www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

علل، پیشگیری و درمان سرگیجه

پـیرمرد 76 ساله ای به پزشک مراجعه کرده و اظهار می کـرد کـه
سه سال است به سرگیجه دچار شده و این دو ماه آخر وضعـش
بدتـر هـم شده اســـت. مـنظور او از سرگیجه، دوران اشیاء درون
اتاق و حالت تهوعی بــود که کمتر از یک دقیقه طول می کشید.
او می گفت که وقتی به بســتر رفته و حرکت نکند سرگیجه اش
خـوب مـی شود. علائم دیــگـری در او یــافت نشـــد که نشان از
مشکل مغزی یا عصبی باشد.

مشکل این فرد ابتدا سندرم منیه تشخیص داده شده بود، بیماری مرموزی که باعث ایجاد سرگیجه شدید، کاهش شنوایی، و شنیدن زنگ یا صداهایی دیگر در گوش می شود. برای درمان او داروی دی آزید داده شد و بعد از آن همه چیز به خوبی پیش می رفت تا چند ماه پیش، که حمله های شدیدی از همان علائم به این فرد دست داده، اما حالت تهوع و استفراغ آن بیشتر بوده است.

آزمایشات مختلفی که روی این بیمار انجام گرفت، مشخص شد که این مرد به جای بیماری منیه، به بیماری دیگری به نام سرگیجه پوزیسیونی تشنجی خوش خیم یا BPPV مبتلاست. بیماری منیه و BPPV دو مورد از مهمترین عوامل ایجاد سرگیجه هستند. و اینکه مثل این نمونه ممکن است باهم اشتباه گرفته شوند، اما بیماری هایی کاملاً متفاوت هستند که علائم و درمان هایی متفاوت هم دارند.

سرگیجه چیست؟

سرگیجه به نوبه خود بیماری نیست، بلکه یک علامت است که ممکن است دلایل و عوامل مختلف داشته باشد. در دیکشنری وبستر سرگیجه اینطور تعریف شده است، "احساسی که فرد تصور می کند دنیای خارج به دور او می چرخد یا فرد در آن محیط می چرخد." این مشکل بدون هیچگونه پیشبینی بر فرد حادث می شود و معمولاً به همراه حالت تهوع و استفراغ می آید. انواع خفیف این مشکل بیشتربه سردردهای ضعیف شبیه است.

عوامل متداول سرگیجه

سرگیجه پوزیسیونی تشنجی خوش خیم یاBPPV

این بیماری یکی از متداولترین انواع سرگیجه به شمار می رود و علت های مختلفی دارد که خیلی از آنها هنوز چندان شناخته شده نیستند. معمولاً گفته می شود که این بیماری به خاطر ایجاد کریستال های کربنات کلسیم شناور در دهلیز گوش واقع در گوش درونی حادث می شود.

دهلیز گوش وظیفه یکی کردن آنچه ما می شنویم، می بینیم و احساس می کنیم را با سر و حرکات بدن به عهده دارد. به طور خلاصه، حفظ تعادل بدن بر عهده این اندام است.

گوش های ما نقش بسیار مهمی را در این روند ایفا می کنند. گوش درونی قسمتی به نام حزون گوش یا لابیرنت در خود دارد که شامل سه کانال به شکل نیمدایره است. این کانال ها با یک مایع خاص احاطه شده است. عملکرد این کانال ها، انتقال اطلاعات مربوط به حرکات سر به عصب دهلیزی است. عصب این اطلاعات را به قسمت های مختلف مغز که کنترل هماهنگی بدن را بر عهده دارد، می رساند.

افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند احساس گیجی می کنند و این گیجی معمولاً همراه با حالت تهوع، عرق کردن و رنگ پریدگی است. این مشکل معمولاً به طور ناگهانی ایجاد شده و در کمتر از 30 ثانیه هم از بین می رود.

این بیماری ممکن است به خاطر ایجاد یک تغییر ناگهانی در  وضعیت بدن مثل غلت خوردن در تختخواب یا رفتن و بیرون آمدن از تختخواب، به وجود آید. در برخی ممکن است این بیماری یکبار ایجاد شده و رفع گردد و برخی دیگر به طور ناگهانی دوباره برگردد.

سندرم منیه

این بیماری یکی دیگر از علل متداول سرگیجه است. علائم آن ضعیف شدن یا از بین رفتن حس شنوایی، صدای زنگ در گوش و سرگیجه های گاه و بیگاه می باشد. علت این بیماری هنوز ناشناخته است. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند در گوشهای خود احساس سنگینی و فشار کرده که به دنبال ضعف یا از بین رفتن شنوایی در یکی از گوشها می آید و کمی بعد فرد دچار سرگیجه می شود. این مشکل گاهاً با حالت تهوع و استفراغ نیز همراه است. از بین رفتن شنوایی به تدریج برمی گردد و سرگیجه نیز کم کم از بین می رود.علل و عوامل دیگر

سرگیجه می تواند علت های دیگری هم داشته اشد که به تداول دو علت اول که ذکر شد نیست. این عوامل عبارتند از: سکته، تومرهای مغزی، پایین آمدن فشار خون، نامنظم بودن ضربان قلب، تصلب شریان ها و سردردهای میگرنی. خیلی از داروهای تجویزی و غیرتجویزی هم می توانند منجر به ایجاد سرگیجه شوند. در برخی افراد داروها سرماخوردگی و آنفولانزا، مسکن ها، و همچنین داروها فشارخونف دیابت، بیماری تیروئید، افسردگی، و اضطراب نیز ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود.


درمان های غیر جراحی برای BPPV

بهترین و مطمئن ترین درمان برای BPPV عملی ساده و غیر جراحی است که با تغییر دادن محل قرارگیری سر و بدن بیمار در مراحل خاص برای بیرون آوردن کریستا های کلسیم که موجب بیماری شده اند، انجام می گیرد.

این عمل معمولاً تحت نظر متخصص انجام می گیرد اما بهتر است که پزشکان نحوه انجام آن را به بیماران و خانواده آنها آموزش دهند.

برخی پزشکان همچنین داروهای متوقف کننده ترشح دهلیز را برای بیمار تجویز می کنند. به خاطر عوارض جانبی این داروها مثل بیحالی، و برهم خوردن تعادل، معمولاً برای موارد شدید این بیماری تجویز می شوند. افراد میانسال به ویزه حساسیت بیشتری به این داروها دارند.

مشکل دیگری که این داروها ایجاد می کند، کند کردن یا متوقف کردن هماهنگ شدن سیستم عصبی مرکزی با مشکلات سیستم دهلیزی است. گرچه داروهای متوقف کننده ترشح دهلیزی به کاهش علائم بیماری کمک می کند، به ویژه در کوتاه مدت، برای آنها که به نوع شدید این بیماری مبتلا هستند، متاسفانه جراحی بهترین راه حل است.

درمان بیماری منیه

درمان هایی که برای بیماری منیه انجام می گیرد معمولاً به اندازه درمان های بیماری BPPV تاثیرگذار نیستند. حمله های شدید معمولاً با داروهای متوقف کننده درمان می شود. همچنین پایین آوردن مصرف نمک و مصرف داروهای دیورتیک (ادرارآور) که میزان آب بدن را کاهش می دهد، نیز به بیماران توصیه می شود. بیماران مبتلا به سندرم منیه بایداز مصرف مشروبات الکلی، شکلات، قهوه، و سایر غذاهای حاوی نمک و شکر بالا خودداری کنند. برای این بیماری نیز مثل BPPV عمل جراحی آخرین راه درمان است.

نتیجه گیری

سرگیجه یک بیماری نیست بلکه نشانه و علامتی است که می تواند دلایل بسیار داشته باشد و مهمترین این عوامل بیماری سرگیجه پوزیسیونی تشنجی خوش خیم یا BPPV و بیماری منیه است که برای اکثر افراد می توان بدون انجام عمل جراحی آن را معالجه کرد.

چه وقت به کمک پزشکی نیازمندید؟

فردی که مداوم دچار سرگیجه شدید می شود باید حتماً به پزشک مراجعه کند. در اکثر موارد علت مشکل بیماری سرگیجه پوزیسیونی تشنجی خوش خیم یا BPPV یا بیماری منیه است که می توان آن را با مصرف دارو و سایر درمان های غیر جراحی مداوا کرد. اگر سرگیجه با مشکلات زیر همراه باشد، مراجعه به پزشک ضروری است:

سردرد شدید
تار شدن بینایی
از بین رفتن یا ضعیف شدن شنوایی
مشکلات گفتاری
ناتوانی در پاها یا دست ها
غش
مشکل در راه رفتن
بیحسی
درد سینه یا تغییر در ضربان قلب

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

aram ir ۰۹:۲۰ - ۸۸/۰۲/۱۵
41
18

نام چند دکتر متخصص در تهران جهت درمان سندرم منیه

سعید ir ۰۸:۴۹ - ۸۸/۰۵/۲۱
36
182

از اطلاع رسانی شما متشکرم با سپاس فراوان از شما

غزل ir ۰۸:۳۳ - ۸۹/۱۱/۰۹
34
16

سلام با تشکر سوالی که داشتم اینه که :ممکنه سر گیجه ربطی به کم خونی داشته باشه

ملیکا ir ۱۲:۵۹ - ۹۰/۰۵/۲۳
20
8

سلام من یک ساله سرگیجه دارم چی کار کنم الان هم دارم

مریم ir ۱۲:۴۶ - ۹۱/۰۵/۰۶
13
4

آیا سرگیجه و ضعف در بدن و مغز سرربطی به کم خونی داره؟

امنه af ۱۰:۰۴ - ۹۱/۰۵/۲۹
11
0

سلام من خانمی است که مدتی است دچار سرگیجه شده ام البته قبلا دچار این مشکل نبودم فقط سه روز بعداز اینکه طفل خود را به دنیا اورده ام دچار این مشکل شده ام تاکنون به دکتر هم مراجعه کرده مقداری قرص اهن وویتامین گرفته ولی این سرگیچه رفع نشده ام همش فکر می کنم که همه چیز دور سرم می چرخد می شود مرا راهنمایی کنید

نیکا ir ۱۲:۰۶ - ۹۱/۰۷/۲۴
5
5

با سلام ..من خانمی 50 ساله می باشم که در سال 85 تومار مغزی پرده مننژیت بودم و بهبودی کامل بعد از عمل حاصل شد...ولی به تشخیص اطباء به بیماری منیر مبتلا شدم که سال ها به صورت اورژانسی به مراکز درمانی منتقل شدم با قرص بتاسرک تحت کنترل هستم ... لطفاُ اکر پزشک مجربی در درمان این بیماری در تهران حضور دارند که به درمان و شیوه درمان این بیماری که بسیار در روند زندگی شخصی و خانوادگی خلل و گرفتاری ایجاد میکند اعلام فرمائید ...با تشکر از راهنمایی شما..

احمد رضا ir ۰۸:۲۳ - ۹۲/۰۲/۰۳
15
5

با سلام. من همسرم فروردین 91 دچار سرگیجه شدید شد. با مصرف بتاسرک بعد چند روز خوب شد ولی دوباره دچار سرگیجه شدید شد. که پس از MRI مشخص شد مشکل خاصی نداره و دکترها بتاهیستین و سیناریزین تجویز کردند . که با خورد ن سیناریزین حالش بهتر شد و لی عوارض چاقی و افسردگی داشت. ولی به طور اتفاقی با مصرف لیمو ترش خوب خوب شد . ما این مساله رو بعدا فهمیدیم. چون مصرف لیمو ترش ر و به طور اتفاقی قبل از قطع قرص شروع کرد که با قطع قرص دیگه دچار سر گیجه نشد. حالا این تجربه ما رو هر کس میخواد انجام بده. روزی 2 یا 3 تا لیمو ترش آبش رو بگیره و به صورت محلول در یک لیوان آب میل کنه. البته به صورت تازه. اینو بگم که آبلیمو بازاری هیچ تاثیری نداره. باتشکر

سرور ir ۰۴:۲۰ - ۹۲/۰۳/۱۳
8
0

سلام من درماه نهم بارداری دو باردچارسرگیجه شدم وبعداززایمان تاکنون که بچه ام یکسال داردتقریبا هرروز دچار سرگیجه میشم تمام معاینات چشم گوش وام آر آی مغز رو دادم ودکترها گفتن که همه چیز طبیعیه سرگیجه ام همراه باحالت تهوع شدیده وبعد از بیست دقیقه تا نیم ساعت سرگیجم بااستراحت برطرف میشه توروخدااگه دکتری توتهران یاهرجای کشور میشناسیدکه این بیماری روبرطرف میکنه بهم معرفی کنید

حسن ir ۱۱:۵۰ - ۹۲/۰۴/۱۷
4
2

سلام من چنیدین ساله بعضی وقت ها دچارسرگیجه نیمه شدیدمیشوم به دکترهای مختلف رفتم ولی خوب وخوب نشدم با نوارمغزی که یک ماه پیش دکتر ازمن گرفت میگویدقسمتی ازعروق سرمن خوب خون رسانی ندارندومشکل عروقی دارم و دارو برای من تجویز کرد به نظرشما این علائم نشانه از سکته های مغزی نیست؟لطفا دراین موردبنده را راهنمایی نمایئدچه کارهای دیگری انجام دهم تابهترشوم

فرهاد ir ۱۱:۱۶ - ۹۲/۰۵/۱۸
12
3

سلام چند روز پیش سرگیجی شدیدی گرفتم.با مطالعه متن بالا متوجه شدمbppvمیباشد.دکترها بتاسرک تجویز کردند. یک هفته مصرف کردم .بهتر شدم اما سرگیجی خفیف و دایمی و کمی هم سنگینی سر دارم .فشار خونم درست است.چه کنم؟ ممنون

بهروز ir ۱۲:۰۷ - ۹۲/۰۶/۰۷
6
4

سلام من 42 ساله و در دوران کودکی یک گوش خود را از دست داده و همیشه صدایی مثل بوق آزاد تلفن در سرم هست و بعضی اوقات دچار سرگیجه میشوم. کسی راهی برای علاج سرگیجه ها و رفع صدای مزاحم میشناسد؟

احمدی ir ۰۲:۵۳ - ۹۲/۰۶/۱۷
1
3

با سلام من گه گاهی دچار سرگیجه های شدید میشم که باعث از دست دادن تعادل میش2 تا از دکترت گفتن که مشکل از گوشامه میخواستم بدونم خوب میشه دوره ی درمانی خاصی داره؟

علی ir ۰۸:۳۳ - ۹۲/۰۷/۱۹
0
0

سلام من هم ۲ ساله با این وضع دستو پنجه نرم میکنم هر بارم دکتر رفتم سیناریزین ۲۵ تجویز کرده و بتا استار چاره ای نیس باید سوختو ساخت

آزاده ir ۱۲:۲۵ - ۹۲/۰۸/۰۳
9
2

سلام من 48ساله هستم مدتی است دچار سرگیجه شدم،گوشمم مشکل داره به پزشک مراجعه کردم و با گرفتن نوار گوش تشخیص داد پرده گوشم کشیده شده داخل که گفتن نیاز به عمل هم نداره با دادن دارو به مرور زمان خوب میشه ولی الان این سرگیجه ها اذیتتم میکنه ممکنه بخاطره گوشم باشه ؟برای درمانش چکار کنم ممنون میشم از راهنماییتون

محمد حسنی ir ۰۶:۴۰ - ۹۲/۰۸/۲۳
7
0

سلام من 36 ساله هستم بعضی اوقات آنهم بیشتر در اخر وقت هر روز موقع حرکت انگار زیر پاهام خالی میشه که وقتی دراز میکشم احساس میکنم که چیزی داخل بدنم میلرزد و صدای ضربان قلبم را هم میشنوم میخاستم بپرسم علت چیست و باید به کدام متخصص مراجعه کنم باتشکر.

ابراهیم ir ۰۹:۲۹ - ۹۲/۰۹/۰۸
3
1

با سلام و احترام لطفا نام چند پزشک که تخصص در بیماری منیر دارند معرفی نماید

مسلم ir ۱۲:۳۵ - ۹۲/۰۹/۲۱
3
0

من الان حدود 2ساله دریا میرم هنوز تهوع و استفراغ دارم میشه بگید من باید چیکار کنم راه درمانی داره

mohamad ir ۰۶:۲۴ - ۹۲/۱۰/۰۲
4
1

سلام من ۳۲ سالمه مدت دو ساله دچار سر گیجه شدیم شدم به پزشک معز و اعصاب ، گوش .. هم مداجعه کردم نتیجه نگرفتم به چه پزشک متخصصی مراجعه کنم

mohamad ir ۰۶:۳۱ - ۹۲/۱۰/۰۲
2
0

سلام من ۳۲ سالمه مدت دو ساله دچار سر گیجه شدیم شدم به پزشک معز و اعصاب ، گوش .. هم مداجعه کردم نتیجه نگرفتم به چه پزشک متخصصی مراجعه کنم

محسن ir ۰۷:۱۰ - ۹۲/۱۱/۱۰
5
0

سلام . من مادرم 3 روزی هست که سرگیجه ی دایم داره . بعد از راه رفتن اندکی بالا می آورد . بی حال و کسل شده است .سی تی اسکن خداروشکر چیزی رو نشون نداده . چنتا متخصص بردیم که این داروها رو تجویر کردن . captopril 25 exir triamterene-h - chlordiazepoxide-hakim 5 - cinazin 25-betaserc8 -loprax 400 - که اینها تجویز 2 دکتر گوش حلق و بینی و یک دکتر مغز کی باشد . ولی هنوز با مصرف اینها درد سر ندارد ولی هنوز چرخش اجسام محیط اطرافش را دارد و خواهشا بنده را راهنمایی بفرمایید . خیلی مممنون

فاطمه ir ۱۰:۲۰ - ۹۲/۱۲/۱۸
10
2

سلام من 23 سالمه دوساله که سرگیجه دارم آزمایش خون دادم MRI رفتم دکتر گوش و مغز و اعصاب هم رفتم گفتن سالمه سالمی اگر سالمم پس چرا سرگیجه دست از سرم برنمیداره بخاطر همین مشکل خونه نشین شدم بیرون نمیتونم برم از ترس اینکه مبادا تو خیابون بیفتم خواهش میکنم راهنماییم کنید دیگه از این وضع خسته شدم.

م ir ۱۱:۴۶ - ۹۳/۰۲/۱۲
8
0

سلام من 23 سالمه الان 4 ماه سرگیجه دارم 4 ماه پیش یه دفه سرگیجه شدید گرفتم همه جور آزمایش ونوار مغز ام آرآیو نوار گوش دادم میگن مشکلی نداری 4 ماهه بتاسرک و سیناریزین میخوردم تو این مدتم کمو بیش سرم گیج بود که باز دو هفته پیش باز سرگیجه شدید گرفتم و مدام سر درد شدید میگیرم و سرم کیجه حتی الان با سختی دارم تایپ میکنم الان جز گریه چیزی آرومم نمیکنه تورو خدا کمکم کنید یه دکتره خوب معرفی کنید

شبنم ir ۱۲:۱۸ - ۹۳/۰۲/۱۴
2
0

سلام من24 سالمه چنروزه دجار سرگیجه شدم احساس میکنم ازوقتی هرروزصبح تاشتا عرق بیدمشک خوردم ابنجورشدم دستهام همش یخه فشارم پایینه اشتهای کمی دارم

s ir ۰۱:۵۳ - ۹۳/۰۳/۲۴
0
2

سلام عزیزم نگران نباش.من هم تمام مشکلات شما رو داشتم کلی ازمایش دادم همش سالم بود تا رفتم دکتر گفت افسردگی داری و از علایم اونه الان قرص میخورم خوب شده سر گیجم و تا 6 ماه باید بخورم.اصلا نگران نباش/

میثم ir ۰۴:۱۱ - ۹۳/۰۴/۰۴
0
0

سلام بزرگوار اگر آزمایشات مربوطه رو انجام دادید و علت خاصی رو تشخیص ندادن حتما به روانپزشک مراجعه کنید چون یکی از دلایل سرگیجه میتونه اختلالات روانی اعم از اضطراب و افسردگی البته میتونه عفونت دستگاه گوارش هم علت سرگیجه باشه به این دو مورد توجه کنید و به پزشک خوب مراجعه کنید.

میثم ir ۰۴:۱۵ - ۹۳/۰۴/۰۴
0
0

بنده هم مدت ها بود دچار سرگیجه و حالت تهوع اینها میشدم مورد خاصی هم تو آزمایشات نشون داده نمیشد تا اینکه مراجعه کردم به پزشک روانشناس علت افسردگی و اضظراب تشخیص داده شد یکی از مهمترین علت های سرگیجه حالت تهوع و استفراغ اختلالات روانی هست که بصورت پنهان خودش رو اینطور نشون میده.

sepideh mohebbi ir ۰۶:۱۵ - ۹۳/۱۲/۱۸
0
0

باسلام من حدود یک ماه تقریبا هر روز سرگیجه دارم احساس سنگینی در سر میکنم حالت تهوع وتاری دید ومشکل تکلم وراه رفتن هم ندارم درضمن یه دختر ۱۱ماه دارم که شیر خودمو میدم ممکنه شیر دهی سبب این مشکل باشه

اذر ir ۱۰:۰۵ - ۹۴/۰۳/۱۹
1
2

سلام.من نزدیک ب یک هفتس ک سرگیجه گرفتم. از صبح ک پامیشم تا شب ک میخوام بخوابم اونقدر میشه ک نمیتونم درس بخونم حالا این خطرناکه؟

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :