- مردمان - http://www.mardoman.net -

فنون نگارش یک مقاله کارآمد

[1]

به منظور نگارش مقالات مستدل و موثر ملزم به رعایت یکسری اصول و فنون ابتدایی هستیم. مقاله نویسی تکنیک های مخصوص به خود را دارد و تفاوتی نمی کند که این کار را برای روزنامه و مجله انجام می دهید یا صرفاً برای عناوین درسی و دایره المعارف، به هر حال می بایست در حین نوشتن، شیوه های مرسوم را در متن خود بکار گیرید. آنچه در ذیل مشاهده می کنید، چند نمونه از مهمترین تکنیک های مقاله نویسی است که توجه شما را به آن جلب می کنیم؛

 

۱- ابتدا موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید. دقیقاً می خواهید در مورد چه مطلبی مقاله بنویسد؟ سعی کنید کلیه افکار خود را روی کاغذ بیاورید.

۲- مخاطب خود را بشناسید. برای دانش آموزان، جوانان، و یا بزرگسالان مطلب مینویسید؟ به عنوان مثال اگر قصد دارید مطلبی در مورد: “نحوه ساخت اسلایدهای Power Point” بنویسید، باید بدانید که آیا خوانندگان شما به تازگی با این برنامه آشنا شده اند و یا افراد کار آزموده ای هستند که به دنبال نکات پیشرفته تری می گردند؟

۳- در مورد موضوع مورد نظر تحقیق کنید. تا چه اندازه نسبت به مضمون کلی آگاهی دارید؟ آیا عنوان مقاله به گونه ای هست که شما بتوانید به راحتی و بدون آمادگی قبلی در مورد آن مطلب بنویسید و یا نیاز به جمع آوری اطلاعات از منابع موثق و افراد متخصص دارید؟

۴- کمیت مقاله را معین نمایید. روزنامه ها و مجلات معمولاً اندازه مقالات را بنابر تعداد لغات مشخص می کنند. به هر حال این امکان وجود دارد که تشخیص میزان مقاله بر عهده خودتان باشد و بهتر است که پیش از شروع نگارش، حد مطلوبی را دز نظر بگیرید.

۵- برای باز شدن افکار، لیستی از منابع موجود تهیه کنید. این لیست می تواند شامل کتب مختلف و همچنین تحقیقات اینترنتی باشد.

۶- رئوس مطالب را جدا کرده و چکیده مقاله را به رشته تحریر در بیاورید. این کار به شما کمک می کند که با دقت و توجه بیشتری بر روی مفهوم و تصویر کلی مقاله تمرکز کنید.

۷- متون پیش نویس را با توجه به موارد زیر تنظیم نمایید:

–     در این مقاله با نحوه ساخت و طراحی اسلایدهای Power Point آشنا می شوید و مواردی نظیر: انتخاب زمینه، درست کردن اسلاید عنوان، و اسلایدهای دیگر توضیح داده می شوند.

–          اطلاعات این مقاله برای افراد مبتدی و کسانیکه تا کنون از این برنامه استفاده نکرده اند تدوین گردیده است.

۸- بررسی مجدد داشته باشید.

–          حقایقی که نسبت به آنها شک دارید را یک مرتبه دیگر از نو بازبینی کرده و به دنبال اثبات علمی آنها باشید.

–     مفاهیم متناقض و غیر ضروری را حذف کنید. تنها در صورت بررسی مقابله ای می توانید مطالبی را در مقاله خود بگنجانید که از موضوع اصلی پشتیبانی نکنند.

–          هر مطلبی که جای زیادی می گیرد را حذف کنید. خود را در دام پرگویی گرفتار نکنید.

–     تصورات غلط شخصی را در متن نگنجانید. اگر در مورد مطلبی مطمئن نیستید و تصور می کنید که نیاز به تحقیقات بیشتری دارید، حتماً بررسی های تکمیلی را انجام دهید.

–          غلط های دستوری و املائی متن را چک کنید.

–          در آخر یکبار دیگر آنرا با صدای بلند برای خود بخوانید تا مطمئن شوید که متن روان است.

۹- هر چندبار که لازم بود آنرا بازنویسی کنید.

۱۰- مقاله کامل شده را تحویل دهید.

نکات

[1]

 

هشدارها

 

موارد مورد نیاز:

[1]