شرکتهای هرمی: سراب یا واقعیت؟

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 امتیاز, میانگین: 4٫00 از 5)
Loading...

مطالب مرتبط

35 دیدگاه

 1. کشکولی says:
  text for dislike(0) text for like(2)

  واقعا از مردمان انتظار نمیرفت چنین مقاله مزخرفی رو منتشر کند
  از دوستان تقاضا دارم این مطالب رو بخونین تا به اصل قضیه پی ببرید
  میدونم کمی زیاده اما دید روشنی از این صنعت در اختیار شما قرار میدهد
  پیشا پیش از صبر و تحمل شما و وقتی که اختصاص میدهید کمال تشکر و قدر دانی را دارم

  دوستان عزیز میتونن برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه نمایند
  http://www.oriflameariya.tk
  ——————————

  هدف نتورک مارکتینگ

  هدف NETWORK MARKETING ( یا فروش شبکه ای ) رساندن محصول تولید شده در تولیدی ها و کارخانجات به دست مصرف کننده است ، و در نتیجه یک روش توزیع میباشد.

  این روش توزیع کاملاً متفاوت با روشهای متداول از طریق واسطه های پخش کننده ، عمده فروش ، خرده فروش و مغازه دار و غیره می باشد و امروز بصورت یک روش پذیرفته شده در تمام دنیا مطرح است و مورد استفاده قرار می گیرد و پیش بینی شده که تا سال ۲۰۱۰ بیش از ۵۰% تجارت دنیا از این روش صورت می گیرد .

  روش کار را توضیح می دهیم و سپس مقایسه ها و برتری های این راه توزیع را به روشهای دیگر بررسی می کنیم .

  در فروش شبکه ای از اصول ساده نقل دهان به دهان در جهت رساندن اطلاعات و آگاهی دادن به مصرف کننده ها استفاده شده است .

  بدین معنا که در اطراف هر شخصی کسانی هستند که به گفته های او و خود او اطمینان و اعتماد دارند و بدین ترتیب موجی از اطلاعات در سطح اجتماع به سادگی و بدون هزینه های گزاف و سنگین رسانه های همگانی گسترش می یابد .

  شخص با مراجعه به یک شرکت کامپیوتری ، کامپیوتری تهیه می کند و از قیمت ها و نحوه ارائه خدمات و … رضایت ۱۰۰% داشته و هر گاه در اطرافیانش دوستی یا فامیل یا همکار قصد خرید یا تعمیر کامپیوتر داشته باشد ، آن شرکت را توصیه می کند .

  به همین ترتیب آن شخص نیز در صورت رضایت شخص ثالثی را معرفی می کند و پس از مدتی آن شرکت دارای مشتریان بسیاری است که از شبکه ای از افراد تشکیل شده اند که با هم در ارتباط بوده اند و در صورتی که به ارائه خدمات مطلوب ادامه دهد روز به روز به روند رشد این شبکه اضافه می شوند و همه اینها بدون پرداخت هزینه های تبلیغاتی و غیره می باشد .

  البته قطعاً این نحوه معرفی ها چیز جدیدی نیست و همه ما در طول زندگیمان از این روش جهت اطلاع یافتن و راهنمایی دادن به دوستانمان استفاده کرده ایم اما بحث امروز در این است که :

  ۱- چرا باید کسی که از این روش جهت خرید یا استفاده از خدمات مراجعه می کند ، از همان قیمتها استفاده کند که از طریق واسطه ها و رسانه های عمومی و غیره که درصد هنگفتی به مبلغ اولیه کالا اضافه می کنند مراجعه می کند ؟

  ۲- چرا شخص معرف که به نحوی به شرکت یا فروشنده جنس و کالا سود رسانده به جز سود معنوی ، نفی نبرد ؟

  ۳- آیا کسی که در راس یک شبکه فقط چند نفر را جهت خرید معرفی کرده است و اکنون پس از مدتی از طریق همان چند نفر هزاران خریدار به وجود آمده اند حق ندارد به گونه ای از حجم فروش که حتی در سالهای آینده بیشتر می شوند بهره ای ببرد ؟

  ۴- آیا برای تولد کننده ها به صرف نیست که پس از مدتی از این روش جهت عرضه محصولات استفاده بکنند ؟

  در واقع NETWORK MARKETING یا فروش شبکه ای پاسخی قاطع و فراگیر به نیاز امروز تولید کننده ها و مصرف کننده هایی است که سرگردان از روش تبلیغ و توزیع رایج ، بار سنگین انتشار و جستجو اطلاعاتی را بدوش می کشند .

  تولید کننده ها به دنبال تشویق مصرف کننده ها با پرداخت هزینه های گزاف رقابت تبلیغاتی و توزیع قبل از سفارش ، مصرف کننده ها نیز به دنبال انتخاب بسیار مشکل و پیچیده از میان هزاران تولید کننده که هیچکدام نمی گویند « ماست من ترش است » و تازه پس از این همه جستجو توسط مصرف کننده هزینه های تبلیغاتی و توزیع واسطه ها که هیچکدام کمک زیادی به وی نکرده اند و فقط او را بیشتر سرگردان کرده اند را علاوه بر مبلغ اولیه کالا بپردازد .

  و جالب است بدانید بیشتر از ۵۰% خریدهای مصرف کننده ها از طریق مراجعه به دوستان و سوال از آنها صورت می پذیرد یعنی پس از این همه هزینه های اطلاع رسانی از جمله تبلیغات و تولید و تولید تعدادی جنس و قرار دادن آنها در معرض دید عموم و سرمایه هنگفت در سیستم توزیع کارخانه ، مصرف کننده با اشاره کسانی که از قبل با یک محصول آشنا بوده اند و به آنها اعتماد دارند خریدشان را انجام می دهند .

  پس سوال اینجاست که اگر قرار است محصول مورد نیاز را از طریق نقل دهان به دهان انتخاب کنیم آیا باز هم نیاز به تبلیغ و توزیع به روشهای واسطه ها هست ؟

  یا اینکه شخص پس از اطلاع از نوع محصول و انتخاب با استفاده از تکنولوژی ارتباطی جدید شامل : تلفن ، فاکس ، پست ، پست الکترونیکی و یا از طریق اینترنت با مراجعه به سایت تولید کننده خود مستقیماً و بدون واسطه محصول مورد نیاز را به هر تعداد که می خواهد سفارش دهد و آنها نیز پس از ثبت سفارش محصول درخواست شده را مستقیماً را مصرف کننده ارسال کنند.

  اما آیا به همین سادگی است !؟

  قطعاً خیر ؟

  بنابراین ابتدا می پردازیم به برتری ها و نکات قوت و ضعف هر دو روش توزیع و سپس روشهای متداول جهت NETWORK MARKETING را بررسی می کنیم .

  در روشهای توزیع سنتی ( متداول ) تولیدی ها انبوهی از محصول را آماده فروش کرده و وارد بازار عمده فروش می کردند و عمد فروشان نیز بدون شناخت دقیقی از کالا ( غالباً بدون مصرف شخصی ) آن را بر اساس نرخ بازار و سود متعارف در میان خرده فروشان توزیع میکردند و آنها نیز از روشهای مغازه داری ، ویزیتوری یا روزنامه های کثیرالانتشار به دست مصرف کننده می رساندند. در بعضی از مواقع محصول تولید شده مسیر واسطه های بیش از ۱۰ مرحله را می گذارند و جابجایی های متعدد روی آن انجام می شد و گاهی ماهها و حتی سالها از تولید آن گذشته بود اما هنوز در سیستم توزیع بود و هنوز به دست مصرف کننده نرسیده بود و همه این واسطه ها و مدت خواب سرمایه در توزیع بر هزینه های کالا اضافه می شد .

  علاوه برآن هیچ حساسیت بخصوصی در مورد کیفیت مطلوب محصول در میان واسطه ها نبود ، چون اصولاً نیازی نبوده. اغلب حساسیت ها بر روی ظاهر کالا و نحوه بسته بندی آن و از همه مهمتر سود حاصله برای واسطه ها ( یعنی اختلاف قیمت کارخانه به عمده فروش و دیگر عاملان فروش ، با قیمت درج شده روی کالا یا قیمت فروش برای مصرف کننده ) بوده است .

  در این روش حرکت اولیه هر تولیدی از سد عمده فروشان باید بگذرد و آنها هستند که اغلب بدون مصرف شخصی تشخیص می دهند که کدام کالا را جهت توزیع در بازار انتخاب کنند و بیشتر روی کدام کالا کار کنند و طبیعی است که همانطوریکه تولید کننده و مصرف کننده در فکر نفع شخصی خودشان هستند ، عمده فروشان نیز چنین باشند .

  بنابراین ملاک اصلی توزیع هر محصول در بازار در ابتدا سودهای حاصله بوده . سپس کیفیت ، استاندارد و … تا اینکه پس از سالها مصرف کننده ها پی به تفاوتها و کیفیت محصولات ببرند و تقاضای یک محصول سبب عرضه بیشتر آن محصول بشود و در واقع جنس پرفروش بشود که البته باز هم سیستم توزیع در وسط قرار دارد.

  همانطور که می دانیم جنسی که از مواد اولیه خوب تولید شده باشد و کیفیت ساخت بالاتری داشته باشد توان آنکه سود بیشتری را در اول کار به سیستم توزیع بدهد ندارد و اغلب در همان ابتدای کار با مشکل مواجه خواهد بود . اما در روش توزیع سنتی متداول مشکلات دیگر نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به هزینه گزاف اطلاع رسانی و تبلیغات به دلیل رقابت در میان تولید کننده های متعدد اشاره کرد ، امروزه به دلیل کثرت تولید کننده ها و تبلیغات بیش از حد هر محصول در شروع برای آنکه بتواند در میان مصرف کننده ها معرفی شود مجبور به پرداخت هزینه های بسیار بالاتر از کارخانجات قبلی است . یعنی در واقع معرفی کالا در میان مصرف کننده ها از هزینه های اصلی کالا می باشد و بدین ترتیب هر تولید کننده در ابتدای کار هزینه بسیار بالایی را جهت تبلیغات باید به قیمت محصول اضافه شود و مصرف کننده باید بپردازد .

  اما مشکلات گفته شده وجود داشته اند و خواهند داشت و اصولاً بسیاری از ما مخصوصاً کسانی که به نحوی در رابطه با سیستم توزیع بوده اند کاملاً با این مشکلات و حتی معضلات بیشتر آن آشنا هستند ، اما همانگونه که گفتیم بحث امروز و موضوع اصلی ما روش توزیع NETWORK MARKETING است و دلایل گسترش بسیار سریع آن در سیستم های توزیع امروزی می باشد . چند موضوع را که دلیل گسترش NETWORK MARKETING شده است بر می شماریم :

  ۱ـکثرت تولید کننده ها :

  امروز با اتوماسیون کارخانجات و به وجود آمدن کارخانجات تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و تولید یک محصول با مارک های متنوع ، فروش و توزیع محصول بسیار مهمتر گشته و در واقع نحوه عرضه محصول و بازاریابی آن حتی در بعضی اجناس از ساخت و تولید آن مهمتر گشته است . بعنوان مثال امروز راه اندازی یک کارخانه تولید ماکارونی پروژه عظیمی محسوب نمی شود و با سرمایه محدود و مشخصی در زمان کاملاً معین قابل دستیابی است ، اما عرضه چنین محصولی در بازار پر از رقابت امروزی کاری بس دشوار و عملاً برای کارخانه های کوچک ، نشدنی است .

  پس دیدیم که امروز توزیع و فروش از اهمیت کمتر از تولید ، چه از نظر هزینه و چه از نظر استراتژی برخوردار نیست . در چنین وضعیتی است که تولی کننده ها جهت فروش محصول خود حتماً بایستی از سیاستها و روشهای بسیار دقیقتر و حساب شده تر استفاده کنند که NETWORK MARKETING یکی از آنهاست .

  ۲ـ حق انتخاب با مشتری است:

  مصرف کننده ها در انتخاب آزاد هستند و طبیعی است که در این انتخاب سودی عاید کارخانه ها می شود و بنابراین مصرف کننده ای که سود می رساند حق دارد که سودی نیز دریافت کند .

  ۳ـ تبلیغات ارزش خود را از دست داده است :

  هر کسی در خانه از تلویزیون ، رادیو و اینترنت و روزنامه ها و مجلات استفاده می کند و اینها نیز همگی در سطح خود شامل تبلیغات برای محصولات گوناگون هستند و بنابراین انتخاب محصول مورد نظر بسیار مشکل شده و امروزه اغلب مردم نسبت به آنها بی اعتنا شده اند و از روش سوال از دوستان و نزدیکان که محصولات را آزمایش کرده اند خرید خودشان را انجام می دهند .

  ۴ـوقت طلاست:

  برای انتخاب وقت محدودیت است ، هر کسی بطور جدا نمی تواند وقت بگذارد و تمام محصولات مورد نیاز خود را از میان هزار مدل آزمایش و انتخاب بکند و کسی که برای چند مورد اینکار را می کند و در نهایت یک را که از همه بهتر است انتخاب می کند ، با قراردادن این اطلاعات در اختیار دیگران و از روش NETWORK MARKETING می تواند وقت گذاشته شده را جبران کند .

  ۵ ـ شغل و در آمد ثابت پایدار نیست:

  با توجه به پیشرفتهای سریع تکنولوژی و عوض شدن جایگاهها و تغییرات بیش از حد ، شغلهای ثابت با درآمد ثابت مانند قدیم نمانده است . کمتر کسی پیدا می شود که در یک شرکت یا سازمان سالها کار کند . در سال ۱۹۸۰ بیش از ۳۰% آمریکایی ها شغلشان را از دست دادند. بنابراین مردم به روش کار با درآمد مستقل نیاز دارند .

  NETWORK MARKETING به عنوان یک سیستم فروش که نیاز به سرمایه اولیه ندارد ، می تواند یک منبع درآمد مستقل برای افراد جامعه باشد.

  ۶ـ عدم انگیزه حقوق بگیران:

  شرکت یا سازمانی موفق است که کلیه کارکنان و کارمندان و مدیران آن مسئولیت پذیر باشند و بصورت دلسوزانه امورات را بطور کامل انجام دهند و این در حالیست که مدیریت و رسیدگی به نحوه کارکنان استخدامی هر روز مشکلتر می شود و حتی بسیاری از سازمانها به نحوه پرداخت پورسانتی یا پورسانتی به علاوه حقوق بگیران رو آورده اند. در کشورهای پیشرفته از مهاجرین که انگیزه بیشتری برای کارکردن دارند استفاده می کنند و هر چند سال اکثر کارمندان سابق را اخراج می کنند و افراد جدید با انگیزه های بالاتر استخدام می کنند . از طرفی خود کارمندان نیز در مقام مقایسه خود با دیگران همواره از اینکه تلاش بیشترشان مورد توجه قرار نگرفته شاکی بوده اند و در اکثر موارد عدم جبران زحماتشان نسبت به دیگران که کار نکرده اند را دلیلی برای عدم تحرک و فعالیت بیشترشان میدانند.

  NETWORK MARKETING یک روش بسیار ساده اما کارآمد جهت پیاده سازی عملی یک سازمان با افراد انگیزه دار می باشد. هر شخص به هر اندازه فعالیت کند و تلاش کند درست به همان اندازه درآمد خواهد داشت نحوه پرداختها به گونه ای است که هر شخص مسئول خود و در نهایت سازمان خود است .

  ۷- یک راه موثر برای یکپارچگی دوستی :

  نظر به اینکه کثرت افراد در جامعه و رقابت شدید میان افراد جامعه جهت تلاش برای امرار معاش باعث از هم گسیختگی و ایجاد استرس و مشکلات عصبی در کلیه جوامع گشته ، NETWORK MARKETING یک راه بسیار جالب جهت کم کردن این استرس ها و رقابت بی فایده میان افراد جامعه می باشد ، هر شخصی پس از ورود به این سیستم با تعداد محدودی از افراد جهت ایجاد یک شبکه فعالیت خود را آغاز می کند ، افراد نزدیک به هم تشکیل شده انگیزه زیادی برای کمک به هم را دارند. لذا ارتباط ها محدود اما موثر و مفید برای گروه خواهد بود و در واقع کار و تفریح به گونه ای آمیخته می شود و استرس ها خصوصاً پس از ایجاد شبکه کاسته می شود .

  ۸- دادگستری ها و کلانتری ها خلوت می شوند :

  معاملات هم برای خریدار و هم برای فروشنده امن تر می شوند . نظر به اینکه معامله انجام شده قبلاً توسط هزاران نفر که همگی با هم آشنائی نزدیک دارند ، انجام شده ، هر شخصی پس از صحت معامله و مطمئن شدن از کلیه جوانب ، آن را به دوستان و آشنایان خود توصیه می کند. لذا قبل از انجام معامله هر شخصی مطمئن است که قبلاً از صحت و درستی آن آزمایش زیادی به عمل آمده لذا ریسک به شدت کاهش می یابد.

  به این نکته مهم توجه کنید که هر کسی پس از آنکه از کلیه جوانب اطمینان خاطر پیدا نمود آنرا به اقوام ، دوستان و همکاران خود توصیه می کند و در صورت بروز مشکلات اعم از جنس تقلبی ، گرانفروشی ، یا عدم پرداخت کمیسیونها و محاسبات آنها ، بالاخره شبکه در جائی متوقف می شود و افراد رغبت زیادی برای معرفی دوستان و آشنایان پیدا نمی کنند و پس از مدتی تولد کننده هایی که از هر نظر کارشان را درست تر انجام داده اند شبکه گسترده تری پیدا می کنند.

  ۹ـ سیستم برنده ـ برنده :

  هر شخصی پس از خرید به فروشنده و بقیه اعضای شبکه سود می رساند و در مراحل بعدی خود نیز از طریق همان شبکه هزینه پرداخت شده خود را جبران می کند و در واقع مانند سیستم های متداول صرفاً یک خریدار نیست بلکه خود نیز سودی می برد و به این روش بازاریابی سیستم برنده برند گفته می شود .

  ۱۰ـ شراکت پایدار و بدون خسارت :

  هنگامیکه شخصی ، یک نفر یا چند نفر را جهت خرید و ورود به شبکه معرفی می کند در حقیقت شریکی برای ادامه کار انتخاب کرده ، اما این شراکت ورای کلیه شراکتهای متداول است ، چون در شراکتهای معمولی هر گاه شرکاء قصد جدایی داشته باشند به اصل بیزینس ضربات و خسارات جبران ناپذیر وارد می گردد در حالیکه در این شراکت کلیه زحمات کشیده شده در طول مدت به هدر نرفته و به قوت خود باقی می ماند و حتی شرکاء در صورتی که هر کدام بصورت مجزا نیز فعالیت کنند باز هم خطری برای هم محسوب نمی شوند . البته اغلب به اینگونه ست که مادام به هم سودی می رسانند.

  ۱۱ـ نیاز به دفتر کار و غیره نیست :

  بهترین و زیباترین بخش NETWORK MARKETING عدم نیاز آن به دفتر ، ثبت و … است چرا که فروش از نقل دهان به دهان فقط برای ۲ الی ۵ نفر صورت می گیرد و سپس فروش چند هزاری حتی میلیون نفری از طریق رشد شبکه صورت می گیرد و بنابراین نیاز به ایجاد پایگاه جهت فروش و عرضه نیست و بنابراین هزینه شروع بسیار کاسته می شود و در عوض نیرو چند برابر می شود چون کنترل کل شرکت یا مغازه و غیره خود یکی از عوامل هدر دادن انرژی است ، هزینه بر است .

  ۱۲ـ آموزش و آگاهی رایگان:

  هر شخص پس از ورود توسط بالاسری ها کاملاً آموزش داده می شود و چون هر شخص فقط با تعداد محدودی افراد کار می کند روز به روز به اطلاعات داده شده در مورد محصول و کار افزوده می شود. مثلاً هنگامی که قرار است اطلاعات در مورد یک محصول مانند کامپیوتر در اختیار خریدار قرار گیرد در سیستم سنتی فقط به شخصی می توانستیم حداکثر ۱ الی ۲ ساعت را اختصاص دهیم در روش شبکه ای اطلاعات به مرور و طی روزها و هفته ها به خریداران و از طریق آنها به بقیه افراد منتقل می شود .

  (نت ورک مارکتینگ)یک مدل تجارت قرن جدید (۲۱) است ………تنها درامریکا هر ساله بیش از ۱۰ میلیارد دلار کالا و خدمات از این صنعت ارزه میگرددو هر روز افراد و شرکت های بیشتری به آن می پردازند.و در حال حاضر قوی ترین صنعت نت ورک متعلق به کشورزاپن می باشد. نت ورک مارکتینگ در حال حاضر به عنوان یک روش مدرن فروش در سطح جهان مطرح است.

  به عنوان یکی از علوم بازرگانی در دانشگاههای معتبر+ ایران تدریس میشود و در همه کشورها قوانین خاص خود را دارد که به صورت یک حرفه کاملا” معتبر و قانونی انجام میشود اما در تمام کشورها هم با مخالفت رسانه ها و روز نامه ها مو اجه بوده……….

  مشخصات یک کمپانی فروش مستقیم

  مطلبی که در اختیار دارید از تلاش و تحقیق نظریه پردازان و موسسین نتورک مارکتر بزرگ دنیا از جمله ریچارد پو نویسنده کتاب موج چهارم ، و دکستر یگر غول نتورک دنیا جمع آوری شده است تا اطلاعات مفیدی در مورد مشخصات یک کمپانی نتورک با دیگر کمپانی ها را تشخیص دهید. در کتاب “موج چهارم” ، نتورک مارکتینگ در قرن بیست و یکم و کتاب “قبل از ورود چگونه انتخاب کنید” مطالبی در مورد یک کمپانی نتورک مارکتر موفق آمده است که خلاصه این مطالب میتواند راهگشای مفیدی برای شما و اعضای مجموعه شما باشد. بطور کلی و بر اساس قوانین نتورک مارکتینگ در دنیا یک کمپانی نتورک مارکتر باید چند مشخصه اصلی را دارا باشد

  باید بین المللی باشد و همینطور از اعتبار جهانی برخوردار باشد ، یعنی اگر محدود به یک مکان یا کشور خاص یا فقط بر طبق مشخصات فرهنگی و اجتماعی یک کشور باشد ، محکوم به شکست و تعلیق در همان محل محدود خواهد بود . و شامل قوانین جهانی نت ورک مارکتینگ نخواهد بود

  محصولات ارائه شده توسط کمپانی باید بصورت نت ورک مارکتینگ قابل عرضه باشد، یعنی بر طبق قوانین جهانی نت ورک مارکتینگ ، یک کمپانی نتورک مارکتر فقط میتواند محصول خود را در یک استپ بصورت قسطی ارائه نماید نه بیشتر و آن هم در زمانی که مشتری قادر به پرداخت باشد باید محصول را ارائه دهد . قابل توجه است که کمپانیهایی که محصول خود را در دراز مدت و اقساط زیاد ارائه می کنند نت ورک مارکتر نیستند و فقط از تصاعد برای بدست آوردن پول استفاده میکنند و محصولی که ارائه میشود نسبت به اعضایی که وارد میشوند درصد بسیار جزئی است . مثلا بعضی از کمپانی ها محصول شان را در تعادل ۱۶۸ به ۱۶۸ ارائه میکنند این بدان معناست که ۳۳۷ = ۱ + ۱۶۸ +۱۶۸ نفر که وارد مجموعه شده اند فقط یک محصول ارائه میشود و این با تعریف نت ورک مارکتینگ که رساندن مستقیم محصول از کمپانی به مشتری است متناقض است

  قیمت محصول ارائه شده باید بر طبق استانداردهای جهانی تعیین شده باشد یعنی بر اساس مواد اولیه مصرفی ، هزینه های تولید ، هزینه های کمپانی و میزان کمیسیونهای پرداختی تدوین شده باشد و نمونه کالای ارائه شده با کالای مشابه تفاوت قیمت آنچنانی نداشته باشد . ولی در بعضی از کمپانی ها مخصوصا کمپانیهایی که محصول مجازی یا نرم افزارهای مختلف ارائه میکنند قیمت کالاهای ارائه شده با میزان کارایی کمتر گاهی تا ۱۸۰ برابر کالای مشابه و قابل دسترس می باشد در ضمن استفاده از آن در شرایط خاص امکان پذیر می باشد

  ریچارد پو در کتاب “موج چهارم در قرن بیست و یکم” می گوید : کمپانیهای زیادی به روش نتورک مارکتینگ پا به عرصه وجود می گذارند و این را مدیون موفقیت کمپانیهایی هستیم که پایه گذار این صنعت شده اند . به طور آماری کمپانیهایی که از نت ورک مارکتینگ استفاده میکنند دو دسته اند

  ۱- کمپانیهایی که موفق به ادامه فعالیت میشوند

  ۲- کمپانیهایی که عمر کوتاه مدتی دارند

  ریچارد پو موفقیت کمپانیهای نت ورک مارکتینگ را به عوامل مختلف نسبت میدهد از جمله : امانتداری کمپانیها و صداقت موسسین در بدو تاسیس کمپانی و نحوه صحیح کمیسیون ، تعیین قیمت مناسب اولیه کالا ، برای اشباع نشدن و … ریچارد پو میگوید : بعضی از کمپانی ها از تصاعد فقط برای بدست آوردن سودی کلان و کوتاه مدت استفاده میکنند و به آینده آن کمپانی و افراد خریدار اهمیت چندانی نمی دهند. ریچارد پو عمر آینده این کمپانی ها را بین یک تا نهایتا سه سال میداند و میگوید : بدلیل موفقیت بعضی کمپانی های نت ورک مارکتینگ دید عموم نسبت به نت ورک مارکتینگ بر خواهد گشت و افراد دید مثبتی نسبت به کمپانی های نت ورک مارکتینگ پیدا خواهند کرد و این فضا را برای عده ای که دید کوتاه مدت برای راه اندازی یک کمپانی نت ورک مارکتینگ را دارند مساعد خواهد کرد . به گفته پو قدرت کمپانی های نت ورک مارکتینگ در پنج سال اول کاری مشخص می گردد . چرا که یک کمپانی در ۲ سال اول فعالیت خود ، بیش از ۵۰ درصد احتمال شکست دارد و کمپانی که ۵ سال از عمرش بگذرد و فعالیتش ادامه یابد درصد شکستش ۱ درصد خواهد بود و همینطور روند رو به رشد این کمپانی اگر پس از ۵ سال بیشتر از روند قبل از ۵ سال باشد دلیل بر قدرت آن کمپانی – امانتداری – تجربه عملی – پلان موفق و قدرت آموزش صحیح آن کمپانی و تعهد افراد عضو به یکدیگر و همینطور به کمپانی است . زیرا کمپانی نت ورک مارکتینگ در طول فعالیتش با نوسانات مختلف سیاسی – اقتصادی – اجتماعی – فرهنگی و … مواجه میشود و هر کمپانی که در طول ۵ سال بتواند فعالیت موفقیت آمیزی داشته باشد جای پای خود را به عنوان یک کمپانی موفق و همیشگی تثبیت کرده است و بین ۴۰۰۰ کمپانی نت ورک مارکتینگ در دنیا تعداد کمپانیهایی که از این موضوع سربلند بیرون آمده باشند از تعداد انگشتان دست فراتر نمی روند . کمپانی هایی مثل” ام ویز ” از سال ۱۹۵۹ از معدود کمپانی هایی هستند که پس از ۵ سال قادر به ادامه حیات بوده اند . بنابراین ریچارد پو برای انتخاب یک کمپانی به نت ورک مارکتینگ عوامل مختلف از جمله سابقه یک کمپانی – گذشت بیش از ۵ سال از فعالیت کمپانی – اعتبار کمپانی – سادگی پلان کمپانی رابرای وارد شدن به یک کمپانی نت ورک مارکتینگ موفق الزامی میداند. بعضی از کمپانی ها در بدو ورود شرایط خوبی را برای جذب افراد برمی گزینند از جمله ادعای سود بیشتر تعداد جایگاه بیشتر و پرداخت کمیسیون جذاب در استپ اول در صورتیکه پرداخت سود به یک فرد در دراز مدت در کمپانی به هیچوجه قابل محاسبه و تخمین نیست و سرمایه کمتر برای وارد شدن دلیل بر سود بیشتر در دراز مدت نمیباشد ، چرا که کمپانی هایی با سرمایه اولیه ورود حدود ۳۰ دلار بیشتر از ۲ سال دوام نیاورده اند و میزان کمیسیون پرداختی بر اساس مبلغ اولیه وارد شدن منطقی مینماید . این کمپانی ها دریافته اند که برای خیلی افراد بدلیل عدم شناخت پلان و عدم آگاهی دریافت کمیسیون در مرحله اول جذابیت زیادی دارد و به همین دلیل در قدم اول کمیسیون زیادی پرداخت میکنند ولی دراستپ های بعدی پرداخت کمیسیون ثابت خواهد بود معمولا این کمپانیها در ابتدای ورود محصولی پرداخت نمیکنند و از پول دریافتی از اشخاص تازه وارد کمیسیون را پرداخت میکنند بدون اینکه کالایی ارائه کنند و یا کالاهای ارائه شده ارزشی ندارد . با در نظر گرفتن شرایط ایده آل در این کمپانی ها از هر ۴۰۰ نفر ۱ نفر محصول دریافت میکند و این در حالتی ممکن است که تصاعد کامل انجام شود در صورتیکه بصورت آماری و در واقعیت ، از هر ۱۰۰۰ نفر ۱ نفر محصول دریافت میکنند یعنی عملا کمپانی ، با ۵۰ عدد محصول می تواند۵۰۰۰۰ عضو را در نت ورک پلان خود جای دهد و بطور متوسط از مبالغ دریافتی ، از ۵۰ نفر۲۵۰ دلار کمیسیون پرداخت میکند

  ریچارد پو قدرت یک مجموعه نت ورک مارکتینگ را به تعهد افراد آن و شناخت کافی از کمپانی و پلان آن میداند . تجربه نشان داده است که یک فرد در نت ورک مارکتینگ بطور میانگین توانایی حمایت از ۴ نفر را دارد . ریچارد پو نت ورک مارکتینگ را در دو معنی خلاصه میکند : خواستن و تعهد . و تعهد را بصورت مختلف بیان میکند

  الف : تعهد به خود و خواسته های خود

  ب : تعهد به شغل و کار خود

  ج : تعهد به مجموعه خود و تک تک اعضای مجموعه خود

  پو دوام یک مجموعه را در ساختن افرادی با داشتن هر سه نوع تعهد میداند و افراد را چه در جامعه و چه در مجموعه نتورک به ۳ دسته تقسیم میکند

  دسته اول : افرادی که هر سه نوع تعهد را دارند و فقط این دسته افراد هستند که دوام یک کمپانی را تضمین میکنند ، نه قیمت پایین اولیه ورود و نه کمسیون دهی کمتر یا بیشتر

  دسته دوم : افرادی هستند که خودبینی و خودخواهی را به تعهد به خود تعبیر میکنند و از جامعه و نتورک فقط برای پول درآوردن استفاده میکنند . این افراد تعهدی نسبت به افراد مجموعه خود ندارند و در صورتی که احساس کنند از جای دیگر امکان بهره برداری بهتر میباشد مجموعه خود را رها کرده و وارد مجموعه ای دیگر میشوند و تعهد نسبت به مجموعه خود و افراد آن را به تعصب تعبیر میکنند . به گفته این افراد نتورک جای پول درآوردن است و به هیچ چیز نباید تعصب بیجا داشت اگر دیر بجنبی عقب میمانی !! آنها به این فکر نمی کنند که هر کدام از افرادی که وارد مجموعه آنان شده اند برای ورود هزینه کرده اند و باید نتیجه بگیرند

  دسته سوم : افرادی هستند که نه به خود متعهد هستند و نه به دیگران. این دسته افراد در جامعه روزمرگی میکنند و در نتورک به ابزاری برای به سود رسیدن دسته دوم تبدیل میشوند . این افراد معمولا ابزار خود را برای رسیدن به موفقیت بیشتر ، شانس و اقبال میدانند

  در یک مجموعه نتورک ، مجموعه ای که ۴ شاخه اش در حال رشد باشد توان مدیریتی بالایی را می طلبد . بعضی از کمپانیها از تعداد زیاد جایگاه که به افراد تازه وارد میدهند به عنوان دلیل بیشتر سود دار بودن به افراد یاد می کنند درصورتیکه عملا بین ۲ تا ۴ جایگاه افراد میتوانند به رشد برسند و جایگاههای دیگر عملا برای همیشه غیر فعال خواهند بود چون هر شخص با هر تعداد جایگاهی که دارد باید ان + ۱ نفر فرد را وارد مجموعه کند و او را حمایت تا به سود برسد . مثلا اگر فرد در بدو ورود ۷ جایگاه بصورت تصاعد اختیار داشته باشد باید ۸ نفر را وارد مجموعه کند و آن ۸ نفر هم ۸ نفر را و این امر عملا غیر ممکن است و معمولا افراد می توانند بین ۲ تا ۴ بازوی خود را فعال کنند . ولی این امر برای بعضی کمپانی ها که می خواهند امتیاز بیشتری را به نسبت کمپانی های دیگر نشان دهند در بدو ورود جایگاههای زیادی را به فرد می دهند تا برای افراد جذابیت بیشتری برای ورود داشته باشد و این را دلیل بر کمیسیون بیشتر میدانند در صورتیکه عملا تمام جایگاههای بالای ۴ تا بدون استفاده خواهد ماند و فقط بعنوان یک روش برای جذب افراد در مقایسه با کمپانیهای دیگر استفاده میگردد

  در بعضی از کمپانیها محدودیت زمانی برای استفاده از محصولات ( بطور مثال محصولات خدماتی ) وجود دارد و اگر در زمان مثلا ۱ سال محصولات استفاده نشود محصول از بین خواهد رفت و اگر هم استفاده شود باید برای باقی ماندن در چرخه دوباره از محصول خریداری کرد . و نیز در کمپانی ها اگر هر سال این محصولات بصورت محدود خریداری نشود عملا شخص از گردونه خارج خواهد شد . بنابراین باید هر ساله یا پس از اتمام اعتبار محصول قبل از یکسال ، از همان محصول بالجبار خریداری کند تا بتواند در جایگاه خودش باقی بماند و با فرض اینکه این کمپانی ها تمام شرایط یک کمپانی نت ورک مارکتینگ را داشته باشند ، اگر در یک روند ۲۰ ساله در نظر بگیریم بابت یک محصول در ۲۰ سال باید بیشتر از ۲۰ بار پول پرداخت کنیم ، در صورتیکه خرید محصول باید به اختیار خود شخص باشد نه به اجبار ،در ضمن اگر عمر این کمپانی ها به ۲۰ سال بکشد یکی از ویژگیهای نت ورک اینست که محصولاتی که ارائه می کند مختص گروه خاص با یک ویژگی خاص نباشد تا دوام و سود دهی تضمین شده ای داشته باشد و باید همه پسند و همه فهم باشد . همینطور قدرت یک نت ورک به طرح ساده و قدرتمند آن است و کمپانیهایی که راههای پیچیده و غیر قابل فهم دارند معمولا با ایجاد ابهام در طرحها سعی در فرار از پرداخت کمیسیون در قسمتهای مختلف پرداخت کمیسیون دارند و با اگرها و شرایط خاص اعتقاد اعضا را در فعالیت با شک مواجه میکنند

  پیدایش فلسفه network marketing (mlm) یا فروش مستقیم (direct selling )

  در مورد فلسفه به وجود اومدن نتورک مارکتینگ تو دنیا نظریات مختلفی وجود داره.برخی متخصصین که تو زمینه ی دادن نظریات غیر تخصصی تخصص دارن بر این باورن که توزیع کالا بهونه ست و نتورک مارکتینگ صرفا به این دلیل به وجود اومد که یه عده به درامد برسن.

  گروهی دیگه از این کاشناسان بر این باورن که نتورک مارکتینگ همون پونزی و پیرامیده که در طول زمان تکامل یافته وکم کم برای پاک کردن صورت مسئاله یه جنس هم بهش اضافه شده.(نظریه تکامل).عده ای هم نظریات دیگه ای دارن.

  شما چی فکر میکنین؟چرا نتورک مارکتینگ به وجود اومد؟

  من مدت زیادیه که به این کار مشغولم و قدرت این تجارت رو درک کردم.ما به این روش تونستیم یه سری محصولات نفیس و ارزشمند رو تو خیلی از شهرها وکشورها بفروشیم که از طریق سیستم بازار سنتی امکان نداشت.

  به نظر من هیچی تو این دنیای خدا تا نیازش احساس نشه به وجود نمیاد.نتورک مارکتینگ به این دلیل به وجود اومد که دیگه روشهای قدیمی توزیع کالا جوابگوی تولیدات انبوه ونیازهای مردم نبود.

  اما اگه در مورد موجهای چهار گانه ی تاریخ بشری اطلاعات کسب کنین مطلب بهتر دستتون میاد…

  تغییرات اساسی در طول تاریخ بشر که تحت عنوان “موج ” ازاونها یاد می‌شه رو می‌تونیم به چهار دوره یا موج تقسیم بندی کنیم.

  موج اول: عصر کشاورزی

  اولین اختراع بشر آتش بوده که تقریباً چهار میلیون سال قبل از میلاد حضرت مسیح شناخته شد. ۲۵۰۰ سال بعد بشر موفق به اختراع دوم خودش که ابزار بود شده. فاصله بین دو اختراع نشون از بدوی بودن بشر اولیه داره. بعدها اختراعات جدیدتری به تناوب رشد و تمدن بشر بوجود اومد تا اینکه زمینه تغییر اساسی یعنی موج اول فراهم شد و جامعه کشاورزی شکل گرفت. جمعیت جهان در سالهای قبل از میلاد حضرت مسیح خیلی کم بود و حتی هزار سال بعد از میلاد، به ۳۰۰ میلیون نفر رسید. اولین تغییر در جامعه انسانی که به موج اول یا جامعه کشاورزی و یا عصر کشاورزی لقب یافته، قبل از میلاد حضرت مسیح شروع شده و عمر ۲۹۵۰۰ ساله ای داشته. هدف از ایجاد این موج حل مشکلات معیشتی و غذایی بشر اون زمان بوده.

  موج دوم: عصر صنعت

  بعد از ایجاد موج اول و گذشت تقریباً سه هزاره از اون، موج بعدی که انقلاب صنعتی بود آغاز شد. هدف از موج دوم یعنی عصر صنعت یا انقلاب صنعتی تولید مواد و ابزار کار بود. در موج اول که نیروی کار متکی بر بازوان افراد بود، بشر از پس مشکلات بزرگ برنمی‌اومد و نیاز جدیدی در جامعه بوجود اومد که تغییرات اساسی رو می‌طلبید عمر موج دوم هم که دوران موفقی رو سپری کرده، به ۵۰۰ سال می‌رسه و دوران اون از نظر تئوری سپری شده. با این وجود متاسفانه بسیاری از کشورهای جهان که نتونستن توسعه موفقی رو در طول انقلاب صنعتی بگذرونن، هنوز تو این عصر صنعتی بسر می‌برنن و درگیر رفع مشکلات خودشون از طریق توسعه و بکارگیری صنعت هستند. تو موج دوم، بشر موفقیتهای شگرفی بدست آورد و اختراعات مهمی تو این عصر در خدمت بشر قرار گرفت و باعث شد تا وضعیت آموزش‌، بهداشت، اقتصاد و فرهنگ جوامع نسبت به جامعه کشاورزی شکل بهتری بگیره و توسعه کمی و کیفی خوبی داشته باشه. یکی از تاثیرات مهم این موج افزایش جمعیت جهان همراه با رفاه بیشتر و جلوگیری از مرگ و میر زیاد مردم بوده که سابقاً در اثر وبا، بیماریهای فراگیر، بلاهای آسمونی و امثال اون میمردن. اختراعات صدسال پایانی موج دوم و بخصوص از سال ۱۹۰۰ میلادی به بعد باعث تغییرات وسیعی توی مشاغل کشاورزی که تا اون زمان تقریباً ۹۰% کل مشاغل رو شامل می‌شد رو چنان تغییر داد که بعضی از کشورها مثل ایران این تعداد مشاغل کشاورزی به ۱۷% و در کشورهای توسعه یافته به ۴ تا ۷% رسیده.

  در هر صورت اختراعات مهمی مثل ماشین بخار،‌راه آهن، هواپیما، تلفن، برق، رادیو، تلویزیون، پلاستیک، ترانزیستور و دهها اختراع دیگه به همراه ایجاد سازمانها و تشکیلات مدنی و موسسات آموزشی بستری فراهم کرد تا انسان بتونه به اهداف موج دوم که تهیه ابزار کارر بود دست پیدا کنه و مشکلات موج اول رو برطرف کنه. تو موج دوم نیازهای جدیدی دیده شد که دیگه امکان حل اون با دیدگاه قبلی امکانپذیر نبود.

  موج سوم: عصر اطلاعات بعد از اختراع رایانه و سرعت توسعه مخابرات و ارتباطات بشر نیاز به تغییر جدیدی رو درک کرد و اون هم چیزی جز دسترسی به اطلاعات و دانش نبود. هدف از موج سوم، دسترسی به اطلاعات و دانش با استفاده از ابزار فناوری اطلاعات مثل رایانه، شبکه‌های متنوع محلی و جهانی و اینترنت به همراه توسعه نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورد نیاز عصر اطلاعات بوده. عمر موج سوم که اونرو عصر دانش و بعضاً جامعه اطلاعاتی می‌گن، نزدیک به ۵۰ ساله.

  همونطور که ملاحظه می‌شه، نیاز به تغییرات از مقطعی به مقطع بعدی و از موجی به موج بعدی با هدف بوده و طول عمر موندگاری اون بستگی به سرعت رسیدن به اهداف اون موج داشته. به عنوان مثال موج سوم برای این بوجود اومد که با توسعه صنعت تو موج دوم، نیاز بود اطلاعات بیشتری از نقطه‌ای به نقطه‌ دیگه منتقل بشه و بشر نیاز بیشتری به دانش داشت و در نتیجه تولید، توزیع و استفاده از اطلاعات محور این تغییر قرار گرفته و اینترنت و رایانه برای این خدمت بکار گرفته شدن که توسعه اونها همچنان رو به جلو می‌ره. با توجه به اهمیت و سرعت زیاد توسعه موج سوم، بعضی از دانشمندان فکر می‌کردن که این تغییر اساسی برای سالیان درازی دوام خواهد داشت. اما رشد فوق‌العاده فناوری و حضور فناوریهای جدیدی مثل اینفوتکنولوژی (فناوری اطلاعات)، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، و توانایی بشر روی تسلط مطلق براتم باعث شد تا این مرحله با شتاب بیشتری به جلو بره و انتظار جدیدی در حال شکل‌گیری باشه.

  موج سوم با اومدن رایانه مطرح شد وبخصوص وقتی رایانه‌های شخصی تونستن درخدمت مردم قرار بگیرن، فضای تولید وانتشار اطلاعات وتولید دانش توسعه یافت و شکل جدیدی به خودش گرفت. بکارگیری رایانه وهمراهی اون بااینترنت، تغییرات مهمی تو جهان بوجودآورد. کامپیوتر سال ۱۹۴۸ میلادی‌ اختراع شد و اینترنت سال ۱۹۶۸ مطرح شد و تو سال ۱۹۷۰ ارتباط ۵ نقطه رو برقرار کرد.

  سال ۱۹۷۴ پروتکل (TCP) معرفی شد و سال ۱۹۸۴ هزار پایگاه روی اون ایجاد شد. سال ۱۹۸۹ نر‌م‌افزار وب بوجود اومد و ۴ سال بعد نرم‌افزار (Mosaic) پا به عرصه تحولات نوین گذاشت. سال ۱۹۹۵، بحث تجارت الکترونیکی مطرح شد و بعد از اون شاهد سرعت رشد فوق‌العاده این صنعت هستیم. رشد اینترنت بیشتر از تخیل بشر بوده. به عنوان مثال در حالی که در سال ۱۹۷۷ فقط ۱۱۱ پایگاه تو اینترنت وجود داشت، سال ۱۹۸۷ این تعداد به ۱۰ هزار پایگاه رسید. این افزایش بصورت تصاعدی ادامه پیدا کرد بطوریکه تو سپتامبر سال ۲۰۰۲ میلادی این تعداد به بیش از ۲۰۰ میلیون پایگاه رسید.

  تعداد کاربران اینترنت هم به شدت در حال افزایشه، بطوریکه از سپتامبر ۲۰۰۱ که تعداد کاربران ۴۰۷ میلیون بوده تا سپتامبر ۲۰۰۲ این رقم به ۸۴۰ میلیون نفر توی ۲۱۸ کشور رسیده. پیش‌بینی می‌شه تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۸۰% افراد روی کره زمین، دسترسی به اینترنت داشته باشن. با بررسی آمارهای بالا نتیجه اینه که سرعت گذر موج سوم بسیار زیاده.

  موج چهارم:عصر مجازی:

  پیش‌بینی می‌شه که تا کمتر از ۱۰ سال آینده بشر تو “عصر مجازی” یا چهارمین مقطع اساسی تحول تاریخ خودش که موج چهارم نامیده می‌شه، قرار بگیره. موج چهارم در حقیقت فرم توسعه یافته عصر اطلاعات و دانشه که دیگه مشکل عمده بشر تو زمینه تامین معاش، تهیه ابزار و دسترسی به دانش و اطلاعات حل شده و نیاز به تغییر و تحول بزرگتری در جامعه بوجود میاد. با شروع موج چهارم، بشر جامعه جدید و عصر نوینی رو آغاز خواهد کرد که اکثر امور توی اون جامعه، بصورت مجازی خواهند بود.‌ این عصر جدید بنام عصر مجازی شناخته خواهدشد.

  تو عصر مجازی بیشتر امور بشر بصورت غیر فیزیکی قابل انجامه، مثلاً برای خرید از فروشگاهی دوردست و حتی توی یه کشور دیگه، نیاز به حضور فیزیکی خریدار و فروشنده تو یه مکان ثابت نیست، برای آموختن دانش، نیاز به رفتن مدارس سنتی و یا دانشگاهایی مثل دانشگاه‌های فعلی نخواهد بود. یه استاد در آن واحد می‌تونه تو منزل دانشجو توی دهها کشور و مکان دیگه آموزش مجازی بده. این حضور بقدری طبیعیه که دانشجو حضور استاد رو تو منزل خودش درک می‌کنه و احساس تخیلی حقیقی تو دانشجو بوجود میاد. پول فیزیکی دیگه وجود نخواهد داشت،‌ دوربینهای مخصوصی که به سیستم فتومتریک مجهزن،‌ از روی قرنیه چشم افراد رو شناسائی می‌کنن و دیگه نیاز به داشتن کارت شناسائی و کارت اعتباری نیست و بصورت خودکار خیلی از مسائل روزمره ی بشر انجام می‌شه. بازرگانی مجازی رونق زیادی پیدا میکنه و امکان عرضه کالا در هر زمان و تو هرجا،‌ تو اولین فرصت ممکن امکانپذیر میشه. تولید انبوه محدود میشه و تولید کالاهای غیرفیزیکی افزایش چشم‌گیری میکنه.

  از جمله کالاهای غیر فیزیکی فروش اطلاعات،‌ موسیقی و فیلم و کلا هر نوع خدماته که بخش بزرگی از درآمد دولت آمریکا از همین کالاهای غیر فیزیکیه. تو عصر مجازی، تمام اموری که این روزها با پیشوند (e) مطرح می‌شن، دارای پیشوند مجازی (Cyber) خواهند شد. مثلاً ‌بانکداری مجازی جایگزین بانکداری الکترونیکی، پول مجازی جایگزین پول الکترونیکی، بازرگانی مجازی جایگزین بازرگانی الکترونیکی،‌ آموزش مجازی جایگزین آموزش الکترونیکی و نهایتاً دولت مجازی جایگزین دولت الکترونیکی که در موج سوم مطرح شدن، میشن. هزاران شغل جدید مجازی جایگزین شغلهای سنتی و الکترونیکی امروزه میشه و تعداد مشاغل مورد نیاز بیشتر از جمعیت روی کره زمین میشه…

  وقتی سیر تکامل و پیشرفت بشر تو همه زمینه ها رو نگاه میکنیم،میبینیم هر چیز جدیدی که به وجود اومده،قبلش نیازش احساس شده و بعد به وجود اومده.

  در مورد نتورک مارکتینگ،تولیدات زیاد و انبوه شدن نیاز ها هم بیشتر و دیگه روشهای قدیمی توزیع، جوابگوی تولیدات انبوه و نیازهای جوامع نبودن و این روش جدید توزیع کالا به وجود اومد و روز به روز هم کاملتر شد.

  هر عصری نیازهای خودش رو میطلبه.شاید یه مدت دیگه نتورک مارکتینگ هم پاسخگوی نیازهای مردم وتولیدات انبوه نباشه.اما فعلا بهترین روش موجوده.

  اما افتخار میکنیم که موج اینده دنیا رو شروع کردیم و یه جورایی پیشگامیم.

  نتورک مارکتینگ طی سالهای اینده به اوج خودش خواهد رسید و زندگی همه رو به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

  پس در یک جمله:چرا نتورک مارکتینگ به وجود اومد؟

  چون نیازش احساس شد…

  تاریخچه NM

  تاریخچه ای از صنعت فروش مستقیم :

  صنعت فروش مستقیم همواره در طول تاریخ دچار فراز و نشیبهای زیادی شده و با مرورکردن سرگذشت این صنعت در اکثر نقاط دنیا می بینیم که مثل همه پدیده های جدید ابتدا پذیرشش از سوی دولتها سخت بوده.البته دلیل این امر برای من کاملا مشخصه.من این رو میدونم که فروش مستقیم اول وارد کشورها میشه اما یه مدت بعد فرهنگش جا میفته و افراد تا تجربه این کار رو به دست بیارن یه مدت زمان میبره.یه دلیل مهم دیگه هم مشابهت روشهایی که با استفاده از روشهای ریاضی اقدام به سود جویی میکنن مثل روشهای پونزی و پیرامید با فروش مستقیمه.یه دلیل دیگه هم تاثیرات وبه دنبالش تغییراتیه که فروش مستقیم با خودش به همراه میاره.اغلب قواعد حقیقی زندگی در دنیای ما در حال تغییره.اصولا ،مردم نسبت به تغییر بی میلن. ما در مقابل تغییرات مقاومت می کنیم . ما دوست داریم در محدوده راحت و آسوده خودمون که اکثر مردم اون رو می شناسند و قبول دارند بمونیم . این طبیعت انسانه.

  اما این حقیقته که با هر چیزی مخالفت کنید در مورد اون سماجت خواهید کرد ، مخصوصاً زمانی که شما در مقابل یک روش بهتر که زمان آن رسیده ، مخالفت می کنید . تقریباً در تمامی زمینه های فعالیت مثل : هنر ، علوم ، پزشکی و تجارت اغلب ایده‌های جدید در آغاز با مخالفت مواجه شدن .
  هر چه ایده منحصر به فرد تر و انقلابی تر باشه، مخالفت در مقابل اون محکم تر و بزرگتر خواهد بود .
  مثل هر عقیده قدرتمندی ، بازاریابی شبکه ای هم به دلیل مشکل درک اون توسط مردم با مقاومت هایی مواجه شد . هیچ رمز و رازی در بازاریابی شبکه ای نیست . بازاریابی شبکه ای عمر ۵۰ ساله داره .در اوایل دهه ۱۹۴۰ شرکتی به نام CaliforniaVitamins متوجه شد که تمامی نمایندگان فروش جدیدش از دوستان و اقوام و نمایندگان فعلی اون هستن . به این دلیل که اونا می خوان محصولات رو به قیمت عمده فروشی تهیه کنن. اونا همچنین کشف کردن که راحت تره که نیروی فروش افرادی زیادی باشن که هر کدوم حجم کمی از محصولات را به فروش می رسونن تا اینکه بدنبال تعداد کمی قهرمان بگردن که بتونن محصولات زیادی را بفروش برسونن.
  در نتیجه اونا این دو ایده رو با هم ترکیب کردن و یک ساختار پاداش در مقابل فروش طراحی کردن که فروشندگان (بازاریابان) را تشویق می کرد که از میان مشتریان راضی نمایندگان فروش جدیدی را دعوت کنن. بیشتر اونا دوست و فامیل بودن و حق یکسانی برای معرفی محصول و این موقعیت به دیگران داشتن. اینها باعث رشد نیروی فروش به صورت تصاعدی می شد . شرکت به اونا در مقابل فروش محصولات از طریق این شبکه فروش پاداش می داد

  Direct selling به همین سادگی متولد شد . چند سال یعد ، شرکت نام خودش رو به Nutralit Food تغییر داد . در ۱۹۵۶ Nutralit بوسیله دکتر Shakli Forrest به بازاریابی شبکه ای پیوست تا توزیع وسیعتری را از مکملهای غذایی که تهیه دیده بود فراهم کنه .
  چند سال بعد در ۱۹۵۹ توزیع کننده های قبلی Nutralit یعنی Rich Divoss و JayVan Andel شرکت Amway را تاسیس کردن. Amway مخفف American Way هست.(یعنی روش آمریکایی برای فروش محصولات) مثل بسیاری از پیشرفتهای موفقیت آمیز وافعی ، توسعه بازایابی شبکه ای صحیح به صورت ناگهانی انجام شد . سوء استفاده از رشد تصاعدی این روش باعث شد بازاریابی شبکه ای برای سالها در ذهنها خراب بشه و این موضوع هنوز به دلیل درک اشتباه بین مردم وجود داره. جایی که پول بابت وارد کردن دیگران پرداخت می شه و هیچ محصول معتبری توسط شرکت فروخته نمی شوه .این الگوی فریبکارانه بنام Pyramids شناخته می شود در ۱۹۷۴ سناتور والتر مودال اعلام کرد که چنین شرکتهایی دشمن درجه یک مصرف کنندگان کشورها هستن .
  مجری قانون به سرعت برای جلوگیری از سوء استفاده ها دست به کار شد . در واسط دهه ۱۹۷۰ بدون اطلاع درست از اینکه استفاده درست از نتورک مارکتینگ چیه، کمیسیون تجارت فدرال (FTC ) در میان ملتها چشمان خودش رو به طرف اغلب شرکتهای نتورک گرداند .
  در ۱۹۷۵ ، FTC دعوی را بر علیه AmWay اقامه کرد که موضوع آن این بود که شرکت یک طرح هرمی غیر قانونی داره و از فروش محصولاتش در مغازه های خرده فروش جلوگیری می کنه و باعث می شه که یک رکود تجاری بوجود بیاد .

  AmWay برای رفع اتهام از خودش در مدت ۴سال میلیونها دلار برای هزینه های قانونی پرداخت کرد . تا در نهایت در ۱۹۷۹ ، FTC رای داد که AmWay یک Pyramids نیست ، یعنی منافع اون از فروش محصولات حاصل می شه و در نتیجه FTC ،نتورک مارکتینگ رو به عنوان یک سیستم توزیع قانونی و موثر معرفی کرد . نتورک مارکتینگ در دهه بعد به حد انفجار رسید . امروزه هزاران شرکت نتورک مارکتینگ در آمریکا ، کانادا، مکزیک،آمریکای جنوبی،انگلستان،اروپااسترالیا،نیوزلند، و ژاپن وجود دارن . نتورک مارکتینگ یک صنعت ۱۰۰ میلیارد دلاریه.در ۱۹۹۳ AmWay با فروش ۱ میلیاردی سریعترین رشد رو در بین شرکت های خارجی داشت .

  اما همین اتفاقی که ۵۰ سال پیش واسه AmWay پیش اومد پایان کار نبود.هنوز هم با شرکتهای فروش مستقیم صحیح هم مخالفت میشه و این به دلیل اینه که تشخیص این صنعت از روشهای سود جویانه مشابه یه کار سخت و تخصصیه که قانونمند شدنش از طرف دولتها نیاز به تحقیق و تفکر و اطلاعات داره.

  آقای carl rehnborg .بعنوان اولین کسی شنا خته شده است که در سال ۱۹۴۵ برای عرضه ی محصولات مواد غذای خود Compensation plan یا {طرح باز پرداخت} را مطرح نمود. شرکت او در ابتدا کمپانی Califonia vitamin نام داشت ولی بعدا تحت عنوان Nutrilite products inc نام گرفت .توسط یک طرح Multi-tried.اواین امکان را فراهم آورد تا هر توزی

 2. liw says:
  text for dislike(0) text for like(2)

  مردمان متاسفم مقالت مزخرفه!

 3. arash says:
  text for dislike(1) text for like(1)

  ممنونم ازت سایت مردمان شما توپید ممنونم ممنونم ممنونم ممنونم ممنونم ممنونم

 4. ali says:
  text for dislike(0) text for like(0)

  چطور می توان یک شرکت فروش مستقیم قانونی انتخاب کرد؟
  سود جویان از موفقیت شیوه فروش مستقیم برای به دست آوردن سریع پول سوء استفاده میکنند.این شرکت ها با عنوان طرح های هرمی pyramid شناخته شده اند وضرر زیادی به توزیع کنند گان وارد می کنند . پیش از این که فروشنده مستقیم (نماینده فروش وتوزیع) یک شرکت شوید این سؤالات را از خودتان بپرسید تا بتوانید یک شرکت سالم را برای شروع به کار انخاب نمایید و باید بدانید که چهار تفاوت اصلی بین شرکت های فروش مستقیم ناسالم (هرمی) و شرکت های فروش مستقیم سالم وجود دارد.
  ۱- نوع محصول یا خدماتی که شرکت ارائه میکند چیست ؟ آیا شرکت محصول یا خدمات واقعی با قیمتی مناسب ارایه می کند ( همانند سکه های طلایی که در بعضی شرکتهایی که به سوء استفاده از روش فروش در ایران آن را با قیمتی ۱۰ برابر قیمت واقعی ارائه میشوند.)؟ و آیا این محصولات جنبه مصرفی دارند مانند مواد غذایی و پوشاک و مواد آرایشی و بهداشتی …. پس یا همانند شرکت های هرمی جنبه سرمایه گذاری و کلکسیونی؟
  ۲- طرح درآمد زایی آن شرکت وابسته به فروش محصول یا خدمات است و یا مانند شرکت های هرمی صرفا بر گرفتن نیروهای جدید تکیه میکنند؟ (شرکت اوریف لیم که با فروش محصولات مرغوب فعالیت میکند و شما اگر ۱۰۰ مشاور به شرکت معرفی کنید اما هیچ فروشی انجام ندهند شما درآمدی نخواهید داشت اما بعضی شرکت های هرمی در قبال ورود افراد و عضو گیری درآمد کسب میکنند) و مطمئن شوید برای همکاری و شروع به فعالیت شما را تحت فشار قرار نمی دهند.
  ۳- حجم سرمایه گذاری شما در شرکت چه میزان است یا برای شروع به کار چه مبلغی را باید بپردازید؟ مثلا بعضی از شرکت های هرمی برای شروع به کار مبالغ هنگفتی مثلا حداقل ۵۰۰ هزار تومان و بیشتر را مطالبه میکردند و هیچ گونه رسید یا مدرک و حساب بانکی مشخص و قانونی ای برای دریافت و نگهداری این مبالغ وجود نداشت اما مبلغ مورد نیاز برای شروع به کار در شرکت اوریف لیم تنها ۱۵٫۵۰۰ تومان است که آن هم به طور غیر مستقیم به شما برگشت داده میشود که هیچ گونه ریسکی در آن نیست همچنین این مبلغ به حساب بانکی شرکت در بانک های ملی و پاسارگاد واریز و قابل پیگیری میباشد. ( این مبلغ ۱۵٫۵۰۰ تومان جهت خرید ابزار کار و بسته استارتر کیت دریافت میشود ) همچنین میزان سرمایه گذاری آن شرکت در کشور شما و همچنین پیشینه آن و وجود مدرک قانونی و شماره ثبت شرکت جهت فعالیت به صورت فروش مستقیم را بررسی کنید. ( میزان سرمایه گذاری شرکت اوریف لیم در ایران ۲۰۰ میلیارد دلار است و مدت ۳ سال است که در ایران و ۴۲ سال در دنیا به این روش فروش میکند و دارای مجوز فعالیت با شماره ثبت ۲۴۰۱۳۹ در اداره ثبت شرکت هاست که با مراجه به سایت این سازمان قابل استناد و پیگیری میباشد همچنین شعبه اصلی شرکت در ساختمان ۷ طبقه در تهران ، سید خندان است که میتوانید از نزدیک با کارکنان و مسولین شعبه دیدار داشته باشید و این دال بر قانونی بودن این شرکت است)

  ۴- ساختار شبکه ای آن چگونه است ؟ مثلا آیا هر عضوی میتواند به تنهایی هم کسب درآمد کند یا همانند شرکت های هرمی برای کسب درآمد ملزم به عضویت فرد جدیدیست در شرکت های ناسالم شما موظف به رعایت ساختار از پیش تعریف شده ای هستید مثلا شما تنها مجاز به گرفتن دو نفر ورودی مستقیم هستید یا یک دست چپ و یک دست راست و همه ملزم به رعایت این ساختار هستند و یا ساختار هایی مثل مثلثی یا ماتریسی یا مربعی و …… اما در اوریف لیم هیچ ساختاری وجود ندارد و شما مختارید به هر روشی که دوست دارید سازمان خود را مرتب کنید و یا اصلا سازمانی تشکیل ندهید و تنهایی کارکنید و تنها از سود ۲۳% و سود تخفیف اجرایی استفاده نمائید . همچنین در شرکت های ناسالم همیشه افراد پایین دست متضرر و افراد بالا دست روز به روز پول دار تر می شوند اما در اوریف لیم حداقل هایی تعیین شده که اگر مشاوران آن ها را رعایت نکنند از روی فروش گروهشان کمیسیونی دریافت نمی کنند واین یکی دیگر از وجه تمایز اوریف لیم از شرکت های نا سالم است.
  برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه نمایید
  http://www.oriflameariya.tk

 5. armin says:
  text for dislike(1) text for like(0)

  ali bood tamam maghaleh vagheyat dasht .shoma ham ba nameh hayeh tolani digar nimitavanid afkarh avam ro kharab konid . jam konid beravid va be dostaneh khod begoied kafi ast .inja digar nazar nadahan !shoma ta farda adam miavarid ta begoied shrkathaye herami khoban

 6. reza says:
  text for dislike(1) text for like(2)

  بازار یابی شبکه ای صنعت بسیار خوب و عالی است و کسانی که وارد این شبکه می شوند از نظر شخصیتی بسیار رشد می کنند و توانایی بسیار بالایی برای ارتباط با ادم ها پیدا می کنند ولی در بین این بازار یابی های شبکه ای افرادی هستند که راه را اشتباه می روند و به جای استفاده درست از این صنعت به بیراهه می روند و بیشتر به دنبال سود شخصی و فریب دادن مردم هستند ولی شما می توانیند شرکت ها و ادم هایی در این صنعت پیدا کنید که اگر حتی پولی از این را به دست نیاوردیند به شما چیز های با ارزش تری می دهند این صنعت مثل یک چاقو است مواظب باشیند می تواند شما را بکشد یا از مرگ نجات دهد به شما توصیه می کنم وارد شرکت هایی که دارای مجوز بازار یابی شبکه ای نیستند نشویند

 7. حمید says:
  text for dislike(1) text for like(2)

  تاجر ورشکسته داریم اما تجارت شکست خورده نداریم . اینکه بعضی کمپانی ها با پلنهای ناکارآمد و همینطور بعضی از شرکتهای هایپ و قمار خیلی هارو بد بخت کردن دلیل بد بودن صنعت بازاریابی شبکهای چند لایه نیست. کمپانی هایی هم هستند که به تعداتشون عمل میکنند خواهش میکنم با چشم باز وارد این صنعت بشید .

 8. یعقوب says:
  text for dislike(1) text for like(1)

  سلام دوستان
  من از طرف کاریابی معرفی شدم که کاری تو اصفهان هست ونیرو از خوزستان میگیره منم چون بدم نمی امد که تو خوزستان کار نکنم وبه اصفهان بروم ساکم روبرداشتم وبه ان ادرس رفتم ویک نفر به اسم اقای ایکس به استقبالم امد ومن رو به خانه ای برد وتمامی روش هایه بازاریابی شبکه ای واین که چگونه میتوان پولدار شد ودر امد ماهی بیست میلیون تومان رو خواهی داشت بعد از دو سال واین که خانواده ات رو از مشکل نجات میدهی وخیلی با من صحبت کردند که باهاشون همکاری کنم وعضوشان بشوم جالب اینجا بود که میگفتند ما از نظر قانونی مشکلی نداریم وما با دختر کار نمینیم ومشروبات الکلی هم نداریم یا کار غیر اخلاقی هم نمیکنیم ودر کل ادم هایه مذهبی ای هم به نظر میرسیدن ومن کلا از ان ها بدم نمی امد وظاهر رو حفظ کرده بودن ولی در تماس گرفتن با خانواده ام خیلی مراقبم بودن که حرفی به کسی نزنم واز ماهیت کار نگویم واصلا نمیشد تنهایی صحبتی کرد سه روز تمام با من صحبت کردند وفیلم در مورد بازاریابی شبکه ای نشان دادند که ما با گلد کویست یا کوئست فرق داریم ما محصول داریم ومن از همه مهم تر برایم حلال یا حرام بودن این کار مهم بود وگفتم تا زمانی که مطمئن نشم که از نظر شرعی مشکل داره یا نه من خرید رو انجام نمیدم انها میگفتند که یک خرید توریستی انجام میدهی به قیمت هفت ونیم میلیون تومان وما این خرید را با راهکار خرید انجام میدهیم وتو هیچ پولی نمیدهی به محض خرید ۹۳۰ دلار پول به حسابت واریز میشود وبعد از ان با معرفی دو نفر دیگر جمعا مبلغ ۳۵۰۰ دلار اضافه بهت تعلق میگیر وبعد از ان ان دو نفر دیگربام معرفیدو نفر دیگر به تو مبلغ ۵۵۰۰ دلار میگیری وتا تعداد عضوهایت وزیر مجمو عه ات به ۱۶ برسد به لیدر تبدیل میشی و ماهی ۲۰ میلیون تومان ماهانه تا ۸۷ سال بهت پول میدهند ودر صورت فوت لیدر به وارثش ان مبلغ را میدهند من جایی خونده بودم که میگفتند جایی که پول زیاد ی بدهند باید شک کرد به هر حال تلاش انها ثمری نداد ومن عضو نشدم ولی خیلی ها ممکن است به دامشان بیفتند واکثرا دنبال جذب افراد تحصیل کرده هستند از همه عزیزان میخواهم همیشه سعی کنید کار را از نظر شرعی بودن وقانونی بودن مورد توجه قرار بدهید در ضمن کتابی را هم معرفی میکردند که در مورد بازاریابی شبکه ای بود و در مورد همین کار وبهانه خوبی داشتند که چرا دولت مجوز چاپ به چنین کتابی داده وکار ما به همین دلیل قانونی است برادران وخواهران من از سایت های زیادی دیدن میکنم ومطالب زیاد میخونم ولی شاید تا بحال ۴ بار نظر داده باشم ولی چون بحث مهمی است اینجا نظر دادم به هر حال موفق باشید در ضمن من هنوز هم خیلی از مطالب رو نگفته ام واگر خواستید ادامه اش رو میگم دوستان ولی در کل میگم که تا اونجایی که میتونستن خودشان را مذهبی نشان میدادند وسعی کنید هیچ وقت فریبشان را نخورین

 9. علی says:
  text for dislike(1) text for like(2)

  مردمان واقعا واست متاسفم
  ای کاش اول یکم اطلاعات در رابطه با نتورک به دست می آوردی بعد مطلب می نوشتی

 10. محمدرضا says:
  text for dislike(1) text for like(1)

  واقعا که حقیقت رو گفتی و کسانی که کامنت های “واقعا متاسفم” رو گذاشتند معلومه که خودشون تواین کار هستند و منافع خودشون رو تو خطر میبینند.

  به نظر من بازاریابی اونهم از نوع شبکه ایی یکی از مزخرفترین مشاغل دنیاست البته اگه حتی بشه اسمش رو شغل گذاشت.
  واقعا این بازاریابی چه سودی برای مردم و جامعه داره جز سود بردن عده ای فرصت طلب اونهم بدون هیچگونه زحمتی! حتی شغلی مثل جمع کردن نون خشک هم مفیدتر از شغل بازاریابیه چون فایده ایی برای مردم داره و خدمتی میرسونه.

دیدگاه خود را بنویسید: (توجه: برای درج بک لینک و تبلیغات با آی دی kamranzxc در تلگرام تماس بگیرید)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *