تا منحنی پرولاکتین ودوپامین را نتحول سازد !همانند یک فردی که در بازار سهام مراقب سود وزیان خود است ودر عین حال اطمینانی به نتیجه ندارد ولی دست ازز تلاشش بر نمیدارد منهم از راهنماییتان متشکرم.

پیام ir ۰۲:۱۲ - ۹۱/۰۵/۰۸
13
2

مقاله بسیار جالب و روشنگری بود. ممنون و سپاسگذارم. اما در چند جا از جمله دو مورد زیر تناقضاتی به چشم می خوردلطفآ توضیح دهید: 1-ابتدا گفته شده دوپامین بالا سبب کشش های شدید جنسی از جمله پورنوگرافی می شود اما سپس ذکر شده کمبود و نیاز یه دوپامین سبب این گرایشات می شود. 2-شیزوفرنی که به بیماری محرومیت معروف است در ردیف اثرات زیاد دوپامین جای گرفته است. همچنین خواهشمندم منابع ذکر شوند.

پیام ir ۰۲:۴۱ - ۹۱/۰۵/۲۷
6
1

منتظر جوابم. لطفآ کارشناسان پاسخ بدهند

h ir ۰۵:۳۵ - ۹۱/۰۶/۱۱
4
22

شما زندگی رو خلاصه کردین تو روابط جنسی و بهتر بگم بی بند وباری جنسی.واقعا شرم آوره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

فرشید ir ۰۲:۳۶ - ۹۱/۰۸/۱۷
0
1

خیلی جالب بود من چند بار این روش رو امتحان کردم و نتیجه گرفتم

فرشید ir ۱۲:۰۲ - ۹۱/۰۹/۰۶
4
1

یه سوال اگر یه نفر هر روز نزدیکی کنه و قبل از مرحله ارگاسم عمل جنسی رو متوقف کنه آیاد در دراز مدت دچار مشکلات جنسی میشه؟

سمیرا a1 ۰۴:۳۱ - ۹۱/۱۰/۰۸
1
0

جالب بود موضوع پایان نامم دوپامین

اسماعیل ir ۰۶:۳۸ - ۹۲/۰۲/۱۵
1
0

بسیار عالی من الان خودمو بیشتر شناختم

رضا ir ۱۱:۴۷ - ۹۲/۰۵/۰۲
5
2

با سلام و خسته نباشید من یک مرد 33 ساله هستم که حدود 14 تا 15 ساله دچار وسواس فکری می باشم و داروهایی مثل کلومیپرامین و ... خورده ام علاوه بر وسواس فکری دچار بیماری پای بیقرار می باشم از تقریبا 10 سالگی در حال حاظر دکتر متخصص برام فلووکسامین و 100 میل تری فلئو پرازین 1 میلی و نصف قرص تری هگزیفنیدیل می خورم می خواستم بدونم در بیماری پای بی قرار از داروهای افزایش دوپامین استفاده می شود ولی دکتر برام تری فلئو پرازین که بلوک کننده دوپامین هست تجویز کرده با اون 2 داروی دیگه می خواستم بدونم دوپامین من بالاست یا پایین و این نسخه درسته

پویان us ۱۲:۰۶ - ۹۲/۰۵/۲۴
3
3

با تشکر از متن مفیدتون ، باتوجه به تجربیات شخصی ، سطح دوپامین با توجه به شکل و وضعیت کودکی افراد از قبل از دوران بلوغ شروع به شکل گرفتم یا به عبارت بهتر ثبت میزان بروز واکنش وحساسیت به کنش ها و اجرام پیرامون خود خواهد داشت که بصورت پیوسته در تمام دوران زندگی در حال تغییر بوده و همواره میل به تکامل دارد.

اسد ir ۰۲:۴۷ - ۹۲/۰۵/۳۰
9
1

هی چه فایده وقتی کسی نمیاد زن ما بشه ، حالا دوپامین بشه سه پامین فایده داره D: . هرکسی هرطور که زندگی میکنه ایشالاء تو زندگیش از هر چیزی که بهش لذت و خوشی میده به بهترین شکل نصیبش بشه و دیگر هیچ :))

نرین ir ۰۸:۴۹ - ۹۳/۰۲/۲۵
0
1

سلام مطلب عالی بود فقط میشه بگین منبع اصلیتون چی بوده لطفا

میلاد ir ۰۹:۱۵ - ۹۳/۰۷/۲۸
0
0

من هنوز ازدواج نکردم.این مطالب خیــــــــــلی بهم کمک کرد-تاثیر دوپامین و پرولاکتین شگفت انگیزه

فرزاد ir ۰۳:۰۸ - ۹۴/۰۳/۲۰
0
0

سلام.ممنون از مقاله خوبتون. یه سوال،من پرولاکتینم بالاست اما میل جنسی بالاییم دارم.اینو چطور توجیه میکنید؟البته ازفوق تخصص غددهم پرسیدم.فقط گفت جالبه!

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :