www.mardoman.net

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب سایت مردمان در مجلات، روزنامه ها، سایتها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

آیا بی احترامی عصبانیتان می کند؟

مورد بی احترامی و بی اعتنایی قرار گرفتن یکی از مسائلی است که معمولاً موجب ناراحت و عصبانی شدن افراد می شود. چه کسی تحمل بی حرمتی را دارد؟ مطمئناً هیچ کس. برخورد مشکلات زیادی به همراه می آورد مثل پایین آوردن اعتماد به نفس و عصبانی کردنتان. اما زود قضاوت کردن درمورد چنین رفتارهایی مشکلات بیشتری برایتان خواهد داشت.

سوال من این است: مورد بی احترامی قرار گرفتن یعنی چه؟ افراد مختلف پاسخ های متفاوتی برای این سوال دارند. این حسی کاملاً شخصی است و با جرات می توانم بگویم که این فکر خود افراد است که باعث می شود فکر کنند مورد بی احترامی قرار گرفته اند. خیلی وقت ها طرف مقابل اصلاً قصد بی حرمتی نداشته است. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که قبل از نتیجه گیری درمورد رفتار دیگران، یک قدم عقب بردارید و با خودتان فکر کنید چرا چنین حسی دارید.

معمولاً وقتی حس می کنید مورد بی احترامی قرار گرفته اید که مثلاً بچه تان آنطور که به او گفته اید رفتار نمی کند. اما آیا آن بچه می گوید، "من میخوام با انجام ندادن این کار به پدر و مادرم بی احترامی کنم؟" واقعاً شک دارم. مشکل اینجا این است که این والدین هستند که آن رفتار را بی احترامی می بینند در حالیکه انجام ندادن آن کار توسط آن بچه می تواند دلایل دیگری داشته باشد.

خیلی های دیگر ممکن است وقتی تصادف می کنند دچار چنین حسی شوند. ممکن است با خودشان بگویند، "واقعاً نمی توانم تصور کنم که این آدم چقدر می تواند احمق باشد!". این نوع فکر کردن است که هر روز تصادفات بیشماری را در خیابان ها ایجاد می کند. اما اگر یک قدم به عقب بردارید و درمورد آن موقعیت فکر کنید متوجه می شوید که خوردن آن ماشین به ماشین شما دلایل زیادی می تواند داشته باشد، و در موارد خیلی خیلی کمی از این تصادفات عمدی است.

توضیحات زیادی برای چنین رفتارهایی می توان یافت. توصیه ما این است که به اعمال و رفتارهایی که در پس این رفتارها انجام شده است، فکر کنید. خیلی از آدم ها به این دلیل غیرمحترمانه رفتار می کنند که می ترسند، سعی دارند با خشن جلوه دادن خود بی اعتمادی هایشان را پنهان کنند، خیلی ها رفتار خود را نمی بینند یا در کل فقط عصبانی هستند. وقتی کسی آنطور که شما می خواهید رفتار نمی کند و حس می کنید که مورد بی احترامی و بی اعتنایی قرار گرفته اید، بلافاصله به خودتان یادآور شوید که دارید زود نتیجه گیری می کنید. به دلایل دیگری که آن رفتار می تواند داشته باشد فکر کنید. کمتر کسانی هستند که عمداً به دیگران بی احترامی و بی اعتنایی کنند.

برای پایین آوردن عصبانیتتان در چنین زمان هایی، سوال های زیر را از خودتان بپرسید:

* آیا این مسئله که امروز باعث عصبانیتتان شده است، یکسال دیگر هم همچنان برایتان مهم خواهد بود؟ یک هفته دیگر چطور؟

* کدام حق و حقوق من مورد بی حرمتی قرار گرفته است؟

* یک فرد متوسط چطور به چنین موقعیتی واکنش می دهد؟

* آیا عصبانی شدن درمورد این موضوع چیزی را عوض می کند؟

* به جز عصبانیت، چه احساسات دیگری هم دارم؟

* کدام باور و اعتقاد من باعث این عصبانیت شده است؟ آیا این عقیده منطقی است؟

* واقعاً چه چیز باعث شده که این فرد اینطور رفتار کرده و من را عصبانی کند؟

 توجه: نظرات ارائه شده توسط کاربران صرفاً دیدگاه شخصی آنها بوده و سایت مردمان هیچگونه مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد. لطفاً اگر نظری حاوی مطالب توهین آمیز و سایر موارد ناشایست است برای گزارش آن روی لینک مقابل کلیک کنید: گزارش

  • ارسال مقاله
  • چاپ
  • آرشیو مقالات مد و مسائل زندگی
  • امتیاز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌هاعلاقه مندی


Bookmark and Share

ارسال برای دوستان


آدرس ایمیل گیرنده:
نام شما :

نظرات

M@RY@M ir ۱۰:۱۵ - ۸۸/۰۸/۱۸
0
21

دفعه ی بعد که از دست کسی عصبانی شدم حتما رو این نکته ها فکر میکنم.ممنون

لیلیا ir ۱۰:۵۱ - ۸۸/۰۸/۱۸
0
22

عکس جالبی داره این مقاله کلی خنده ام گرفت. (: یاد قیافه رئیسم افتادم وقتی عصبانیش میکنم.

دوست شما ir ۰۵:۴۷ - ۸۸/۰۸/۱۹
14
15

در ارتباط با موضوع فوق که خیلی جالب و منطقی و در کوتاه ترین کلام بررسی شده بود اما اجازه دهید به موضوع از یه پله بالاتر نگاه کنیم . کلا در منازعات بین افراد، همیشه تا یک مشکل حل نشود بقیه مشکلات نیز حل نخواهد شد و آن همان نگاه یک سویه طرفین درگیریست . خوب شما در یک برخورد کوتاه مدت و فی البداهه نمیتوانید این پیشنهاد و یا آموزش را به طرف مقابل بدهید !! اما لااقل خودتان را همیشه در چنین وضعیت هایی قرار دهید سعی کنید تا با تمرینات همیشگی تان جهان را از نگاه طرف مقابلتان هم ببینید ! اگر چنین قدرتی را در خودتان ایجاد کردید متحیر خواهید شد که بسیاری از عصبیت های شما فروکش خواهد کرد . مطمئنا اکثر آدم ها در حال تعادل با جهان پیرامونشان بسر میبرند . این جمله فکر میکنم جمله عمیقی باشد پس به عمق آن پی ببرید . در توضیح اضافه میکنم کسی که خودش را در یک تعادل با جهان پیرامونش میبیند میتواند به این معنی باشد که احتمالا آنچه که شما را عصبی میکند برای او اصلا خیلی درست و عادی است و به ذهنش خطور هم نمیکند که ممکن است برای دیگران ناهنجار و غیر قابل تحمل باشد . یک مثال بد نیست . روزی داشتم در کتابخانه دانشگاه کتابی را مطالعه میکردم اما متوجه شدم که فرد تازه واردی مدام با دسته کلیدش سمفونی مینوازد ! اول کمی تعجب کردم و دیدم دیگر نمیتوانم ادامه دهم با اینکه تمرکز ذهنی خوبی دارم اما تعجبم این بود که دیگران اصلا توحهی نداشتند . پس فی الواقع این من بودم که غیر عادی بودم نه او چرا که عموم هم با این قضیه مشکل نداشتند . خوب پس من باید از دست خودم بیشتر از او عصبانی باشم نه ؟ ! بهر حال دست به یک ریسک زدم و به ایشان مدتی خیره شدم تا نگاهش بمن افتاد در همان حال لبخندی زدم و به آرامی و مهربانی گفتم شما بی آنکه متوجه باشید سکوت لازم در کتابخانه را با دسته کلیدتان برهم مزنید . که او هم با پوزش خواهی کلید ها را گذاشت در جیبش ولی با انگشتانش شروع به نواختن کرد ! پس او تا ننوازد نمیتواند تمرکز ذهنی داشته باشد این بار که توانستم او را درک کنم خودم از کتابخانه بیرون رفتم ! و قضیه تمام شد . این مثال کوچکی بود اما در بیشترین منازعات قضیه چیزی جز این نیست که اگر آدم بتواند از دریچه نگاه او به دنیای بیرون بنگرد اساسا درگیری منتفی خواهد بود ... دوست شما

sobhan ir ۱۱:۳۹ - ۸۸/۰۸/۱۹
252
16

سلام...وسط دعوا که شیرنی خیرات نمیکنن که ما هم بخوایم بشینیم و به اینا بفکریم....تازشم وسط دعوا مگه میشه گفت که آقا بایستید من میخوام چمد تا سوال از خودمو و شما بپرسمممممم؟

kavir ir ۱۱:۰۰ - ۸۸/۰۸/۲۰
25
2

سلام ممنون از مقالتون ولی همسر من همیشه وعمدا به من بی احترامی میکنه یکی بگه من باید چیکار کنم این راهها به کار من نمیاد .

سولماز ir ۰۷:۴۲ - ۸۸/۰۸/۲۰
28
0

سلام به نظر من ما خودمون زمینه رو برای بی احترامی دیگران فراهم میکنیم بعضی وقتا لازمه که یه مقداری محتاط تر باشیم و به دیگران اجازه ندیم از خط قرمزای ما فراتر بیان چون که آدما شخصیتاشون متفاوته بعضی وقتام دیگه از کنترل ما خارجه چون شرایطی پیش میاد که درگیری هایی هم به دنبال داره باید سعی کنیم از این شرایط و محیط ها دوری کنیم و اگر هم عصبانی شدیم از بی احترامی به هم خودداری کنیم ممنون

fariba ir ۱۰:۱۱ - ۸۸/۰۸/۲۷
1
0

سلام دقیقا امروز از اون روزهاست که من یه همچین فکری میکنم بی احترامی ! ولی باور بفرمائید تو اون لحظه خیلی سخته که ادم بتونه خودشو کنترل کنه من خودم به روابط اجتماعی فوق العاده اگاهم و همیشه سعی میکنم حق را تشخیص بدم چون رشته خودم هم یکی از همین گرایشها بوده و کلا تمام راه کارها رو که شما گفتیددیشب خودم انجام دادم تا این که الان مقاله تون رو دیدم

نسترن ir ۱۰:۴۲ - ۹۲/۰۱/۳۱
5
0

سلام همسر من هم به من بی احترامی میکنه و با حرفاش واقعا دلمو میشکنه .وقتی میبینه ناراحت شدم میگه شوخی کردم. درصورتی که من همیشه احترامشو نگه میدارم .اون جنس زن رو مسخره میکنه وبه من میگه من ولی نعمت توهستم .در صورتی که من حقوق بگیرم و درامدم از اون خیلی بیشتره وبیشتر هزینه ها رو هم من پرداخت میکنم. ولی همیشه دلسردم میکنه.

زینب ir ۱۲:۵۹ - ۹۲/۰۳/۰۵
2
0

سلام نسترن جان منم مثل تو دلم شکسته ولی خستم اینا شوخی نیست آزار دادن ما واسشون آرامش بخش . من خیلی وقته دلسرد شدم با این که عاشق همسرم بودم قبل ازدواج.ایراد نداشتن یک چیز در این مرداست بلد نیستن با زن چه طور رفتار کنن ولی ادعاشون میشه

سعید ir ۰۵:۴۹ - ۹۲/۱۱/۲۲
0
0

من سه ساله که از دواج کردم سعی کردم همیشه احترام همسرم را داشته باشم اما متاسفانه هر چی بیشتر احترام میذارم کمتر احترام میبینم چندین بار به شدت آبروی منو پیش فامیلم برده و منو خورد کرده ومن نمیدونم چطور میتونم این وضعیت را درست کنم اگر میتونید راهنمایی کنید.

مریم ir ۱۱:۵۱ - ۹۳/۰۶/۲۵
2
0

سلام همسر من مرتب به دنبال بهانه ای است برای غر زدن و منفی باف است و در جمع با همه شوخی می کنه ولی اگر کسی با اون شوخی کنه زود ناراحت میشه و قضیه رو جدی می کنه که این باعث خجالت من میشه وفتی هم می خوام باهاش صحبت کنم و اشتباهاتشو بگم با دادو بیداد اعتراض می کنه ، به من هیچ توجهی نداره و بیشتر وقتشو در منزل تلوزیون تماشا می کنه من هم یک خانم کارمند هستم و بیشتر هزینه های زندگی هم به دوش خودم است و در آخر هر بحث و جدالی بی حرمتی می کنه و تهمت های ناروا میزنه که خودش هم میدونه واقعیت نداره آیا با وجود این رفتارها باز هم میشه زندگی رو ادامه داد مگه آدم چند بار به دنیا میاد آیا ما باید بیشتر وقتمون رو برای تربیت شوهرمون بزاریم یا برای رفاه بچه هامون من به کسانی که قصد ازدوارج دارند توصیه می کنم که تنها چیزی که باعث دوام زندگی میشه حفظ احترام - اخلاق خوب ، خانواده با اصالت ، گذشت و محبت کردن و عبور نکردن از خط قرمز های زندگی ،چون اگر بین زن و شوهر عشق واقعی باشه همه مشکلات زندگی رو با عشق ورزیدن به یکدیگر از سر راه بر می دارند، بی احترامی و بی حرمتی و بددهنی سم است برای عشق....

حامد ro ۰۸:۱۴ - ۹۴/۰۷/۲۳
1
0

به نظر من بی احترامی افراد نشونه کم عقلیشونه ، اخه ادم فهمیده و با شعور حتی دلش نمیاد به حیوانات بی احترامی کنه چه به برسه به انسان .

نوشتن يک نظر

    پیغام شما :
نام :
آدرس ايميل :
لينک :
کلمه امنیتی :