www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

درسهای بزرگی که میتوان از مورچه ها آموخت

همه ما سعی می‌کنیم که از افراد بزرگ درس زندگی بگیریم و دوست داریم رمز و راز موفقیت آنها را بدانیم. اما فراموش می‌کنیم که گاهی بزرگترین درس‌های زندگی از کوچکترین موجودات کنار ما گرفته می‌شوند.

مثلاً مورچه‌ها را در نظر بگیرید. آیا باور می‌کنید که این موجودات کوچک می‌توانند به ما یاد بدهند که چطور باید زندگی بهتری داشته باشیم؟

از رفتار مورچه‌ها می‌توانیم چهار درس مهم بگیریم که به ما برای داشتن زندگی بهتر کمک می‌کنند.

1. مورچه‌ها هیچوقت تسلیم نمی شوند. آیا متوجه شده‌اید که چطور مورچه‌ها همیشه به دنبال راهی برای رد شدن از موانع هستند؟ انگشتتان را در راه یک مورچه قرار دهید و آن را دنبال او بکشانید، یا حتی روی او. مدام به دنبال راهی برای عبور از انگشت شما خواهد بود. هیچوقت یکجا نمی‌ایستد و گیج نمی‌ماند. هیچوقت دست از تلاش بر نمی‌دارد و عقب نمی‌کشد.

همه ما باید یاد بگیریم که اینچنین باشیم. همیشه موانعی در زندگی ما وجود دارد. چالش این است که دست از تلاش برنداریم و به دنبال راه‌های جایگزین برای رسیدن به اهدافمان باشیم.

2. مورچه‌ها همه تابستان به فکر زمستان هستند. داستان قدیمی گنجشک و مورچه را یادتان هست؟ در اواسط تابستان، مورچه‌ها به شدت مشغول جمع کردن آذوقه برای زمستان خود هستند—درحالیکه گنجشک برای خود خوش می‌گذراند. مورچه‌ها می‌دانند که تابستان—اوقات خوش—برای همیشه نمی‌ماند. بالاخره زمستان می‌آید. این درس خیلی خوبی است. وقتی زندگی خوب می‌شود، نباید مغرور شوید و تصور کنید که هیچوقت زندگیتان با شکست روبه‌رو نخواهد شد. با دیگران با ملاطفت و مهربانی رفتار کنید. برای روزهای سخت پس‌انداز کنید و به فکر آینده باشید. و یادتان باشد که اوقات خوب همیشه نیستند اما انسان های خوب همیشه هستند.

3. مورچه‌ها همه زمستان به فکر تابستان هستند. وقتی با سرمای طاقت‌فرسای زمستان مواجه می‌شوند، همیشه به خودشان یادآور می‌شوند که این همیشگی نخواهد بود و بالاخره تابستان فرا می‌رسد. و با اولین اشعه های خورشید تابستان، مورچه‌ها بیرون می‌آیند و آماده کار و تلاش و تفریح هستند. وقتی ناراحت و افسرده هستید و وقتی تصور می‌کنید مشکلات تمامی ندارند، خوب است که به خودتان یادآور شوید که این نیز می‌گذرد. اوقات خوش فرا می‌رسد و خیلی مهم است که همیشه رویکری مثبت به زندگی داشته باشید.

4. مورچه‌ها هرچه از توانشان برمی‌آید را انجام می‌دهند. مورچه‌ها چه مقدار غذا در تابستان جمع می‌کنند؟ هرچقدر که بتوانند! این الگوی خیلی خوبی برای کار است. هرچه که از دستتان برمی‌آید را انجام دهید. یک مورچه نگران این نیست که مورچه دیگر چقدر غذا جمع کرده است. عقب نمی‌کشد و به این فکر نمی‌کند که چرا باید اینقدر سخت تلاش کند. از حقوق کم خود هم شکایت نمی‌کند. آنها فقط سهمشان را از کار انجام می‌دهند. موقیت و خوشبختی معمولاً درنتیجه 100% به دست می‌آید—یعنی همه آنچه که در توان دارید را به کار گیرید. اگر به اطرافتان نگاه کنید، افراد موفقی را می‌بینید که با هرچه در توانشان هست زحمت می‌کشند.

پس:

1) عقب نکشید.

2) به فکر آینده باشید.

3) مثبت‌اندیش باشید.

4) تا منتهای توان خود تلاش کنید.

و یک درس دیگر هم هست که می‌توانید از مورچه‌ها یاد بگیرید. آیا می‌دانستید که مورچه‌ها می‌توانند شیئی با 20 برابر وزن خود حمل کنند؟ شاید ما هم همینطور باشیم. ما می‌توانیم سختی‌ها را به دوش بکشیم و حجم کارهای سخت و زیاد را مدیریت کنیم. دفعه بعد که چیزی موجب ناراحتیتان شد و تصور کردید که قادر به تحمل آن نیستید، دلسرد نشوید. به آن مورچه کوچک فکر کنید و یادتان باشد که شما هم می‌توانید وزن بیشتری را به دوش بکشید!

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات مد و مسائل زندگی
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

sahar ir ۰۸:۳۳ - ۹۰/۰۶/۲۰
2
2

خیلی قشنگ بود.مرسییییییییی

وحید ir ۰۸:۳۵ - ۹۰/۰۶/۲۰
1
1

من خودم برای پایان نامم دارم رو پمورچه ها کار میکنم. اروپایی ها دارن رو نظام اجتماعی مورچه ها کار میکن و مورچه ها از نظر نظم و انضباط و برنامه ریزی بهترین الگوی انسان ها هستند و جامعه شناسای بزرگ دنیا دارن از این سیستم تقلید ومیکنن و سعی میکنن تا شاید بتونن همچین سیستمی رو پیاده کنن. از نظر اونا اگه این اتفاق بیفته دنیا گلستان میشه.

ستاره ir ۰۱:۵۱ - ۹۰/۰۶/۲۱
4
0

ملت خجالت بکشین. از مورچه ام کمترین.والا عقب که میکشین. به فکر آینده ام که نیستین.عمرا مثبت اندیش باشین.تا ابتدای توانتونم تلاش کنین خیلیه. اصلا توان دارین؟ ااااا! اگه را ست میگی من نصف وزن تو ام نیستم بیا بلندم کن اگه راست میگی.ملت فقط خودکار از سر میز همکاراشون بلند میکنن.

محمد ir ۱۰:۰۳ - ۹۰/۰۶/۲۱
2
0

با تشکر از شما و مطالب همیشه مفیدتون ... از طرف یه خواننده که 7 ساله سایتتون همراهشه :)

زهره(joojoo) ir ۱۱:۳۳ - ۹۰/۰۶/۲۱
0
1

سلاااااااااااااااااااااااااااااام.واقعا خیلی جالبه.مئزدئدزئزئز زوطزدطئزظطزئنطزئطزدد!!!!! زبون مورچه ای بود!!!!!!!!!!!

M@RY@M ir ۱۲:۰۴ - ۹۰/۰۶/۲۱
0
0

همه ی مواردی که اشاره کرده همون چیزایی هستن که من مدتهاس ندارمشون و داغون داغونم. تو زندگی اگه امید نباشه هیچی نیس

ستاره ir ۱۲:۵۴ - ۹۰/۰۶/۲۱
0
1

با عرض معذرت از دوستان: سلام ستاره جان. شما هم اسم من هستین ولی ...

آذین ir ۰۳:۴۴ - ۹۰/۰۶/۲۱
0
0

سلام ، مردمان عزیز واقعاً مقاله جالب و آموزنده ای بود ممنون.

باربد ir ۰۹:۵۸ - ۹۰/۰۶/۲۲
1
0

این ستاره خانوم خیلی حرفای بی ربط میزنه. اون از مقاله قبلی که به مردای ایرانی توهین میکنه و میگه همه مردا ایران سادیسمین و این هم از الان که میگه یکی بیاد بلندش کنه ! ستاره خانوم یکم قشنگتر بحرف لطفا

ستاره ir ۱۰:۵۰ - ۹۰/۰۶/۲۲
0
1

آقای باربد خان. هر کسی می تونه اسمش ستاره باشه. مگه فقط یه ستاره خواننده مقاله های این سایته!ستاره که گفته بیا منو بلند کن من نیستم. ولی درباره سادیسم من نوشتم که مردای ایران سادیسمی ان ،البته گفتم با این حساب که تو اون مقاله نوشته.سرحرفم هم هستم. چون واقعا ما خانمها حتی توی ماشین خودمون هم از دست این اخلاقهای مردای ایرانی که اولین حرفو فحششون ...کشه درامون نیستیم.

eli ir ۰۴:۱۸ - ۹۰/۰۶/۲۲
1
1

بازم دمه شما مورچه ها گرم البته اینو بگم این حیوانات که اختیاری ندارند اینجوری طراحی شدن پس زیاد به خودتون سخت نگیرید

زبانزد دات کام ir ۰۳:۴۴ - ۹۰/۰۶/۲۳
1
0

عالی بود.مرسی

سپهر ir ۰۹:۴۲ - ۹۰/۰۶/۲۴
1
1

بنظر می آید چنین قیاس هائی در مورد انسان وحیوانات درست نیست چنانکه نمی شود بین معصومین وانسان خطاکار قیاس کرد.اعمال حیوانات از روی غریزه است نه از روی شعور وعقل.

raahil ir ۰۲:۰۳ - ۹۰/۰۶/۲۶
0
0

salam,vaqean bi nazir b0od,r0om tasir gozasht,mamn0on

مجتبی ir ۱۲:۰۸ - ۹۰/۰۶/۲۹
0
0

خلی خوب بود اما نمیدونم راهی که در پیش گرفتم آینده ای برایم خواهد داشت یا نه!

محمد ir ۱۰:۴۷ - ۹۰/۰۷/۰۱
1
1

حالامیفهمیم که چرا یک سوره بنام مورجه در قران داریم.

امیر ir ۰۱:۴۷ - ۹۰/۰۷/۰۲
1
1

ممنون خیلی قسنگ بود

narges ir ۱۱:۲۹ - ۹۰/۰۷/۰۳
0
0

salam be hame dostan.in ghabole ke ghariziye va morche ye hievane vali bayad dar nazar dashte bashim ke tamame atrafe ma bra ebrat va dars gereftane ma hastan. morche mojode mokhtari nist vali ms ke mokhtarim ba eradeye khod az morche nazm va omid va talash yad begirim

zahra eu ۱۲:۰۱ - ۹۱/۱۰/۰۸
0
0

مطالب جالب بودن ولی همه چیز به این سادگی که شما گفتین نیست بعضی وقتا یکی دیگه باعث شکستت میشه که تو ازش بیخبر بودی

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :