www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

راهنمای کاربردی رنگها برای ست کردن لباس

مهمترین هدف ما از کنار هم گذاشتن و سِت کردن لباسهای مختلف، ایجاد هارمونی و هماهنگی است.

هارمونی چیزی است که خوشایندِ چشم بیننده باشد و حس نظم و توازن را به فرد القاء کند. اگر چیزی فاقد هماهنگی و هارمونی لازم باشد، خسته کننده و  آشفته به نظر خواهد آمد.

در یک حالت این تجربه دیداری آنقدر ملایم و یکنواخت می شود که بیننده را درگیر نمی کند. مغز انسان اطلاعات با قدرت انگیزش پایین را رد می کند، مثل مجموعه های تک رنگ با بافت و طرح یکسان.

در حالت دیگر، تجربه دیداری آنقدر تکرار شونده و خسته کننده می شود که بیننده طاقت نگاه کردن به آن را نخواهد داشت. مغز انسان چیزی را که قادر به تعدیل و فهم آن نباشد، مثل چهار طرح و رنگ متناقض و متضاد در یک مجموعه  را پس زده و رد می کند.

به طور خلاصه، یکپارچگی بیش از حد باعث انگیزش بسیار پایین و پیچیدگی افراطی نیز باعث انگیزش بیش از حد خواهد شد. در این میان، هارمونی و هماهنگی تعادل پویا خواهد بود.

برای استفاده از چارت پایین، دانستن مفاهیم زیر الزامی است:

 رنگ هسته: رنگ غالب در طرح رنگ به شمار می رود. این رنگ، رنگِ آیتم اصلی مجموعه شماست مثل کت یا ژاکت.

رنگ تکیه: رنگ دوم یا گاهاً سوم طرح رنگ شماست. این رنگ می تواند متمم، سه گانه، شبیه یا خنثی باشد.

ثلاثی: اولین یا عمده ترین رنگ های سه گانه در چرخه (یا طیف) رنگ، قرمز، آبی و زرد هستند. (کت و شلوار آبی نفتی، پیراهن زرد کمرنگ، و کراوات شرابی) اینها رنگ های خالص نامیده می شوند چون ترکیب کردن آنها با هم یا با سفید یا سیاه تناسب ایجاد می کند.

 

 

ثلاثی دوم رنگ ها در چرخه ی رنگ، نارنجی، سبز و بنفش است. این ثلاثی از ترکیب دو رنگ اول باهم به وجود آمده است. ترکیب زرد و قرمز، نارنجی می سازد، ترکیب زرد و آبی، سبز درست می کند و ترکیب آبی و قرمز، بنفش می سازد.

رنگ های متمم:

این رنگ ها رنگ هایی هستند که در چرخه رنگ کاملاً متضاد و روبه روی هم قرار گرفته اند. وقتی این رنگ ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند، یکدیگر را تشدید کرده و یکدیگر را روشن تر نشان می دهند. رنگ های سبز و قرمز مقابل همدیگر قرار گرفته اند، به همین دلیل است که شلوار ارتشی با کت یا پیراهن شرابی یا زرشکی اینقدر زیبا به نظر می رسد. آبی هم در مقابل نارنجی قرار گرفته است، از اینرو طلایی، زنگاری و قهوه ای متمم سایه های مختلف رنگ آبی به حساب می آیند.

رنگ های مشابه: (این رنگ ها همچنین به رنگ های مجاور، رنگ های هماهنگ و رنگ های مرتبط نیز خوانده می شوند).

این رنگ ها، رنگ هایی هستند که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این رنگ ها از اینرو ایجاد هارمونی می کنند که کمی از رنگ یکدیگر را در خود دارند. برای مثال می توان از شلوار آبی، پیراهن سبز-آبی و کت بنفش نام برد.

رنگ ها گرم و سرد:

خانواده های رنگ های مجاور و مشابه شامل رنگ های گرم (قرمز، نارنجی، زرد) و رنگ های سرد (سبز، آبی  بنفش) می شود. طراحان معمولاً طرح های رنگی را بر اساس دو یا سه رنگ مرتبط می سازند.

دو رنگ گرم را با یک یا دو رنگ سرد انتخاب کنید، یا دو رنگ سرد را با یک رنگ گرم انتخاب کنید، بااینکار تعادل پویا ایجاد خواهید کرد.

مثال: کت و شلوار آبی نفتی، پیراهن آبی روشن، و کراوات قرمز. یا پیراهن زرد، کت زنگاری و شلوار آبی.

رنگ های خنثی: رنگ های خنثی شامل سایه های سفید، سیاه، خاکستری و خرمایی می شود.

از رنگ های خنثی می توان در ترکیب با همه رنگ ها یا ترکیب با خودشان استفاده کرد. شلوار خاکی، پیراهن سفید، و یک ژاکت خاکستری، مجموعه ای از رنگ های خنثی را ایجاد میکند. درست است که رنگ های خنثی اگر باهم استفاده شوند پویا نخواهند بود، اما ظاهری زیبا را به وجود می آورند.

رنگ های سیاه، سفید، خاکستری و قهوه ای در چرخه رنگها، جدا از هم نیستند، اما از نسبتهای مختلف قرمز، زرد و آبی ساخته شده اند. برای ساخت رنگهای خنثی می توان سه رنگِ رنگ های اصلی یا اولیه را باهم یا یکی از رنگ های اولیه را با یکی از رنگ های ثانویه (رنگ های ثانویه از ترکیب دو نوع از رنگ های اولیه ساخته می شوند) ترکیب کرد.

برای مثال:

چطور قهوه ای بسازیم؟

برای این منظور باید یک رنگ را با رنگ متمم آن ترکیب کرد. آبی و نارنجی را باهم، بنفش و زرد را باهم، سبز و قرمز را باهم ترکیب کنید. هرکدام از این ترکیبات نوع مختلفی از قهوه ای می سازد.

چطور خاکستری بسازیم؟

کمی نارنجی (یا زرد و قرمز) را با آبی مخلوط کنید و بعد کمی سفید به آن اضافه کنید. همچنین می توانید آبی را با یکی از رنگ های خاک، مثل قهوه ای مایل به زرد یا  قهوه ای سوخته ترکیب کنید.

رنگ هسته

رنگ های تاکیدی

متمم

سه گانه

مشابه

خنثی

سفید (خنثی)

همه ی رنگ ها

(برای همه ی رنگ ها یکسان است)

سفید، سیاه، خاکستری، خرمایی

سیاه (خنثی)

همه ی رنگ ها

خاکستری (خنثی)

خاکستری تیره تر یا روشن تر، قرمز، آبی، زرد و سبز

قهوه ای روشن-خرمایی (خنثی)

آبی، بنفش، زرشکی، فیروزه ای، قهوه ای، نارنجی، سبز

قهوه ای

آبی، سبز، نارنجی، زرد

سرمه ای-آبی نفتی

نارنجی، طلایی، زنگاری

زرد، قرمز، قهوه ای، خرمایی

آبی، سبز، بنفش

زرشکی-قرمز

سبز

آبی، زرد

بنفش، نارنجی

زرد

بنفش

قرمز، آبی

نارنجی، سبز

بنفش

زرد

نارنجی، سبز

آبی، قرمز

نارنجی-زنگاری

آبی

سبز، بنفش

زرد، قرمز، قهوه ای

سبز-زیتونی

قرمز

بنفش، نارنجی

آبی، زرد

 

نکته: باید به تُن (اضافه کردن خاکستری)، ته رنگ (اضافه کردن سفید) و سایه (اضافه کردن سیاه) رنگ (رنگ خالص) دقت داشته باشید. سبز و قرمز رنگ های متمم یکدیگر هستند اما اگر سبز خالص را با قرمز ترکیب کنید خیلی کریسمسی به نظر خواهید آمد که فقط برای روزهای کریسمس مناسب است! اما شرابی یا زرشکی و سبز ارتشی تناسب فوق العاده ای باهم دارند.

همچنین می توانید دست از ترکیب رنگ برداشته و تک فام شوید:

تک فام: یعنی همه چیز از یک رنگ باشد اما از سایه ها و ته رنگ ها و تُن های مختلف. درمورد آبی می توان کت و شلوار سرمه ای، پیراهن آبی کمرنگ، کراوات آبی تیره و ... را نام برد. با استفاده از نقش و بافت می توان در این ترکیب کمی تقابل ایجاد کرد. بعضی از آیتم های لباستان باید صاف و نرم باشند، برخی باید بافتی زبر داشته باشند، بعضی از آنها می توانند طرحدار باشند و بقیه ساده و...

در جدول زیر رنگ هایی که با هم تناسب خوبی دارند را برایتان گرد آورده ایم، اما یادتان باشد این فقط جنبه راهنمایی دارد.

رنگ کت

رنگ پیراهن

رنگ کراوات

رنگ شلوار

رنگ کفش و کمربند

سرمه ای

سفید، آبی، زرد، صورتی

آبی، طلایی، زرد، زرشکی، قرمز، بنفش

خاکستری، خرمایی

سیاه، قهوه ای، یا چرم کُردوبا

خاکستری

سفید، خاکستری، زرد، صورتی، یاسی، آبی

سیاه، سفید، خاکستری، سبز، سبز-آبی، زرشکی، سرمه ای، هر یک از رنگ های اصلی

خاکستری، سیاه، سرمه ای

سیاه، قهوه ای، یا چرم کُردوبا

قهوه ای

سفید، زرد آهویی، آبی، زرد

خرمایی، سیاه، قهوه ای، زنگاری، نارنجی، قرمز، طلایی، زرد، سبز، زرشکی

خرمایی، خاکستری، سایه ی متفاوتی از قهوه ای

قهوه ای، یا چرم کُردوبا

خرمایی (قهوه ای روشن)

آبی، زرد آهویی، سفید

خرمایی، قهوه ای، زنگاری، نارنجی، قرمز، سرمه ای

سیاه، سرمه ای، خاکستری، قهوه ای، خرمایی تیره تر

قهوه ای، سیاه، یا چرم کُردوبا

سبز زیتونی

سفید، زرد آهویی، خاکستری، زرد کمرنگ، آبی کمرنگ

زرشکی، زنگاری، سبز، خرمایی، زرد

خاکستری، خرمایی، سرمه ای، قهوه ای

قهوه ای، یا چرم کُردوبا

سیاه

سفید، خاکستری کمرنگ، زرد، آبی

سیاه، سفید، خاکستری، آبی، زیتونی، زرشکی، هرکدام از رنگ های اصلی

خاکستری، خرمایی

سیاه

 

نکاتی درمورد هماهنگی گوشه جیب کت:

به هیچ عنوان رنگ کراوات یا پیراهنتان را با رنگ گوشه جیب کتتان یکی نکنید. اگر اصرار دارید که این رنگ ها یکی باشند، از رنگ پیراهن استفاده کنید و به هیچ عنوان با رنگ کراواتتان یکی نکنید. برای داشتن ظاهری رسمی تر از پیراهن های ساده استفاده کنید. زمانی در دهه چهل بود که آقایان رنگ کراواتشان ر ا با رنگ گوشه جیبشان سِت میکردند اما خوشبختانه آن زمان سپری شده است.

مکتبی است که اعتقاد دارد جنس کراوات، کت و گوشه جیب کت نباید یکسان باشد. اگر کراواتتان ابریشمی است، گوشه جیبتان باید لینِن باشد. و اگر کت و شلوارتان فاستونی است بهتر است از گوشه جیب پشمی یا کشمیر استفاده کنید. البته این تئوری چندان هم بد نیست اما ابریشم و سیلک هنوز هم با همه چیز خوب سِت می شود.

نکات مهم:

-      رنگ های فصلی: استفاده از بعضی رنگ ها در زمان بخصوصی از سال بهتر است. مثلاً سایه های زرد معمولاً برای تابستان، رنگ های زنگاری، قهوه ای، سبز و زرشکی برای پاییز مناسب است. پوشیدن لباس زرد رنگ در پاییز و لباس زنگاری در تابستان کمی نامتناسب است.

-      به تباین و تقابل رنگ ها دقت کنید. یک آیتم روشن را با دو آیتم تیره یا یا آیتم تیره را با دو آیتم روشن سِت کنید. مثال: کت و شلوار ذغالی، پیراهن سفید و کراوات قرمز، یا کت و شلوار خرمایی یا پیراهن زرد و کراوات سبز، یا شلوار خاکی با یک پیراهن آبی تیره.

-      ارزش رنگ ها: رنگ های تیره شما را لاغرتر نشان می دهد، درحالیکه رنگ های روشن برجسته شده و چاق تر نشانتان می دهد. رنگهای تیره رسمی تر از رنگ های روشن است.

این اطلاعاتی بود که اغلب هنرمندان و طراحان داخلی از آن استفاده می کنند. حالا شما هم می توانید با استفاده از این اطلاعات رنگ لباسهایتان را طرحریزی کنید.

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات مد و مسائل زندگی
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

شهرام ir ۰۹:۰۹ - ۸۸/۰۶/۰۷
33
26

مثل همیشه فوق العاده بود ممنون

سعدیه ir ۰۸:۴۸ - ۸۸/۰۶/۱۱
30
34

واقعآ معلومات شما خیلی باارزش وفوق العاده است .مرسی ازمعلومات مفید شمادوستان .

mahya ir ۰۱:۴۴ - ۸۸/۰۶/۱۲
109
29

khaili karbrdi bod mamnon

بابک ir ۰۲:۴۲ - ۸۸/۰۶/۱۲
25
26

ممنون آموزنده بود

elahe ir ۰۷:۴۰ - ۸۸/۰۶/۲۳
28
189

bravo,kheili khob bod

boB ir ۱۱:۲۶ - ۸۸/۱۱/۰۸
30
26

man ye kot shalvare ghahveyi sookhte kharidam chejooori ba pirhano kerevat set konam !!??? akhe mikham ranghash hesabi ba ham tazad dashte bashe!!! in chizayiro ke khoondam be nazaram inja jaleb nayooomad!!!

Arash ir ۰۲:۴۳ - ۸۹/۰۲/۰۱
22
172

boB ba range keremi zard we abi asemani set mishe Pirahane abi asemani ve kervate keremi ya ghahveie set mishe emtehan kardam dar zemn takhasose asliye man Textile

123 ir ۰۴:۲۴ - ۹۰/۰۷/۱۸
3
2

سلام. لطفا یک نفر به این سوال پاسخ بده. استفاده از کمربند سفید برای آقایون مناسبه؟ مثلا کمربند سفید با شلوار لی آبی.َ

ali nl ۰۱:۰۱ - ۹۱/۰۳/۲۲
3
0

سلام وخسته نباشید.میخواستم ببینم پیراهن بنفش بادمجونی به چه رنگ شلواری ست میشه کمک کنید ممنون میشم.

پاسخ ها

محسن ir ۱۱:۰۹ - ۹۱/۰۴/۱۱

بنفش بادمجونی رو میتونین با شلوار جین آبی روشن و یا کتان سفید خیلی خوب ست کرد.

مائده ir ۱۲:۴۶ - ۹۱/۰۴/۱۹
7
1

سلام خسته نباشید مطالب جالبی بود

کیوان ir ۰۴:۴۰ - ۹۱/۰۶/۳۰
4
5

میخواستم ببینم شلوار خاکستری با چه پیراهنی ست میشود؟ (بدون کت)

ازاده eu ۰۵:۰۱ - ۹۱/۰۸/۲۱
5
1

سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعات خوبتون من یه مانتو سبز روشن خریدم اگه امکانش هست برام ایمیل بزنید.وبگید باجدچه شلوار وکیف وشالی میتونم ست کنم خیلی خوشحال میشم اگه جوابم روبدین

rasoul ir ۰۱:۰۷ - ۹۱/۰۹/۱۷
3
0

سلام ببخشید نیم پالتو ابی تیره که س کت ش زرد هست و با چه شلوا وپیراهنی ست کنم

زهرا ir ۱۰:۱۱ - ۹۱/۱۲/۲۸
3
1

عالی بود بسیار ممنون

شیما ir ۱۱:۲۱ - ۹۱/۱۲/۲۸
3
2

سلام مطالب خیلی خوب بود خسته نباشید یه سوالی داشتم من یه مانتو خریدم که توش رنگای سبز نارنجی و مشکی استفاده شده میشه بکید با چه رنگ شالی میتونم ست کنم ممنون

محمد ir ۱۱:۰۷ - ۹۳/۰۱/۱۳
2
1

سلام. من پوت قهوه ای می پوشم دوس دارم یه پیرهن سبز کدر بخرم .این پیرهن و کفش رو با کدوم رنگ شلوار کبریتی میشه ست کنم .مرسی از وجودتون

سعید ir ۱۲:۰۵ - ۹۳/۰۷/۰۸
3
1

سلام میشه به من بگید شلوار کتون استخونی با چه پیراهن و کتی ست میشه؟

سعید ir ۱۲:۱۱ - ۹۳/۰۷/۰۸
1
1

شما میتونی از شال زیتونی کرم و حتی نارنجی استفاده کنید.

محمد صادق ir ۱۲:۲۱ - ۹۳/۰۷/۱۶
2
2

کت زرشکی با شلوار مشکی چه پیراهنی قشنگ میشه با اینها ؟

عابدین eu ۰۲:۴۰ - ۹۳/۰۷/۲۷
4
1

سلام من یه کت تک بادمجونی مخمل خریدم به نظر شما به چه رنگ پیراهن و شلوار قشنگ میشه ممنون از راهنماییتون

محسن ir ۰۹:۳۹ - ۹۳/۱۰/۱۱
1
0

عالی بود ممنون از راهنمایی

niloofar ir ۰۲:۱۳ - ۹۳/۱۰/۱۵
1
0

خیلی خوب میشد اگه صورتیه بدبختم تو رنگا حضور داشت .

ashkan ir ۰۸:۰۸ - ۹۳/۱۰/۲۹
3
0

با سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب مفیدتون. میخواستم بدونم با کت شلوار آبی کاربنی طرح دار راهدار ریز چه پیراهنی ست کنم ساده یا راهدار و چه رنگی؟ کراواتمم سورمه ای و مشکیه. همچنین با کت شلوار مشکی دور یقه ساتن چه پیراهنی و چه رنگی .ممنون میشم راهنمایی فرمایید

میلاد ir ۰۴:۴۴ - ۹۳/۱۱/۰۱
1
0

سلام ی سوال داشتم کت و شلوار پوست پیازی رو با چه رنگ پیراهنی میتوان ست کرد ک جالب باشه؟

mohsen ir ۰۱:۳۵ - ۹۳/۱۲/۰۳
3
1

سلام سایتتان خیلی بد است و این تعاریف هم احتمالا از طرف خودتان است

میلاد گراوند ir ۱۱:۳۸ - ۹۳/۱۲/۲۷
2
1

سلام به همه دوستان تو رو خدا کمکم کنید من یه کت آبی خریدم حالا موندم پیراهنش.شلوارم .کفشم چه رنگی بپوشم تو رو خدا جوابم و بدید منتظرجوابتون هستم قبل از این که سال تحویل ۹۴بشه بگید چه رنگی های میتونم بپوشم www.miladgaravand.parsiblog.com

سجاد ir ۰۲:۴۷ - ۹۴/۰۵/۱۰
3
0

سلام میخواستم ببینم کت تک خردلی رو با چه رنگ شلواری ست کنم ؟؟

محمد حسین be ۰۱:۱۹ - ۹۴/۰۵/۲۲
0
1

شلوار کتان آبی پر رنگ را با چه رنگ کت می توان ست کرد؟

Aref us ۱۲:۵۳ - ۹۴/۰۹/۰۳
0
0

Man khel kheili khosham oomad kheili koob bood.

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :