www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

ترشحات نوک سینه

از آنجا که سینه ها جزء غدد بدن به حســاب می آید، حتی اگر تا به
حال حامله هـم نشده بـــاشـــید، بـــاز هم ممکن است هر از گاهی
ترشحاتی از نوک آن ها خارج شود. علت این مسئله ندرتاً می تواند
سـرطان بـاشد، اما می تواند نشانه ای از مشکلات دیگری باشد که
نیازمند رسیدگی و درمان است.


ترشحات نوک سینه چیست؟

به جز مواردی که فرد شیر می دهد، هر نوع مایعی که از نوک سینه خارج شود، ترشحات سینه نامیده می شود. این ترشحات از همان منفذی خارج می شوند که شیر در دوران شیردهی از آن خارج می شود. در نوک هرکدام از سینه ها حدوداً ده خوشه از این منافذ وجود دارد.


این ترشحات ممکن است همزمان از هر دو سینه و یا از یکی از آنها، خود به خود یا در مواقع فشار آوردن به سینه ها خارج شوند. ممکن است شیر مانند، زردرنگ، سبز، قهوه ای یا حتی خونی باشند. غلظت این ترشحات از غلیظ و چسبناک تا رقیق و آبکی متغیر است.


با بالا رفتن سن و افزایش تعداد حاملگی ها، احتمال ایجاد این ترشحات بیشتر میشود.


تشخیص پزشک

وقتی برای آزمایش ترشحات نوک سینه به پزشک مراجعه می کنید، باید بتوانید توضیح دقیقی از وضعیت خود شرح دهید:


این ترشحات چه رنگی دارند؟
مقدار این ترشحات چه میزان بوده است؟
آیا در هر دو سینه یا فقط از یکی از انها خارج می شود؟
آیا این ترشحات از یکی از منافذ نوک سینه خارج می شوند یا از چند منفذ؟
آیا خارج شدن این ترشحات خود به خود صورت می گیرد یا هنگامی که بر سینه ها فشار وارد می شود؟
آیا علائم و نشانه های دیگری در خود مشاهده می کنید، مثل تب، قرمزی، درد در سینه ها، سردرد یا تغییرات بینایی؟
آیا اخیراً آسیب و جراحتی متوجه سینه هایتان بوده است؟
از چه داروهایی استفاده می کنید؟

علاوه بر این اطلاعات و معاینه فیزیکی، ممکن است به آزمایشات دیگری نیز برای کشف علت این مشکل نیاز باشد. این آزمایشات شامل، آزمایش خون، ماموگرافی، اولتراسون (فراصوت) سینه، داکتوگرام (نوع خاصی از رادیولوژی) و MRI می شوند. پزشک شما ممکن است نمونه ای از ترشح را به آزمایشگاه فرستاده تا مورد تجزیه و آزمایش قرار گیرد. اما حتی پس از تحلیل آزمایشگاه، ممکن است نیاز به ارزیابی های دیگری نیز باشد.


علل ممکن

ترشحات سینه ممکن است حالتی کاملاً طبیعی از عملکرد سینه ها باشد. اگر علت این باشد، این ترشحات باید خود به خود برطرف شوند. در چنین موقعیتی حتی الامکان از تجریک سینه ها—مثلاً برای چک کردن ترشحات—خودداری کنید چون در واقع تحریک باعث تداوم ترشح می شود.


علل غیر طبیعی ترشحات نوک سینه شامل موارد زیر است:


گشاد شدن مجاری سینه: این یکی از متداول ترین علل ترشحات غیرعادی سینه می تواند باشد. در این وضعیت، یک یا دو مجرای زیر نوک سینه ملتهب شده و با مایعی غلیظ، چسبناک، سبز یا سیاه رنگ بسته می شود. این مشکل بیشتر در خانم های بالا ی 50 اتفاق می افتد. برای کاهش این علائم می توانید از کمپرس آب گرم بر روی سینه های خود استفاده کنید. مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استیروئیدی مثل ایبو پروفن هم می تواند این علائم را کمتر کند. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک هم برای از بین بردن هرگونه عفونت برایتان تجویز کند. در برخی موارد برای برداشتن مجراها نیاز به عمل جراحی است.

برآمدگی های داخل مجراهای سینه: این برآمدگی ها معمولاً غده هایی غیرسرطانی (خوش خیم) هستند که داخل مجراهای شیری سینه شروع به رشد میکنند. این مشکل معمولاً در خانم های بین سن 35 تا 55 سال اتفاق می افتد. هنوز علت مشخصی برای ایجاد این برآمدگی ها کشف نشده است.


ترشح در این حالت خونی و چسبناک خواهد بود و معمولاً به طور خود به خود از یکی از مجراها بیرون می آید. ممکن است لکه هایی از آن را روی لباس خود ببینید. همچنین با بررسی سینه ها می توانید غده ی کوچکی را دقیقاً در نزدیکی نوک سینه احساس کنید.


پزشک ممکن است در آن محدوده برای پیدا کردن برآمدگی، آزمایش اولتراسون (فراصوت) انجام دهد. درمان این وضعیت شامل عمل جراحی برای برداشتن برآمدگی و آزمایش بافت برای جلوگیری از خطر احتمال سرطان می شود.


ترشح زیاد شیر: ترشح در این وضعیت معمولاً سفید و شفاف است، اما ممکن است زرد یا سبزرنگ هم باشد و ممکن است از یکی یا هر دو سینه ها بیرون بیاید. علت این وضعیت به این دلیل است که بدن شما بیش از اندازه پرولاکتین—هورمونی که مغز برای تحریک تولید شیر پس از بچه دار شدن ترشح می کند--تولید می کند. این مشکل درصورت اختلالات هورمونی نیز ممکن است اتفاق بیفتد، مثلاً درصورت استفاده از قرص های ضد بارداری، کم کار بودن غده ی تیروئید، تومر (پرولاکتینوما) یا سایر اختلالات غده ی هیپوفیز، تحریک موضعی سینه (به واسطه ی بررسی مداوم سینه ها یا رابطه ی جنسی ایجاد می شود).

صدمات: آسیب ها--به طور مثال اثر کمربند ایمنی در تصادفات ماشین یا ضربه ی سخت به روی سینه هنگام ورزش—هم ممکن است باعث ایجاد ترشحات در هر دوسینه ها شود. این ترشحات به علت صدمات وارده بر بافت ها ایجاد می گردند و شفاف، زردرنگ یا خونی هستند که معمولاً به صورت خودبه خود از مجراهای مختلف نوک سینه بیرون می آیند.

ورم چرکی: این مشکل که اکثراً در خانم های شیرده اتفاق می افتد، در مواقعی که نوک سینه در اثر شیردهی عفونی شود، ایجاد می شود. هرگونه شکاف یا بریدگی در نوک سینه ها باعث ورود باکتری ها شده که به بافت های سینه صدمه می زنند و باعث ایجاد عفونت می شوند. این ترشحات معمولاً چرکی هستند و سینه ها در این شرایط قرمز شده و ورم می کنند و هنگام دست زدن گرم هستند. درمان این وضعیت شامل بیرون کشیدن ورم چرکی از طریق جراحی است و پزشک برای شما انتی بیوتیک نیز تجویز خواهد کرد.

تغییرات فیبروکیستی: این تغیرات باعث ایجاد ناهمواری ها و برآمدگی هایی در سینه می شود و ترشحی شفاف، زرد یا سبز رنگ از نوک سینه ها بیرون می آید. این تغییرات بسیار متداول هستند و تقریباً در نیمی از خانم ها اتفاق می افتد. پزشک آزمایشاتی روی شما انجام می دهد—مثل ماموگرافی یا اولتراسون—تا اطمینان حاصل کند که ترشحات به دلیل سرطان نیست. اگر آزمایشات دلیل مشکل را تغییرات فیبرو کیستی تشخیص داد، دیگر نیازی به آزمایشات بیشتر نیست.

سرطان سینه: ترشحات سینه به ندرت نشان سرطان سینه است اما گاهاً ممکن است این ترشحات نشان دهد که داخل مجراهای سینه یا خارج از آن سرطانی شده است. اگر ترشحات خونی، خود به خود و از یک مجرا است حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.


نوعی دیگر از سرطان—بیماری پاگت سینه—نیز با ایجاد چنین ترشحاتی همراه است. این بیماری جزء بیماری های نادر است و در1درصد از 4 درصد خانم هایی که سرطان سینه دارند اتفاق می افتد. علائم این بیماری شامل، خارش، سوزش، قرمز شدگی نوک سینه و محوطه ی قهوه ای رنگ اطراف آن می باشد. همچنین ممکن است با ترشحات خونی همراه باشد. پزشک می تواند با بیوپسی ناحیه ی آسیب دیده، بیماری را تشخیص دهد. درمان این بیماری شامل برداشتن سینه است اما در برخی موارد برداشتن تومر سینه کفایت می کند. پزشک احتمالاً پس از عمل برایتان شیمی درمانی یا استفاده از تشعشع را تجویز خواهد کرد.


خیالتان راحت باشد...


آسوده خاطر باشید چون اکثر ترشحات نوک سینه علل خوش خیم دارند. اما خوب است که درصورت مشاهده هرگونه اختلال در سینه ها، به پزشکتان مراجعه کنید چون ممکن است آن وضعیت به درمان نیاز داشته باشد. و درصورت جدی بودن مشکل، هرچه زودتر اقدام کرده باشید برایتان بهتر خواهد بود.

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

وحیده ir ۰۴:۰۰ - ۸۷/۰۴/۳۱
14
3

با تشکر از زحمات شما و توضیحات مفید شما امیدوارم همیشه موفق و م<ید باشید من اول ترسیدم اما با مطالعه مطالب شما کمی از نگرانیهای من برطرف شد

مریم ir ۰۲:۱۴ - ۸۸/۰۷/۲۷
34
6

چند ماهی است که از نوک سینه هایم ترشحات زرد رنگی خارج می شود.علت چیست؟

آرزو ir ۱۰:۵۱ - ۹۲/۰۳/۱۳
32
5

چند سالی است که ازنوک هر دو سینم بیشتر سینه چپ مایع زرد رنگی بیرون میاد چه دوران مجردی چه الان که متاهلم دلیلش چیست؟ ممنون

طاهره ir ۰۱:۱۲ - ۹۲/۰۵/۳۰
23
8

باسلام دیشب متوجه شدم با فشار نوک سینم آ به همرام مایع سفید خارج شدش مجردم وقرص ضد افسردگی میخورم میشه راهنماییم کنید

niluofar ir ۰۷:۴۱ - ۹۳/۰۳/۰۹
7
3

لکه های که از توش ماده سفید بیرون میاد دور سینه ام چند ساله لکه نمیره بیشترم میشه هستش دکتر گفته چیزی نیست کرم داده خوب نشده ماده سفید همچنین از سینه ام خود بخود میومد فشار دادم بیاد بیرون مایع زرد رنگ اومد نگران شدم کمکم کنید لطفا

niluofar ir ۰۷:۴۳ - ۹۳/۰۳/۰۹
4
4

ببخشید مجرد هستم ٢۶سالمه

غزل ir ۰۴:۱۳ - ۹۳/۰۳/۲۳
21
5

من مجردم ولی نوک سینه هام خیلی بزرگه طوری که از روی سوتین و بلوزم هم معلومه وباعث خجالت چی کار میتونم بکنم؟

یاسمن ir ۱۲:۵۹ - ۹۳/۰۸/۰۹
15
4

سلام من نوک هردو سنه هام موقعی ک فشار میدم ب اندازه ی دو قطره ماده ی سفید رنگی بیرون می اید. و گاهی خیلی ب ندرت خارش دارم و نوک سینه هام ماده سفید رنک حالت جامد مثل چرک سفید دارد ک وقتی پاک کردم بهتر میشود. من بیماری خاصی دارم ؟؟؟؟؟؟؟ لطفا جواب دهید .

یاسمن ir ۰۱:۰۰ - ۹۳/۰۸/۰۹
14
10

در ضمن من مجردم

سنا ir ۰۲:۳۷ - ۹۳/۱۰/۰۶
6
3

سلام من متاهل هستم و حدود 8ماه از قرص ال دی ب عنوان اورژانس چند بار در هر دوره پریودی استفاده کردم زمان مجردیم و ی مدت هست ک الان بعضی وقتها خود بخود یا با فشار ب نوک سینه مایع بیرنگ بیرون میاد و بیشتر از یکی از سینه هام هست، آیا سرطانه؟

رویا ir ۰۹:۴۵ - ۹۳/۱۰/۲۸
7
2

با سلام من 11 ساله ازدواج کردم و یه پسر هفت ساله دارم به پسرم شیر ندادم بعد مدتی دیدم وقتی نوک سینه هامو فشار میدم با شدت زیاد ازش مایع زرد رنگ بیرون میاد رفتم دکتر تا وقتی که قرص dostinex را میخورم سینه هام مایع زرد رنگ قطع میشه ازمایشاتم همه سالم بوده از مایع زرد رنگ سینه هام کشت هم گرفتن جواب آزمایشم مشکلی نداشت لطفا به من بگید چرا اینجوریه تا کی باید این قرصو بخورم دکترم تشخیص نداده لطفا منو راهنمائی کنید

حانیه ir ۰۳:۱۴ - ۹۳/۱۲/۲۳
4
2

تا حدود زیادی خیال منو راحت کردین خدا خیرتون بده

پگاه ir ۰۵:۵۸ - ۹۴/۰۴/۱۱
0
0

با سلام من خیلی وقت است که ترشح سینه داشتم اکنون ترشح سینه هایم وقتی که فشار میدهم میپاشد میخواستم بدانم آیا مصرف داروی اعصاب در آن اثر دارد یا خیر؟ ممنون

راحله ir ۰۷:۵۰ - ۹۴/۰۴/۲۲
2
4

سلام من 8سال ازدواج کردم و یک دختر دارم حدود 3سال است از سینه هایم بافشاردادن مایع زرد و سبز رنگ رقیقی خارج میشود به دکتر مراجعه کردم پرولاکتین نرمال و در سونوگرافی وجود کیست بیان شد که مشکل خاصی نبود ولی برای رفع این مشکل چه بکنم چون گاهی درد دارد و با فشاردادن و خارج شدن مایع احساس راحتی میکنم متشکرم

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :