خود محوری ، ترمز پیشرفت جامعه و انسانها

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون امتیاز)
Loading...

مطالب مرتبط

3 دیدگاه

 1. Sam says:
  text for dislike(1) text for like(4)

  متاسفانه این مقاله مغشوشه و مطالب رو با هم قاطی کرده. در حالیکه در مورد نفع شخصی صحبت می کنه، افرادی رو مثال می زنه که نارسیست هستند و طبیعتا این دو با هم فرق داره. از زمان آدام اسمیت و حتی قبل از آن تا کنون، نفع شخصی باعث پیشرفت جوامع بوده. مکانیسم عمل اینکه نفع شخصی چگونه می تونه منجر به پیشرفت بشه در کتاب “احساسات اخلاقی” و همچنین “ثروت ملل” آدام اسمیت وجود داره و هم عصرهای او(فلاسفه ای چون ژان ژاک روسو) هم به شیوه ای دیگه همین موضوع رو در کتابهاشون آوردن. بعده ها روی این موضوع بیشتر تحقیق شده و نوشته های فوق تایید شدن و این مطلب که نفع شخصی (خودمحوری افراد) می تونه باعث پیشرفت جوامع بشه امروزه اصلی مسلمه که خدشه ای به اون وارد نست. البته همونطور که گفتم باید این مساله رو از بعضی رذایل اخلاقی دیگه جدا کرد و یکی دونستن اونعا(اونطور که در این نوشته اومده) درست و علمی نیست.

 2. مسعود نجاتی says:
  text for dislike(0) text for like(1)

  شاید از بعضی زوایا نظر نویسنده درست باشد , ولی به باور اینجانب تفاوت خودخواهی و خود محوری در وجود اخلاق در خود محوری و نبود آن در خودخواهی است . انسان ذاتا بر اساس منافع خود می اندیشد و عمل می کند. عملِ بر اساسِ منافع خود, نه تنها از ویژگی های ذاتی انسان , بلکه ذاتیِ همۀ موجودات است. انسان, بر این اساس, خود را در مرکز می انگارد و از آن مرکز, به بیرون می نگرد. لذا پدیده هایی را که به او نزدیکتر هستند بزرگتر ومهمتر می انگارد و از آن مرکز,به بیرون می نگرد. هر اندازه میدان دید و یا شعاع خود محوری او بیشتر باشد, در واقع , بیشتر منافع خود را در منافع دیگران خواهد دید. در ابن گونه نگرش به خود محوری , طول شعاع خودمحوری می تواند در برگیرندۀ خانواده تا جامعۀ شهری , تا همۀ انسان ها و حتی جهان طبیعت را در بر گیرد . از این روست که جوامع خود محور ,در حفظ حراست از حقوق بشر تا حفظ محیط زیست میکوشند چرا که منافع بشر را که “خود عضوی از آن است “را در وجود هر چه بیشتر شعاع خود محوری می دانند.

 3. smm says:
  text for dislike(0) text for like(1)

  اين مقاله اشتباه است خود محوري با خود خواهي فرق ميكند خود محوري باعث پيشرفت فرد و خودخواهي باعث سكشت فرد در جامعه ميباشد

دیدگاه خود را بنویسید: (توجه: برای درج بک لینک و تبلیغات با آی دی kamranzxc در تلگرام تماس بگیرید)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *