www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

روانشناسی جویدن ناخن و روشهای درمانی

جویدن ناخن عادتی است که معمولاً در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود اما بعضی افراد بزرگسال نیز به آن مبتلا هستند. این مقاله به فراتر از این عادت در افراد می‌پردازد، پس اگر می‌خواهید از روانشناسی این عادت باخبر شوید، تا انتهای مقاله به خواندن ادامه دهید.

جویدن ناخن که معمولاً در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود، یک عادت اجباری دهانی و یکی از رفتارهای تکرارشونده است که موجب آسیب رساندن به ظاهر فرد یا هرگونه آسیب فیزیکی می‌شود. از دیگر این قبیل عادت‌ها می‌توان به کندن پوست (درماتیلومانیا)، کشیدن مو (تریکوتیلومانیا)، گاز گرفتن پوست (درماتوفاژیا)، و گرفتن بینی (هینوتیلکسومانیا) اشاره کرد. جویدن ناخن در پزشکی اونیکوفاژیا نام دارد. اکثر افرادی ‌که دچار این عادت هستند، اینقدر ناخن‌هایشان را می‌جوند که ناخن‌ها به خون‌ریزی می‌افتند. نوک انگشتان این افراد همیشه قرمز و زخمی است و احتمال عفونی بودن آنها هم بسیار زیاد است. این افراد معمولاً دست‌هایشان را پنهان می‌کنند تا کسی ظاهر نامساعد ناخن‌های آنها را نبیند. این مسئله بر اعتماد‌به‌نفس آنها نیز تاثیر منفی دارد.

شیوع جویدن ناخن

جویدن ناخن عادتی است که معمولاً از اواخر کودکی آغاز می‌شود. بسیاری از کودکان این عادت را از سن خیلی پایین شروع می‌کنند. اما در اکثر موارد، این عادت در اواخر کودکی یا اوایل نوجوانی آغاز می‌شود. این عادت آنقدر شایع است که برخی تحقیقات نشان می‌دهد، بین 30 تا 33 درصد از کودکان گروه سنی 7 تا 10 سال به آن مبتلا هستند. جویدن ناخن فقط منحصر به کودکان نیست، بلکه نوجوانان، جوانان و حتی بسیاری از بزرگسالان نیز دچار این عادت هستند. بسیاری از کودکانی که با این عادت بزرگ می‌شوند، تا بزرگسالی و حتی سالخوردگی هم آن را با خود دارند. شیوع جویدن ناخن در نوجوانان 44 درصد و در جوانان 20 تا 30 درصد است. جالب توجه است که 5 درصد از افراد بزرگسال نیز به این عادت مبتلا هستند.

روانشناسی جویدن ناخن

بااینکه جویدن ناخن مثل کشیدن مو، گرفتن بینی و سایر رفتارهای تکرارشونده عادی بسیار شایع است اما معمولاً به درستی تشخیص داده نشده و درمان نمی‌شوند. تئوری‌های مختلفی درمورد جویدن ناخن وجود دارد که متداول‌ترین توضیح برای این عادت این است که نوعی روش تخلیه استرس می‌باشد.

برخی تئوری‌ها عنوان می‌کنند که این عادت با ژنتیک افراد مرتبط است درحالیکه تئوری‌های دیگر باور دارند که اختلالی وسواسی-جبری است. همچنین مشاهده شده است که برخی افراد از روی گرسنگی یا بی‌حوصلگی ناخن‌هایشان را می‌جوند. در برخی کودکان، جویدن ناخن با مکیدن شست دست مرتبط است اما لزوماً تمامی کودکانی که شست دست‌هایشان را می‌مکند، به جویدن ناخن هم روی نمی‌آورند. ازآنجاکه این عادات بعنوان رفتارهای تکرارشونده متمرکز بر بدن طبقه‌بندی می‌شوند، زیر‌گروه اختلالات وسواسی-جبری نیز می‌باشند. اما برخی متخصصین سلامتی بر این عقیده هستند که این عادات را نمی‌توان جزء اختلالات وسواسی-جبری تلقی کرد. بااینکه هنوز تحقیقات زیادی در این زمینه در دست انجام است، در‌اینجا به بررسی عوامل متداول تاثیرگذار بر روانشناسی عادت جویدن ناخن می‌پردازیم.

v      ژنتیک: یکی از تئوری‌های مربوط به عادت جویدن ناخن این است که این عادت با ژنتیک فرد مرتبط است. اگر یکی از والدین این عادت را چه در زمان کودکی یا تاکنون داشته باشد، این احتمال وجود دارد که فرزند او هم دچار این عادت شود. این یعنی، احتمال ابتلا به عادت جویدن ناخن در این کودکان بیشتر است.

v      تسکین استرس و تحریک: مشاهده شده است که اکثر افرادیکه به این عادت مبتلا هستند، وقتی استرس دارند، از این عادت خود به لذت و تسکین می رسند. جویدن ناخن تاثیری آرامش‌بخش بر اعصاب دارد و میزان تحریک را کاهش می‌دهد. به طور خلاصه، جویدن ناخن فعالیتی برای تحریک اعصاب در مواقعیکه احساس استرس و بی‌حوصلگی دارند، می‌باشد. مثل این می‌ماند که با جویدن ناخن فرد سیستم عصبی خود را تنظیم می‌کند.

v      کمال‌گرایی: جویدن ناخن می‌تواند به خاطر تلاش مداوم فرد برای درست کردن نا‌منظمی‌های ناخن‌هایش باشد. این افراد به‌خاطر حساسیت بالای خود مدام ناخن‌هایشان را وارسی می‌کنند تا بی‌نظمی‌های آن را با جویدن اصلاح کنند. البته در اکثر موارد این کار موجب آسیب بیشتر می‌شود. روانشناسی جویدن ناخن این افراد به کمال‌گرایی آنها بر‌می‌گردد، یعنی دوست دارند ناخن‌هایی بی‌عیب داشته باشند.

حالا دیگر جنبه‌های مختلف روانشناسی جویدن ناخن و عوامل مختلفی که بر آن تاثیرگذار است را می‌دانید. برخی تئوری‌ها عنوان می‌کنند که کمبود ویتامین هم ممکن است موجب پدید آمدن این عادت شود. اما، جویدن ناخن کاری ناسالم است و می‌تواند میکروب‌ها را از زیر ناخن به دهان منتقل کرده و موجب بیماری شود. علاوه‌بر‌این،  این اختلال برای دندان‌ها نیز مضر است چون استرس و فشار زیادی به آنها متحمل می‌کند.

روش‌های درمانی مختلفی برای ترک این عادت وجود دارد. داروهایی مثل داروهای ضدافسردگی، ویتامین B اینوزیتول و از این قبیل. برخی با رفتار‌درمانی که شامل تمرینات برگرداندن عادت و درمان کنترل محرک است بهبود می‌یابند. روش درمانی اول، تمرینات برگرداندن عادت به از بین بردن عادت ناخن جویدن و جایگزین کردن آن با یک عادت مفید و سازنده اقدام می‌کند اما روش دوم، درمان کنترل محرک، به شناختن و ریشه‌کن‌کردن محرکی که موجب این عمل می‌شود، می‌پردازد. گریزدرمانی نیز معمولاً برای درمان جویدن ناخن موثر است. در این روش درمانی، از راه‌های مختلفی مثل پوشاندن ناخن‌ها با لاک یا نوارهای لاستیکی و از این قبیل برای جلوگیری از جویدن ناخن ها استفاده می‌شود. ترکیبی از این روش‌ها معمولاً نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت. برای درمان عادت جویدن ناخن در کودکان، سایر اعضای خانواده باید درک خوبی از روانشناسی این عادت پیدا کنند تا بتوانند برای از میان بردن این عادت به کودک کمک کنند.

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

آذین ir ۰۸:۳۲ - ۸۹/۰۹/۲۰
4
201

ممنون مردمان عزیز از مقاله آموزندتون، منم مدتی این مشکل رو با دخترم داشتم هنوز کاملاً برطرف نشده ولی خیلی بهتر شده ،راههای مختلف مثل استفاده از لاک های ماوالا رو امتحان کردم ولی صحبت کردن با بچه مفیدتر بود الان وقتی ناخن هاشو بطرف دهان میبره به یه تذکر کوچیک بسنده میکنم یا حواسشو پرت میکنم باید جلوی بچه روی این موضوع کمتر حساسیت نشون بدیم با روانشناس هم صحبت کردم شما هم خیلی نگران نباشیدامیدوارم با گذر زمان حل بشه.

رویا ir ۰۳:۱۱ - ۸۹/۰۹/۲۸
30
186

من بار ها با خودم تصمیم گرفتم ک ترکش کنم اما نشد

پاسخ ها

هلیا ir ۱۰:۵۶ - ۹۴/۰۷/۰۹

من حتی به ناخن هام فلفل زدم اما بازم نشد

mahsa ir ۱۲:۵۲ - ۹۰/۰۷/۱۴
30
0

من از بچگی این عادتو داشتم حالام ک 19 سالمه هنوز نتونستم ترکش کنم.دیگه روم نمیشه دستمو ب کسی نشون بدم.چیکار باید کنم؟

آرمین ir ۰۳:۳۷ - ۹۰/۰۸/۲۱
39
7

سلام از مقاله جالبتون ممنونم اگه خواستید به من ایمیل بزنید یه کتاب خوب و کوچیک درباره ی همین ناخن جویدن هست 100 دصد حلش میکنه. من ظرف 2 ماه تمومش کردم این قضیه رو.

پاسخ ها

marzieh ir ۰۸:۰۲ - ۹۰/۱۰/۱۱

سلام من هم مشکل شما را دارم بارها این عادت رو کنار گذاشتم اما نشد لطف می کنید کتاب را بهم معرفی کنید ممنون

گیتی ir ۰۱:۰۶ - ۹۱/۰۴/۲۰

لطفا" نام این کتاب را برای من هم ایمیل کنید متشکر میشوم

فاطمه ir ۰۷:۵۵ - ۹۱/۰۶/۱۷

سلام این کتاب را به منم معرفی کنید.من 10هزار بار خواستم ترکش کنم اما نشد.

مریم فداکار ir ۰۹:۳۶ - ۹۱/۰۶/۲۹

سلام جناب آقای آرمین من پسر 6 ساله ای دارم که در حال حاضر مدتی است به عادت ناخن جویدن مبتلا شده است ممنون می شوم

nina ir ۰۹:۴۵ - ۹۱/۰۹/۲۷

سلام آرمین جان این کتاب ولطفا ایمیل کن تا شاید منم بتونم عادت جویدن ناخنم و کنار بزارم.

ندا eu ۰۸:۳۴ - ۹۱/۱۱/۱۱

سلام، اگه میشه لطف کنید نام این کتاب را برای من هم میل کنید.

parsa ir ۰۹:۲۹ - ۹۲/۰۳/۳۰

lotfan name ketabo bram email konid.mmamnoon

ریحانه ir ۱۱:۳۰ - ۹۲/۰۴/۱۲

سلام لطفا نام این کتاب رو برای من هم ایمیل کنید . ممنون میشم.

ندا ir ۱۲:۲۵ - ۹۲/۰۷/۳۰

سلام.آقای آرمین.لطفا این کتاب رو که گفتید در مورد ناخون جویدن هست واسم ایمیل کنید.یا اسم کتاب ونویسندشو واسم بنویسید.ممنون

مهتاب ir ۰۴:۱۰ - ۹۲/۱۲/۱۰

سلام لطف کنید کتاب رو واسه منم ایمیل کنید بدجور از عادت بدم عذاب میکشم....

منصور ir ۰۳:۳۹ - ۹۳/۰۹/۳۰

با سلام و ادب؛

مریم ir ۱۰:۱۳ - ۹۳/۱۰/۲۴

سلام.یه دختر 7 ساله دارم که دو ساله ناخن می جوه.باهاش حرف زدم.تشویقش کردم.تنبهش کردم.هیچ فایده ای نداشت.معمولا وقتی انیستیم ناخن میخوره.خواهش میکنم اسم اون کتاب رو برام بفرستید.خیلی نگرانم.

پیمان آقایی ir ۰۸:۵۷ - ۹۴/۰۳/۲۹

باسلام من هم این مشکل دارم لطفانام کتاب به من بگیید

bahar ir ۰۱:۴۵ - ۹۴/۰۶/۱۵

سلام دوست عزیز.خواهرمن ازبچگی این عادت ناپسند داشت تاالان ک 25سالشه ادامه داده هرنلاشی هم ک واس ترکش کرده بیفایده بوده.بدجور هم بخاطراین قضیه غصه میخوره.خواهش میکنم کتابی ک گفتین واس ترک ناخن جویدن هستش بمن معرفی کنیدک کمکش کنم.دعای خیرماهم پشتوانتون...

مسعود ir ۰۷:۴۷ - ۹۰/۰۹/۲۲
16
3

سلام من هم میخوام ترکش کنم اما نمیشود تورو خدا اگه میشود کمکم کنید

سارا ir ۰۲:۰۴ - ۹۰/۱۱/۲۷
8
0

ایمیلتون کو که بهش ایمیل بزنیم؟ من هم نیاز دارم به این کتاب

سعیده ir ۰۵:۴۱ - ۹۱/۰۱/۲۰
8
2

سلام خانمی هستم 24ساله دارای 1فرزند دختر>منم به عادت بد ناخن جویدن دچارم من به خواطر این کارم خیلی از همسرم خجالت میکشم ولی تصمیم گرفتم واقعا خودمو اصلاح کنم

سارا ir ۰۱:۳۵ - ۹۱/۰۱/۳۰
4
2

باسلام یک راهکار مناسب یا نام یک درمان مناسب برای ناخن جویدن در نوجوانان را بگویید

امید us ۱۲:۵۳ - ۹۱/۰۳/۰۷
10
1

منم از بچگی تا الان که 18 سالمه نتونستم این عادت بد رو ترک کنم هیچوقت روم نمیشه دستمو به کسی نشون بدم هیچ راه حلی هم نداره مگر اراده ی قوی

nasim au ۱۰:۲۸ - ۹۱/۰۵/۱۸
8
2

من 32 سالمه و به این عادت گرفتارم.

ثریا ir ۱۱:۳۹ - ۹۱/۰۷/۲۱
0
2

بنظر من درمان بیشتر شامل علت میشود وبعد اط شناخت مدلهلی مختلف رفتار درمانی و در نظر گرفتن احساس خود فرد و پذیرش احساسش بدون خجالت

مسیح ابادی ir ۰۹:۳۶ - ۹۱/۰۸/۱۵
2
3

من پسری دارم 9ساله و عادت ناخن جویدن دارد تا جایی که تونستم سعی کردم شرایط ارومی داشته باشه ولی این عادت هنوز ترک نشده در هنگام تلویزیون دیدن و در ماشین این کار رو زیاد انجام میده لطفا من رو راهنمایی کنید ضمنا همین یک بچه رو دارم

بهمن ir ۰۱:۲۷ - ۹۱/۰۹/۱۴
2
1

سلام لطفا یک دارو برا جلوگیری از ناخن جویدن معرفی کنید

آوا ir ۱۲:۰۲ - ۹۱/۰۹/۱۹
1
1

سلام بهتر است که همگی اول علت ناخن جویدنتان را بیابید بعداز آن درمان به راحتی پیدا می شود اما همت می خواهد تا به لطف خدا آن را ترک کنید فقط بدانید که "می شو د " با اعتماد به نفس و استفاده از روش حل درمان مختص شما که به نظر من اول از همه رسید ن به آرامش است .

رضا ir ۰۲:۰۳ - ۹۱/۰۹/۱۹
2
1

ممنون از مقاله شما. من 24 سالمه این عادت رو دارم ولی با قدرت در حال ترکش هستم.

سمیرا ir ۱۲:۴۷ - ۹۱/۱۰/۰۹
1
5

من24سالمه باز ناخن میخورم نمیدونم چرا انقدر استرس دارم ناخن جویدن خیلی آرومم میکنه .شما هم امتحان کنید خیلی خوشمزه ست.

سمیه ir ۱۲:۰۲ - ۹۱/۱۰/۲۵
3
1

لطفا اسم این کتاب که گفتین رو برام ایمیل کنید.ممنون

پریسا ir ۰۹:۴۴ - ۹۱/۱۰/۲۷
1
0

منم دچاراین مشکل ناخن جویدن هستم،ولی یه راه حل پیداکردم.به نظرم پوشیدن دستکش اگه تایه مدتی استفاده بشه میتونه موثرباشه.البته امکانش هست که موقع استرس دوباره اوت کنه

داریوش ir ۱۰:۵۹ - ۹۱/۱۰/۳۰
1
0

سلام من از کودکی تا 28 سالگی ناخن جویدم بعد به یک باره تونستم ترکش کنم راه حلی که من برای خودم پیدا کرم این بود که تنفر شدیدی از این کار برای خودم ایجاد کردم یعنی کثافتهای اطراف ناخن رو تو ذهنم هی بزرگ کردم و تصور کردم بعد هفته اول یه ناخن گیر گذاشتم تو جیبم و همه جا همرام بردم هروقت احساس کردم که یکم ناخنم بد فرم شده سریع سوهان گرفتم دستم و مشغول شدم بجای جویدن همه جا و همه وقت خونه سرکار و همه جا بعد دو هفته که شکل ناخنهام برای اولین بار یچور دیگه شد دیگه تمام شد امیدوارم شمام موفق بشید میدونم چه عذابی می کشید.

حسین ir ۰۲:۰۶ - ۹۱/۱۱/۰۷
2
0

سلام من از بچگی تا حالا که ازدواج کردم و27 سالمه این عادتودارم ولی همیشه عادت نیست ممکن است مشکل گوارشی باشه که این مشکلوداشته باشه وحتما برای درمان به پزشک سنتی مراجعه واز داروهای گیاهی استفاده نمایید

پری ir ۰۸:۰۶ - ۹۱/۱۱/۱۴
3
0

سلام،اگه میشه اسم اون کتاب درمان روبرام ایمیل کنید.ممنون میشم

عارف ir ۰۹:۳۲ - ۹۱/۱۱/۲۴
3
0

سلام لطفا نام کتاب و ناشر ش رو برام ایمیل کنید . ممنون

بهار gb ۰۲:۵۰ - ۹۱/۱۲/۰۵
2
1

سلام من هم همین مشکل رو دارم الان 22 سالمه و یک بچه 2 ساله هم دارم و تازگی تست mmpi رو دادم و معلوم شده که اضطراب منتشر و دو قطبی بودن و خودشیفیگی تنوع طلبی رو هم دارم...چکار کنم؟

پریسا ir ۱۰:۰۰ - ۹۱/۱۲/۰۹
4
1

سلام بهارجون اینکه تست mmpiر ودادی بایدازدقیق بودن اجرای اون توسط روان شناس خوب مطمئن باشی.البته خودناخن جویدن به علت اضطراب هست توبایددلیل اضطرابتو بدونی و برای درمان اون اراده قوی ای داشته باشی من هم مدتی میشه که ترکش کردم.حوصله داشته باش.موفق باشی

ارتمیس ch ۰۴:۱۵ - ۹۱/۱۲/۱۱
0
1

شوهر من رو باید به عنوان یه نمونه خارق العاده در دنیای پزشکی ثبت کنن.همه جا از دلایل و درمان ناخن جویدن نوشتن من جایی ندیدم درباره کندن ناخن توضیحی باشه.کاری که شوهر 40 ساله من انجام میده نتیجه اش درست مثل ناخن جویدگیه یه سره داره با ناخن هاش ور میره و اعصاب منو واقعا این کارش خراب میکنه

سمیه ir ۱۲:۲۲ - ۹۱/۱۲/۲۰
5
0

سلام لطفا نام کتاب و ناشر ش رو برام ایمیل کنید . ممنون

golsa cn ۰۹:۰۰ - ۹۱/۱۲/۲۴
2
0

من این عادت زشتو دارم ولی همش میخوام ناخنامو مرتب کنم دارم دیونه میشم

سمیرا ir ۰۶:۵۰ - ۹۲/۰۱/۱۹
5
0

سلام من الان ۱۳ سالمه و در حال تر ک ناخون جوییدن هستم من همش از دوستام خجالت می کشم تا دستام و نشون بدم تازه لاک روی ناخن های من خیلی بد ،ولی من از موقعی که فهمیدم رشد ناخن ها چقدر سریع امیدوار شدم و به خودم گفتم من باید تر ک کنم. شما هم امتحان کنید

ساناز ir ۰۳:۲۸ - ۹۲/۰۳/۰۵
0
0

سلام منم یک دختر ۱۲ساله دارم که از این کارش به شدت رنج میبرم میشه لطفا به من کمک کنید اسم کتاب رو میشه برای من میل کنید

میعاد ir ۰۱:۴۷ - ۹۲/۰۳/۱۳
1
1

سلام..لطفا نام کتاب رو برام ایمیل کنید ممنون میشم ....

گمنام ir ۱۲:۳۵ - ۹۲/۰۳/۲۹
1
0

سلام من ازسن 16 سالگی تا الان که 42 سال دارم این عادت رو دارم لطفا به من کمک کنید آنقدر ناخن میجوم که درد میگیره و خون می آید واسه همی اعصابم خیلی خورده لطفا بمن کمک کنید.بمن بیچاره کمک کنید خاهش می کنم.

هیوا ir ۰۲:۲۷ - ۹۲/۰۳/۲۹
1
1

بچه ها برای خانومها و دخترهای نوجوانی که این عادت رو دارن کاشت ناخن خیلی کمک میکنه

غزاله ir ۰۳:۰۹ - ۹۲/۰۴/۳۱
1
0

سلام من دختر23 ساله هستم.از وقتی که یادم میاد داشتم ناخن میخوردم...توروخدا کمکم کنید

ویدا ir ۱۱:۰۴ - ۹۲/۰۵/۰۳
1
0

سلام لطفا نام کتاب رو برای من هم ایمیل کنید ممنون میشم

فاطمه ir ۰۴:۰۰ - ۹۲/۰۵/۲۵
1
0

سلام منم از بچگی ناخونامو میخورم یه راه حل واسی اینکه شکل ناخونام درس شه بگین خواهش میکنم :(

امیر ir ۰۲:۰۳ - ۹۲/۰۶/۰۳
0
0

با سلام امیر هستم لطفا کتاب مورد نظر برایم ایمیل نمایید

مهسا ir ۰۲:۱۷ - ۹۲/۰۶/۰۴
1
0

salam man 20 salame o vaghean az in mozu ranj mibaram lotfan name nasher va ketabe morede nazaro vasam mail konid plz ba tashakor

دینا ir ۰۳:۴۱ - ۹۲/۰۷/۰۵
0
0

من وقتی ناخن بلنددیگران رامیدیدم حسرت می خوردم اماازامروزبه خودم قول دادم دیگه ناخن نخورم امیدوارم به تونم

shayan ir ۱۱:۰۴ - ۹۲/۰۹/۱۹
0
0

slm man 15 salame va za 8 salegi adat kardam b in kar na khoshayand mikham k in adato tark konam mam nun misham age esm in ketabo b manam bdid batashakor

PARSA ir ۰۱:۵۸ - ۹۲/۱۰/۱۲
0
0

من امروز قل دادم ناخن نخورم.

yasi ir ۱۰:۳۸ - ۹۲/۱۰/۲۵
0
0

سلام من هم 14 سالمه و این مشکل رو از بچگی دارم همه می گن بخاطر استرس ولی من این طور فکر نمی کنم چون من فرد بسیار ریلکسی هستم و به ندرت دچار استرس می شوم.

وجیهه ir ۱۲:۵۰ - ۹۲/۱۰/۲۸
1
0

سلام یه راه حل بهتون میگم امیدوارم کمکتون کنه البته واسه بچه ها جواب نمیده ولی بزرگسالایی که این عادتو دارند واسشون جواب میده البته بسته به اراده خود فرد هم هست.خوب و اما راه حل اینه که شما باید یه نمودار یا جدول تهیه کنید و هر روز سعی کنید اون مقداری که ناخن خوردید رو روی نمودار یا جدول مشخص کنیدو سعی کنید هر روز این مقدار رو کاهش بدین اگه هم خیلی فرد با همتی باشین که از همون روزی که تصمیم به ترک کنید خود به خود انجامش نمیدین شما باید دقیقا مثل حرفی که parsa زد هر روز به خودتون قول بدین ناخن نخورین و حتی اگه واقعا عصبیتون میکنه بازم غلبه کنین بزارین عصبی بشین به جاش ادامس بخورین این راه حل واسه درمان اشخاص مبتلا به وسواس فکری یا عملی یا خود ارضایی هم خیلی امتحان شده و جواب داده مطمین باشین اگه امتحانش کنین تاثیرش فوق العاده اس من خیلی ها رو میشناسم با این روش درمان قطعی شدن ممکنه اگه بخونینش خیلی پیش پا افتاده باشه ولی اگه وارد عمل بشه جادومیکه .امیدوارم موفق بشین

متاد ir ۰۷:۳۵ - ۹۲/۱۱/۱۵
2
0

سلام.من از 4 سالگی ناخن هامو میخورم.الان هم 14 سالمه.واین عادت بد رو نمیتونم ترک کنم.با این که زیاد دکتر رفتم،به مشاور مدرسه و... هم مراجعه کردم.اما فایده ای ب حالم نداشته.چ کار کنم خدا میدونه.از همین جا دعا میکنم و آرزومندم که همه این عادت رو ترک کنن(به یاری خدا)و لطفا یک راه حل درست و حسابی هم بهم بدید.ممنون .......

mostafa ir ۰۸:۵۶ - ۹۲/۱۲/۱۰
0
0

من الان 15 سالمه ولی هنوز عادت به این کار خفت آمیز دارم. همه روش ها رو هم امتحان کردم. همه انگشت هامو با چسب زخم بستم گفتم انگشتام سوخته دو هفته گذشت ناخنام بلند شد ولی باز دخلشون اومد. این روشو امتحان کنید شاید عمل کرد!!!

mostafa ir ۰۹:۰۸ - ۹۲/۱۲/۱۰
0
0

خندم میگیره وقتی حال خودمو میبینم.15سالمه و مادرم خیلی روی این کارم حساسه.البته خودم خیلی تلاش برای ترکش کردم..یه روش میخوام بهتون بگم که روی بچه حاتون اجرا کنید..مامانم بهم گفت اگه ناخن انگشت اشارتو نخوری بهت 100 هزار تومان میدم.منم از خدا خواسته نخوردم به ومدت سه هفته،خودم باورم نشد،ولی بعد از اینکه پولو با افتخار گرفتم به دو روز نرسید دخل ناخنو آوردم و مامانم پولو ازم پس گرفت..بگزریم اینم یه روش خوب برای بچه های پولکی! عمیدوارم همگی این کارو ترک کنیم!

نگین ir ۰۲:۰۱ - ۹۲/۱۲/۲۲
0
0

من 11 سالمه و هر کاری می کنم نمس تونم این عادت زشت و بد را کنار بزار هر چی هم لاک تلخ می زنم فایده ای نداره مامانم من رو خیلی سرزنش می کنه لطفا خواهشن یک راه کار عالی برام پیشنهاد کن

reza a1 ۰۶:۲۶ - ۹۲/۱۲/۲۸
1
0

سلام . من 38 سالمه. شدیدا این عادت را دارم چه کتابی بخوانم؟

سوگند ir ۰۴:۱۸ - ۹۳/۰۱/۲۷
1
0

سلام من یک مادر 32 ساله هستم که خودم از بچگی عادت به جویدن ناخن دارم خیلی وقتها سعی میکنم این کار رو نکنم ولی باز دوباره شروع می کنم. الآن دختر دو و نیم ساله ام این کار رو میکنه ومن عذاب وجدان گرفتم لطفا راهنماییم کنید.

نرگس af ۰۲:۰۹ - ۹۳/۰۳/۰۷
0
0

سلام خواهش میکنم اسم کتاب وناشرش رو برای من هم ایمیل کنیدحدودهجده ساله دچارجویدن ناخن هستم وهرقدرهم سعی میکنم نمیتونم این عادت بد رو ترک کنم

Samaneh ro ۰۶:۲۸ - ۹۳/۰۳/۰۷
0
0

سلام لطفا اسم کتاب رو واسم ایمیل کنید سپاس گذاررررررررررررررررررم

سینا ir ۱۲:۱۷ - ۹۳/۰۴/۲۰
0
0

سلام نام کتابتون رو لطفا برام ایمیل کنید ممنون

مبینا jo ۱۲:۰۸ - ۹۳/۰۴/۲۹
0
0

سلام من 12 سال دارم به طور مدارم ناخن هایم را می جوم و هیج کدام از روش هایتان بر روی من کار ساز نبوده است لطفا راه های جدیدی را اراعه دهید باتشکر

نفیسه ir ۱۲:۵۲ - ۹۳/۰۵/۰۲
0
0

نام اینک کتاب رابرای من هم ایمیل کنید

علی ir ۰۸:۲۲ - ۹۳/۰۵/۱۱
0
0

سلام من 38 سالمه وخیلی از این موضوع ناراحتم . تا الان مشکلی نبود ولی میترسم دختر کوچکم بمن نگاه کنه واونم به این مشکل مواجه بشه .. تو رو خدا کمکم کنید

dani ir ۱۰:۵۶ - ۹۳/۰۵/۱۴
0
0

سلام. اگر امکان داره کتاب و واسه من میل کنید. واقعا نیاز دارم. ممنون

nj ir ۰۲:۰۶ - ۹۳/۰۵/۲۲
1
0

من زمان زیادی توانسته ام ناخن هایم را بلند کنم اما وقتی که بلند وزیبا میشود دوباره تحریک میشوم و دوباره آنان را میجوم و حالا دیگر آنان را بلند نمی کنم چون میدانم که پس از مدتی دوباره آنان را میجوم مطالب اینجا هم بسیار عالی بود ولی کمتر کمکم کرد میشه بیشتر به من کمک کنید؟؟؟

حانیه ir ۱۲:۳۷ - ۹۳/۰۵/۲۳
1
0

سلام اگه میشه راه های درمان ناخون جویدن رو برای من جیمیل کنید چون من هرکاری میکنم بیشتر از 2و3 هفته طاقت نمیارم ممنون میشم

پریسا ir ۱۲:۰۱ - ۹۳/۰۶/۱۳
2
0

سلام برهمگی خوانندگان منم 24 سالمه ولی متاسفانه نتونستم این عادت بد رو ترک کنم. تا حالا چندین بار تلاش کردم ولی موقتی بوده مثلا موقع استرس یا انتظارکشیدن این حالتو دوباره شروع میکنم. نمیدونم چکارکنم به خدا دیگه خسته شدم ولی تصمیم گرفتم واسه همیشه ترکش کنم سخته ولی امکانش هست

آتوسا us ۰۶:۱۱ - ۹۳/۰۶/۱۶
2
1

سلام 33سالمه وهنوز موفق به ترک این عادت زشت نشدم و از طرف شوهرم مورد تمسخر قرار میگیرم لطفا کمکم کنید.

زهرا ir ۰۲:۱۷ - ۹۳/۰۶/۲۸
1
0

سلام من ۲۳سالمه .۲تاهم بچه دارم .امااین عادت گندودارم بعضی مواقع پسر بزرگم ۴سالشه ازم یاد میگیره نمیدونم چه طور ترکش کنم .

مهناز ir ۰۵:۴۱ - ۹۳/۰۷/۰۶
0
0

سلام ارمین جان لطفا اون کتابو به منم معرفی کن .دختر کوچولوی منم همین مشکلو داره

پری ir ۱۱:۰۳ - ۹۳/۰۷/۲۴
0
0

سلام.من 24 سالمه از بچگی تا حالا این عادت بد رو داشتم اما چند هفته ای میشه که ترکش کردم و شکل ناخن هام خیلی بهتر شده فقط کمی اراده میخواد.امیدوارم شما هم موفق بشید

پاسخ ها

امید ir ۱۰:۱۱ - ۹۳/۰۷/۲۹

سلام.میشه بگین چجوری ترکش کردین.لطفا.

omid ir ۱۰:۰۸ - ۹۳/۰۷/۲۹
0
0

سلام ارمین لطفا اون کتابو بهم معرفی کن.ممنون.

پاسخ ها

پری ir ۰۹:۳۹ - ۹۳/۰۷/۳۰

سلام، ترک کردن ناخن یه نوع عادته که گاهی اوقات به صورت خودکار بدون اینکه اطلاع داشته باشیم میبینیم که داریم ناخونمون رو می جویم پس ترک کردن اون مثل عادت های دیگه واقعا دشواره اما اگه یک ماه در برابر این عادت بد بتونیم خودمون رو کنترل کنیم بعد از اون فک نمیکنم دیگه ادامش بدیم قبل از ترک کردن اون میتونید با سرگرم کردن خود یا هر روشی که جواب میده اون رو کنار بزاید.موفق باشید

ff ir ۰۲:۲۹ - ۹۳/۰۹/۲۱
2
0

غصه نخور اراده کن درست می شه.

ali ro ۱۲:۴۷ - ۹۳/۱۰/۰۷
1
0

من سی سالمه هنوزم نتونستم ترک کنم. ناخنام رو اینقدر می خورم که خون میاد. زور نزنین، نمیشه ترکش کرد. ما محکومیم ناخونامون همیشه زشت باشه. شاید روان شناس بتونه کمک کنه. نمی دونم. هه. دارم راجع راه ترکش می خونم، بعد دستم تو دهنمه و ....

لیندا gb ۰۳:۴۹ - ۹۳/۱۰/۲۵
1
0

من 28 سالمه 5 ساله ناخن جویدن را با لاک زدن مداوم دستم ترک کردم.یعنی بعد از اتمام درسم.ولی پوست کنار ناخنم را هنوز میکنم.تا الان راه حلی براش پیدا نکردم.

مولود ir ۱۱:۳۶ - ۹۳/۱۲/۰۲
2
0

سلام لطفا نام کتاب را برای منemailکنید

نازی ir ۱۰:۰۹ - ۹۴/۰۴/۲۰
1
0

سلاام خد ارو شکر من 13 سالمه و خجالت می کشیدم دستمو ب دوستام نشون بدم ولی با اراده جدی ک داشتم لان ناخن هام بلند شده

فایدم l ir ۰۸:۳۵ - ۹۴/۰۵/۲۵
0
0

بچه ها من 14 سالمه ناخن میجوم چیکار کنم

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :