- مردمان - http://www.mardoman.net -

سلامت فکر در خانمها

[1]

۱-  اختلالات اندیشه و برون هراسی اخـتـلالات اندیشه گروهی از مشکلات فکری است که هم عـلائـم جسمـی و هـم روحـی دارد. تـرس از دســـت دادن کـنـتـرل و تـرس از خـطـری تـهدید کننده متداول ترین علائم روحـی ایـن اخـتـلالات مـی بـاشـد. عـلائم جسمی شامل تپش قلب، گیجی، حالت تهوع و لرزش می باشد.

چرا خانم ها بیشتر در معرض این مشکل هستند؟

خانم ها دو یا سه برابر آقایان در معرض اختلالات فکری هستند و با وجود اینکه بیشتر هنگام بزرگسالی این مشکلات پیش می آید، اما در هر سن و سالی می تواند اتفاق بیفتد—این را دکتر دوریان، رئیس انجمن زنان و سلامت روحی می گوید.

اختلافات هورمونی باعث می شود که زنان بیش از مردان دچار این مشکلات شوند. اما دکتر دوریان عقیده دارد که اختلافات اجتماعی هم یکی از عوامل مهم است. زنان بیشتر مورد سوء استفاده قرار می گیرند و برای حفظ اعتماد به نفسشان کمتر حمایت می شوند. او می گوید: “زنان در بیشتر مواقع خود را ناتوان می یابند. خود منتقد هستند و کمتر از مردان خود را قبول دارند. انتظاراتی هم که از خود دارند خیلی بیش از مردان است. دنیای امروزی سرعت بسیار بالایی دارد و انسان ها برای این سرعت ساخته نشده اند. در بعضی موارد تکنولوژی از مغزهای ما جلوتر بوده و همین باعث مشکل می شود.”

عوامل خطرساز

بنابر تحققیقات، عوامل خطرساز مشکلات و اختلالات فکری شامل موارد زیر است:

– مورد سوء استفاده قرار گرفتن
– داشتن والدینی با مشکلات و اختلالات فکری
– درآمد کم

سابقه خانوادگی هم در این مسئله بسیار مهم است و ممکن است این اختلالات به صورت ارثی منتقل شود. تحقیقات بسیاری نشان داده است که ریشه همه این اختلالات در خانواده است.

افراد بسیاری که از نظر روانی تحت درمان هستند، ممکن است دچار اختلالات و مشکلات دیگر فکری نیز باشند. تحقیقی که در سال ۱۹۹۰ انجام گرفت نشان داده است که ۷۰ درصد از افرادی که مبتلا به یک بیماری فکری اصلی بوده اند، دچار حداقل یک مشکل دیگر نیز می باشند. یک سوم افرادی که در این تحقیق استفاده شدند دچار انواع مختلفی از ترس ها بوده اند. به طور مثال، برون هراسی، که در زیر در مورد آن صحبت خواهیم کرد و بیشتر هراس و ترس از ترک خانه است افراد بسیاری را مبتلا کرده و باعث می شود که فرد نسبت به کثیفی و آلودگی حساس شود و وسواس داشته باشد.

برون هراسی

برون هراسی یکی از جدی ترین اختلالات فکری می باشد. معنی لغوی آن ترس از محیط های باز است، اما صحیح تر است که بگوییم ترسی شدید از داشتن یک حمله وحشت در هر موقعیتی می باشد.

۲-  برون هراسی چیست؟

برون هراسی  ترسی معمولی مثل ترس از سوسک نیست. افراد کمی می توانند عمق وحشتی را که بیماران مبتلا به آن احساس می کنند را درک کنند.

با وجود اینکه از نظر لغوی به معنای ترس از محیط های باز و بیرون است، اما همیشه اینطور نیست. این افراد بیشتر از داشتن احساسات وحشت آور ترس دارند و اصلاً ربطی به مکان آن ندارد. این ترس ها ممکن است در مسجد یا سوپر مارکت های شلوغ هم اتفاق بیفتد، در حالی که اینها محیط هایی کاملاً بسته هستند.

[1]

برون هراسی مشکلی کاملاً جدی است که فرد دچار رفتارهایی بی اختیار و ناآگاهانه است. وقتی این بیماری پیشرفت می کند، فرد از همه محیط هایی که تصور می کند در آنها این حملات وحشت برایش اتفاق می افتد فرار می کند. ممکن است هر چیزی، رانندگی، مسافرت، خرید کردن، در صف ایستادن، تنها ماندن و شرکت در اجتماعات اجتناب کند. اگر یکبار در یک مکان دچار این احساس شدند، ممکن است دیگر هرگز تحت هیچ شرایطی به آن مکان برنگردند. تحقیقات نشان می دهند که این افراد حتی به درستی نمی دانند چه بر سر آنها می آید و این احساس ترس چیست.

۳- حملات وحشت

بعضی خصوصیات ترس های افراد مبتلا به این اختلال فکری را می توانیم در خود نیز پیدا کنیم. ممکن است بین یک جمعیت زیاد از افراد، ایستادن در یک صف دراز یا مسافرت در یک اتوبوس یا قطار شلوغ و پر ازدهام احساس ناراحتی کنیم. اما ما می توانیم آن را کنترل کنیم.

برای افرادی که مبتلا به برون هراسی هستند، این ناراحتی به شکل ترس در می آید و این ترس از بین برنده است. در بعضی از این بیماران حتی پیش بینی این ترس ها می تواند فرد را کاملاً دچار استرس و اضطراب کند.

این بیماری خیلی سریع پیشرفت می کند و بسیار جدی تر می شود. می تواند از ترسی بسیار معمولی شروع شود و به وحشت شدید منجر شود. وحشت یا حملات اضطراب تجربه ای ترساننده است. ممکن است به خاطر از دست دادن کنترل یا در جمع دچار وحشت شدن بترسید. ممکن است هراس داشته باشید که نتوانید از آن مکان هایی که باعث ترس شما می شوند به مکان امن خود که در اکثر افراد خانه است فرار کنید. یا اینکه خود را در موقعیتی بیابید که کسی برای کمک در دسترس شما نباشد. برای بعضی افراد، این ترس بسیار عمیق است، تا جایی که احساس مرگ به انها دست می دهد.

رفتاری نرمال

با وجود وحشت عمیقی که این بیماران تجربه می کنند، بسیاری از آنها ممکن است چیزی در این مورد به کسی نگویند. اکثراً تلاش می کنند تا رفتارهایشان نرمال جلوه کند. در موارد جدی تر، این افراد کاملاً خانه نشین می شوند.

برون هراسی بیماری بسیار پیچیده است چون در مدل ها و شدت های مختلف وجود دارد. ممکن است این افراد فقط از ترسی بخصوص رنج ببرند، که کناره گیری آنها فقط از یک موقعیت ویژه مثلاً اسانسور باشد. نوع دیگر ان ترس اجتماعی است که در این حالت این کناره گیری فقط از محیط های شلوغ و اجتماعات است.

۴-  مراحل درمان

دکتر دوریان می گوید بسیاری از افراد مبتلا به برون هراسی به دنبال درمان نمی روند تا زمانی که بیماری کاملاً پیشرفت کرده و خیلی جدی شده است. او می گوید این افراد آنقدر صبر می کنند تا زمانی می رسد که همه دوستان خود را از دست داده اند، در کار خود دچار مشکل شده اند و نزدیکانشان تغییرات را در آنها مشاهده می کنند.

اولین قدم برای درمان این است که این مسئله را با پزشک خانوادگیتان در میان بگذارید. چون ممکن است مبتلا به بیماری مثل دیابت، تیروئید یا بیماری های قلبی باشد و این بیماری در این مسئله تاثیر داشته باشد.

درمان های این بیماری شامل درمان های دارویی و انواع خاصی از رفتار درمانی است که به بیماران می گوید در موقعیت های مختلف چگونه عمل کنند. زمان درمان برای افراد مختلف متفاوت است. اما برای افرادی که مبتلا به برون هراسی شدید هستند، زمان بسیار بسیار طولانی مورد نیاز است تا کاملاً معالجه شوند.

[1]