www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

خود آزاری: تعاریف، انواع و روشهای درمان

امروزه تعداد جوانانی که اقدام به خودآزاری می کنند رو به افزایش است . از آن جاییکه خود آزاری نوعی خودکشی  است و نهایتا" منجر به مرگ می شود ، باید جلوی آن گرفته شود.  

با یافتن راه حل های جدید برای کنترل و غلبه بر احساسات می توان امید به کاهش تمایلات شدیدی داشت  که باعث خود آزاری می شود و برای درمان قطعی در ادامه با تمرین پی در پی ، کنترل احساسات و بررسی و یادگیری چگونگی مراحل درمان آن ، ترک این رفتار اعتیاد آور حاصل می شود.

چه کسی به خود آزاری مبتلاست ؟

آمار نشان می دهد حدود دو میلیون نفر در ایالات متحده به خود آزاری مبتلا هستند که از این تعداد 1% آنها به خود آزاری جسمی می پردازند که معمولا" آنها برای فرار یا حل مشکلات عاطفی و اوضاع در هم ریخته زندگی خود دست به این کار می زنند. البته این آمار خیلی درست نیست چرا که در بیشتر موارد خود آزاری گزارش داده نمی شود و در بعضی از مناطق جهان این آمار بسیار بالاتر است .

در بین مجموعه عوامل بروز خود آزاری نظیر:  فقر اقتصادی ، تبعیض نژادی ، مشکلات اجتماعی و فرهنگی... نمی توان مرز مشخصی برای آنها قائل شد چون تحقیقات ثابت کرده علت خود آزاری تلفیقی از همه ی عوامل  فوق است !

بعضی از اطلاعات دریافتی نشان می دهد بیشتر مبتلایان ، خانم ها به خصوص در سنین نوجوانی و بلوغ است ، در حالی که منابع دیگر حاکی از آن است که این بیماری هم در زنان و هم در مردان در سنین 14 تا 60 سالگی دیده شده است  و در این بین فقر اقتصادی مهم ترین عامل ایجاد این بیماری است .

تعریف خود آزاری :

در واقع خود آزاری هر نوع صدمه رساندن عمدی به بدن است که  اثرات  و یا علائم آن در بدن دیده می شود و در مواقع استرس و فشار عصبی  صورت می گیرد.

انواع خود آزاری :

بریدن : بریدن یا خراشیدن بدن با هر شیء تیزی مثل چاقو ، سوزن ، تیغ و یا حتی ناخنگیر که  معمولا" بروی پاها و بازوها انجام می گیرد چون زیر لباس است و دیده  نمی شود.

داغ کردن :

سوزاندن بدن با یک چیز داغ و یا حتی سوزاندن از طریق اصطحکاک ! مثل کشیدن سریع و زیاد پاک کن روی بدن .

کندن پوست :

کندن پوست بدن و یا باز کردن زخم های قبلی ( dermatillomania ) ، حالت غیر عادی است که شخص تمایل به کندن پوست دارد و با ادامه این کاراین طور تصور می کند که استرس کاهش و احساس خوبی به او دست می دهد !

کندن مو ( trichotillomania ) : 

یک ناهنجاری غیرعادی است که فرد دائما" میل به کندن موی خود دارد که بیشتر شبیه یک عادت می شود ، بیمار به  طور نا خود آگاه تمایل به کندن موی قسمت های مختلف سر و بدن خود را دارد ، این کار باعث ایجاد طاسی در قسمت هایی از سر آنها بصورت تکه ای می  شود که معمولا" این افراد با گذاشتن کلاه ، کلاه گیس و یا دستمال سر و روسری آن را می پوشانند. مصرف داروهای ضد افسردگی مثل آنافرانیل و ... می تواند عامل تحریک کننده این ناهنجاری شود. از طریق مراکز روان درمانی و مشاوره می توان این حالت را کنترل کرد و فهمید که در چه مواقعی و چه احساساتی در فرد باعث بروز آن می شود. در این مراکز یاد می دهندکه چطور با جایگزین کردن رفتار و عادات مناسب به هنگام کندن مو بتوان آن را کنترل کرد.

از دیگر موارد خود آزاری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 ضربه زدن : با چکش و وسایل دیگر ! ، شکستن استخوان ، سوراخ کردن ، ... ( بیشتر این ناهنجاری ها در اثر توهم  ایجاد می شوند. ) سوراخ کردن و خالکوبی به طور غیر عادی و زیاد که خود با وجود درد زیاد نوعی خود آزاری و شکنجه است ، مصرف مشروبات مضر و شیمیایی.

راه کارهایی برای کنترل و درمان خود آزاری

خود آزاری نوعی اعتیاد است  که خود از عادت منشاء می گیرد و همانطور که می دانید ترک عادت تنها با خواست خود شخص امکان پذیر است . برای درمان و کنترل بیماری باید تخصصی برخورد کرد .شخص بیمار باید به پزشک مربوطه یا مشاور مراجعه کند چرا که آنها دید عجیبی نسبت به این عادات مضر ندارند و تنها بصورت حرفه ای و از دید معالج با بیمار برخورد می کنند.

 • روانشناس به بیمار یاد می دهد که چگونه می تواند در مواقع تمایل به  خود آزاری  این احساسات را با راههای سالم از خود دور کرد .
 • یکی از عمده ترین گرایش در خود آزاری در زمینه های جنسی است که مشاور می تواند از طریق ترمیم حوادث و زمینه های گذشته خراب بیمار، او را هدایت کند.
 • هیپنوتیزم و تمرین های تمدد اعصاب می تواند در کاهش استرس و فشار نقش مفیدی داشته باشد .
 • درمان گروهی و دسته جمعی این بیماران باعث از بین رفتن حس خجالت می شود و تضمین بیشتری را برای سلامتی آنها به دنبال دارد.
 • درمان در حیطه ی خانوادگی بسیار مفید است و عوامل تحریک کننده در خانواده نیز یافت می شود و  به آنها یاد می دهد که در مقابل بیمار جبهه نگیرند.
 • همزمان با پیشرفت روان درمانی مصرف متعادل قرص های آرامش بخش مفید است .
 • در موارد خیلی حاد و شدید بستری کردن بیمار تحت  نظر کادر پزشکی ماهر الزامی است .

راههای برای جلوگیری از ایجاد خود آزاری :

در مواقع تمایل به خود آزاری بیمار باید خود را به کارهای سالم متنوع دیگر مشغول کند مثل : دویدن ، رقصیدن ، فریاد زدن ، سوراخ کردن پارچه ، پاره کردن  و دور انداختن چیزهای غیر قابل استفاده ،

در حین درمان اگر بیمار احساس کرخی و بی حسی دارد ، باید  تکه های یخ را در کف دست نگه داشته و سعی کند آن را خورد کند ، دوش آب سرد بگیرد ، چیزی تند بجود مثل فلفل قرمز طبیعی ، ریشه ی زنجبیل خام و یا پوست گریپ فورت .

بیمار می تواند نوارهای لاستیکی دور مچ دست بپیچد و وقتی که تمایل به خود آزاری و ضرب زدن به خود را دارد روی آنها بزند تا کبود نشود .

در مواقع  احساس کوفتگی بدن بیمار باید  آرامش خود را حفظ کند ، نفس عمیق بکشد و در یک وان حمام ساعتها غوطه ور شود ، ورزش هایی مثل یوگا انجام دهد و یا حتی طراحی و نقاشی کند.

اگر بیمار  از نوع خود آزاری است  که تمایل به دیدن خون و خونریزی دارد با جوهر قرمز دقیقا" همان جایی را که قبلا" می بریده است را رنگی کند .

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

 • ارسال مقاله
 • چاپ
 • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
 • امتیاز
 • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

حمدالله ir ۱۲:۰۱ - ۸۸/۰۹/۱۲
8
3

توضیحات جالبی بود امیدوارم هیچ کس به این بیماری مبتلا نشود

s ir ۰۳:۳۵ - ۸۸/۱۰/۰۸
11
3

من خیلی از این موارد رو دارم...

Taraneh ir ۱۲:۲۸ - ۸۸/۱۰/۲۶
4
2

یکی از نشانه های اختلال مرزی هست, نشانه های دیگر : تغییر مداوم خلق, بیقراری, پرخاشگری, افسردگی شدید. اینگونه افراد معمولا گذشته بدی داشتن و تاریخچه زندگیشون دارای تروما و مشکلات روحی فراوان است. حتما باید تحت درمان یک روان درمان (سایکوتراپیست) باشند. نکته: روان درمانی با روانشناسی متفاوت است.

tahereh ir ۰۲:۳۲ - ۸۹/۰۲/۰۴
6
4

من تا به حال دو بار خواستم خودمو بکشم من پسری رو دوست دارم که منو دوست نداره میشه یکی به من کمک کنه

پاسخ ها

مرضیه ir ۰۷:۰۳ - ۹۱/۰۶/۱۴

اگه به احساس خود ارزشمندی برسی دیگه واسه ادم که سهله واسه بالاتر از ادمم خودکشی نمیکنی عزیز من

مجتبی ir ۱۱:۳۸ - ۹۱/۱۲/۰۳

ترانه خانم نمیدونم چند سالته اما اینو میدونم که زندگی بعد از تو هم واسه اون پسر ادامه داره پس فکرنکن که با مردنت چیزی عوض میشه یا اون سرش به سنگ میخوره روزانه هزاران نفر می میرن و هیچی عوض نمیشه با مردن منو تو هو هیچی عوض نمیشه ضمن اینکه دوست داشتن زوری نیست مگه تو زوری اونو دوست داری که اون زوری تو رو دوست داشته باشه؟ تازه از قدیم گفتن واسه کسی بمیر که واست لا اقل تب کنه یه دختر ارزشش خیلی بیشتر از اون چیزیه که واسه پسر بمیره. امیدوارم این مطلب رو بخونی ترانه خانم

negin ir ۰۴:۴۵ - ۹۲/۰۳/۱۸

azizam zendegi ma to va hameh mesl bad migzare on khodesh be nodrat mifahmeh ke mortakeb che ashtebahi shode va ki ro az dastdade man khodam 6 sal kesi ro dost dashtam ke hata nemi donestam mano yadesh ya na in harfa baram khili golombe solombeh ast akhe man14sal bishtar nadaram az koja mido ni doset nadare hich vagt dast be khod azari ya tan foroshi nakon ke bahash khili sangine az tarafe dost darat negin

سینا ir ۰۳:۴۵ - ۸۹/۰۴/۱۰
2
2

salam.rastesh man mazokhism daram ya hamun kho azari,zendegim rikhte be ham,hamechi kharab shode va be ham rikhte,mikham tark konam amma nemitunam,shoma mituni komakam koni?

جوجو ir ۱۱:۱۷ - ۸۹/۰۷/۰۱
6
3

آیا کندن پوست کنار ناخن بادندون هم خودازاریه؟

پاسخ ها

فریبا ro ۰۳:۱۴ - ۹۴/۰۷/۲۷

نه عزیزم...از استرسه...ربطی به خود ازاری نداره.

جوجو ir ۱۱:۲۰ - ۸۹/۰۷/۰۱
2
1

طاهره جان زندگی خیلی قشنگی های دیگه داره که به خاطره یکی دیگه به یه گناه به این بزرگی دست بزنی.به طرف خدا برو و روحتو از همه ی بدی ها پاک کن.مثبت فکر کن تا خوبی ها ومثبتها به طرفت بیان...قدر خودتو بدون

نسترن ir ۰۶:۱۱ - ۹۰/۰۶/۰۹
3
0

من دچار این بیماری هستم وقتی که با خانوادم دعوام میشه یا خیلی ناراحتم با تیغ نزدیک رگ دست چپمو میزنم اینجوری فکر میکنم احساس بهتری دارم من خودم فهمیدم این یه چیز عادی نیست اما هر بار که به مادرم میگم منو پیشه یه روان پزشک ببره اون اینکارو نمیکنه الان که دارم اینارو میگم نیم ساعتی از خود ازاریم میگذره اخه قبلش با مادرم دعوا داشتم

نسترن ir ۰۶:۱۳ - ۹۰/۰۶/۰۹
2
1

راستی کندن پوست لبم جزوه این بیماریه اخه من همیشه این کارو میکنم

فاطمه ir ۱۱:۴۷ - ۹۱/۰۳/۲۵
9
2

من صورتم را جاهایی اش را که زخم داره یا یک جوش کوچک داره فشار می دم و زخم می کنم روی سینه هام و بازوی چپم را همینطور الان 8 ساله این کار را می کنم خیلی بد است الان ازدواج کردم و زندگی خوبی دارم این مورد باعث دور شدن شوهرم از من می شود.تمام تلاشم را تا الان کردم .رفتم رشته گرافیک تا با دستهام زیبایی و خلاقیت به وجود بیارم.پیش دکتر پوست رفتم تا حداقل کمتر به چشم بیاد.مدتی یوگا کار کردم الانم می خوام ادامه بدم و کوتاه نیام.من مشکلات روحی زیادی را پشت سر گذاشتم شاید برای همین این طوری ام ولی کوتاه نمی یام من می خوام خوب بشوم.می خوام پوست صورتم خوبه خوب بشه و دیگه زخمش نکنم و نمی خوام در آینده بچه ام از سینه زخمی من شیر بخوره.من با همه سختی که داره با تکرارهای زیادی که می کنم با اینکه 3 ساعت جلو آینه خودم را داغون می کنم اما می خوام خوب بشوم.

علی ir ۱۲:۲۱ - ۹۱/۰۶/۲۸
3
6

من یه ساله پیش روانشناس و روانپزشک میرم هیچ تاثیری نداشته میرم سراغ نقشه ب یعنی خودکشی خداحافظ همگی

mk ir ۱۱:۴۳ - ۹۱/۰۷/۰۳
3
1

این که اسمش نقشه نیست!!! نفشه ماله اوناییه که می خان ادامه بدن. این شاید اسمش در بهترین شرایط تسلیمه! من خودم هروقت کم می یارم یه تیکه از قرآن و دعای جوشن کبیر(بند59 اگه اشتباه نکنم) رو که خیلی دوسشون دارم می خونم: الا بذکر الله تطمئن القلوب و یا حبیب من لاحبیب له ،یا طبیب من لا طبیب له ،یا مجیب من لا مجیب له یا شفیق من لا شفیق له،یا رفیق من لا رفیق له یا مغیث من لا مغیث له،یا دلیل من لا دلیل له، یا انیس من لا انیس له،یا راحم من لا راحم له ،یا صاحب من لا صاحب له ،یا حبیب من لاحبیب له ،یا طبیب من لا طبیب له کافیه یه سری به معنیش بزنیم تا اینقدر دنیا رو جدی نگیریم! بهترین پناه دنیا پناهتون

nana us ۰۲:۰۲ - ۹۱/۰۷/۱۲
1
0

مطالب خیلی خوبی بود من تا حالا روم نمیشد به کسی چیزی بگم فقط دوست پسرم میدونست آخه اون سادیسم داره کلی از مازوخیسم من لذت میبره منم خوب بودم گرچه همیشه باید کبودیامو از همه پنهان میکردم اما جدیدا خیلی دارم اذیت میشم بیماریم روز به روز بدتر میشه و دوست پسرم هم دیگه نیست با یه دختر دیگه ریخت رو هم و بهم زدیم

رها tr ۱۲:۵۲ - ۹۱/۰۷/۲۲
0
2

فاطمه ی عزیز من هم سالهاست مشکل کندن پوست سرمو دارم قرص و درمان هم جواب نمیده واقغیت اینه که تا خودمون با تمام وجود اراده نکنیم و نخوایم این مشکلات حل نمیشه

رومینا eu ۰۲:۳۴ - ۹۱/۰۹/۰۵
3
0

من با این که 14 سالمه ولی تا الاان 1 بار با قرص خودکشی کردم و چ ند وقتیه با تیغ و چاقو زخم های بدی رو دست و پام درست میکنم یا تو مدرسه با کاتر میشه کمکم کنین. ..

عاطفه ir ۰۹:۱۸ - ۹۱/۰۹/۱۱
7
0

من نیز به این بیماری مبتلا هستم.من خودمو میسوزونم اونم به خاطر کسی که دوسش دارم. هر موقع میبینمش این کارو میکنم....... ۲سال است پیش دکتر میرم امیدوارم زودتر خوب بشم شما هم خوب بشید به امید انکه هیچ کس در جهان این مریضی را نداشته باشد

مریم ir ۱۱:۲۸ - ۹۱/۰۹/۲۹
2
0

منم این بیماری رو دارم خودمو میزنم بدنمو با تیغ زخمی میکنم یا خیانتایی که شوهرم به من کرده و با چت با دخترا چت میکردو میخونم و خودمو آزار میدم نمیدونم چی کار کنم حالا مریض شدم و رگ دستم ورم میکنه و درد میگیره

شکوفه ir ۰۹:۴۴ - ۹۱/۱۰/۲۳
2
0

چندی قبل پسری واسه مشاوره حقوقی در مورد کاری به من مراجعه کرد اما این مشاوره حقوقی بیشتر جنبه روانشناسی به خود گرفت ومن آگاه شدم که مدتی پیش دستشو با تیغ زده بود وآثارش مشخص بود.ازآنجاکه دانشجو بود به علت گواهی پزشک به علت افسردگی ماژور از ترم محرومش کردن چندی بعد با سر تراشیده پیشم اومد دلم یه جوری شد.بعد از مدتی که یه کم موهاش بیرون اومده بود باز دیروز باهام تماس داشته میگه باز سرم تراشیدم......این خودآزاری از کندن مو هم رد کرده

مونیکا ir ۰۸:۰۶ - ۹۱/۱۱/۰۴
1
1

سلام من هم به این بیماری مبتلا هستم.6ساله که دارم موهامو میکنم حتی همین چند دقیقه پیش.واقعا دیگه خسته شدم.من موهای خیلی قشنگی داشتم که تا کمرم میرسید.ولی الان مجبورم کله گیس بذارم رو سرم تا مبادا کسی از من فاصله بگیره.هر چند الان6 ساله که از همه فاصله گرفتم.دکتر هم رفتم دارو هم میخورم ولی تاثیری نداشته.خواهش میکنم کمکم کنید.واقعا دیگه راه حلی به ذهنم نمیرسه .

مهسا ir ۱۲:۵۵ - ۹۱/۱۱/۰۹
1
1

من هم الان چندوفته نزدیک 2ماهه که تمایل شدیدی برای خودآزاری دارم یه بارباقرص خودکشی کردم پیش روانشناس هم میرم چندبارم به سرم ضربه زدم ولی حتما"یروزخودموپرت می کنم جلوماشین خداحافظ همگی.

با تجربه ir ۰۷:۰۰ - ۹۲/۰۱/۲۶
3
0

خود ازاری مال ادمای تنهاست حساس افسردست اگر همه اینایی که این کامنتا رو نوشتن زندگیشون شلوغ شه و روابطشون با ادما بیشتر شه دیگه یادشون میره زخمشونو بکننن

آسمان ir ۱۱:۲۰ - ۹۲/۰۱/۲۷
3
1

کاش یه جایی یه چیزی خدا رو به یادما بیاره که همه رنجهای ما به خاطر دوری از خداست....مافکر می کنیم خیلی تنهاییم اما خدا همیشه باماست...

رضا ir ۱۲:۱۸ - ۹۲/۰۳/۳۱
4
4

دوستان عزیز، شاید چیزی که می خوام بگم خیلی براتون مسخره باشه ولی به هیچ وجه موزیک متال و راک گوش ندید

hamid us ۰۱:۳۲ - ۹۲/۰۴/۱۲
0
0

زخم کندنو کنار گذاشتم. حالا نمیدونم با این لکه هایی که مونده چیکار کنم

رامین ir ۰۲:۰۸ - ۹۲/۰۴/۲۷
3
0

من یه سوال از نویسنده مقاله داشتم اگر کسی در تخیلاتش، به خودش صدمه بزنه، این هم نوعی از بیماری خودآزاری محسوب میشه؟ چطور میشه درمانش کرد

پریا ir ۱۰:۵۶ - ۹۲/۰۵/۱۳
1
1

17سالمه وتاحالا میلیون باراقدام به خودکشی کردم چندبار بارباقرص یه باربا تیغ رگ دستمو زدم.وقتی عصبانی میشم تامرز خفگی قرص مسکن میخورم جوری که بدنم بی حس میشه میدونم نمیکشه فقط این کار ارومم میکنه.ینی منم مریضم؟بابامامانم منو پیش روان پزشک نمیبرن.دارم خفه میشم!!دیگه نمیتونم تحمل کنم.

pari us ۱۱:۲۴ - ۹۲/۰۵/۲۲
3
0

سلام منم از این کارا زیاد میکنم ولی خودمو مریض نمیدونم خونوادم هرچی که دوست دارمو ازم گرفتن و میگیرن اصلا من واسشون مهم نیستم وقتی تو خونم با تیغ تنمو زخم میکنم میزنم موهامو میکنم تا الان 3 بار قرص خوردم میخوام با از بین بردن خودم اونارو ازار بدم ازتون کمک نمیخوام فقط خواستم بدونید من و شما ها مریض نیستیم اسیریم...

علی rs ۱۲:۲۸ - ۹۲/۰۷/۰۳
0
0

من 17 سالمه و 7 سال هست که این بیماری رو دارم هم قرص خوردم هم بستری شدم اما هنوزم درمان نشدم و بدبختم.....................................................................

رضا ir ۰۶:۰۰ - ۹۲/۰۹/۰۴
1
0

سلام من بیش از 12 ساله این بیماری را دارم ( زخم ها را میکنم ) جوری که بدنم پر از لک و زخم شده واقعا دارم از بین میرم یکی کمکم کنه

مژده ir ۱۲:۳۴ - ۹۲/۰۹/۳۰
0
0

من دوستی دارم که در مواقع ناراحتی و دعوا و مشکل روی بازوهای خودش با تیغ خراش ایجاد میکنه تا حالا 3 بار هم اقدام به خودکشی کرده،دوبار با زدن رگش یه بارم با خوردن قرص،راضی هم نمیشه که به روانشناس مراجعه کنه...پیشنهاد شما چیه؟لطفا کمکم کنید

مریم ir ۱۲:۳۷ - ۹۲/۱۱/۱۸
2
0

من پیش روانپزشک میرم.یکی از دلایلشم همین خودآزاری هست.اکثر شما وقتی ناراحتید اینکارو میکنید ولی من حتی وقتی همه چی خوبه هم این کارو می کنم.آخه خونواده من خیلی باهام خوبن و هیچ مشکلی ندارم.خودآزاریام به بدترین نحو انجام میشه و قرصای دکترم کمکی نکرده.به نظر شما چی کار کنم؟

پریسا ir ۰۷:۳۵ - ۹۲/۱۲/۰۲
3
2

من به دلیل درکی که خانوادم از دوران نوجوانی ندارن تحقیر هایی که توی جمع میشم و خورد شدن شخصیتم و داشتن ارتباط بدی با پدرم تحمیل شدن خیلی چیزا بهم مبتلا به این بیماریم بعضی وقتا به حدی میرسه که تمام دستام خونی میشه ولی من دردی حس نمیکنم من بیشتر مواقع پوست لبمو میکنم خیلی عصبی بشم به خودم سیلی میزنم یا موهامو میکشم یا با ناخون دستامو چنگ میزنم هیچ کس درک نمیکنه من مشکل دارم هیچ امیدی به هیچ کس ندارم داغون داغون چنان از پدرم میترسم که اگه یهو صدام کنه شروع میکنم لرزیدن با این که شاید بیشتر مورد ازار روحی از جانبش قرار گرفتم و جسمی زیاد نبوده البته بوده نمونش همین دیروز ولی نه به اندازه روحیه و حق کاملا با منه اون درک نمیکنه من نوجووونم توقع های زیاد ازم داره احساساتمو درک نمیکنه دیگه از همه مردا بدم میاد نمیدونم چی کار کنم نمیدونم چی میخوام نمیدونم کیم

عباس dk ۰۳:۴۶ - ۹۳/۰۲/۰۱
0
0

فارغ از تمام شرایطی که دارید فقط مدتی سخنرانی های دکتر الهی قمشه ای رو با تمام وجود گوش بدید و فکر کنید به معنای واقعی کلمه . درواقع بسیاری از لحظه ها خیال می کنیم که فکر می کنیم در واقع خیال می کنیم چون فکر کردن باید حتما راه حلی پیش پای ما بزاره پس اگه‌ راه حلی نداری بدون که قدرت تفکر نداری مواد خام تفکر آگاهی و دانایی هست تا زمانی که آگاهی در مورد مساله ای وجود نداشته باشه چطور میشه در موردش فکر کرد چه برسه به تصمیم گیری و انجام!!! ابتدا باید به عمق کلمه ی هستی فکر کرد به این که شما هستید وجود دارید ما هیچ چیزی از یکدیگر کم نداریم پس چرا امانت با ارزش خداوند را که نعمت بزرگیه رو نابود کنیم تنها به خاطر اینکه قدرت تفکر و جایگزینی عادت های غلطمان را نداریم پس به جای اینکه صورت مساله را پاک کنیم به این فکر کنیم که نقصانمان را بر طرف کنیم . تا زمانی که آگاهی در مورد اصلی ترین و اصلی ترین لازمه که دانایی در مورد وجود هست را ندانیم چگونه می توان از کسی انتظار داشت تا به خود و دیگران آسیب نرساند پس به جای سر کوبیدن به دیوار باید از در خارج شد و به سوی آگاهی نسبت به تمام جنبه های مثبت و زیبا که در مورد آن بی اطلاعیم برویم.

kpax ir ۰۴:۵۲ - ۹۳/۰۳/۲۱
4
0

من پسری 29 سالم .از اول راهنمایی خود آزاری داشتم..وقتی ناراحتی ، استرس ، حمله روانی بهم وارد میشد با کندن جوشای بازو ، سینه و... بدنمو زخم می کردم .بعضی وقتام توی جوشام سوزن فرو می کردم .بارها و بارها مورد سو استفاده جنسی قرار گرفتم این تنها مشکلم نبود از سن 5 سالگی خود ارضایی می کردم...چشمام به شدت ضعیف شدن ..قدم رشد نکرد و اعتماد به نفسم پایین اومد ، شدم یه آدم کوشه گیر ،کم حرف و ترسو...از درس خوندن جا موندم. گاهی 2-3 ساعت مدام بدنمو زخم می کردم ...در کنارش به تصاویر جنسی و خود ارضایی رو میو ووردم...انرژپی حیات از بدنم خارج شده بود و ترس و نفرت در وجودم بود.... 19-20 سالم که بود فهمیدم همه اینا به هم ربط دارن...اگه شما پدر یا مادرید اینجا رو خوب دقت کنید... محبت فیزیکی شامل بقل کردن و بوسیدن مادر تا سن 6-7 سالگی برای پسرا حکم غذا رو داره...عکسشم برا پدر و دختر صادقه.اگه پدر هستی با همسرت مهربون باش تا بیشتر به بچت محبت کنه ..یادم نیاد مادرم این محبتو بهو داده باشه الانم که داره 30 سالم میشه به زور حاضره بشینه باهاش حرف بزنم. کمبود محبت مادر مردا رو به سمت پورنو گرافی میکشونه و اعتمد به نفس پیدا نمی کنن...وقتی بچه بودم دائم ازم انتقاد می کردن و تایید نمی شدم.پدر مادر خواهر و برادرم انگار تو این کار به هم کمک می کردن...الان میدونم خود ارضایی راهی برای رهایی از این حس منفی بود...که داغونم کرد...فهمیدم خود آزاری نوعی آرامش کاذب بعد از تنش هایی که بهم وارد میشه میده که تو خودشم رنجه...الان چند سالیه به دنبال تغییرم... انتظار نداشته با شید این رفتار های یه شبه ترک بشن ...زمان لازم داره...اول از همه خودتو ببخش و احساس گناه نداشته باش...نگو من نباید خود آزاری کنم ، چون ذهنت لجبازه و باز میکنه...بیماریتو بپذیر و با هاش نجنگ ...تا خوب بشه... کتاب نیروی حال رو حتما بخونید...آگاهیتون که با لا بره و علت رفتارتون رو بدونید راحت تر کنارش میزارید..تا روزی که کتابو بگیرین بخشهایی از اون رو که در مورد دردو رنجه براتون میزارم

kpax ir ۰۶:۲۱ - ۹۳/۰۳/۲۴
1
1

سلام از سایت خوبتون ممنونم. از اینکه مشکلاتی که داشتم رو نوشتم احساس خوبی ندارم...اگار زنده شدن...لطفا اون نظر قبلیمو پاک کنید ..(من پسری 29 سالم...). ازتون ممنون میشم

افسانه ir ۰۵:۰۸ - ۹۳/۰۴/۰۹
0
0

سلام دوست نزدیکم دقیقا همین بیماری را دارد و بسیار رنج می کشد.به هیچ درمانی هم تابه حال جواب نداده .پا توجه به اینکه شما 2 سال پیش این مطلب را نوشته اید ایا راه درمانی یافته اید؟

ترنم ir ۰۲:۴۵ - ۹۳/۰۵/۳۰
3
1

سلام. ما از لحاظ اقتصادی خوب نیستیم بابام شغلشو دوست نداره,مدام درگیریم. مدام فحش و مدام دعوا. هرچی دعا می کنم بمیرم فایده نداره. واسه مردنم دعا کنید. می دونم اگر خود کشی کنم اون دنیاهم مثل این دنیا بیچاره ام. چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟

صبا ir ۰۹:۰۸ - ۹۳/۰۶/۱۲
5
1

من 4 ساله که جوشهای تنم و صورتم و بازومو زخم میکنم.و با موچوین موهای پامو می کنم.علتشم اوضاع آشفته خونه.الان10 روزه که به خودم قول دادم دیگه این کارو نکنم تقریبا موفق بودم و صورتم زخم هاش خوب شده.میخوام ادامه بدم تا بهبودی کامل.وبه کار گروهی خیلی معتقدم.اون افرادی که میخوان ترک کنند بیاین باهم شروع کنیم.مثلا هر کس سهعت های که تونسته مقاومت کنه رو بگه. یعنی تجربه های خوب که مانع خودآزاری میشه رو در اختیار هم بذاریم.هرکی موافقه لایک کنه.

صبا ir ۰۵:۰۸ - ۹۳/۰۶/۱۳
5
1

من بیشتر روزها به این سایت سر میزنم.خوشبختانه کم کم عادت کندن جوشامو دارم ترک میکنم و متوجه شدم که با ضربه به خودم نمیتونم شرایطو بهتر کنم.امیدوارم کسای که کامنت گذاشتن هم به این نتیجه برسند.خیلی حس خوبی دارم وقتی تو آینه نگاه میکنم و خبری از زخمهای رو صورتم نیست.خیلی خوب میشد که در این قسمت سایت توسط مشاور،اگه کسی سوال داره جواب داداه بشه.

پاسخ ها

پری ir ۱۲:۲۹ - ۹۳/۰۷/۰۲

صبا جان من فکر میکردم فقط خودم این مشکل را دارم! 28 سالمه و حدود 10 ساله که جوشهای صورت و بدنمو میکنم.جای تمام جوشها تو صورتم موند و فرورفته شد.الان که صورتم را نگاه میکنم خیلی افسوس میخورم.چون پوست خوبی داشتم ولی خرابش کردم.دیگه مدت هاست کاری با پوست صورتم ندارم.ولی همچنان جوشهای بدنم بازوهام و قفسه سینم را میکنم.جای همش هم میمونه و لکه میشه.الان سالهاست که به خاطر این مشکل نمیتونم لباسهای آستین حلقه یا لباسهای قشنگی که دوست دارم را بپوشم.یک ساله ازدواج کردم.با اینکه شوهرم به روی خودش نمیاره ولی میفهمم که از وضعی که دارم راضی نیست.معلومه که هر مردی دوست داره بدن زنش قشنگ باشه:(مدت هاست که سعی میکنم ترک کنم ولی نمیشه.الان باز تصمیم گرفتم ترک کنم امیدوارم این دفعه بشه.صبا جان خیلی دلم میخواست کسی پیدا بشه تا با کمک هم بتونیم از پسش بر بیایم چون تا حالا که تنهایی نتونستم موفق بشم.دوست دارم حالا که مشکلمون مثل همه، به هم کمک کنیم.من هم مشکلات خانوادگی زیادی از بچگی داشتم و دارم.امیدوارم همه چی درست بشه و من و تو هم خوب بشیم.همه کسایی که درگیر عادت های بد هستن خوب بشن.صبا جان این ایمیل منه منتظر پیامت هستم p.d444@yahoo.com

صبا ir ۰۷:۱۲ - ۹۳/۰۷/۰۵
1
1

پری عزیز امیدوارم ایمیلو دریافت کرده باشید.به امید سلامتی تمام مریضها.

صبا ir ۰۷:۰۲ - ۹۳/۰۷/۲۳
1
0

سلام به اونایی که خودشونو اذیت میکنن.الان چند وقتیه که منو پری-همون خانومی که قبل من پیغام گذاشته-در ارتباطیم و به کمک هم داریم ترک میکنیم.مطمئنن یک کار گروهی خیلی بهتر جواب میده بخصوص اگه هم درد باشیم.خواهش میکنم از افرادی که خود ازاری مثل کندن وش و زخم دارن به جای غور زدن و ناه کردن به گروه ما بپیوندند برای ترک.

پاسخ ها

محمد ir ۱۰:۴۳ - ۹۳/۰۷/۳۰

منم این مشکل رو دارم. واقعا" دیگه خسته شدم از خودم! mohamad.tavakolian1374@yahoo.com منم میخوام این عادت بد رو ترک کنم! شاید گروهی بتونم ترک کنم این کارو

محمد ir ۱۲:۳۵ - ۹۳/۰۷/۳۰

میخوام دیگه واسه همیشه یه سری عادات مسخره رو بذارم کنار! دارم از زندگی عقب میمونم! باید زودتر خودمو درست کنم! باید برگردم به اصلی خودم! امیدوارم بتونیم گروهی موفق بشیم.

محمد ir ۰۵:۳۱ - ۹۳/۰۷/۳۰
1
2

من نمیدونم چرا تایید کردن کامنت ها انقدر زمان میبره تو این سایت؟!!

صبا ir ۰۴:۴۶ - ۹۳/۰۸/۰۷
6
2

سلام .بله اگه شما هم مشکلت مثل ماست حتما میتونی ترک کنی اقا محمد.

پاسخ ها

محمد ir ۰۲:۳۰ - ۹۳/۰۸/۰۸

سلام. خیلی ممنون. امیدوارم هدکی از این عادتای بد داره بتونه ترک کنه! جون خیلی سخته و واقعا" روح و روان آدمو اذیت میکنه! شما از چه طریق با هم در ارتباط هستید و درباره مشکلتون حرف میزنید؟

محمد ir ۰۹:۴۹ - ۹۳/۰۸/۰۹

سلام. خیلی ممنون. امیدوارم هرکی از این عادتای بد داره بتونه ترک کنه! چون خیلی سخته و واقعاً روح و روان آدمو اذیت میکنه! شما از چه طریق با هم در ارتباط هستید و درباره مشکلتون حرف میزنید؟

صبا ir ۰۶:۲۷ - ۹۳/۰۸/۰۹
1
7

باشما از طریق همین سایت میتونیم در ارتباط باشیم.اولین کار داشتن ی برنامه ساعتی بعد روزانه و هفتگی برای ترک عادت البته جسارت نباشه بعلاوه غیرت

محمد ir ۰۱:۱۲ - ۹۳/۰۸/۱۰
0
3

خب حقیقتش اینجا اصلاً مناسب نیست! چون تایید کامنتا خیلی طول میکشه و بعضی کامنتا رو نمایش نمیده. اگه میشه لطف کنید ایمیل بزنید. mohamad.tavakolian1374@yahoo.com

صبا ir ۰۶:۵۰ - ۹۳/۰۸/۲۵
0
10

لطفا هرکس خواست ترک کنه فقط از طریق همین سایت در ارتباط باشه و درخواست ایمیل و شماره نکنه.

صبا ir ۱۰:۱۸ - ۹۳/۰۹/۱۲
1
0

امیدوارم همه آدما انقدر دلشون بزرگ باشه<که وقتی یکی ازشون کمک خواست بی قصد بی منت وبدون اینکه مشکلات خودشو در نظر بگیرن به طرف کمک کنه.مثل پری خانم.پری مرسی که تنهام نیذاری.

صبا ir ۱۱:۲۱ - ۹۳/۱۰/۰۱
0
0

پری و محمد مرسی از کمکاتون.من رفتم دیگه.میخوام تنها باشم.آدم تو تنهایی خیلی چیزا رو میبینه .تولد هر دوتاتون پیشاپیش مبارک.

افسون ir ۰۲:۵۸ - ۹۳/۱۱/۲۲
0
0

سلام خسته نباشید .نامزدم هنگام ناراحتی با تیغ بدن خودش رو خط خطی میکنه چند وقت پیش باهاش بخاطر ی دروغ بهم زدم و اون دستها و پاهاشو با تیغ خط خطی کرد و اسممو روی دستش نوشته . به من قول داده بود اینکارو نکنه اما برای نگه داشتنم اینکارو دوباره تکرار کرد خیلی میترسم بایدچکارکنم

صبا ir ۱۲:۲۲ - ۹۳/۱۱/۳۰
4
0

افسون خانم بهترین کار این که بری از مشاوره کمک بخوای.نظر افراد هیچ کمکی بهت نمیکنه.

d.M ir ۰۸:۲۸ - ۹۳/۱۲/۱۲
0
0

pas ba in hesab mn ye bimar ravaniam.vali khob faghat ba jer dadan dast chapam aroom misham o age dastamo bbini faghat khat tigho katere o hich ghesmati roye dastam nis k sefid bashe fek nakon eftekhar mikonm. na. faghat b kasayi k mesl mn hastan pishnehad mikonm dg edame nadan chon aghebet khobi nadare ba tashakor

parnia ir ۰۵:۰۴ - ۹۴/۰۲/۰۲
0
1

تو مدرسه ی ما تقریبا همه این مشکل رو دارن و با تیغ روی ساعدشونو خط خطی میکنن و معمولا هم اسم یکی از بچه های کلاس که اسمش هلیاس رو میکشن خودمم قبلا این مشکل رو داشتم ولی ترک کردم برای من که ترک کار آسونی بود شما رو نمیدونم

ندا ir ۱۱:۴۸ - ۹۴/۰۳/۲۰
0
0

من 13 سالمه و عاشق موزیک رپ هستم. هروقت مامانم با خواسته های من مخالفت میکنه من میل به کندن حرف اول اسم دوست پسرم یا یه شکل عجیب غریب پیدا میکنم و پوست دست و بازومو کندم. موهامم میکنم. ناخونامم میخورم. به من ربطی نداره مامان و بابا خودشون منو به وجود اوردن و باید عذاب بکشن. راستی یک دو دفعه هم خودکشی کردم.

مهسا ir ۰۲:۵۴ - ۹۴/۰۵/۲۷
0
0

سلام من از وقتی خودمو شناختم این بیماری رو داشتم نمیدونم چطوری بگم خیلی طولانیه بچه که بودم یه رفتارایی داشتم که وقتی به نوجوانی رسیدم دیدم که هر عکس یا فیلم غیر اخلاقی منو تحریک به انجام همون رفتارا میکنه دقیقا نمی تونم بگم چه جور رفتاریه یه جور خودازاری الانم که وقتی این حالت بهم دست میده و نمیتونم خودمو کنترل کنم عذاب وجدان میگیرمو خودمو گناه کارمیدونم من مدتی داروهای افسردگی و وسواسو... مصرف میکنم یه زمانی باتیغ دستمو زخم میکردم یه زمانی مو میکندم الانم یپست صورت و پوست سرمو میکنم دست خودم نیس لطفا راهنمایی کنید

sroosh ir ۰۴:۳۲ - ۹۴/۰۹/۰۱
0
0

دوستان خخخ نمیدوونم چیه اصلا چمه به هر کسی پیشنهاد میدم میگه میخوام داداشم باشی و نمیخوام دوس شیم میگم چرا میگه دیگه ج تو نمیدم برو .... همه اینو میگن همه خخخخ دیونه شدم هیچ کی باهام دوس نمیشه زندگی داغونی داشتم و دارم خوابم نادرسته کلا خواب ندارم پیشنهاد های کاری پشت سر هم میان نمیدونم کدومو انتخواب کنم درسس یا کار ؟ !!! کلا تو همه چی سر در گمم کار فعلیم هم نمیتونم درست انجام بدم دیگه دارم دیونه میشم نه خوابم خوابه نه هییچ کمکم کنید ... قیافم هم دوستام میگن خوشتیپ و ... خلاصه بد نیستم ولی زندگیم اینجوری نا مرتب و داغونه داغووون تمام هدفام رو سرم شکسته تمام چیزایی که میخواستم کم کم دارن میرن نابوت میشن ... عشق ... زندگی همه چی دارم نابوت میشم کمکم کنید من چیکار کنم ... :(

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :