- مردمان - http://www.mardoman.net -

عارضه گره خوردن زبان

[1]

گره خوردن زبان به‌خاطر کوتاهی لگام ایجاد می‌شود که حرکت زبان را محدود می‌کند.  خیلی از کودکانی که به این مشکل مبتلا هستند به‌راحتی شیر می‌خورند (چه شیر مادر و چه شیرخشک) اما درصورت سفت بودن گره‌خوردگی زبان توانایی نوزاد برای خوردن شیرمادر و دربرخی موارد شیرخشک، مختل می‌شود. نام پزشکی گره‌خوردگی زبان، آنکیلوگلوسیا (ankyloglossia) نام دارد.

گره‌خوردگی زبان وضعیتی است که به‌خاطر کوتاهی لگام ایجاد می‌شود که حرکت زبان را محدود می‌کند. بعنوان مثال، برخی افراد برای لیسیدن دور لب خود یا بالا بردن زبان در داخل دهانشان مشکل دارند. این می‌تواند به این معنی باشد که در غذاخوردن و حرف زدن دچار مشکل هستند.

لگام‌ها بندهایی کوچک از بافت هستند که در زیر زبان، درون گونه‌ها کنار دندان آسیای پشتی و زیر لب بالایی قرار دارند. وقتی جنین در رحم مادر شکل می‌گیرد، این بندها رشد برخی از ساختارهای دهانی را هدایت می‌کنند. زمانی که نوزاد به دنیا می‌آید، لگام‌ها کمی بلند هستند، گرچه به قرارگیری دندان‌های نوزاد کمک می‌کنند. لگام‌های زیر زبان، لگام‌های زبانی نامیده می‌شوند.

درحدود دو درصد از نوزادان ممکن است دچار گره‌خوردگی زبان شوند. اگر لگام خود‌به‌خود شل شود و اجازه بدهد که زبان آزادانه برای خوردن و حرف‌زدن حرکت کند، گره‌خوردگی زبان در کودکی  از بین می‌رود. اما در برخی موارد، لازم خواهد شد که برای آزاد کردن زبان، کودک جراحی (فرِنِکتومی) انجام دهد.

علائم گره‌خوردگی زبان

علائم گره‌خوردگی زبان عبارتند از:

علت گره‌خوردگی زبان

گره‌خوردگی زبان دو علت عمده دارد: یا لگام کوتاه است و یا در زمان رشد نتوانسته به سمت عقب برگردد و هنوز به نوک زبان چسبیده است. در مورد دوم، قلب‌شکل بودن نوک زبان بارزترین علامت است. هنوز مشخص نیست که گره‌خوردگی زبان ارثی است یا خیر.

مشکل غذاخوردن برای نوزادان

بسیاری از نوزادان مبتلا به گره‌خوردگی زبان به‌راحتی شیر می‌خورند. اما در برخی موارد این مشکل می‌تواند بر توانایی کودک برای شیرخوردن—شیرمادر و شیرخشک—اختلال ایجاد کند. مادران ممکن است در نوک سینه‌شان احساس زخم کنند و نوزاد نخواهد توانست برای بالا بردن وزن خود به اندازه کافی شیر بخورد.

تشخیص گره‌خوردگی زبان در نوزادان بسیار دشوار است—اگر در شیردهی مشکل دارید حتماً باید با پزشک کودکتان مشورت کنید. نشانه‌هایی که ممکن است نوزاد دچار گره‌خوردگی زبان باشد عبارتند از:

مشکل در حرف زدن

گره‌خوردگی زبان در کودکان نوپا بسیار کمتر از نوزادان است و این می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که لگام با رشد بچه به حالت طبیعی درمی‌آید. در موارد ماندگار گره‌خوردگی زبان، کودک ممکن است دچار مشکلات گفتار شود. این مشکلات می‌تواند شامل ایجاد صداهایی که برای آن لازم است زبان یا نوک زبان:

[1]

درمان گره‌خوردگی زبان بحث‌برانگیز است

درگذشته، لگام زیر زبان در نوزادان مبتلا به گره‌خوردگی زبان جدا می‌شد. امروزه، پزشکان بیشتر تمایل دارند که صبر کنند و ببینند با رشد نوزاد چه اتفاقی برای لگام می‌افتد.

برای نوزادان تازه‌به‌دنیا‌آمده که گام زبانشان کوتاه و سفت است و برای غذاخوردن مشکل دارند، گاهاً بدون بیهوشی گره‌خوردگی زبان جدا می‌شود. اینکار توسط دندان‌پزشک کودک یا جراح فک و صورت انجام می‌گیرد.

تحقیقات نشان داده است که این عمل خطرات و مشکلاتی را به دنبال دارد.  البته این مشکلات تاحدودی نادر هستند اما می‌تواند شامل عفونت، خونریزی، زخم، درد و آسیب به زبان و اطراف آن شود.

برای کودکان بزرگتر معمولاً جراحی گره‌خوردگی زبان با بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. خطر اصلی این عمل به بیهوشی مربوط است، گرچه مثل همه عمل‌های جراحی احتمال خونریزی، عفونت و آسیب به زبان و اطراف آن وجود دارد. به طور‌کلی، فقط موارد بسیار حاد گره‌خوردگی زبان عمل می‌شوند.

والدین این نوزادان که به‌خاطر مشکل گره‌خوردگی زبان برای غذاخوردن مشکل دارند بهتر است به مشاور یا متخصص تغذیه کودکان مراجعه کنند تا مطمئن شوند علت مشکل شیرخواری نوزادشان گره‌خوردگی زبان است. کودکان نوپا و بزرگتر باید برای تشخیص اینکه گره‌خوردگی زبان موجب مشکل در حرف‌زدنشان شده است به متخصص گفتار مراجعه کنند.

فرِنِکتومی

جراحی مخصوص بریدن لگام زبان فرنکتومی نامیده می‌شود. این تکنیک برحسب سن فرد متفاوت است و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

از کجا کمک بخواهید

نکات مهم

[1]