www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

بیماری گال (خارش بدن)

گال (جرب) چیست؟

این بیماری در اثر هجوم نوعی انگل خارش آور به بدن، ایجاد می شود. این انگل ها Sarcoptes scabiei نامیده میشوند، بسیار ریز بوده و دارای 8 پا میباشند (در مقایسه با حشرات که 6 پا هستند). اندازه آنها بسیار کوچک بوده و تنها به 3/1 میلیمتر میرسند. آنها در زیر پوست پنهان می شوند و سبب ایجاد خارش شدید در پوست شده که این خارش ها در شب به مراتب شدید تر می شوند. انگل هایی که منجر به بروز بیماری خارش می شوند، آنقدر کوچک هستند که با چشم های غیر مسلح قابل رویت نبوده و برای دیدن آنها حتماً باید از ذره بین یا میکروسکوپ استفاده کرد.

ابتلا به بیماری چگونه صورت می پذیرد؟

انگل های ناقل این بیماری سخت گیر و مشکل پسند هستند. آنها حداکثر برای 24 تا 36 ساعت می توانند در بدن میزبان زنده باقی بمانند. انتقال آنها تنها با برخورد مستقیم بدن به بدن از بیمار به فرد سالم امکانپذیر خواهد شد. به ندرت اتفاق می افتد که بر اثر دست دادن، آویختن لباس ها در کنار لباس های فردی که مبتلا به بیماری است، و استفاده از ملافه و پتویی که شب قبل توسط ناقل استفاده شده، به این بیماری دچار شد. برای انتقال بیماری حتماً برخورد فیزیکی باید صورت بگیرد، به همین دلیل هم هست که این مریضی در جوانانی که زندگی جنسی فعال تری دارند، بیشتر شایع می باشد. همچنین انواع دیگر برخورد فیزیکی مانند زمانی که مادر کودکش را در آغوش می گیرد، نیز می تواند دلیل انتقال بیماری به شمار رود. در طول مدت زمان مکرر، دوستان نزدیک و افراد خانواده نیز می توانند از طریق در آغوش گرفتن یکدیگر به این بیماری مبتلا شوند.

آیا سگ و گربه هم ناقل بیماری هستند؟

سگ ها و گربه ها دارای انواع متفاوتی از انگل ها هستند که درصد بسیار زیادی از آنها نمی توانند به راحتی به انسان انتقال پیدا کند. انگل های بخصوصی بر روی بدن سگ ها وجود دارند که بیماری گال را انتقال می دهند و با نام mange شناخته می شوند. البته زمانیکه انگل های بدن گربه سانان و سگ سانان با پوست انسان برخورد میکنند، به راحتی نمی توانند به بقای خود ادامه دهند و تنها یک خارش سطحی را بوجود آورده و سپس از بین می روند. این قبیل خارش ها با بیماری خارش انسانی که با گذشت زمان بد و بدتر می شود و تا زمانیکه به درستی درمان نشود از بین نمی رود، تفاوت دارد.

علائم و نشانه های بیماری چیست؟

این بیماری سبب بروز فرو رفتگی و برآمدگی های کوچکی در آرنج، مچ، بین انگشتان، کشاله ران، و زانو می شود. در آقایون معمولاً زائده هایی شبیه به جوش و یا کورک بر روی آلت تناسلی پدید می آید. باید توجه داشت که در تمام برآمدگی ها حشره وجود ندارد. در افراد بالغ حتی اگر هزاران فرو رفتگی و برجستگی بر روی پوست ایجاد شده باشد، چیزی بیش از 10 تا 15 حشره در بدن آنها وجود نخواهد داشت.

در کتاب های پزشکی مربوط به این بحث اغلب از واژه نقب "burrow" سخن به میان آمده. این ها همان برآمدگی های 2 تا 3 میلیمتری هستند که ما بین انگشتان بوجود آمده و تقریباً غیر قابل رویت می باشند. البته این برآمدگی ها معمولاً با خراشیدگی های خطی که بزرگ و قابل مشاده هستند و به دلیل خارش های فراوان بر روی پوست بدن انسان ایجاد می شوند، اشتباه گرفته می شوند. باید توجه داشت که اساساً خارش سبب تخریب این گونه نقب ها می شود.

چه احساسی به بیمار دست می دهد؟

خارش یکی از مشخصه های بارز بیماری است. خارشی که انگل ها ایجاد می کنند، بیرحمانه و شدید است. در یک هفته اول خارش ملایم است، اما به مرور زمان شدت پیدا می کند و در طی یک تا دو ماه به جایی می رسد که خوابیدن تقریباً غیر ممکن می شود.

ماهیت "شبانه" خارش ها می تواند پرستار و پزشک را گمراه کند، چراکه کلیه بیماری هایی که علائمی از خارش در آنها وجود دارد، در شب شدت پیدا می کنند. دلیلش هم این است که در شب هنگام کمتر مسئله ای وجود دارد که ذهن فرد را نسبت به خارش منحرف سازد.

یکی از مشخصه های خارش در این نوع بیماری ماهیت بیرحمانه آن است. پس از چند هفته خارش شما را به هیچ وجه رها نمی کند. سایر بیماری هایی که با خارش همراه هستند، پس از یک مرحله خارش – که شامل ایجاد اگزما و کهیر نیز می شود- علائم بیماری به شدت کاهش پیدا می کند. تحت این نوع بیماری ها، ممکن است برای مدت زمان بسیار کوتاهی در خواب شبانه فرد اختلال ایجاد شود اما به آن حد نمی رسد که بیمار نتواند در شب استراحت کند و یا به دلیل خارش های مکرر از خواب بیدار شود.

درمان بیماری چگونه است؟

معالجه این بیماران ساده است. مراحلی که باید برای درمان پشت سر بگذارید به شرح زیر می باشند:

1- باید از انگل کش هایی مانند پرمترین (permethrin) استفاده کنید. این پمادها از ناحیه گردن به پایین مورد استعمال قرار گرفته و سپس شستشو داده شود. استعمال کرم باید تا 7 روز ادامه پیدا کند. همچنین می توانید از یک اونس (معادل 30 گرم) کرم لیندان lindane 1% استفاده کنید. این کرم را نیز باید از ناحیه گردن به پایین بر روی پوست خود بمالید و حداکثر پس از 8 ساعت آنرا بشویید. این کرم اگر به طور مستقیم وارد پوست گردد، سبب ایجاد حمله های ناگهانی بیماری های متفاوت می شود به همین دلیل اگر پوست خراشیده، و یا دارای جوش های تحریک پذیر است نباید از آن استفاده کنید. همچنین مصرف این پماد بلافاصله پس از استحمام توصیه نمی شود. به دلیل رعایت جوانب احتیاط بهتر است خانم های باردار، شیرده، و کودکان زیر 2 سال از این کرم استفاده نکنند. این نوع کرم تنها زمانی تجویز می شود که بیمار، نسبت به سایر راههای درمانی واکنش مناسب نشان نداده باشد.

2- داروهای خوراکی نیز برای درمان بیماری وجود دارند که از جمله آنها می توان به ایورمکتین (ivermectin) اشاره کرد. این ماده یک انگل کش موثر است و درد سر استعمال کرم را هم ندارد. مرکز مبازه با بیماری در امریکا پیشنهاد کرده که بهتر است این دارو در دوز 200 میکروگرم به ازای هر کیلو از وزن بدن استفاده شده و دو هفته بعد مجدداً مصرف تکرار شود. هر چند مصرف قرص های خوراکی خیلی راحت تر از استعمال پماد است، اما این قرص تاثیرات جانبی منفی بیشتری نسبت به انواع کرم ها دارد.

3- آنتی هیستامین ها مانند دیفن هیدرامین (diphenhydramine) می توانند در رهایی شما از خارش های مکرر نقش شایان ذکری را ایفا کنند.

4- لباس ها، ملافه ها و پتوها را با آب گرم به خوبی بشویید. انگل ها برای مدت زمان طولانی قادر نیستند در خارج از بدن موجود زنده زندگی کنند، اما بهتر است کل لباس های خود را بشویید و خشک کنید، فرش ها و مبلمان را تمیز کرده و اقدامات پیشگیرانه دیگر را نیز در این خصوص انجام دهید.

5- مراقب برخوردهای جنسی خود باشید و ارتباط خود را با اعضای خانواده در یک چهارچوب قرار دهید. (ارتباطتان را با کسانی که خود ناقل بیماری هستند کم کرده و ارتباطی که امکان انتقال بیماری را ممکن می سازد، قطع کنید.)

از آنجایی که خارش به مرور زمان افزایش پیدا می کند، برای درمان کامل چند روز وقت لازم است تا خارش به طور کلی از میان برود. پس از گذشت یک تا دو هفته، رهایی شما از بیماری چشمگیر خواهد بود. اگر بعد از این مدت تغییری احساس نکردید، باید از انگل نمونه برداری شده و نوع آنرا مشخص کنند.

آیا امکان دارد که تشخیص بیماری نادرست باشد؟

معمولاً چنین اتفاقی می افتد؛ چرا که در مراحل اولیه برآمدگی ها شبیه به جوش های کوچک یا نیش پشه هستند، اما پس از گذشت چند هفته، زمانیکه بیماری به اوج خود می رسد، علائم نمود بیشتری پیدا کرده و کاملاً قابل تشخیص خواهد بود.

تحت چه شرایط خاصی امکان انتقال بیماری افزایش می یابد؟

افراد سالخورده و ضعیف که در خانه سالمندان و یا سازمان های مشابه دیگر نگهداری می شوند، ممکن است دچار بیماری شده و علائم خاصی را نیز از خود بروز ندهند. در این شرایط بیماری به صورت اپیدمی درآمده و فراگیر می شود. مبارزه با نمونه های اینچنین بسیار دشواربوده اما خوشبختانه تعداد آنها بسیار کم می باشد.


 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

کاوه ir ۰۹:۵۳ - ۸۷/۰۶/۲۶
24
6

سلام من حس میکنم این بیماریو گرفتم. من خارج کشور هستم. اینجا دکتراش نمیفهمند چیه.... اگه امکان داره بهم بگید چی کار کنم این درست شه... من اگه اون پماد و بگیرم درست میشه... لطفا کمک کنید

m ir ۱۲:۳۰ - ۸۸/۰۷/۱۸
23
9

با سلام وعرض خسته نباشید جوانی 23ساله هستم که از دوران کودکی مبتلا به جوشهای سفید رنگی که در زیر پوست اندام تناسلی قرار دارند، شدم.وعلایم آن تقریبا شبیه گال است ولی بااین تفاوت که اصلا خارش نداشته اندوبه گونه ای اند که انگار در زیر آن چرک جوشی قرار دارد.وبدلیل شرم وحیا ازمراجعه به دکتر خودداری نموده ام. لطفا نوع بیماری وراههای درمان وقابل سرایت بودنش راشرح دهید

سلمان ir ۱۱:۳۶ - ۸۹/۰۹/۰۵
16
4

با درود - IGEمن به حدود 300 هم رسیده و 6 سال است که از خارش دهشتناک بدن عذاب میکشم-طوری بعضی شبها به یکباره تمام بدنم از نوک پا تا سر به طرز وحشتناکی همزمان میسوزد و مجبورم دایم بخوارانم - هر کار کرده ام هر رجیم غذایی و دکتری رفته ام حتی کلینیک آلرجی ایران - اما هیچ کس ذره ای از این عداب شبانه ام را کم نکرده است - بعضی صبحها میبینم که ملحفه خونی هم شده است ووخواهشمندم راهنمایی بفرمایید - دیگر تحمل ندارم

لیلا ir ۱۲:۳۲ - ۹۰/۰۲/۰۷
19
7

علت خارش کلی بدناز سر تا پا و لک های که در بدن ایجاد می شود چیست و برای درمان آن چه کار باید کرد؟

پاسخ ها

najib be ۰۱:۵۲ - ۹۴/۰۱/۱۵

سلام من نجیب هستم من هم این موشکل را دارم شما اساسیت پوست دارید شما از این قورس Cetisandoz 10 mg ستیمال کونید انشاالله سالم میشود شما باید هر شب یک دونی ستیمال کونید najib.amiri13@yahoo.com این فسبوک من است اگر خاستی میتونی با من در تماس شوید 0032466135457

مهدی ir ۰۳:۳۵ - ۹۰/۰۶/۲۷
25
11

سلام من حدود سه هفته است که بدنم شروع به خارش کرده ا ول در قسمت کمر وپهلو هام دانه هایی بزرگ با خارش کرد ولی الان تمام بدنم هست ولی اون دانه در جای دیگر بدنم نیست احساس میکنم که یک چیزی روی بدنم مثل یک مورچه را ه میرود وهمون جا شروع بخارش میکند لطفا کمکم کنین

ازسطو خیراللهی ir ۰۵:۴۸ - ۹۱/۰۷/۰۱
24
3

سلام من از راه تماس جنسی گال گرفتم اولش جدیش نگففتم اما الان که 9 ماه گذشته لویسون هایی از قبیل لیندان و آردن جواب نمیدن.بیضه ها و اندام شرمانیم وضع اسف باری بیدا کردند و از این خیلی میتزسم لطفا به من جواب مناسب بدید.

علی ir ۱۰:۳۷ - ۹۱/۰۸/۰۱
24
7

سلام من 1 هفته هست که مبتلا شدم باید به چه دکتری مراجعه کنم ؟

ناهرین us ۰۲:۰۹ - ۹۱/۰۸/۰۷
11
2

سلام من در امریکا زندگی میکنم و به مدت شش ماه بدنم به شدت میخاره و روی بدن کبودی های زیادی هست بعضی وقتها بدنم جوشهای قرمز میزنه و بعض وقتها کهیر. ازمایشات کامل و کلی داشتم که چیزی نشان نمیدهد و اینجا نمیتونند تشخیص بدهند حتی بمدت سه هفته قرص کورتن خوردم ولی تاثیری نکرد. لطفا بگید چیکار کنم من از کبودی و خارش بدنم خیلی أذیت میشم . مرسی

رحیم ir ۰۲:۵۶ - ۹۱/۱۱/۲۹
17
3

بررای پاک سازی محیط باید چکارهایی انجام بشه.آیا سمپاشی می تونه کمک کنه؟چه سمی؟

elissa14 ir ۰۷:۴۳ - ۹۲/۰۳/۱۵
15
3

یه راه درمان سریع گال رو بگید خواهش میکنم

علی ir ۰۵:۰۲ - ۹۲/۰۵/۲۳
9
3

1 مراجعه به متخصص پوست 2استفاده از پمادپرمترین برای خود وخانواده پماد را شب قبل از خواب به همه جای بدن مالیده بعد از 8 ساعت به خوبی می شویید 8 روز بعد دوباره تکرار میکنید3استفاده از یک انتی هیستامین برای کم کردن خارش مفید است

mohsen ir ۰۷:۵۱ - ۹۲/۰۶/۰۲
3
0

سلام من دو هفته هست تمام الاعم رو دارم و خیلی خارش دارم به کونه ای که شب نمیتونم بخوابم راهنمایم کنید.با تشکر

کاظم us ۰۱:۰۵ - ۹۲/۱۰/۰۱
6
2

با سلام من و همسر و دختر 3ماه ام مبتلا شدیم .دخترم تقریبا تمام پوستش جوش جوش شده .سه روز پیش رفتیم دکتر و لوسین لیندان برای 3تامون تجویز کرد،دارو رو مصرف کردیم اما بهبود چندانی نیافتیم.لطفا برای بهبود کامل دخترم راهنماییم کنید.با تشکر

محسن ir ۰۲:۲۶ - ۹۲/۱۰/۱۳
7
3

با سلام ، مدتی است به این بیماری مبتلا شدم چند درصد احتمال دارد که همسرم به این بیماری (جرب) مبتلا شده باشد. با تشکر

abolfazl ir ۱۲:۵۱ - ۹۲/۱۱/۲۷
5
1

سلام من پسری 13ونیم ساله ام صبحانه زیاد میل ندارم بخورم کلا غذا زیاد نمی تونم بخورم نمیدونم کم خونی یا انگل دارم میشه هر چه سریع تر راهنماییم کنید. با تشکر

مینا ir ۰۱:۵۰ - ۹۳/۰۱/۱۶
2
2

دوستانی که این مشکل رو دارید به کلینیک پوست رازی حوالی پل حافظ مراجعه کنید . همسر من این مشکل رو داشت و اونجا تشخیص دادند و الحمدالله خوب شددر حالی که پزشکای دیگه با تشخیص های بی ربطشون هیچ کمکی نکردن.

مهدی ir ۰۳:۱۵ - ۹۳/۰۱/۲۷
4
1

سلام دوستان عزیز پارسال بود که تو ایام عید یه مهمون ناخوانده از شهرستان داشتیم شب و موندن و حموم هم رفتن و صبح با عجله آدرس بیمارستان رازی رو گرفتن و گفتن بچه بدنش کهیر زده . ما هم نگران طفل معصوم بودیم و این قضیه رفت تا یک ماه بعد دیدیم خارش افتاده تو جونمون که ما هم 3 نفر بودیم . خلاصه دیدیم خیلی شدید شده و رفتیم پیش دکتر استاد فرشاد فرنقی گفت به سلامتی گال گرفتین و یه لیندان و مقداری پماد درست کردنی و چیزای دیگه تجویز کرد . خلاصه با بدبختی خوب شدیم . تو همون ایام بود که همون فامیل محترم رو دیدیم و ایشان فرمودند که ما هم گال گرفته بودیم . خلاصه از دستشون گله مند شدم که چرا به ما نگفتین که اقلاً پیشگیری کنیم . خلاصه تو ولایت خودشون هم یه قبیله رو مبتلا کرده بودن . اینو بگم که کنترلش خیلی سخته و باید قید رفت و آمد رو تا 2 هفته بزنید و برید تو قرنطینه . در ضمن خیلی از دکترا سر در نمیارن .

محمد ir ۰۲:۲۸ - ۹۳/۰۲/۲۰
4
3

من شش ماهی میشه که این بیماری(گال) را گرفتم ولیندان و کروتامیتون را هم استفاده کردم ولی هنوز خوب نشدم باید چکار کنم خواهش می کنم کمک کنید.ممنون.

المیرا ir ۰۱:۵۶ - ۹۳/۰۲/۳۱
9
0

باسلام پسر4ساله دارم بیماری گال داشت بعدازمراجعه به پزشک کرم پرومترین تجویزکردند که همه اعضای خانواده استفاده کردیم وبعدازهفت روزتکرار کردیم.روی آلت پسرمباراول خوب شدولی دوباره مشاهده میشود.خارش بدنمون وگفتندتادوهفته ادامه داره ولی این مشکل واسه چیه؟یعنی خوب نشده یازمان میبره؟ممنون میشم ازراهنماییتون

مرتضی ir ۰۲:۱۴ - ۹۳/۰۴/۲۷
17
4

سلام. من 29 سال دارم . مرد. خارش شدید بدن دارم و خیلی دارم عذاب میکشم. شب ها خوابم از بین رفته روزها هم به خاطر خارش زود از خواب بیدار میشم . عرق میکنم خارش زیاد میشود. خارش در قسمت قفسه سینه ، زیر بغل ،کشاله ران ، و بیشتر از همه قسمت پایین زانو (ساق پا) خارش شدید دارم و سر و کیسه بیضه و ساعد دست هست. بعد از حمام موقتی خارش زیاد میشه. وقتی فعالیت میکنم و تعریق دارم خیلی عذابم میده. سه سال هست که به این خارش مبتلا شدم و به پزشکان زیادی مراجعه کردم ولی جواب نداد و بعد از مدتی مصرف دارو حتی در طولانی مدت به تجویز پزشک هیچ بهبودی حاصل نشد. برخی از پزشکانم نظر به خشکی پوست داشتند و ولی موقتا درمان جواب میداد ولی کاملا خوب نشدم و با رها کردن مصرف دارو بیماری برمیگشت با روند بدتر و خارش بیشتر. دکتر جان خیلی در عذابم خواهشا چاره کنید. داروهام هیدروکسی زین10 ، آپوسیتریزین(سیتریزین)، لوسیون ها و ... . وقتی بدنم را میخارونم درجاهایی از بدنم برجسته میشه مثل اینکه پشه زده یا گزنه یا حشره ای زده برآمده و برجسته میشه . گاهی در قسمت ساق پا با خاروندن هیچ علامتی ظاهر نمیشه. برخی اوقات کف پاهام زمخت میشه و پوستم متورم و کلفت میشه. لطفا راهنمایی کنید.تشکر

مهسا ir ۰۳:۲۴ - ۹۴/۰۱/۱۲
5
3

پسر. هفده ماهه اى دا,رم که از مهر پارسال تا کنون سه بار کل بدنش جوشهاى ریزى میزند دکتر میگوید گال است من میخواستم ببینم چرا این مریضى را میگیرد ما زیاد بیرونى هم نیستیم. راستى پسر من آلرژى هم دارد

mozhgan ir ۰۳:۵۶ - ۹۴/۰۴/۰۶
1
0

سلام دوستان منم گال گرفتم ولی من هم از سایت ایرانی دارو پیدا کردم.دکترها میگن کرم پرمترین هفته ای یکبار اما من هر روز استفاده میکنم و لوسیون بنزیل بنزوات و هر روز وسایلتون رو بشورید به مدت ١ ماه قول میدم که خوب میشید. البته در طول روز تا میتونید روغن نارگیل بزنید به خودتون. لیف عوض کنید بعد با صابون دتول خودتونو بشورید و هر روز لباس تمیز بپوشید

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :