- مردمان - http://www.mardoman.net -

اگر الان نه، پس کی؟ پیامی مهم برای خانم‌ها

[1]
نوبت شماست. خودتان را به بالاترین اولویت زندگیتان تبدیل کنید.

به این فکر کنید که چند بار تابحال شنیده‌اید کسی بگوید، “کاش می‌توانستم…” یا “خیلی دوست داشتم که…”. درواقع، طی چند هفته گذشته، از دهان تعداد بیشماری از دوستانم جملات اینچنینی شنیده‌ام: “کاش وقت برای یاد گرفتن زبان انگلیسی داشتم.” “آرزومه به ایتالیا برم.” “همیشه دوست داشتم پیانو یاد بگیرم.” اما وقتی از آنها می‌پرسم چرا کارهایی که دوست داشته و دارند را انجام نمی‌دهند، همیشه می‌شنوم که: “کی وقتشو داره؟”

سوال من از آنها و شما (چون مطمئنم شما هم لیستی از کارهایی دارید که دوست دارید و داشته‌اید انجام دهید) این است که:

اگر الان نه، پس کی؟

وقت نداشتن برای مراقبت از خود (نه فقط مراقبت جسمی، بلکه مراقبت فکری با انجام کارهایی که از آن لذت می‌برید) طی چند دهه اخیر به یکی از مشکلات مهم خانم‌ها تبدیل گشته است. فرصت برای انجام کارهای خارج از خانه بیشتر شده است اما وقتی که می‌توانیم صرف انجام کارهایی برای خودمان بکنیم کمتر شده است. و چون خانم‌ها معمولاً نیازها و خواسته‌های دیگران را بر خودشان مقدم می‌دانند، مراقبت از همه‌کس و همه‌چیز در زندگیشان به غیر از خودشان به یکی از بزرگترین مشکلات تبدیل شده است.

سلامت

برای داشتن فرزندان و جامعه‌ای سالم و قوی، نیاز به زنانی سالم و قوی است اما معمولاً خانم‌ها نیازهای دیگران بر نیازهای خود مقدم می‌دانند.

می‌توانید با تشویق خودتان و زنان دیگری که می‌شناسید برای وقت گذاشتن برای برآوردن نیازهای فیزیکی خود، روز زن را جشن بگیرید.

انجام چکاپ‌های منظم زنانه، ماموگرام، پاپ‌اسمیر، چکاپ سرطان و تمام آزمایشاتی که به طریقی بتوانید از سلامت جسمی خود مطمئن شوید باید در راس برنامه‌ زندگی شما قرار گیرد.

شادی و سلامت احساسی

سلامت جسمی تنها نیازی نیست که باید به خانم‌ها یادآور شویم. سلامت احساسی به همان اندازه اهمیت دارد. استرس بزرگ‌ترین مشکل قرن ۲۱ برای خانم‌ها است. زنان بااینکه می‌دانند استرس دارند، آنقدر مشغولیت دارند که گاهی‌اوقات فراموش می‌کنند از راهکارهای تسکین‌دهنده استرس در برنامه‌زندگی روزمره خود استفاده کنند.

[1]

این مخمصه‌ای خطرناک برای خیلی از زنان امروز است که خود را درگیر روزمرگی زندگی و انجام کارهای همیشگی روزانه کرده‌اند. اما چه تعداد از موارد لیست کارهای روزانه شما، برای شادی و سلامت خودتان در نظر گرفته شده است؟ اگر شما هم مثل اکثر خانم‌ها باشید، مطمئناً این تعداد خیلی زیاد نیست و مشکل همین جاست.

اگر از نظر جسمی و روحی دچار مشکل شوید (که اگر از خودتان مراقبت نکنید بالاخره گرفتار آن خواهید شد)، چه کسی از شما مراقبت خواهد کرد؟ پس رمز کار این است که اول از خوب و مساعد بودن وضعیت خودتان مطمئن شوید، چه از نظر جسمی و چه روحی و روانی، تا بتوانید از پس بقیه کارهایی که برای دیگران در زندگی انجام می‌دهید برآیید.

بنابراین، به مناسبت روز زن، تشویقتان می‌کنیم برنامه روزانه زندگیتان را برداشته، نگاهی به آن بیندازید و از خودتان سوال کنید، “اگر الان نه، پس کی؟” و اگر شما هم مثل خیلی از خانم‌هایی باشید که ما می‌بینیم، خواهید گفت “الان وقت مناسبی نیست. بعداً وقت برای انجام آن خواهم داشت الان خیلی کار دارم.” اینجا چند سوال دیگر مطرح می‌کنیم که باید از خودتان بپرسید:

• واقعا؟ کی قرار است این اتفاق بیفتد؟

• آیا زمان بهتری در زندگی نسبت به الان برای یاد گرفتن زبان انگلیسی یا نواختن پیانو یا رفتن به سفر ایتالیا یا هر چیز دیگر وجود خواهد داشت؟ حتی اگر روزی یک ساعت یا حتی چند دقیقه را به انجام کاری که همیشه دوست داشتید انجام دهید، صرف کنید، شروع خوبی خواهد بود.

• اگر منتظر زمان “مناسب” بنشینید، آیا آن زمان می‌رسد؟ و اگر برسد، آیا در سنی خواهید بود که بتوانید از آن کار نهایت لذت را ببرید؟

پس همین الان شروع کنید. هیچ‌کس از آینده خبر ندارد. پس به افتخار روز زن هم که شده، از همین امروز شروع کنید، خودتان و زنان دیگری که می‌شناسید را تشویق کنید تا حفظ سلامت جسمی و روحی خودتان را به بالاترین اولویت زندگی خود تبدیل نمایید.

[1]