- مردمان - http://www.mardoman.net -

جراحی زیبایی پوست صورت

[1]

با زیاد شدن سن، اثرات جاذبه زمین، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، و استرس های زندگی روزمره اثرات خود را به پوست صورتتان نیز انتقال می دهند، و کاملاً قابل مشاهده می شوند. از مشخصه های آن می توان به چروک های عمیق بین بینی و دهان، غبغب کشیده و شل، ذخیره شدن چربی و چین و چروک های اضافی در اطراف گردن اشاره کرد.

عمل زیبایی صورت و یا همان کشیدن پوست صورت که نام علمی آنrhytidectomy است، نمی تواند جلوی فرایند پیر شدن را بگیرد بلکه تنها کاری که می کند این است که “زمان را به عقب بر می گرداند.” این عمل با برداشتن چربی های اضافه، محکم کردن ماهیچه های زیرپوستی، و برداشتن پوست اضافی صورت و گردن می تواند آثار پیری را از چهره شما بزداید. این جراحی زیبایی می تواند به تنهایی و یا همراه با جراحی های زیبایی دیگر نظیر کشیدن پوست پیشانی، جراحی پلک، و یا بینی همراه شود.

اگر قصد انجام چنین عملی را دارید، در این مقاله اطلاعاتی در اختیار شما قرار میدهیم که با توجه به آن متوجه می شوید که مراحل جراحی به چه صورت هستند، جراحی چگونه انجام می پذیرد، چه زمانی برای انجام عمل مناسب است و پس از اتمام جراحی چه نتایجی بدست خواهد آمد. البته باید توجه داشت که کلیه سوال هایی که در ذهن شما ایجاد می شوند، قابل پاسخ دادن نیستند چرا که بیشتر موارد به خصوصیات شخصی افراد بستگی داشته و بیمار باید در مورد آنها به طور فردی با پزشک متخصص مشورت کند. در مورد مسائلی که نسبت به آنها تردید دارید با پزشک خود به طور مستقیم صحبت کنید تا نکات ابهام آمیز را برایتان روشن کند.

این عمل مناسب چه افرادی است

بهترین افرادی که می توانند این عمل زیبایی را انجام دهند، خانم ها و آقایونی هستند که صورت و گردن آنها در اثر گذشت زمان شروع می کند به شل شدن؛ پوست این افراد باید همچنان خاصیت انعطاف پذیری خود را داشته باشد در غیر اینصورت جراحی قدری مشکل می شود، همچنین فرم بینی بیماران باید محکم بوده و حالت اولیه خود را از دست نداده باشد. بیشتر افرادیکه خواستار انجام این جراحی هستند بین ۴۰ تا ۶۰ سال قرار دارند. البته باید بدانید که این جراحی می تواند با موفقیت بر روی افراد ۷۰ تا ۸۰ ساله نیز انجام پذیرد.

با انجام دادن این جراحی شما جوان تر و شاداب تر به نظر می رسید و پس از اتمام عمل، اعتماد به نفستان افزایش پیدا خواهد کرد. البته نباید انتظار داشته باشید که یک مرتبه چهره تان به طور کامل تغییر پیدا کند و دوباره همان انرژی و سلامت زمان جوانی به شما باز گردد. پیش از اینکه تصمیم به انجام این جراحی زیبایی بگیرید، انتظارات خود را از جراحی مشخص کرده و در مورد آنها با پزشک خود صحبت کنید.

تمام جراحی ها شامل ریسک و عدم قطعیت هستند

اگر تحت نظر یک جراح پلاستیک حرفه ای عمل شوید، عوارض چندانی را مشاهده نخواهید کرد. البته نمی توان به طور قطع گفت که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد، اما همچنان می بایست توجه داشت که آناتومی بدن افراد مختلف، متفاوت است؛ بدن هر کس واکنش متفاوتی نشان می دهد، توانایی بهبودی در افراد متفاوت است و نتیجه هیچ گاه به طور قطعی قابل پیش بینی نخواهد بود.

از جمله عوارضی که ممکن است پیش بیاید می توان به موارد زیر اشاره کرد: هماتوما (hematoma) که به تومور و یا غده ای از خون اطلاق می شود که از رگ ها خارج شده و در زیر پوست جمع می شود. این غده بعداً توسط جراح برداشته میشود. آسیب دیدن اعصابی که ماهیچه های صورت را کنترل می کنند نیز از دیگر مشکلات این جراحی به شمار می رود که معمولاً مقطعی است و پس از مدتی از بین خواهد رفت. عفونت، و حساسیت به داروی بیهوشی نیز باید مد نظر قرار بگیرد. در نهایت باید اظهار داشت که در افراد سیگاری پوست دیرتر از موارد عادی بهبود می یابد.

با پیروی از توصیه های پزشکی، قبل و بعد از عمل می توانید عوارض آنرا به پایین ترین میزان کاهش دهید.

برنامه ریزی برای جراحی

این عمل زیبایی از انواع جراحی هایی است که کاملاً فردی بوده و مشاوره های ابتدایی با پزشک از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در جلسات ابتدایی پزشک قابلیت پوست صورت شما را بررسی می کند و پوست و استخوان های زیر آن به طور دقیق ارزیابی می شوند. همچنین در این جلسات شما باید توضیح کاملی از اهداف و انتظارات خود در مورد انجام این عمل در اختیار پزشک قرار دهید.

جراح به شما توضیحاتی در مورد شرایط پزشکی و مشکلاتی که امکان دارد قبل و بعد از عمل برای شما پیش بیاید ارائه می دهد. از این موارد می توان به ایجاد نوسان در فشار خون، ایجاد لخته های خون، و ایجاد زخم های زیاد بر روی بدن اشاره کرد. اگر از دخانیات استفاده می کنید و یا از داروهای خاصی استفاده می نمایید (به ویژه آسپرین که باعث رقیق شدن خون می شود) حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

پیش از شروع عمل، جراح در مورد نحوه عمل، تکنیک هایی که به کار می گیرد، نوع داروی بیهوشی، امکاناتی که در اختیار دارد، خطرات ناشی از انجام عمل و هزینه هایی که در بر دارد، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهد داد. هر سوالی که به ذهنتان می رسد را مطرح کرده و در مورد خواسته های خود از انجام این عمل بی پرده با پزشک خود صحبت کنید.

آماده شدن برای جراحی

دکتر معالج، دستورالعمل های ویژه پیش از عمل را در اختیار شما قرار می دهد. از جمله این موارد می توان به نحوه خوردن، آشامیدن، استعمال دخانیات، مصرف یا خودداری از برخی قرص ها و ویتامین ها اشاره کرد. پیروی از دستورات پزشک عمل جراحی آرام تر و راحت تری را به همراه خواهد داشت. اگر جزء افراد سیگاری هستید، باید حداقل یک یا دو هفته پیش از عمل، مصرف سیگار را قطع کنید چرا که سیگار باعث می شود جریان خون حالت عادی خود را از دست داده و خون به پوست نرسد. این امر موجب می شود که بهبودی شما پس از عمل به تاخیر افتاده و زخم ها دیر تر از حالت عادی بهبود پیدا کنند.

اگر موهای سرتان خیلی کوتاه هستند بهتر است اجازه دهید تا قدری بلند تر شوند. اگر موها بلند باشند می توانید پس از جراحی، زخم ها را در زیر موها پنهان کنید تا به طور کامل بهبود پیدا کنند. جراحی چه به صورت سرپایی انجام شود و یا اینکه شما را در بیمارستان بستری کنند، به هر حال باید یک نفر را همراه خود ببرید تا به شما کمک کند و شما را از بیمارستان به خانه انتقال دهد. اگر کسی باشد که برای یکی دو روز پس از عمل در خانه کنار شما بماند، بد نسیت چون در این زمان حتماً به کمک یک نفر دیگر نیاز دارید تا بتوانید به بهبودی کامل دست پیدا کنید.

محل انجام عمل جراحی

این عمل می تواند در مطب دکتر با امکانات ویژه، در کلینیک های جراحی سرپایی و یا در بیمارستان انجام شود. بهترین مکان برای انجام این نوع جراحی همان کلینیک های سرپایی است و بیمار به ندرت نیاز به بستری شدن پیدا می کند. البته برخی از پزشکان به این دلیل که از بیهوشی عمومی استفاده می کنند، بیمار را در بیمارستان برای یک تا دو روز بستری می کنند. برخی بیماری های خاص مانند دیابت و فشار خون از جمله مواردی هستند که باید پس از عمل تحت کنترل قرار گفته و بیمار نیاز دارد تا تحت نظر مستقیم پزشک باشد.

نوع داروی بیهوشی

در این نوع جراحی معمولاً از بیهوشی موضعی استفاده می شود، به این معنا که فقط محلی که قرار است روی آن جراحی صورت بگیرد ، بی حس می شود. پیش از عمل، مسکن به صورت قرص یا به صورت تزریقی به بیمار تجویز می شود. شاید در طول عمل به هوش باشید، اما نسبت به درد آرام و بی حس هستید. برخی از پزشکان ترجیح می دهند که از بیهوشی عمومی استفاده کنند. در این حالت در طول عمل شما به طور کامل بیهوش می شوید.

[1]

جراحی

این جراحی معمولاً چیزی در حدود ۱ ساعت به طول می انجامد که اگر مراحل خاصی مد نظر باشد، ممکن است مدت زمان آن طولانی تر گردد. اگر حیطه کاری گسترده باشد، برخی از پزشکان ترجیح می دهند که جراحی را در دو مرحله انجام دهند.

هر پزشک با توجه به تکنیک های فردی خود این عمل را انجام می دهند. برخی از جراحان در هر مرحله تنها بر روی یک طرف صورت کار می کنند و برخی دیگر بر روی هر دو طرف با هم کار می کنند. محل دقیق قرار دادن تیغ جراحی و ایجاد شکاف به ساختار صورت و تکنیکی که پزشک در پیش می گیرد، بستگی دارد.

معمولاً شکاف از بالای محل رویش موها در کنار شقیقه شروع می شود و در امتداد خط طبیعی گوش پایین می آید. گاهی اوقات نیز شکاف از نقطه داخلی غضروف گوش شروع می شود تا لاله گوش ادامه پیدا کرده و به قسمت پایین جمجمه ختم می شود. اگر پوست گردن هم نیاز به ترمیم داشته باشد، یک شکاف کوچک در زیر چانه نیز ایجاد می شود.

فرایند طبیعی جراحی به این قرار است که جراح پوست را از ماهیچه ها و چربی ها جدا می کند. چربی های اضافی ساکشن می شوند و از محل خود بیرون کشیده می شوند؛ سپس ماهیچه های درونی و غشای آنها محکم شده و پوست اضافی نیز جدا می شود. نهایتاً محل شکاف داده شده، بخیه زده می شود. برای اطمینان ممکن است در کنار استخوان جمجمه از گیره های فلزی نیز استفاده شود.

متعاقباً یک لوله باریک و کوچک به صورت موقتی در زیر پوست در پشت گوش قرار داده می شود تا اگر خون در آن منطقه جمع شود به وسیله آن تخلیه گردد. برای جلوگیری از تورم و کبودی بیش از اندازه برخی از جراحان ترجیح می دهند که سر را به آرامی یک بانداژ شل کنند.

بعد از عمل

معمولاً پس از جراحی درد و ناراحتی خاصی به سراغ بیمار نخواهد آمد. اگر هم این حالت بوجو بیاید، مسکن و آرام بخش های خاصی هستند که توسط پزشک برای بیمار تجویز خواهند شد. اگر درد بیش از حد طبیعی شدت پیدا کرد و یا یکمرتبه تورم قابل توجهی در صورت شما پیدا شد باید حتماً این مطلب را به جراح انتقال دهید تا اقدامات مقتضی صورت پذیرد. بی حسی پوست کاملاً طبیعی است و در طول چند هفته تا یک ماه به طور کامل از بین خواهد رفت.

همچنین پزشک به شما توصیه می کند که چند روز پس از اتمام جراحی سر خود را بالا نگه دارید. این امر به بهبود سریع تورم و کبودی کمک می کند.

اگر درن (لوله نازکی که خونابه در آن جمع می شود) به شما وصل شده باشد، پس از یک تا دو روز برداشته می شود. بانداژ کلی سر نیز بسته به میزان بهبود فردی، از یک روز تا ۵ روز قابل برداشتن می باشد. البته زمانیکه صورت بادکرده، پف دار، و کبود خود را می بینید تعجب نکنید، پس از چند هفته به حالت عادی باز می گردد.

بیشتر بخیه ها ۵ روز پس از عمل کشیده می شوند. زخم هایی که در قسمت پوست سر ایجاد شده اند، نیاز به مدت زمان بیشتری دارند به همین دلیل ممکن است که بخیه ها در دو مرحله کشیده شوند و گیره های کنار سر نیز در مرحله دوم همراه با کشیدن بخیه های پوست سر برداشته می شوند.

بازگشت به حالت اولیه

در طول یکی دو روز حال شما خیلی بهتر می شود، اما در یک هفته اول باید استراحت کامل داشته باشید. با موها و صورت خود باید با دقت و به آرامی رفتار کنید چرا که هنوز پوست صورت حساس و بی حس است و ممکن است در ابتدا واکنش مناسبی نسبت به محرک های خارجی از خود نشان ندهد.

برای اینکه دو مرتبه به حالت عادی بازگردید و کارهای روزمره خود را انجام دهید، پزشک اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیارتان قرار خواهد داد. البته در این میان چند نمونه توصیه مشابه وجود دارد که در این قسمت اشاره مختصری به آنها می کنیم: از انجام کارهایی که نیاز به فعالیت شدید بدنی دارند خودداری کنید ( سکس نیز شامل این نوع فعالیت های می شود)، برای دو هفته کارهای سنگین خانه را انجام ندهید، راه رفتن و انجام حرکات کششی آرام و نرم بلامانع است. از مصرف مشروبات الکلی، سونا، حمام داغ و پر از بخار برای چند ماه خودداری کنید. علاوه بر همه این ها به اندازه کافی استراحت کنید تا بدن انرژی لازم را بدست آورده و این انرژی را صرف بهبودی جراحات نماید.

شاید در ابتدا شکل جدید صورت برایتان عجیب و غریب باشد. باید مراقب زخم ها باشید، ممکن است تورم دو تا سه هفته ادامه داشته باشد و شما را خسته کند، به همین دلیل برخی از بیماران چند روز پس از جراحی ناامید شده و دچار افسردگی میشوند.

در هفته سوم احساس بهتری به شما دست می دهد و چهره تان نیز بهبود بیشتری می یابد. بیشتر بیماران می توانند ۱۰ روز یا دو هفته پس از جراحی به محل کار خود باز گردند. اگر لازم بود پس از سپری شدن این مدت زمان می توانید با مشاوره با پزشک خود برای مخفی کردن کبودی ها از لوازم آرایشی مخصوص استفاده کنید.

چهره جدید شما

اگر از این امر آگاهی داشته باشید که نتیجه به سرعت ظاهر نمی شود، بعد از اینکه جراحات بهبود پیدا کردند مطمئناً از چهره جدید خود راضی می شوید و احساس فوق العاده ای به شما دست می دهد. زمانیکه تورم از بین برود باز هم موهای کنار شقیقه کم پشت بوده و پوست خشک شده و زبر می شود و این حالت ممکن است برای چند ماه ادامه داشته باشد. شاید لازم باشد که آقایون برای مدتی موهای زیر لاله گوش و پشت آنرا نیز بتراشند. با رویش پوست جدید دیگرنیازی به انجام این کار نخواهد بود.

جای زخم های باقی مانده از جراحی تا مدتی باقی می مانند که شما می توانید آنها را موهای خود مخفی کنید. به مرور زمان از بین رفته و به ندرت قابل مشاهده نخواهند بود.

باید به خاطر داشته باشید که انجام این عمل جراحی به این معنا نیست که می توانید زمان را از حرکت بازدارید. با گذشت زمان فرایند پیر شدن رخ داده و شما مجدداً آثار آنرا بر روی پوست خود مشاهده خواهید کرد. برخی افراد این عمل جراحی را برای بار دوم و سوم در طول ۵ تا ۱۰ سال مجدداً تکرار می کنند، اما از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که تاثیرات آن برای سال ها همچنان به قوت خود باقی می مانند، و چهره شما برای مدت زمانی طولانی زیبا خواهد بود. پس از چندی اصلاً احساس نمی کنید که یک چنین عمل جراحی را انجام داده اید.
331

جراحی صورت می تواند چین و چروک های عمیق چانه،
فــک، و گردن که در اثر افزایش سن ایجاد می شوند را از
بین ببرد.

333

شکاف جراحی معمولاً قدری بالاتر از محل رویش موها در
دو طرف شقیقه ها شروع میـشود، از جــلو در امتداد خط
طبیعی گوش ادامه پیدا میــکند، بـه صورت یک منحنی از
امتـداد لاله گوش می گذرد و نهایتاً به سمت پشت گوش
و به پوست سر و قسمت تحتانی جمجمه ختم میشود.

334
بـافـت ها و ماهیچه های صورت و گردن از هم جدا شده،
چربی ها بـصــورت مجزا بیرون کشیده میشوند و عضلات
درونی به هم فشرده می شوند.

335
زمـانیـکه غشاها و بافت ها محکم شدند، پوست اضافی
جداسازی شده و شکاف ایجاد شده بخیه زده می شود.

بیشتر زخم را می توانید توسط موهای خود بپوشـانید و
برخی از آنها نیز با چروکهای طبیعی چهره در هم آمیخته336_1
می شوند و چندان مشهود نیستند.

پـس از جـراحی، شمـا چــهره جوان تر و شاداب تری را از
خود به نمایش خواهید گذاشت.

[1]