www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

روشهای سفید کردن دندانها


آیا میدانستید که سفید کردن دندانها
اولیـن خـدمات بـهداشتی و آرایشــی
اسـت کـه امـروزه افراد به دنبال آنند و
این محبوبیت روز به روی هــم بیشتر
و بیشتر می شود؟

یـک تحقـیق جـدید نشان داده اسـت
که %80 از امریکایـی هـای بین 18 تا
49 سال به دنبال سفید کـردن دنـدان
هـایشــان هسـتـنـد و ایـن آمـار بـرای
خـانـم ها حتی به %85 نیز مـیرسد.
6 نـفر از هـر 10 نفر، به ویژه افراد بین
18 تا 24 سال، عقیده دارند که اگر هنگام لبخند زدن دندانهایشان سفیدتر و زیباتر باشد، اعتماد به نفس آنها تاحد زیادی بالا خواد رفت.

طبق آکادمی آرایش دندان در امریکا، امریکایی ها بیش از 1.4 بیلیون دلار را سال گذشته صرف خرید محصولات سفید کننده دندان موجود در بازار کرده اند.

یکی از اولین چیزهایی که افراد در ملاقات با افراد جدید به آن دقت می کنند، لبخند آنهاست. سفید کردن دندان یکی از ساده ترین و در دسترس ترین راه ها برای بهبود ظاهر، ایجاد تاثیر مثبت و به دست آوردن ظاهری جوانتر و زیباتر می باشد. دندان به مرور زمان تغییر رنگ داده و زرد می شوند. سفید کننده دندان، عملیاتی پزشکی نیست که روی دندانهایتان انجام شود، و باعث بالا بردن سلامت دندانهایتان نمی شود اما می تواند آنها را سفیدتر کند.

علت تغییر رنگ دندانها چیست؟

عوامل مختلفی می تواند در تغییر رنگ دندانها تاثیر داشته باشد که از جمله آن میتوان به بالا رفتن سن، کشیدن سیگار، عوامل وراثتی، مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگدار، رنگ باقی مانده از داروها، و تخریب های شیمیایی دندان اشاره کرد. برخی از متداولترین دلایل عوض شدن رنگ دندان مصرف دارو، قهوه، چای، و سیگار است. افرادی هم که عادت به مصرف بیش از اندازه نوشابه دارند هم با چنین مشکلی مواجه خواهند شد.

جدا از رنگ گرفتن دندانها، سه عامل مهم وجود دارد که می تواند بر رنگ دندان هر فرد تاثیر داشته باشد. ژنتیک در این زمینه نقش موثری دارد. بعضی افراد به طور طبیعی نسبت به بقیه دندانهای سفیدتری دارند. بیماری ها هم می توانند عامل موثری در این رابطه باشند و برخی داروها ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود. اگر احتمال میدهید که تغییر رنگ دندانهایتان به خاطر مصرف یک داروی خاص است، می توانید این مسئله را با دندانپزشکتان مطرح کنید.

سیگار کشیدن هم می تواند باعث زرد شدن دندانها شود. از بین رفتن این لکه ها زمان بیشتری می برد. لکه های ناشی از نیکوتین 1 تا 3 ماه طول می کشد تا با مصرف مواد سفیدکننده، به حالت اول برگردند. استفاده از تنباکو نیز از دست رفتن سفیدی دندانها و تغییر رنگ آنها را تسریع می کند.

بالا رفتن سن نیز با زرد شدن دندانها در ارتباط است. مینای دندان، که بخش سخت خارجی دندان است، به مرور زمان نازک تر شده و باعث می شود لایه زرد داخلی نمودار شود. اکثر این موارد، لکه های زرد و قهوه ای هستند که ممکن است از جمع شدن پلاک دندان، لکه های ناشی از غذا، و بهداشت ضعیف دندانها، ناشی شود. تغییر رنگ دندان مربوط به بالا رفتن سن و وراثت معمولاً در هر 9 نفر از 10 نفر ایجاد میشود. از بین بردن این نوع لکه ها با جرم گیری خیلی راحت و سریع انجام می گیرد و بین 1 تا 6 هفته صورت می گیرد.

قانون کلی این است که هر چیزی که ممکن است لباس شما، دستمال سفره تان یا فرشتان را لکه دار کند، می تواند روی دندانهایتان هم لکه بیندازد. مثلاً سس گوجه فرنگی، کیک زغال اخته، شراب قرمز و ....

سفیدکننده های دندان سه دسته هستند:

1. جرم گیری دندانها برای تغییر دادن رنگ آنها. دندانپزشک شما می تواند کار جرم گیری دندانهایتان را در مطب خود انجام دهد. محلولی که برای اینکار مورد استفاده قرار می گیرد پروکسیدی غلیظ درحدود %35 دارد. طی یک جلسه، رنگ دندانها را می توان 12 تا 14 درجه سفیدتر کرد.

2. خودتان هم می توانید با استفاده از ابزاری که از دندانپزشکتان خریداری می کنید، اینکار را انجام دهید. دندانپزشک ژلی برایتان تهیه می کند که باید به مدت دو هفته هر شب چهار ساعت روی دندانهایتان بمالید. این ژل ها بین 10 تا 15 درصد پروکسید در خود دارند و می توانند رنگ دندانها را تا 8 درجه سفیدتر کنند.

3. استفاده از خمیردندانهای ارزان که در بازار موجود است. این خمیردندانها که حاوی 4 درصد پروکسید هستند می تواند 2 تا 3 درجه رنگ دندانهایتان را سفیدتر کنند.

جرم گیری همیشه هم جواب نمی دهد

اگر در دندانهای جلویی خود، پر کردگی همرنگ یا معمولی داشته باشید، جرم گیری جواب نخواهد دارد. محلول جرم گیری نمی تواند رنگ این مواد را تغییر دهد. به این ترتیب با جرم گیری فقط زردی این قسمت را نمایانتر می کنید. بنابراین بهتر است قبل ازاستفاده از هر روش سفید کردن دندان حتماً با دندانپزشکتان مشورت کنید.

عوارض جانبی جرم گیری دندان

جرم گیری کردن دندانها می تواند تاثیرات حانبی هم داشته باشد. دندانها ممکن است حساس شوند (حساسیت گرم و سرد) و همچنین وقتی از محلول جرم گیری استفاده می کنید، ممکن است لثه هایتان اسیب ببینند. از جمله سایر عوارض می توان به گلو درد، درد دندانها، سوزش یا خارش بافت ها و سردرد اشاره کرد.

مردم دندان آبی

در مورد سفید کردن دندانها هم نباید افراط کرد. رنگ ناشی از بسیاری از درمان ها غیرطبیعی است. باید اجازه دهید دندانهایتان مرواریدگونه سفید شوند. متاسفانه بعضی افراد بیش از اندازه از جرم گیری استفاده می کنند. من این دسته از افراد را مردم دندان آبی نامیده ام. همه شما حتماً آنها را دیده اید. دندانهای آنها یک سایه آبی رنگ دارد. این افراد باید درحدی جرم گیری کنند که سفیدی دندانهایشان با سفیدی چشم هایشان هماهنگی داشته باشد.

تاثیر جرم گیری چه مدت زمان باقی می ماند؟

یادتان باشد سفید کردن دندانها همیشگی نیست، چون دندانهایتان دوباره به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد. افرادیکه بیش از اندازه از موادغذایی و نوشیدنی هایی استفاده می کنند که باعث تغییر رنگ دندانها می شود، در کمتر از یک ماه، دندانهایشان دوباره تغییر رنگ می دهد. اما آندسته از افرادیکه سعی می کنند کمتر از این موادغذایی و نوشیدنی ها استفاده کنند، ممکن است بتوانند آن سفیدی را تا یک سال یا بیشتر هم نگه دارند.

مسئله ای که باید به خاطر داشته باشید این است که پس از استفاده از اینگونه مواد، سریعاً دندانهایتان را شستشو داده و مسواک بزنید.

بهداشت دندانهایتان باید در راس مسائل بهداشتی شما قرار گیرد. حداقل روزی دو مرتبه دندانهایتان را مسواک کنید و یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. برای از بین بردن لکه ها روی سطح دندان و زردی دندانها از خمیردندانهای سفید کننده (یک یا دو بار در هفته) استفاده کنید. در سایر زمانها از خمیردندان معمولی استفاده کنید.

برحسب روشی که برای سفید کردن دندانهایتان به کار می گرید، ممکن است هر 6 ماه یکبار بعد از یک تا دو سال، نیاز به بازبینی دوباره دندانهایتان باشد. اگر سیگار می کشید یا بیش از حد از نوشیدنی هایی که ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود استفاده می کنید، احتمالاً این بازبینی باید زودتر انجام گیرد.


 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات سلامتی و بهداشت
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

گندم ir ۰۳:۲۷ - ۸۷/۰۴/۰۱
7
5

سلام من برای جرم گیری به پزشک مراجعه کردم ولی پزشک گفت زردی دندونهای من با جرم گیری خوب نمیشه .من از هیچ کدوم از عواملی که باعث زردی دندان میشود هم استفاده نمیکنم.لطفا منو راهنمایی کنید.از داروهای گیاهی موثر برای حل این مشکل هم صحبت کنید.ممنون.

میترا ir ۰۲:۲۳ - ۸۷/۰۴/۲۰
8
1

با سلام من خلیلی وقتها مزه و بوی دهنم عوض می شود با اینکه هم صبح و هم شب مسواک می زنم

taranom ir ۰۵:۱۶ - ۸۷/۰۴/۲۵
2
3

سلام من دندونام تقریبا سفیدن اون 1 ذره هم که دکترم گفت به خاطر آب آشامیدنی شهرمون زاهدان.در روز 2بار حتما مسواک میزنم اما بعضی مواقع دهنم یه بوی خاص میده.علتش چی میتونه باشه؟؟و راه درمانش چیه؟؟؟؟ا مرسی

ستاره ir ۱۱:۱۵ - ۸۷/۰۴/۲۸
5
6

اگه میشه راجع به از بین بردن لکه های پوستی که در ناحیه گردن تشکیل میشه و خیلی هم تو چشمه و باعث تیرگی اون شده منو راهنمایی کنید.

nas ir ۰۶:۵۱ - ۸۷/۰۴/۲۹
1
1

دندانهای من سریع زرد می شود من از سفید کننده ایرشا استفاده می کنم اما اگر یک شب ان را نزنم دوباره زرد می شود لطفا کمکم کنید

sahar ir ۰۸:۲۲ - ۸۷/۰۴/۳۰
3
2

دوستان خوبم پیشنهاد میکنم از جوش شیرین حداکثر 3 بار در هفته استفاده کنید جوش شیرین رو روی مسواک بریزید و مسواک کنید اونوقت از برق دندوناتون لذت ببرید ولی بیش از 3 بار نباشه چون به مینای دندوناتون آسیب میرسونه سفید باشید

محمود ir ۰۶:۰۵ - ۸۷/۰۵/۰۱
10
3

پشت دندانهای من جرم میگیرد راهنمایی کنید که من چه کار کتم؟

ali azizi ir ۱۰:۴۸ - ۸۷/۰۵/۰۶
10
4

سلام آقا این سایتتون اخرش منو میکشه از بس خوب و مفیده بای

Abdullah ir ۱۰:۴۸ - ۸۷/۰۵/۱۷
1
2

سلام! دوستان دندان های من نه سفید مایل به زرد اند... و از بو بد ان بسیار بسیار رنج میبرم!!! و در موردی ژلی که دندانپزشک تهیه میکند معلوماتی بیشتر دهید.........

sohrab ir ۱۲:۲۳ - ۸۷/۰۶/۰۷
3
1

سلام ! اگر اطلاعات تجربی بیشتری در این زمینه دارین لطفا برام بفرستین . ممنون

dr.z ir ۰۵:۳۱ - ۸۷/۱۱/۲۷
2
0

salam man dar 3 jalase bliching kardam vali kamelan sefid nashode elat an chist?

مارال ir ۰۱:۲۴ - ۸۹/۰۲/۰۱
4
0

با سلام منم دلم میخواد دندانهای سفید داشته باشم جرمگیری کردم بی فایده بود میگن لیزر و روکش خوبه لطفا راهنمایی کنید به من ایمیل بزنید

مریم ir ۱۱:۴۱ - ۸۹/۰۴/۱۲
8
1

با سلام و خسته نباشید من چند بار دندانهایم را با مراجعه به پزشک جرم گیری کردم اما بعد ازمدت کمی دوباره پشت آنها جرم میگیرد چه کار باید بکنم ؟

پاسخ ها

حسن ir ۰۳:۵۳ - ۹۲/۰۲/۱۷

سلام 29 سال داربم نصف دندونامو کشیدم جنس شون گچی هست عصب کشی میکنم بعداز مدت کمی دندونم پودر میشه چه باید بکنم

مهری بامری ir ۰۸:۵۰ - ۸۹/۱۱/۰۲
5
1

سلام به تازگی احساس میکنم دندانهایم دارندزردمیشوندبه نظرشما این بیماریه

arash de ۰۴:۳۸ - ۹۱/۰۶/۱۸
5
2

سلام مرسی از راهنمایی تون دندانهایی جلوی من سیاه میشن.اگه میشه راهنمایی کنید؟مرسی

سهیلا ir ۰۲:۵۱ - ۹۱/۱۲/۲۷
0
1

سلام ایا قالب های وایتینگ برای سفید کردن دندا ن موثر هستند

مریم ir ۰۶:۳۷ - ۹۲/۱۲/۰۷
4
1

سلام پشت دندونام دارن سیاه میشن میخاستم بدونم چیکار باید بکنم ایا با جرم گیری مشکلم حل میشه

الناز ir ۱۲:۳۹ - ۹۳/۰۲/۲۵
1
1

سلام من میخوام بلیچینگ کنم ولی بازم میترسم اخه من دندونام جنسشون عالیه میترسم چیزی شه که پشیمون شم

رفیع us ۱۰:۵۹ - ۹۳/۰۶/۲۳
0
0

سلام من 24 سال عمر دارم تا که یادم میاید که دندانهایم رنگ زرد را به خود اختیار کرده است ست نذد داکتر مراجعه کردم گفت که به جز پوش کردن دیگر چاره ندارد لطف نموده کدام را حل را بمن بگوین ممنون

مهدی ir ۰۲:۴۴ - ۹۴/۰۱/۱۰
0
0

سلام دوستان من چند وقتیکه متوجه شدم رنگ دندان هایم زرد شده به توصیه یکی از دوستانم از جوش شیرین و آب اکسیژنه استفاده کردم.موثر بود.شما هم استفاده کنید.

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :