- مردمان - http://www.mardoman.net -

دوراهی خرید لپ‌ تاپ: Mac یا PC

[1]

[1]

این یک از بحث ‌برانگیزترین مباحث در دنیای کامپیوتر است: Mac یا PC و افراد معمولاً به مدل مورد علاقه‌ خود وفادار می‌مانند. می‌خواهیم ببینیم کسی که می‌خواهد به ‌تازگی برای خود لپ‌تاپ بخرد، باید کدامیک را انتخاب کند؟ همه چیز به اولویت شما و استفاده‌ای که می‌خواهید از لپ‌تاپ خود بکنید برمی‌گردد. اما باورهای غلطی درمورد هریک از این مدل‌ها وجود دارد که قضیه را کمی مبهم می‌کند.

اولین باور اشتباه این است که Mac‌ها قادر به انجام همه کارهایی که PC انجام می‌دهد نیستند. این باور به هیچوجه درست نیست، مخصوصاً با توجه به اینکه Mac از جدیدترین تکنولوژی‌ها استفاده می‌کند، مثل پردازنده Intel Core Duo که در iMacها و Macbook‌‌های جدید دیده می‌شود. درواقع، اگر نگران این بودید که نتوانید برنامه‌های موردعلاقه‌تان در PC را در Mac جدیدتان استفاده کنید، باید بگوییم که جای هیچ نگرانی نیست.

بااینکه سالیان است که گفته می‌شود Macها کامپیوترهایی ایدآل برای طراحی هستند اما بسیاری از برنامه‌های طراحی برای کار کردن روی نسخه‌های جدید آن ارتقاء نیافته‌اند و این یعنی بسیاری از برنامه‌ها مثل Adobe Photoshop در نسخه PC سریعتر کار می‌کنند تا Macهای جدید.

همینطور، باور عموم مبنی بر اینکه PC‌ها کمتر حسی هستند، بیشتر در معرض ویروس قرار دارند و استفاده از آن و ارتقاء دادن آن سخت‌تر است، همه بر واقعیت استوار
است. اما همه به دنبال یک دستگاه حسی نیستند. برای بعضی‌ها کار کردن در یک محیط حسی دشوار است. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، پس دل بستن به محیط
PC اشکالی ندارد.

مهم نیست که چه نوع کامپیوتری استفاده می‌کنید. هرچه پیشرف‌های تکنولوژی بیشتر شود، انتخاب کامپیوتری که با آن راحت‌تر باشید آسان‌تر خواهد شد.

اجازه بدهید هر دو این مدل‌ها را با جزئیات بیشری معرفی کنیم.

اولین چیزی که تقریباً بیشتر افراد درمورد PC متوجه می‌شوند این است که درمقایسه با Mac‌ها چه تفاوت قیمتی دارند. اینکه می‌توانید با حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار توامان یک دستگاه PC بخرید به این معنی نیست که می‌توانید آن را به یک Mac مقایسه کنید. آنچه که در ازای آن ۸۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنید، دستگاهی است که می‌توانید فقط کارهای ابتدایی مثل چک کردن ایمیلتان، رفتن به اینترنت، و انجام برخی عملکردهای ابتدایی کار را با آن انجام دهید.

هرچقدر دوست داشته باشید که دستگاه PC شما کار انجام دهد، باید پول بیشتری بپردازید. در PCها هیچکدام از نرم‌افزارهای استاندارد کاری، طراحی، یا خیلی بازی‌هایی که بسیاری از کاربرها از آن لذت می‌برند وجود ندارد. اگر بخواهید یک فایل word بنویسید که از قالب‌بندی بسیار پیچیده‌تر از یک برنامه متن Notebook معمولی استفاده می‌کند، لازم است که نرم‌افزار word مثل Microsoft Word را داشته باشید. درواقع باید برای هر کاری که خارج از استفاده عادی از سیستمتان، چک کردن ایمیلتان یا گشت و گذار در اینترنت باشد، نرم‌افزار داشته باشید.

مسئله دیگر درمورد PC‌ها آسیب‌پذیری آن دربرابر ویروس‌ها و عدم ثبات سیستم عامل آن می‌باشد. خرید برنامه‌های ضدویروس و یادگرفتن نحوه استفاده از آنها و ایجاد فایروال و سایر ابزارهای محافظتی دیگر در استفاده از PC امری حیاتی است. درواقع، ویروس‌ در PCمسئله‌ای بسیار متداول است و استفاده از کامپیوترتان بدون نرم‌افزار ضدویروس کاملاً احمقانه است.

اگر بخواهید مثبت‌تر به لپ‌‌تاپ‌های PC نگاه کنیم، از آنجا که این لپ‌‌تاپ‌ها توسط کمپانی‌های متفاوتی ساخته می‌شوند، قیمت آن برای بسیاری از کاربرهای کامپیوتر مناسب‌تر است. هزینه درازمدت PC اما بسیار بیشتر از Mac است اما هزینه خرید اولیه پایین‌تر است. بیشتر افراد فقط به این نگاه می‌کنند که همان اول کار چقدر باید بابت یک لپ‌تاپ بپردازند.

خوب هزینه درازمدت چیست؟ هزینه درازمدت لپ‌تاپ ترکیبی از عوامل مختلف است. اولین آن مدت دوم آن است. به طور کلی، لپ‌تاپ‌های PC طی ۵ سال خراب شده و کهنه می‌شوند. و هزینه برنامه‌های آن نیز به مرور زمان بر هزینه‌های کاربر اضافه می‌کند. این به قیمت برنامه‌ها ارتباطی ندارد، بیشتر به خاطر هزینه نخریدن برنامه‌ها در موقع خرید PC است.

یک جنبه دیگر از ارزش درازمدت این است که چند وقت یکبار نیاز به ارتقاء دارد و سهولت این کار تا چه میزان است؟ درمورد PC، نیاز به ارتقاء سخت‌افزاری هربار که از یک سیستم‌عامل جدید یا نرم‌افزاری دیگر استفاده می‌کنید، طبیعی است.

یک مزیت لپ‌تاپ‌های PC بر Mac دسترسی برای افرادی است که با بودجه کم استفاده می‌کنند. بااینکه لپ‌تاپ‌های Mac در طول چند سال هزینه کمتری برای شما به دنبال دارند اما واقعیت این است که هزینه تهیه اولیه آن برای خیلی‌ها واقعاً مقدور نیست.

لپ‌تاپ‌های جدید Apple، خط MacBook، فوق‌العاده هستند. این کامپیوتر چندمنظوره، نوآورانه، براق و ظریف است. بخاطر قیمت بالای آن از خرید دلسرد نشوید. Mac‌ها یک کامپیوتر کامل هستند که می‌توانید بدون صرف کوچکترین زمان برای یادگیری از همان اول با آن کار کنید. نه فقط این، این لپ‌تاپ ده‌ها سال بدون نیاز به ارتقاء با شما خواهد ماند. 

یک MacBook حدوداً چقدر برایتان  درمی‌آید؟ من یکی از آنها را برای جایگزین کردن با iBook خودم خریدم . برای iBook 800 دلار در دهه نود پول داده بودم و الان برای این Macbook سفیدرنگم در نوامبر ۲۰۰۶ ۹۹۹ دلار داده‌ام. از آن iBook قدیمی هم الان خواهرم برای کارهای دانشگاهی استفاده می‌کند (درواقع هنوز قابل استفاده است) و فقط یک ارتقاء کوچک برای هارد درایو و RAM آن انجام داده‌ایم. لپ‌تاپ جدیدم همه چیزهایی که لازم داشتم را از همان اول داشت و دیگر نیازی به خرید برنامه نبود اما فقط برنامه‌های Word و Photoshop را خریدم که با فایل برنامه‌های مشتریانم تطابق داشته باشد. کمی هم برای خرید بازی پول خرج کردم. هزینه واقعی که برایم تمام شد حدود ۱۳۰۰ دلار بود.

MacBook‌ها نرم‌افزارهای از پیش نصب‌شده بیشتری دارد (iWork، iLife، و بسیاری دیگر). با اینها و پردازنده بسیار سریع، هارد درایو سخاوتمند و RAM فوق‌العاده، دوربین iSight عالی، واقعاً در دقایق اول شگفت‌زده شده بودم.

یکی از ویژگی‌هایی که هیچوقت از آن استفاده نخواهم کرد نقطه فروش بزرگ آن برای دوستداران PCاست. MacBook می‌تواند ویندوز را هم درکنار OS X راه‌اندازی کند. می‌توانید سیستم‌عامل‌های مختلفی وی آن نصب کنید، آنها را همزمان باز کنید و خیلی چیزهای دیگر. این یعنی یک کاربر PC لازم نیست برای وارد شدن به جهان Mac
دست از
PC بردارد. یادتان باشد، این Mac OS است که آن را بدون ویروس نگه می‌دارد و باز کردن ویندوز Mac را درمعرض ویروس قرار می‌دهد—پس از قبل فکر کنید و برای محافظت از آن اقدام کنید!

[1]