- مردمان - http://www.mardoman.net -

مانیکور: چطور از عفونت و قارچ ناخن جلوگیری کنیم

[1]

میلیون‌ها خانم در سراسر دنیا برای مرتب کردن ناخن‌هاشان نزد مانیکوریست‌ها می‌روند. متاسفانه، گاهی در نتیجه انجام مانیکور قارچ و عفونت‌های باکتریایی ایجاد می‌شود که نه‌تنها ظاهر بسیار بدی دارند، بلکه حس خیلی بدی هم ایجاد می‌کنند. بااینکه ایدز و HIV هم با پاره‌شدن پوست دور ناخن قابل‌انتقال است، اما مسئله‌ای تقریباً نادر است. برای پایین آوردن خطر بروز عفونت و قارچ یا ایدز به‌خاطر مانیکور چه باید بکنید؟ انجام چند نکته قبل از رفتن پیش مانیکوریست می‌تواند خطر بروز این عفونت‌ها و بیماری‌های دردناک را تاحد زیادی کاهش دهد.

۱٫       برای خودتان بسته‌های مخصوص وسایل مانیکور خریده و از مانیکوریستتان بخواهید از آن لوازم برایتان استفاده کند. حتماً پس از هربار استفاده، لوازم را به‌خوبی تمیز کرده و ضدعفونی کنید، حتی اگر فقط خودتان از آن استفاده کنید.

۲٫       حتی لاک ناخنتان را همراه خودتان ببرید. در خانه لاک قبلی را از روی ناخن‌هایتان پاک کنید یا لاک‌پاک‌کن و پنبه خودتان را به سالن برده و آنجا با وسایل خودتان لاک قبلی را پاک کنید.

۳٫       به خوبی سالنی که در آنجا کار ناخن‌هایتان را انجام می‌دهید وارسی کنید. آیا تمیز به نظر می‌رسد؟ آیا سطل زباله کیسه و درپوش دارد؟ آیا کف سالن تمیز است؟ آیا میزهای مخصوص کار ناخن تمیز هستند؟ نور کافی وجود دارد؟ به ظرف ضدعفونی‌کننده نگاه کنید و دقت کنید که تمیز، شفاف و خالی از زباله باشد.

[1]

۴٫       اگر از لوازم مانیکور مخصوص خودتان استفاده نمی‌کنید، دقت کنید که: آیا همه لوازم پس از هربار استفاده تمیز و ضدعفونی می‌شوند؟ آیا مانیکوریست از لوازم نو و تمیز برای هر مشتری استفاده می‌کند؟ آیا مانیکوریست پیش چشم خودتان از دستگاه ضدعفونی‌کننده وسایل را برمی‌دارد؟ دقت کنید که همه چیزهایی که در تماس با شما و ناخن‌هایتان است قبل از شروع کار کاملاً تمیز باشد.

۵٫       دقت کنید که وان پدیکور پس از هربار استفاده کاملاً تمیز و ضدعفونی شود.

۶٫       دقت کنید که مانیکوریست قبل و بعد از انجام کار هر مشتری دست‌های خود را بشوید و مشتریان نیز قبل از انجام کار ناخنشان حتماً اینکار را انجام دهند.

۷٫       هیچ‌وقت از حوله‌ای که نو و تمیز نیست استفاده نکنید.

۸٫       دقت کنید که سوهان‌ها و برس‌های تمیز و ضدعفونی‌شده کافی برای هر مشتری وجود داشته باشد.

۹٫       دقت کنید که حوله زیردستی مانیکوریست برای هر مشتری تعویض شده و یکی نو تمیز جایگزین شود.

۱۰٫   برای جلوگیری از پوسته‌پوسته شدن پوست دور ناخن از مانیکوریست بخواهید قبل و بعد از انجام کار از روغن‌های مخصوص دور ناخن برایتان استفاده کنید.

اگر این نکات احتیاطی در سالن ناخن رعایت نمی‌شوند حتماً مسئله را به مدیر سالن اطلاع دهید تا تغییرات لازم را ایجاد کند. درصورت بروز هرگونه عفونت  و قارچ ناخن یا هر مشکل دیگر  به‌خاطر استفاده از خدمات یک سالن‌آرایشی حتماً مراتب را به مراکز بهداشت گزارش کنید.

[1]