www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

وز وز و زنگ زدن گوش

زنگ زدن گوش چیست؟

زنـگ زدن گــــوش عبارت است از صدای فـش فـش، وز وز،
ضربات پشت سـر هــم و سـایـر صداهایی که در گوش و یا
سر شنیده میشود. در اکثر موارد ایـن مشکل چندان جدی
نیست اما باعث ایجاد ناراحتی در فرد شده و به مرور زمان
از بین میرود. نمی توان گفت که زنگ زدن گوش به تنهایی
یـک بیـماری قلمداد می شود بلکه به عنوان نوعی نشانه
برای آگاهــی از وجـــود بیـــماری هـای دیگر است. بر طبق
آمارهای رسیده در حدود 36 میلیون نفر آمریکایی از این اختلال رنج می برند. تقریباً در اکثر موارد این تنها بیمار است که قادر به شنیدن صدا است.

دلایل ایجاد اختلال

زنگ گوش می تواند در هر چهار قسمت تشکیل دهنده گوش ایجاد شود: گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی، و مغز. اگر فرد در یک اتاقک ضد صدا قرار بگیرد و اصوات نرمال خارجی نیز تقلیل داده شوند، به راحتی می تواند این زنگ های درونی گوش را بشنود. ما به طور عادی صداهای طبیعی داخل بدنمان را نمی شنویم چرا که صداهای خارجی آنقدر زیاد هستند که مانع شنیدن صداهایی با فرکانس پایین تر میشوند. هر چیزی مانند زیاد شدن ترشحات مخاطی گوش و یا یک جسم خارجی سبب می شوند تا ما راحت تر بتوانیم صداهایی که در سرمان وجود دارند را بشنویم. عفونت و سایر بیماری های گوش میانی و استخوان های گوش و همچنین پرده گوش نیز می توانند باعث ایجاد زنگ و یا صدا در گوش شوند.

یکی از شایع ترین دلایل ایجاد زنگ در گوش آسیب دیدن بخش انتهایی عصب میکروسکوپیک شنوایی است. افزایش سن موجب ایجاد اختلال این عصب میکروسکوپیک شنوایی است، این امر به تدریج سبب ایجاد زنگ در گوش می شود. قرار گرفتن در معرض صداهای بلند نیز می تواند به عنوان یکی از دلایل ایجاد زنگ شناخته شود. این امر همچنین منجر به ایجاد اختلالاتی در شنوایی نیز می شود. متاسفانه بسیاری از افراد از مضرات قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، بوق آتش نشانی، و موسیقی شدید آگاه نیستند. برخی داروها نیز در این میان بر روی عملکر گوش تاثیر منفی می گذارند که از جمله آن می توان به آسپرین اشاره کرد. در موارد نادر دیده شده که زنگ زدن گوش هشدار از بیماری های خطرناک تری مانند اتساع شرائین و تورمرهای مغزی می دهد.

چگونه می توان زنگ گوش را اندازه گیری کرد؟

تاریخچه پزشکی، معاینه بدنی، و یک سری تست های مخصوص وجود دارند که میتوانند به طور دقیق محل ایجاد زنگ گوش را شناسایی کنند. پزشک باید بداند که زنگ گوش دائمی است یا متناوب. در برخی بیماران زنگ گوش به صورت ضربه هایی تکان دهنده و کوتاه است. همچنین اگر بیمار دچار سرگیجه هم بشود و یا تعادل خود را نیز از دست بدهد، باز هم باید پزشک معالج خود را در جریان قرار دهد. این اطلاعات به پزشک کمک می کنند تا او بتواند تشخیص صحیح تری از بیماری داشته باشد.

سایر آزمایشها از قبیل تست شنوایی سنجی مغز (ABR) ، پرتونگاری کامپیوتری (CT) و شنوایی نگاری مغناطیسی (MRI) نیز برای تشخیص محل دقیق تومور و یا سایر مشکلات لازم هستند. البته وجود تومور در چنین حالتی بسیار نادر است اما به هر حال نباید فراموش کرد که وجود تومور می تواند سبب ایجاد زنگ در گوش شود.

درمان زنگ گوش چگونه است؟

پس از یک ارزیابی سنجیده پزشک شما می تواند دلیل اختلال را پیدا کرده و آنرا درمان کند. زمانیکه یک ارزیابی کامل و دقیق در دست باشد، آنوقت می توان بر روی درمان تمرکز کرد. قسمت اعظمی از درمان از خود فرد شروع می شود. ابتدا خود بیمار باید به خوبی شرایط خود را درک کند و آماده قبول درمان های متفاوت بشود.

در بیشتر موارد یک درمان قطعی برای رفع این اختلال وجود ندارد. گاهی اوقات به مرور زمان صدا از بین می رود و گاهی نیز یک اختلال همیشگی است و بیمار باید مادام العمر آنرا تحمل کند. برخی از متخصصان برای درمان زنگ گوش نیاسین (اسید نیکوتینیک) تجویز می کنند؛ با این وجود هیچ گونه مدرک علمی مبنی بر اینکه نیاسین سبب کاهش زنگ گوش می شود وجود ندارد. لازم به ذکر است که مصرف این ماده سبب قرمز شدن پوست نیز می شود.

آیا می توان کاری در خصوص کاهش زنگ گوش انجام داد؟

باید توجه داشت که سیستم شنوایی از حساس ترین و درعین حال پیچیده ترین ارگانهای بدن است. از آنجایی که بخشی از سیستم عصبی کلی بدن را تشکیل میدهد، خیلی حساس بوده و بر روی سلامت جسمی و روانی فرد تاثیر می گذارد. بنابراین برای کاهش شدت وز وزهای داخل گوش باید سعی کنید:

از قرار گرفتن در برابر صداهای بلند خودداری کنید.
فشار خون خود را کنترل کنید.
مصرف نمک را کاهش دهید.
از موادی که سبب تحریک سیستم عصبی می شوند، مانند قهوه و نوشابه های گازدار ( به دلیل داشتن کافئین) و دخانیات ( به دلیل داشتن نیکوتین) خودداری کنید.
استرس و اضطراب را کاهش دهید.
سعی کنید به خاطر زنگ گوش بیش از اندازه نگران نشوید؛ هر چقدر نگرانی شما افزایش پیدا کند و به زنگ داخل گوش توجه بیشتری کنید، صدای آنرا بلند تر احساس می کنید.
به اندازه کافی استراحت کنید و اجازه ندهید بدنتان خسته شود.
ورزش کنید.
خودتان را سرگرم کنید. معمولاً زنگ گوش در محیط های ساکت و آرام راحت تر شنیده می شود؛ به ویژه زمانیکه به رختخواب می روید. تیک تاک ساعت و یا صدای رادیو می تواند به شما کمک کند که زنگ گوش خود را فراموش کنید.
بیوفیدبک نیز می تواند به شما کمک کند. (پسخوراند زیستی: روش کنترل حالات روحی و عاطفی مثل دلواپسی و افسردگی از طریق تعدیل اعمال غیرارادى مثل فشار خون و تپش قلب به کمک ابزارالکترونیکی)
سمعک نیز می تواند در برخی موارد به بیمارانی که دارای مشکلات شنوایی و زنگ گوش هستند کمک کند. البته پیش از خرید باید یکبار آنرا امتحان کنید.
از مصرف آسپرین و محصولات مشابه آن خودداری کنید.
زنگ گوش در یک نگاه

زنگ گوش به صداهای غیر عادی که در گوش شنیده می شوند، اطلاق میشود.
می تواند در هر یک از 4 بحش مختلف گوش ایجاد  شود: گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی، و مغز.
زنگ های دائمی و غیر منتظره را می توان با یک تست شنوایی اندازه گیری کرد (نگاره شنوایی)
می توان برای کاهش شدت زنگ های گوش اقداماتی را انجام داد.

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

ابراهیم محمودی ir ۱۱:۳۷ - ۸۸/۰۹/۱۹
9
4

اخرین داروی تجویز شده برای وز وز گوش

نگار ir ۰۳:۵۰ - ۸۸/۰۹/۲۷
6
2

با سلام . چند سال پیش صدا ی تق تق آرامی به هنگام تحرک می شنیدم. الان مدتی است به سراغم آمده و گاهی اوقات(البته مدت چند روز است ) حالت تهوع هم دارم. ممکن است که تومور داشته باشم؟ لطفا مرا راهنمایی کنید!

sara ir ۱۱:۵۵ - ۸۸/۱۱/۲۷
5
0

من در هفته گذشته دچار وزوز گوش شدم و با تجویز دکتر جلالی متخصص گوش و حلق و بینی در بیمارستان سجاد در میدان فاطمی کاملا" درمان شدم. 26/11/1388

پاسخ ها

شیرین ir ۰۷:۱۷ - ۹۱/۰۸/۱۲

سلام عزیزم تو رو خدا بگو چکار کردی بابام 1 ساله هر دو گوشش به طور مدام صدا میدن دیگه چیزی نمونده که دیونه بشه کمکم کن خواهش میکنم

بهلول دیندار ir ۰۸:۱۳ - ۸۹/۰۱/۰۵
8
0

پدرم 75 سال دارد سه سال است کاهش شنوایی دارد با سمعک هم صداها را تشخیص نمیدهدمی گوید در گوشش مثل صدای آسیاب هست خیلی رنج می بیند داروی موثر واقع نشده لطفا راهنمایی فرمایید

علی رضا ir ۰۵:۴۴ - ۸۹/۱۰/۰۲
1
0

با سلام -اینجانب متولد 1353 از سال 1385 که در منطقه نفتی عسلویه بودم دچار عارضه صدای گوش شدم . و تا کنون موفق به درمان نشده ا م اینجانب از سالها قبل نیز دچار عارضه عفونت سینوسها مباشم و در دوران کودکی نیز از ارتفاع افتاده و سرم آسیب و در مسابقه ورزشی ضربه به سرم خورده ایا رابطهای ممکن است وجود داشته باشد.

سلمان ir ۰۲:۳۳ - ۸۹/۱۲/۰۵
7
2

tnx besiar jaleb va khondani bod

پیمان ir ۰۸:۳۴ - ۸۹/۱۲/۰۷
8
0

من سالیان بسیاری است که از زنگ گوش رنج می برم .اما در سالهای قبل صدا به مراتب کمتر بود .اما اخیرا احساس می کنم این صدا بلندتر شده است .در مطالب اینترنتی درمان قاطعی برایش نیافتم .در مراجعه به متخصص نیز نتیجه ای نگرفتم .حالا هم نمی دانم این مشکل راه حلی دارد؛ یانه ؟

رها ir ۰۷:۴۳ - ۹۰/۰۶/۲۶
4
0

سلام اگر برای درمان وز وز گوش دارویی یا راهی هست خواهش می کنم راهنمایی کنید من دکتر هم رفتم فایده ای نداشته..

رها ir ۰۷:۱۰ - ۹۰/۰۶/۲۷
2
0

پیمان کدوم دکتر رفتی ؟چی گفتن؟قرصی چیزی می خوری؟من دکتر ربیعی میدان آرژانتین خ الوند رفتم دکتر خوبییه یک سری قرص بهم داده البته خوب نشدم ولی فکر کنم از نخوردن قرص بهترم

سعیدامینی آلاشتی ir ۰۷:۲۰ - ۹۰/۱۰/۲۴
2
0

سلام-اگر درمحیطی شلوغ باشم حتما باید درگوش خودرابگیرم تا صدای بلندآزارم ندهد.گاهی موقع هم اصلا برایم مهم نست

فیروزه صادقی ir ۱۲:۱۶ - ۹۱/۰۳/۰۹
1
0

شوهر من حدود 2هفته پیش دچار سرگیجه خیلی شدید شد که اسکن مغز هم کرد وچیزی نبود ولی بعد ازان دچار زنگ زدن گوش میشود البته از دو هفته پیش تاالان دارویbetaserc8میخورد لطفا راهنمایی کنید که علت سرگیجه وصدای گوش چه بوده واگرقرص را قطع کند دوباره مشکل پیدا خواهد کرد . ممنون

دنیا ir ۰۵:۱۳ - ۹۱/۰۴/۰۳
1
1

من هفته ی پیش در یک روز سه بار گوشم زنگ زد و بعضی وقت ها سر گیجه هم دارم.لطفا راهنماییم کنید

میثم ir ۰۹:۲۵ - ۹۱/۰۴/۰۷
3
2

سلام.من چند سالی میشه این مشکل رو دارم که همیشه صدای زنگ رو تو گوشم و سرم احساس میکنم.اما سرگیجه و یا بیماری خاصی هم ندارم.محیط کار هم آرومه.ممکنه که افسردگی و یا اعصاب تاثیرگذار باشه؟ممنونم راهنمایی بفرمایید.

علی تقی لو ir ۰۹:۱۴ - ۹۱/۰۷/۱۲
4
0

من سالها با زنگ گوشم زندگی کردم .در این مدت متوجه شدم نخوردن چای و مصرف روزانه 8 لیوان آب و ترک سیگار عالی بوده و این دکتر گیاهی جناب خدادای کارش عالی است

اعظم زکی زاده ir ۰۷:۵۷ - ۹۲/۰۶/۲۲
0
0

سلام من حدود10روزه که گوشم را بدلیل پارگی پرده و چسبندگی عمل نموده ام اما مدام صداهای مختلفی در گوشم هست و موقع صحبت کردن خوب صدای خودم را نمیشنوم نمیدونم این مشکل رفع میشه یا نه؟ دربعضی از نقاط ناحیه سرو کله ام احساس کیپی میکنم .از پاسخ به سؤالم متشکرم

اعظم زکی زاده ir ۰۸:۰۴ - ۹۲/۰۶/۲۲
1
0

سلام به کسانی که سرگیجه میگیرند توصیه میکنم حتما موقع حمام رفتن گوش خود را وازلین زده و همچنین پنبه ای را به وازلین آغشته کرده ودر گوش فرو کنند خیلی تاثیر دارد و دیگه از سرگیجه خبری نیست انشالله .این رو خودم تجربه کردم

زهرا کیانی ir ۰۶:۰۴ - ۹۳/۰۲/۱۱
1
0

]چهار پنج سالیه صدای وبز ممتد در گوس ویرم میشنوم اوایل خیلی میترسیدم چند بار هم به متخصصین مغزو اعصاب مراجعه کردم ولی نتیجه نگرفتم مشکلی ندارم ولش کردم فکر کنم از زمانیکه از ماکرو فر استفاده کردم این اتفاق افتاده البته اونو دور انداختم

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :